Kalkulator kryptowalut

Rozwój wirtualnego świata finansów nie tylko zmienia usługi dobrze znane nam od lat, ale i rozwija nowatorskie technologie. Kryptowaluty cieszą się coraz większą popularnością, wzbudzając ogromne zainteresowanie w sieci. W związku z tym, przygotowaliśmy prosty i wygodny kalkulator kryptowalut.

Z powodu problemów technicznych kalkulator został wyłączony. Pracujemy nad rozwiązaniem problemu. Za niedogodności przepraszamy.

Polecane rachunki brokerskie z obrotem kryptowalut:

Opinie:
4,4/5
Prowadzenie konta
0/10€
? 0 zł przy otwarciu min.1 transakcji na 365 dni lub braku środków na koncie
Typy CFD
Waluty, akcje, surowce, indeksy, ETF, crypto
Pary walutowe
48
Platformy
MT4, xStation

396 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,2/5
Prowadzenie konta
0 zł
Typy CFD
Waluty, akcje, surowce, indeksy
Pary walutowe
56
Platformy
MT4, MT5

298 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Prowadzenie konta
0 zł
? darmowe w przypadku aktywnego korzystania z konta, w innym przypadku naliczane są opłaty
Typy CFD
Akcje, surowce, indeksy, ETF, crypto
Pary walutowe
55
Platformy
MetaTrader 4

27 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Oferowane instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał.


Kryptowaluty stały się w ostatnim czasie jednym z najchętniej poruszanych przez internautów zagadnień. Fenomen np. Bitcoina spowodował, że tematem zainteresowały się media, same kryptowaluty zdobywają coraz więcej entuzjastów. Co nie tylko inwestują, ale lubią porównywać poszczególne kursy i wartość określonych kryptowalut. Jest to bowiem bardzo obszerne zagadnienie.

Kalkulator kryptowalut – co to jest i jaki jest jego cel?

W odpowiedzi na coraz większą popularność kryptowalut i jej różnych odmian, przygotowaliśmy przejrzyście rozplanowany kalkulator kryptowalut. To proste narzędzie zawiera w sobie dane aż o kilkudziesięciu najpopularniejszych kryptowalutach, gromadząc informacje na temat kursu z wybranego dnia. Wystarczy wprowadzenie wartości np. kursu danej kryptowaluty z określonego dnia, by kalkulator obliczył wartość w złotówkach lub innych popularnych walutach z Europy i świata.

Kalkulator kryptowalut pozwala również dokonywać obliczeń w przeciwną stronę, tzn. przeliczając złotówki, funty, euro itd. na wybraną wartość danej kryptowaluty z określonego dnia. Wszystkie informacje możesz pozyskać w kilka sekund za pomocą kilku kliknięć – bez zbędnego ładowania czy chaotycznie rozmieszczonego nadmiaru informacji. Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez nas narzędziem, które widoczne jest na początku strony.

Czym są kryptowaluty?

Pod pojęciem kryptowalut kryje się określenie na rodzaj cyfrowego pieniądza, który opracowano na bazie algorytmu. Nazywany jest on kryptografią, która za pomocą zabezpieczonego cyfrowego szyfrowania pozwala w bezpieczny i sprawny sposób generować jednostki pieniężne, a także wykonywać za ich pomocą transakcje i inne czynności w przestrzeni internetu. Kryptowaluta, jak wszystkie inne aktywa, może zostać odkupiona i sprzedana, a także może zmienić swoją wartość w zależności od uwarunkowań rynku – podobnie jak w przypadku tradycyjnych walut.

To co wyróżnia kryptowaluty, to jednak istnienie jedynie w przestrzeni internetu. Nie mają one fizycznej wartości i funkcjonują poza dwoma głównymi obiegami: rynkiem bankowym oraz systemami rządów państw. Jedynie wybrane podmioty pozwalają na dokonywanie płatności za pomocą wybranych kryptowalut. Choć sam fakt, że jest to w ogóle możliwe pokazuje, jak rośnie znaczenie kryptowalut w świecie finansów XXI wieku.

Polecamy poradnik: Co to jest kryptowaluta?

Dlaczego powstały kryptowaluty?

Co w ogóle przyświecało twórcom pierwszych kryptowalut? Utworzenie alternatywnego środka płatniczego dla tradycyjnych walut, które miałyby być lepiej dostosowane do realiów internetu. Jak wiadomo, wirtualne płatności opanowały sieć. W połączeniu z powszechnością kont bankowych i kart płatniczych, a także coraz mniej popularną wśród wielu osób gotówką, pieniądz jest dziś abstrakcją. Widzimy coś, kilka kliknięć, kupujemy. Znikają cyferki z wirtualnej strony banku, otrzymujemy potwierdzenie zakupu, a jedynym fizycznym skutkiem jest zazwyczaj zakupiony towar. Innym, bardziej górnolotnym celem dla pierwszych osób pracujących przy powstawaniu kryptowalut, było opracowanie środka płatniczego niezależnego od wahań rynków finansowych, działań rządów państw i przez to – w zamyśle, bezpieczniejszego, stabilniejszego i niezależnego.

Wirtualne pieniądze w ramach kryptowalut co prawda muszą mierzyć się z rynkiem tradycyjnych usług finansowych, który bynajmniej nie przygląda się obecnym trendom bez reakcji. Nie da się jednak ukryć, że kryptowaluty cieszą się coraz większą popularnością i mają coraz większy wpływ na świat finansów. Obrazuje to nie tylko coraz szersze możliwości związane z użytkowaniem kryptowalut, ale i rosnąca reprezentacja różnych dostępnych kryptowalut. Najpopularniejszy Bitcoin, o którym większość słyszała pewnie w kontekście kryptowalut w pierwszej kolejności, to od dawna ledwie wierzchołek góry lodowej.

Sprawdź także nasz kalkulator walut.

Jakie są najpopularniejsze kryptowaluty? Bitcoin, Ethereum i inni

Obecnie na rynku cyfrowych finansów istnieje ponad 1000 różnych kryptowalut, które opracowano w różnych zakątkach świta – od Stanów Zjednoczonych, po Afrykę, Australię, Azję, z Europą włącznie. Doskonale obrazuje to popularność tego nowego, wirtualnego pieniądza, który stale się rozwija. Pierwszym, najpopularniejszym rodzajem kryptowaluty, który wymieniono w pierwszej kolejności, jest oczywiście Bitcoin. Uruchomiony w 2009 roku z inicjatywy m.in. Australijczyka Craiga Wrighta, uznawany jest za pierwszą w historii finansów kryptowalutę działającą w zcentralizowany sposób.

Funkcjonowanie Bitcoina i związanych z tym transakcji jest kontrolowane przez tzw. bazę transakcji blockchain, która jako księga główna gromadzi wszystkie najważniejsze informacje na temat działania Bitcoina. Co ciekawe, Bitcoin jest często używany nie jako waluta do dokonywania płatności, ale raczej jako towar. To właśnie po sukcesach inwestujących w tę kryptowalutę osób stał się on znany i to w taki sposób wielu lokuje w nim swoje oszczędności – licząc, że wartość wzrośnie, przynosząc pomnożenie majątku w… standardowej walucie.
Bitcoin zatem dla wielu to nie następca pieniądza, lecz raczej kreatywny sposób na bogacenie się. Do końca 2017 roku w użyciu było prawie 17 milionów Bitcoinów, a docelowa liczba ma wynieść nawet 21 milionów. Bitcoiny można nabywać głównie za pośrednictwem dedykowanej giełdy.

Innym popularnym rodzajem kryptowaluty jest Ethereum, które w działaniu jest bardzo podobne do Bitcoina. Choć istnieje o wiele krócej – ledwie od 2015 roku. Za pomocą otwartej sieci można wysyłać i odbierać tokeny, za pomocą których potem dokonywać można w wybranych miejscach w sieci płatności. Pozostałymi, popularnymi przykładami powszechnie używanych kryptowalut jest jeszcze m.in. Ripple czy Litecoin.

Bitcoin – jakich transakcji można dokonywać za jego pośrednictwem?

Charakteryzując najpopularniejsze rodzaje kryptowalut, warto przyjrzeć się bliżej możliwością, jakie otwiera przed użytkownikiem najpopularniejsza z nich – Bitcoin. Za jego pomocą można nie tylko reprezentować mienie, waluty, ale i nieruchomości i akcje. Użytkownik sam zajmuje się zdefiniowaniem funkcjonalności, jakie ma reprezentować Bitcoin. Programuje się to za pomocą specjalnych, dedykowanych aplikacji, które pozwalają na określenie wspomnianych parametrów.

Co więcej, działanie Bitcoina może być bardzo „inteligentne” i przemyślane. Bitcoiny mogą samodzielnie i automatycznie kasować się, powracać na konto dysponującego nim właściciela lub ulegać zamrożeniu, jeśli np. warunku transakcji nie zostaną spełnione w wyznaczonym terminie. Mowa tutaj np. o sytuacjach, gdy ktoś korzysta z Bitcoina jako zamiennika środka pieniężnego. Jeżeli użytkownik jest nieufny wobec drugiej strony transakcji, może on zabezpieczyć, że środki wrócą do niego, gdy towar nie zostanie wysłany lub gdy odbiorca nie potwierdzi dokonania transakcji.

Warto dodać, że wartość Bitcoina stale się nie zmienia. Jest ona tym wyższa, im jest on powszechniej obecny w użytku. Oznacza to, że osoby korzystające z tej kryptowaluty mają czynny wpływ na kreowanie wartości tego środka i to głównie od nich uzależniona jest nie tylko bieżąca sytuacja wokół Bitcoina, ale i jego przyszłości w najbliższych latach. Podobne zasady tyczą się także innych, popularnych kryptowalut.

Dlaczego ludzie inwestują w kryptowaluty?

Popularność kryptowalut, która w ostatnich latach szybuje w górę, można w prosty sposób wytłumaczyć. Pierwszym czynnikiem jest oczywiście odkrycie przez wiele osób źródła łatwego zarobku wśród tych kryptowalut, które w ostatnim czasie cieszą się bardzo korzystnymi tendencjami. Skok akcji, jaki wykonał w zeszłym roku Bitcoin rozpalił zainteresowanie wokół omawianego tematu, a przypadki zarobków w tradycyjnych walutach na inwestowaniu w kryptowaluty idących w dziesiątki tysięcy złotych naturalnie nakręcają popyt.

Innym czynnikiem są aspekty poruszone już w akapicie poświęconym przyczynom powstania kryptowalut. Wiele osób upatruje się w tej dziedzinie sposobu na dokonywanie bezpiecznych transakcji w bezpieczny sposób. Kryptowaluty nie są kontrolowane w praktyce przez systemy finansowe i rządy państw. To dla niektórych osób daje poczucie nieskrępowanej wolności i swobody, dając też nadzieję na znalezienie alternatywy dla pieniądza. Tym, jak wiadomo, targają różne wahania, a na wartość poszczególnych walut wpływają np. konflikty zbrojne, kryzysy dyplomatyczne, napięcia między mocarstwami i inne wydarzenia ze sfery polityki. Wielu inwestujących i posługujących się kryptowalutami, próbuje od tego uciec.

Kryptowaluty – pamiętaj o ryzyku i niebezpieczeństwach!

Omawiając przyczyny stojące za popularnością kryptowalut, nie można jednak zapomnieć i o poruszeniu kwestii niebezpieczeństw, jakie związane są z tym sektorem. Kryptowaluty to bowiem nie tylko szansa na szybki zarobek i poczucie korzystania z czegoś sekretnego, nowatorskiego i nietypowego, ale i ryzyko. Bardzo duże ryzyko. Już inwestowanie w tradycyjny sposób wiąże się z niebezpieczeństwem np. giełdowych wahań, krachów i kryzysów.

Nie inaczej jest z kryptowalutami. Poza hossami, popularnym zjawiskiem są też gwałtowne spadki wartości poszczególnych kryptowalut. W istotny sposób podważa to przekonanie o bezpieczeństwie i stabilności, a tym bardziej nie stawia kryptowalut jako przeciwieństwa tradycyjnych środków pieniężnych. Nic z tych rzeczy – kryptowaluty są tak samo, a nawet niekiedy bardziej niestabilne od dolara, złotówki czy funta brytyjskiego.

Przy braku doświadczenia i wystarczającej wiedzy na temat funkcjonowania tego sektora wirtualnych finansów, można się boleśnie przekonać o wspomnianych ciemnych stronach rynku kryptowalut. Warto być ich świadomym, aby nie być stratnym. Lepiej zaczynać od inwestowania niewielkich kwot aby w razie niepowodzenia – nie ponieść katastrofalnych strat finansowych.
U niektórych osób wątpliwości budzi też kwestia bezpieczeństwa sieci, w których używane są kryptowaluty. Nie brakuje w końcu przypadków nadużyć, włamań i prób wrogiego przejęcia środków. Podobnie jak sytuacji, w których dochodzi do awarii sieci. Warto mieć to na uwadze nim podejmiemy decyzję o zainwestowaniu w kryptowaluty – należy korzytać tylko z bezpiecznych systemów, które nie budzą wątpliwości pod kątem zabezpieczeń itd. W przeciwnym razie, narażamy się na ryzyko padnięcia ofiarą np. cyberataku.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.5/5 - (6 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()