Karta kredytowa a debetowa i płatnicza – czym się różnią?

Karta kredytowa, debetowa i płatnicza - czym się różnią?

Rosnące znaczenie transakcji bezgotówkowych skutecznie przekłada się na popularność kart płatniczych. W ostatnich latach powodzeniem cieszy się wiele ich rodzajów. Charakteryzują je odmienne zasady działania i inne przeznaczenie. Karta kredytowa, debetowa i płatnicza – czym się różnią? Poznajmy najważniejsze informacje na ten temat.

Tradycyjna gotówka już dawno temu przestała być dominującym środkiem płatniczym. Wraz z rozwojem internetu, ogromną popularność wśród konsumentów zdobywają usługi dostępne w sieci. Elementem codziennej rutyny jest dziś dokonywanie za jej pośrednictwem zakupów, zamawianie jedzenia, a nawet opłacanie rachunków, biletów komunikacyjnych i tym podobnych. Jak się za to wszystko płaci


Ostatnia aktualizacja: 2 Lutego 2023
AXI Card
Tak
? promocja skierowana dla Nowych Klientów 30 dni bez opłat 0% RRSO
Promocja
169,52 %
? Axi Card Standard – RRSO 326,52% Axi Card Prime - RRSO 169,52%
RRSO
Tak
? warunkiem jest aktywne korzystanie z karty
Bezplatna-karta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
TurboKARTA
Tak
? Dodatkowo teraz w promocji 360 zł zwrotu oraz voucher 200 zł do Allegro!
Promocja
23,50 %
RRSO
Tak
Bezplatna-karta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Karta Twisto
Nie
Promocja
67,15 %
RRSO
Tak
Bezplatna-karta
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

W procesie cyfryzacji, który opanowuje nasze codzienne życie, coraz lepiej odnajdują się świat finansów. W końcu aby skorzystać z wyżej wspomnianych usług, niezbędne jest dokonanie za nie szybkiej płatności. Pozwalają na to dobrze rozwinięte usługi przelewów błyskawicznych, płatności kodami (BLIK) lub też wprowadzania danych do karty płatniczej.  Te ostatnie, dobrze sprawdzają się zresztą nie tylko w transakcjach wirtualnych, ale i podczas zakupów w świecie niewirtualnym.

Różnego rodzaju karty płatnicze zapełniają portfele Polaków. W ciągu ostatniej dekady Narodowy Bank Polski notuje regularne wzrosty w ilości użytkowanych kart, których obecnie jest już 39 milionów1 . Choć najpopularniejszym zastosowaniem karty bez wątpienia jest płacenie za pomocą prywatnych środków za różne usługi i zakupy, to jest to ledwie jedna z wielu funkcji, jakie oferują dzisiejsze karty płatnicze. Poznajmy ich trzy najpopularniejsze ich rodzaje, których nazwy niekiedy są mylone lub stosowane zamiennie – a nie powinny!

Karta kredytowa – charakterystyka

Termin „karta kredytowa” należy do jednego z najczęściej stosowanych w kontekście kart do dokonywania płatności. Wielu konsumentów pewnie właśnie tak nazywa karty, którymi codziennie płaci za zakupy i różne usługi. Tymczasem przeświadczenie na temat wielu przypisywanych karcie kredytowej ról jest błędne, a jej prawdziwe zastosowanie jest zupełnie inne. Otóż karta kredytowa to takich rodzaj karty, który jest formą pożyczki bankowej.

Bank udziela nam kredytu na określoną sumę pieniędzy, która przekazywana jest na specjalną kartę płatniczą pod postacią limitu (np. 2000 złotych). Konsument może się nią posługiwać jako awaryjne źródło środków, w przypadku gdy np. kwota zakupów przekroczy oczekiwania konsumenta lub pojawi się nagły, niespodziewany wydatek. Środki finansowe na karcie kredytowej podlegają opłatom – w końcu z wydawania karty kredytowej, jak każdego innego produktu finansowego, bank musi czerpać korzyści.

Sprawdź również artykuły:

Jak otrzymać kartę kredytową?

Aby otrzymać kartę kredytową, należy udać się do wybranej placówki bankowej. Wybór należy do klienta – dobiera on ofertę takiej firmy, jaka najbardziej przypadła mu do gustu podczas np. zestawienia ich ze sobą. Po udaniu się do banku, należy wskazać, że chcemy ubiegać się akurat o kartę kredytową. Jest to klasyczna usługa pożyczania pieniędzy, dlatego konsument powinien się przygotować na poddanie procesowi weryfikacyjnemu pod kątem oceny ryzyka.

Sprawdzona zostanie zdolność kredytowa konsumenta, a w tym celu podstawowym ruchem będzie skontrolowanie wpisów w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). W tym rejestrze podane będą potencjalne informacje o spłacie dotychczasowych kredytów, pożyczek i innych zobowiązań finansowych. Pożądany model klienta to taki, który terminowo spłacał zobowiązania i nie posiada z tego tytułu żadnych opóźnień lub zadłużeń. Z tego względu, negatywne wpisy mogą zniweczyć szanse na uzyskanie karty kredytowej.

Ponadto, bank sprawdzi też wysokość miesięcznych zarobków, status zatrudnienia (rodzaj umowy, czas jej trwania) oraz miesięczne wydatki. Karta kredytowa to wartościowe udogodnienie na potrzebę poniesienia dodatkowych wydatków, jednak wykorzystane na niej środki trzeba będzie zwrócić w odpowiednim czasie. Z tego względu, bank sprawdzi, czy suma miesięcznych zobowiązań konsumenta daje mu wystarczającą płynność finansową do późniejszej spłaty zadłużenia.

Karta debetowa – charakterystyka

Karta debetowa to kolejny, niezwykle popularny rodzaj karty do dokonywania płatności. Wydaje się nią konsumentowi przez bank, w jakim posiada on konto bankowe i jest też jemu przypisana. Posiadanie takiej karty pozwala na uzyskanie dostępu do prywatnych środków zgromadzonych na naszym rachunku w banku. W przeciwieństwie do karty kredytowej zatem, karta debetowa pozwala nam na wydawanie pieniędzy, jakie należą do nas, a nie od banku. Gdy pojawią się awaryjne sytuacje jednak, jest możliwe chwilowe zadłużenie się u banku.

W przypadku wykorzystania wszystkich prywatnych środków na rachunku bankowym, karta debetowa może dać nam możliwość skorzystania z usługi tytułowego debetu. Zwany inaczej saldem ujemnym, jest ilością środków „na minusie”, czyli takich, które nie są już naszą własnością i należą do banku. W zależności od indywidualnych uwarunkowań, debet może mieć różną wartość, choć zazwyczaj jego maksymalną wysokość określa bank. Możemy też w ogóle nie mieć takiej możliwości, dobrowolnie zastrzegając w banku, by nasze konto nie dawało możliwości tworzenia salda ujemnego.

Debet, jaki pojawia się na koncie bankowym przypisanym do karty debetowej, należy oczywiście w określonym czasie uregulować. W przeciwnym wypadku konsument z długotrwale widniejącym debetem na dowolną sumę pieniędzy będzie traktowany przez bank jako dłużnik. Saldo ujemne niekoniecznie trzeba zwrócić niczym pożyczkę. Wystarczy, że „puste” konto zasili się odpowiedniej wysokości kwotą. Automatycznie zostanie od niej wówczas odjęta należna wysokość długu.

Jak otrzymać kartę debetową?

Proces ubiegania się o kartę debetową można uznać za podobny do tego, jaki wiąże się z ubieganiem o inne karty płatnicze w banku. Jednak w tym konkretnym przypadku, niezbędne jest posiadanie konta bankowego. Kartę debetową wyrabia się podczas otwierania rachunku w danym banku. Często taki produkt finansowy oferuje się zresztą w pierwszej kolejności podczas zakładania konta bankowego. Wyrobioną, spersonalizowaną kartę wysyła się pocztą zazwyczaj do kilku dni po złożeniu wniosku.


Ostatnia aktualizacja: 2 Lutego 2023
Konto Mobi z Moim ING z promocją do 200 zł
Tak
Promocja
Tak
? bankomaty własne i Planet Cash
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
? transakcje kartą min 300 PLN miesięcznie
Bezplatna-karta
Nie
Darmowe bankomaty - za granicą
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
eKonto
Tak
? 200zł w formie bonu podarunkowego do biedronki, do 200zł za otwarcie kontra i spełnienie warunków promocji, 50zł za otwarcie konta przez e dowód, 50zł za otwarcie konta dla dziecka, 2,2 % na rachunku oszczędnościowym.
Promocja
Tak
? od 100 zł
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
? min. jedna transakcja w miesiącu
Bezplatna-karta
Tak
? do trzech wypłat w miesiącu
Darmowe bankomaty - za granicą
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Curve - karta walutowa
Tak
? bonusy za polecenia, przedłużony cashback za zakupy oraz bonus 50 zł na start
Promocja
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
? wersja podstawowa - darmowa, wyższe pakiety są płatne
Darmowe konto
Tak
Bezplatna-karta
Tak
? limity miesięczne na bezpłatną wypłatę gotówki zależnie od pakietu
Darmowe bankomaty - za granicą
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

Karta debetowa zakłada, że konsument posługuje się nią w celu uzyskania dostępu przede wszystkim do własnych pieniędzy, które – jak wiadomo – są ograniczone. Jeżeli w razie awaryjnych sytuacji chcemy umożliwić jednak opcję uzyskiwania salda ujemnego, to warto to poważnie przemyśleć. Jak już wspomniano – wiąże się to w końcu z określonym ryzykiem. Nie jest wskazany tutaj impuls, gdyż karta debetowa z możliwością pojawiania się tytułowego debetu może nieść różnego rodzaju negatywne konsekwencje. Jeżeli wolimy stosować kartę debetową jako sposób na dysponowanie wyłącznie własnymi pieniędzmi – jak najbardziej jest to możliwe.

Kartą płatniczą jest zarówno karta kredytowa jak i debetowa

Nawiązując do tytułowego pytania „Karta kredytowa, debetowa i płatnicza – czym się różnią?”, warto sprecyzować jedną ważną informację. Po pierwsze, zarówno karty debetowe, jak i kredytowe, są również kartami płatniczymi. Karta płatnicza to po prostu obszerniejsze, bardziej ogólne określenie, które możemy stosować na nazywanie różnych dostępnych rodzajów kart. Karty płatnicze to po prostu forma plastiku z czytnikiem, zabezpieczeniami i oznaczeniami. Każdą wydaje bank. Każdą też stosuje się do dokonywania płatności i wszystkie obracają wirtualnym pieniądzem.

Różnice zachodzą za to na polu sposobu działania karty. Opisane wyżej karty kredytowe i debetowe różnią się przede wszystkim źródłem środków, jakie się na niej znajdują (bankowe konta prywatne). Warto znać te różnice, aby właściwie posługiwać się wyróżniającymi je terminami. Stosowanie jednak ogólnego określenia „karty płatnicze” – również jest jak najbardziej prawidłowe i można je stosować.

Gdzie można dokonywać płatności kartami?

Niezależnie od rodzaju karty, istnieje zestaw takich samych miejsc, w których można za ich pomocą dokonywać płatności. Otóż kartą można płacić w każdym miejscu, gdzie znajduje się terminal płatniczy przystosowany do dokonywania zakupów w takiej formie. Zanim się ich dokona, warto oczywiście upewnić się, czy usługa jest aktywna (może mieć miejsce bowiem np. awaria).

Kartą można dziś płacić nie tylko w sklepach, piekarniach, kawiarniach, kwiaciarniach restauracjach czy cukierniach, Ponadto, także w punktach z grona innych, szeroko pojętych usług. Mowa tutaj zarówno o punktach opieki medycznej, jak i kasach biletowych czy też u fryzjera lub mechanika.

Jeżeli jest się entuzjastą zbliżeniowego płacenia za zakupy, warto niekiedy upewnić się, czy i taka forma płatności jest możliwa. Niektóre terminale mogą być bowiem wciąż jeszcze niewyposażone w technologię pozwalającą na zbliżeniowe płatności. Przez to, konieczne będzie „przesunięcie” kartą przez czytnik lub włożenie jej do odpowiedniego otworu z czytnikiem.

Można też oczywiście płacić kartą w sklepach online. Trzeba jednak znać podstawowe zasady bezpieczeństwa. Co więcej, możemy wykonać też przelew z karty kredytowej, podobnie jak to jest przy zwykłym plastiku.

Jakie inne rodzaje kart wyróżniamy?

Poza kartą kredytową, debetową i płatniczą, istnieją jeszcze inne, popularne rodzaje kart. W końcu ich zastosowanie jest dziś niezwykle szerokie, a przeznaczenie – maksymalnie uniwersalne. Najpopularniejszym, niewymienionym w dzisiejszym tekście rodzajem karty do dokonywania płatności są karty przedpłacone.

Zwane także kartami typu prepaid, pod kątem działania można uznać za podobne do karty kredytowej. Zasila się je określoną sumą pieniędzy i płaci do czasu wyczerpania środków. Pieniądze te nie muszą jednak być pożyczką, a konsument sam może posiadać taką kartę z dostępem do własnych, wygospodarowanych finansów na czarną godzinę.

Kartami typu prepaid są też popularne karty podarunkowe oraz karty Revolut. Te ostatnie, to wyjątkowo popularne w ostatnich latach karty pozwalające za dokonywanie zakupów w innych walutach. W przeciwieństwie do zwykłych kart bankowych, przeliczają one kursy walutowe bez prowizji i w preferencyjnych wartościach.

Źródła:

1. https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/systemplatniczy/karty_platnicze.html

Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły