Karta debetowa: który bank oferuje najlepszą?

Temat płatności kartą debetową nigdy nie traci na aktualności. Nikt z nas nie lubi przepłacać, dlatego w zwyczaju poszukujemy banku, w którym najbardziej się nam opłaca posiadać konto bankowe. W tym artykule porównujemy ze sobą popularne karty debetowe, starając się wybrać najlepszą z nich.

Z kwartału na kwartał rośnie liczba kart płatniczych. Z opublikowanych danych na początku 2021 roku wynika, że na koniec 2020 roku znajdowało się na polskim rynku ponad 43 mln „plastików”. Najwięcej z nich (82,2 proc.) stanowiły karty debetowe. Ich łączna liczba wyniosła 35,6 mln sztuk i zwiększyła się w ciągu kwartału o 553 tys. W III kwartale przybyło też transakcji bezgotówkowych z wykorzystaniem debetówek. Wykonano ich rekordowo dużo, bo ok. 1,4 mld1.

Czasem trudno ocenić, która karta płatnicza jest najkorzystniejszym wyborem – dlatego dzisiaj pora rozstrzygnąć ten dylemat. Oto ranking TOP najlepszych kart debetowych.

Karta debetowa – krótka definicja

Karta debetowa to karta płatnicza (bankowa) wydawana klientowi w pakiecie do konta osobistego. Charakteryzuje się tym, że umożliwia realizację zakupów i wypłatę gotówki tylko do wysokości środków zgromadzonych na rachunku. Operacje takim instrumentem do 100 zł można wykonać zbliżeniowo, bez konieczności autoryzacji, czyli wpisywania PINu. Natomiast transakcje powyżej tej kwoty wymagają potwierdzenia, czyli wpisania na terminalu numeru PIN.

 • Kartę debetową może otrzymać każda osoba, która założy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy,
 • Nazwa „karta debetowa” może być nieco myląca. Nie jest to ani limit debetowy ani debet rozumiany jako zadłużenie na rachunku. Debetówka nie pozwala na wypłatę środków pomimo ujemnego salda na koncie (chyba że taki limit uruchomisz na rachunku).
 • W swoim znaczeniu słowo „debet” (ang. debit) oznacza tutaj natychmiastowe obciążenie konta.

TOP 3 kart debetowych do konta:

Przelew online
0 zł
Bankomaty
0/7 zł
? 0 zł - osoby do ukończenia 26 r.ż./ wypłaty z bankomatów własnych banku/ dwie pierwsze wypłaty w bankomatach obcych w każdym miesiącu (jeśli wykonasz 1 transakcję bezgotówk. i wpływ w wys.500 zł/ mies.)
W pozostałych przypadkach koszt wypłaty to 2,3% min. 5 zł.
Konto
0 zł
Karta
0/7 zł
? Nic nie zapłacisz, jeżeli:
- masz mniej niż 26 lat,
- wykonasz min. 3 transakcje bezgotówkowe, min. 1 raz zalogujesz się do bankowości GOonline lub aplikacji GOmobile oraz wyrazisz zgody na komunikację marketingową.
W przeciwnym razie opłata za kartę wynosi 7 zł.

483 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Przelew online
0 zł
? za przelewy krajowe i 3 pierwsze przelewy Express Elixir
Bankomaty
0 zł
? za wypłaty z bankomatów Citi i 4 wypłaty z innych bankomatów
Konto
0 zł
? za prowadzenie konta i karty z usługą wielowalutową
Karta
0 zł
? za prowadzenie konta i karty z usługą wielowalutową

662 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Przelew online
0 zł
Bankomaty
0/5 zł
? - 0 zł za wypłaty w bankomatach własnych, w bankomatach za granicą oraz powyżej 100 zł w bankomatach sieci Euronet,
- 5 zł za wypłaty w bankomatach obcych oraz poniżej 100 zł w bankomatach sieci Euronet
Konto
0 zł
Karta
0/6 zł
? Unikniesz opłaty za kartę, jeśli dokonasz płatności bezgotówkowych na kwotę 300 zł/ mies.
W przeciwnym razie koszt karty wyniesie 6 zł.

503 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Jak działa karta debetowa?

Odpowiedź brzmi: bardzo prosto. Za pomocą plastiku możesz korzystać z dostępnych środków, które zgromadziłeś na swoim rachunku bankowym. Oznacza to, że za pomocą karty dysponujesz jedynie pieniędzmi, które rzeczywiście posiadasz. Co prawda, niektóre banki zezwalają na wydanie nieco więcej, niż aktualnie masz na koncie, wchodząc w tzw. debet. Zazwyczaj jednak nie są to wysokie kwoty.

Kartą debetową możesz też wykonywać płatności zbliżeniowe, wystarczy, że przyłożysz ją do czytnika. Często w ramach dodatkowych zabezpieczeń, wybrane losowo transakcje poniżej 100 zł wymagają wprowadzenia numeru PIN w celu potwierdzenia operacji przez klienta.

Najlepsze karty debetowe – jaki bank wybrać?

Atrakcyjna karta debetowa ściśle powiązana jest z korzystną ofertą konta osobistego. Rozsiądź się wygodnie w fotelu i spójrz na miesięczne opłaty debetówek oferowanych w polskich bankach.

BankOpłata za kartę debetową
BNP Paribas 0 zł/3 zł/ 6 zł/ 10 zł
* opłata zależna od wyboru karty płatniczej.
* wyj. opłaty unikniesz wybierając Kartę Otwartą na Dzisiaj, gdy nie ukończyłeś 26 lat. W innych przypadkach wymagana jest min. 1 transakcja bezgotówkowa kartą
PKO BP10 zł/ 0 zł
* opłaty unikniesz, gdy wykonasz min. 5 transakcji bezgotówkowych w ciągu miesiąca kartą lub BLIKiem
ING Bank Śląski7 zł/ 0 zł
* opłaty unikniesz, gdy wykonasz transakcje bezgotówkowe kartą na min. 300 zł msc. (lub 200 zł w przypadku osób między 18 a 26. rokiem życia)
Bank Pekao3 zł/ 0 zł
* od klientów do 26 lat opłata nie jest pobierana
* pozostali muszą wykonać jednorazowy wpływ w wysokości min. 500 zł oraz min. 1 transakcję kartą
Santander Bank Polska8 zł/ 0 zł
* jeśli masz mniej niż 26 lat opłaty unikniesz, gdy wykonasz min. 1 transakcję kartą lub BLIKiem
* jeśli masz więcej niż 26 lat, opłaty unikniesz, gdy zapewnisz wpływ na konto na min. 500 zł oraz dokonasz min. 1 transakcję kartą lub BLIKiem
Alior Bank5 zł/ 0 zł
* karta jest darmowa dla klientów, którzy nie ukończyli 18 lat
* opłaty unikniesz, gdy w poprzednim miesiącu wykonas transakcje kartą na min. 300 zł
Millennium Bank7 zł/ 0 zł
* opłata nie jest pobierana przez pierwsze 2 miesiące od założenia konta
* po tym czasie opłaty unikniesz, gdy wykonasz min. 1 transakcję kartą lub BLIKiem oraz zapewnisz wpływ min. 1 tys. zł z innego banku
mBank7 zł/ 0 zł
* opłaty unikniesz, gdy wykonasz transakcje bezgotówkowe na min. 350 zł msc.
Getin Bank0 zł (*bezwarunkowo)

Karta debetowa z funkcją wielowalutową – jedna karta do wielu rachunków

Karta do konta bankowego może także przybrać formę karty wielowalutowej, za pomocą której zapłacisz nie tylko w złotówkach, ale i w walutach obcych, np. w euro, funtach brytyjskich, frankach szwajcarskich, dolarach, itp. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikasz prowizji za przewalutowania, bo środki w wybranej walucie zostaną pobrane z Twojego konta walutowego.

Tego rodzaju karta nazywana była niegdyś, tzw. kartą multiwalutową, bo umożliwiała przypisanie do niej kilku rachunków walutowych „zamkniętych” w jednym plastiku. Obecnie zdecydowana większość banków oferuje karty debetowe z funkcją wielowalutową.

Jak działa karta wielowalutowa?

Jeśli do swojej debetówki podepniesz rachunki prowadzone, np. w złotych, euro i funtach brytyjskich, a akurat jesteś w Wielkiej Brytanii, to pieniądze zostaną pobrane z tego ostatniego konta. Kiedy za to wyskoczysz do Hiszpanii, wówczas operacje odbywać się będą ze środków znajdujących się na rachunku denominowanym w euro. Natomiast po powrocie do kraju, rachunkiem rozliczeniowym stanie się Twoje konto złotowe.

Podczas transakcji system sam rozpoznaje walutę i rozlicza ją po najatrakcyjniejszym dla Ciebie kursie.

Na co dzień karta wielowalutowa służy jako klasyczna karta do konta. Możesz nią:

 • płacić zbliżeniowo,
 • robić zakupy przez internet w sklepach zagranicznych,
 • podpinać ją pod Apple Pay/Google Pay,
 • płacić za zakupy telefonem.

Aby jednak karta wielowalutowa spełniła swoją funkcjonalność na koncie walutowym, z którego realizowana jest płatność, musi znajdować się odpowiednia suma środków.

karta z funkcją wielowalutową

Karta debetowa a kredytowa

Czy jednak karta debetowa jest tym samym, co karta kredytowa? Otóż nie, są to zupełnie dwie różne karty płatnicze.

Czym różni się karta debetowa od kredytowej?

Karta debetowaKarta kredytowa
Źródło pochodzenia środkówwydajesz własne pieniądze zgromadzone na rachunku przypisanym do kartypieniądze pochodzą z limitu kredytowego, który musisz uregulować w ustalonym terminie. To forma kredytu o charakterze odnawialnym (jeśli uregulujesz spłatę ponownie możesz skorzystać z limitu)
Konieczność posiadania konta bankowegoTAK, debetówka zawsze powiązana jest z kontem osobistymNIE, do kredytówki przypisany jest rachunek techniczny, do którego masz dostęp za pomocą karty
Kosztybezpłatnie wydawana do rachunku. Może generować miesięczne koszty w przypadku braku aktywności (opłat można uniknąć przy wykonaniu transakcji gotówkowych na określoną wysokość)wszystko zależy od oferty. Standardowo naliczane są opłaty za wypłaty gotówki z bankomatów (średnio od 3 do 5 proc. prowizji). Pobierane są także odsetki w przypadku przekroczenia okresu bezodsetkowego lub, gdy będziesz spłacać jedynie kwotę minimalną zadłużenia
Warunkiaby otrzymać kartę debetową, musisz otworzyć konto bankoweaby otrzymać kredytówkę musisz otworzyć, tzw. rachunek techniczny oraz złożyć wniosek, który przypomina wniosek o kredyt gotówkowy. Formalnie musisz też przejść weryfikację zdolności kredytowej
Główne celesłuży do obsługi konta osobistego, transkacji bezgotówkowych i gotówkowych, wypłat pieniędzy z bankomatów i wpłat środków we wpłatomatachsłuży głównie do transakcji bezgotówkowych. Pozwala też wypłacać pieniądze z bankomatów (ale jest to obciążone wysoką prowizją).
Wygląd plastikuróżnicena karcie debetowej widnieje napis debitna karcie kredytowej widnieje napis credit

Zobacz więcej —> Co warto wiedzieć o karcie kredytowej?

Kto może otrzymać kartę debetową i jak się o nią starać?

Karta debetowa przyznawana jest praktycznie każdej osobie, która zakłada konto bankowe. Istnieje też opcja złożenia dyspozycji i wypowiedzenia umowy o kartę w każdej chwili.

Jak się o nią ubiegać?

Wniosek o wydanie „plastiku” składasz bezpośrednio z wnioskiem o otwarcie rachunku bankowego. Możesz zrobić to online albo bezpośrednio udać się do placówki banku. Debetówka wysyłana jest pocztą i trafi do Ciebie w ciągu kilku dni na podany w formularzu adres korespondencyjny.

Banki stawiają mocno na promocję swoich debetówek. Dlatego wiele z nich umożliwia personalizację szat graficznych kart. W niektórych przypadkach możesz zadbać nie tylko o wygląd, ale i zaprojektować plastik od początku!

Karta debetowa a PayPal

Debetówkę możesz połączyć z bezpiecznym systemem płatności internetowych, np. z PayPal.

Aby połączyć kartę debetową z kontem PayPal w aplikacji:

 1. Wybierz ikonę Ustawienia w górnym prawym rogu.
 2. Kliknij w ikonę Rachunki bankowe i karty.
 3. Wybierz znak + w prawym górnym rogu.
 4. Wprowadź dane swojej karty debetowej wraz z datą ważności oraz kodem CVV i następnie wybierz Powiąż kartę.

Na laptopie:

 1. Kliknij przycisk Portfel w górnym rogu.
 2. Wybierz ikonę Powiąż kartę.
 3. Wprowadź wymagane dane i następnie wybierz przycisk Zapisz.

Założenie konta PayPal jest bezpłatne, podobnie jak wypłata środków na lokalny rachunek bankowy.

Wszystko zależy od Twoich upodobań!

Tak naprawdę to, z jakiej karty do konta będziesz korzystał, zależy od Twoich preferencji i przyzwyczajeń. Dużą rolę odgrywają tutaj również inne opłaty, które dołączone są do zakładanego wraz z debetówką rachunku bankowego (np. koszty za prowadzenie rachunku, wypłaty gotówki z bankomatów w kraju i za granicą czy prowizje od przelewów).

Dlatego najlepsza karta debetowa – choć często istnieje w naszych wyobrażeniach, często nie spełnia oczekiwań wszystkich grup klientów. Przy jej poszukiwaniu skupmy się zatem na tym, by była darmowa (nawet jeśli wiąże się to ze spełnieniem określonych warunków). W idealnym scenariuszu warto też zadbać o to, by konto nie generowało dużych opłat i udostępniało funkcjonalności, które przydadzą Ci się w codziennym użytkowaniu.

Źródło:

1. Informacja o kartach płatniczych III kwartał 2020 r. – opublikowana przez Narodowy Bank Polski

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.7/5 - (4 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()