Jak zrobić przelew do Urzędu Skarbowego?

Bieżący rok stoi pod znakiem zmian dotyczących uiszczania opłat do Urzędu Skarbowego. Od 1 stycznia każdy podatnik zobowiązany jest do przelewania właściwych kwot na własny mikrorachunek. Dotyczy to podatków PIT, CIT oraz VAT. Wygląda to zatem podobnie, jak w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie oznacza to również, że rachunki, na które należało wpłacać daniny do końca 2019 roku, nie są już aktywne.

Wszystko to ma nam ułatwić życie, jednak skąd wiedzieć jaki jest nasz mikrorachunek? Musimy to sprawdzić sami. Szczęśliwie nie wymaga to od nas wielkiego zachodu. Wystarczy, że wejdziemy na stronę podatki.gov.pl i w zakładce „mikrorachunek podatkowy” wpiszemy właściwy identyfikator podatkowy.

Będą nimi:

  • PESEL – dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej albo nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT
  • NIP – dla osób prowadzących działalność gospodarczą lub będących podatnikami VAT (nie dotyczy to jednak karty podatkowej, VAT-14 i VAT w imporcie) oraz płatników podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne

Jak zrobić przelew do Urzędu Skarbowego? Wszystko trzeba sprawdzić samemu

W przypadku podatków każdy zdany jest wyłącznie na siebie. Podatnik sam odpowiada za właściwe rozliczenie. „Skarbówka” nie ma w zwyczaju informowania obywateli o wszelkich zmianach w korespondencji indywidualnej. Dlatego też nie przesyła numerów mikrorachunków. Każdy musi sprawdzić go sam, ale – jak wspominaliśmy wyżej – jest to bardzo proste.

Co ważne, numer rachunku podatkowego jest na stałe przypisany do osoby lub przedsiębiorstwa – bez względu na miejsce zamieszkania czy siedziby. Zawsze pozostanie niezmieniony – nawet przy zmianie adresu czy nazwiska. Składa się z 26 cyfr, w tym kodu kraju (czyli PL), kodu banku i oddziału, a także identyfikatora podatkowego (PESEL-u dla osób fizycznych oraz NIP-u dla przedsiębiorców).

Kolejnym ułatwieniem przy korzystaniu z mikrorachunków jest to, że nie musimy ich nigdzie zapisywać. Możemy sprawdzić numer o dowolnej porze na każdym urządzeniu, w tym mobilnym. Jeśli nie mamy akurat dostępu do internetu, ale już wcześniej generowaliśmy numer rachunku, bez problemu uzyskamy informację o nim w najbliższej placówce US.

Jednak najważniejszą kwestią dotyczącą mikrorachunków podatkowych jest to, że służą wyłącznie do wpłat należnych kwot. Nie można z niego wypłacać. Zatem jeśli podatnikowi należy się zwrot z tytułu nadpłaty, otrzyma go w takiej formie, jak dotychczas – na prywatny rachunek bankowy lub przekazem pocztowym. Co więcej, nie istnieje również możliwość sprawdzenia historii wpłat na mikrorachunek.

Co w przypadku spółek czy osób bez identyfikatora podatkowego?

Jeśli z różnych względów nie posiadamy identyfikatora podatkowego, należy dokonać przelewu na rachunek właściwego US. Aby sprawdzić numer konta, trzeba skorzystać z wykazu Krajowej Administracji Skarbowej na stronie Ministerstwa Finansów. Należy pamiętać, aby w tytule przelewu podać numer dowodu osobistego lub paszportu w celu identyfikacji.

Ci, którzy prowadzą spółki, powinni robić to w następujący sposób: wspólnicy płacą podatki na własne mikrorachunki, natomiast VAT powinien być uiszczony na rachunek spółki.

Nie wszystko opłacimy na mikrorachunek!

Do wygodnych rozwiązań przyzwyczajamy się szybko. Nie da się ukryć, że mikrorachunki właśnie do takich należą. Jednak trzeba pamiętać, ze zostały one stworzone wyłącznie do trzech podatków – PIT, CIT i VAT.

Dlatego też nie można się zapędzić i tą drogą opłacić akcyzy czy podatku od czynności cywilnoprawnych. Te należy uiścić w tradycyjnej formie, czyli przelewem lub przekazem pocztowym na rachunek właściwego US.

Co istotne, od 1 stycznia 2020 roku również w tych przypadkach coś się zmieniło – konkretnie numery kont. Aby mieć pewność, że wykonujemy operację na właściwe, trzeba je sprawdzić w internecie.

Szybko i wygodnie. Już nie trzeba się zastanawiać, jak zrobić przelew do Urzędu Skarbowego

Warto ponownie przypomnieć, że aby otrzymać mikrorachunek, nie trzeba wypełniać żadnych druków, ani nigdzie iść. Wystarczy wejść na stronę podatki.gov.pl, tam wyszukać generator mikrorachunku i to tak naprawdę tyle. Podajemy PESEL lub NIP, klikamy i otrzymujemy go. Oczywiście mikrorachunki są całkowicie bezpłatne.

Co jeszcze warto wiedzieć? W przypadku, kiedy ktoś rozlicza się ze współmałżonkiem, podatek należy wpłacić na rachunek osoby, która w deklaracji jest wskazana jako podatnik. Istnieje również możliwość zapłaty podatku dochodowego za członków najbliższej rodziny. Za małżonka, dzieci, wnuki, rodziców, dziadków, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę można wpłacić dowolną kwotę. Natomiast w przypadku zapłaty za osoby trzecie, limit ten wynosi 1000 zł.

Inną kwestią jest posiadanie zarówno PESEL-u, jak i NIP-u. Niektórzy prowadzący działalność gospodarczą wykonują również inne prace, które nie są z nią związane. W takim przypadku muszą uiścić różne podatki. W takim przypadku należy wpłaty rozdzielić na dwa mikrorachunki – właściwe dla każdego identyfikatora podatkowego.

Zdarza się również, że czasem – przez nieuwagę – wyśle się błędny przelew. Jeśli taki się stanie, czyli przekażemy pieniądze na konto z niewłaściwym identyfikatorem podatkowym, musimy udać się do właściwego US z potwierdzeniem transakcji. Szczęśliwie jednak mikrorachunki zminimalizowały występowanie tego rodzaju błędów.

Zmiany tylko na lepsze

Po wielu latach potężnej biurokracji w końcu udaje się wprowadzać rozwiązania, które odciążają obywateli. W przypadku Urzędu Skarbowego pierwszym krokiem było danie możliwości rozliczenia podatku zdalnie – przez samą instytucję. Podatnik wyłącznie sprawdza, czy wszystko się zgadza i akceptuje lub zgłasza błędy w zeznaniu. Już nie trzeba korzystać ze specjalnych programów czy siedzieć godzinami z kalkulatorem i później jeździć do placówek celem złożenia wyjaśnień czy poprawek.

Klikamy i wszystko wiemy – jeśli mamy nadpłatę, czekamy na jej zwrot na nasze konto; jeśli musimy zapłacić, również wszystko wygodnie i szybko zrealizujemy w naszej bankowości internetowej, która oferuje przelewy podatkowe.

Kolejnym krokiem do uproszczenia i ułatwienia załatwiania spraw podatkowych są właśnie mikrorachunki. Już nie trzeba się zastanawiać, jak zrobić przelew do Urzędu Skarbowego – wszystkie formalności zostały ograniczone do minimum. Co zatem zyskuje podatnik PIT, CIT i VAT?

  • Prostotę zapłaty należnego podatku – PIT, CIT oraz VAT wpłacamy na jedno, stale przypisane do nas konto.
  • Szybką możliwość sprawdzenia numeru mikrorachunku (dostęp do generatora całą dobę na całym świecie).
  • Mikrorachunek pozostanie niezmiennie ten sam bez względu na nasz stan cywilny czy miejsce zamieszkania albo siedzibę firmy.
  • Szybszą obsługę płatności podatków.
  • Przyspieszenie otrzymania potrzebnych zaświadczeń (np. o niezaleganiu z podatkami).
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie będzie widoczny publicznie

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie