Karta kredytowa, debetowa i płatnicza – czym się różnią?

Karta kredytowa, debetowa i płatnicza

Rosnące znaczenie transakcji bezgotówkowych skutecznie przekłada się na popularność kart płatniczych. W ostatnich latach powodzeniem cieszy się wiele ich rodzajów. Charakteryzują je odmienne zasady działania i inne przeznaczenie. Karta kredytowa, debetowa i płatnicza – czym się różnią? Poznajmy najważniejsze informacje na ich temat.

Tradycyjna gotówka już dawno temu przestała być dominującym środkiem płatniczym. Wraz z rozwojem internetu, ogromną popularność wśród konsumentów zdobywają usługi dostępne w sieci. Elementem codziennej rutyny jest dziś dokonywanie za jej pośrednictwem zakupów, zamawianie jedzenia, a nawet opłacanie rachunków, biletów komunikacyjnych i tym podobnych. Jak się za to wszystko płaci

W procesie cyfryzacji, który opanowuje nasze codzienne życie, coraz lepiej odnajdują się świat finansów. W końcu aby skorzystać z wyżej wspomnianych usług, niezbędne jest dokonanie za nie szybkiej płatności. Pozwalają na to dobrze rozwinięte usługi przelewów błyskawicznych, płatności kodami (BLIK) lub też wprowadzania danych do karty płatniczej.  Te ostatnie, dobrze sprawdzają się zresztą nie tylko w transakcjach wirtualnych, ale i podczas zakupów w świecie niewirtualnym.

Różnego rodzaju karty płatnicze zapełniają portfele Polaków. W ciągu ostatniej dekady Narodowy Bank Polski notuje regularne wzrosty w ilości użytkowanych kart, których obecnie jest już 39 milionów. Choć najpopularniejszym zastosowaniem karty bez wątpienia jest płacenie za pomocą prywatnych środków za różne usługi i zakupy, to jest to ledwie jedna z wielu funkcji, jakie oferują dzisiejsze karty płatnicze. Poznajmy ich trzy najpopularniejsze ich rodzaje, których nazwy niekiedy są mylone lub stosowane zamiennie – a nie powinny!

Karta kredytowa – charakterystyka

Termin „karta kredytowa” należy do jednego z najczęściej stosowanych w kontekście kart do dokonywania płatności. Wielu konsumentów pewnie właśnie tak nazywa karty, którymi codziennie płaci za zakupy i różne usługi. Tymczasem przeświadczenie na temat wielu przypisywanych karcie kredytowej ról jest błędne, a jej prawdziwe zastosowanie jest zupełnie inne. Otóż karta kredytowa to takich rodzaj karty, który jest formą pożyczki bankowej.

Bank udziela nam kredytu na określoną sumę pieniędzy, która przekazywana jest na specjalną kartę płatniczą. Konsument może się nią posługiwać jako awaryjne źródło środków, w przypadku gdy np. kwota zakupów przekroczy oczekiwania konsumenta lub pojawi się nagły, niespodziewany wydatek. Środki finansowe na karcie kredytowej podlegają oprocentowaniu i opłatom – w końcu z wydawania karty kredytowej, jak każdego innego produktu finansowego, bank musi czerpać korzyści.

Sprawdź również:

Jak otrzymać kartę kredytową?

Aby otrzymać kartę kredytową, należy udać się do wybranej placówki bankowej. Wybór należy do klienta – dobiera on ofertę takiej firmy, jaka najbardziej przypadła mu do gustu podczas np. zestawienia ich ze sobą. Po udaniu się do banku, należy wskazać, że chcemy ubiegać się akurat o kartę kredytową. Jest to klasyczna usługa pożyczania pieniędzy, dlatego konsument powinien się przygotować na poddanie procesowi weryfikacyjnemu pod kątem oceny ryzyka z tym związanego.

Sprawdzona zostanie zdolność kredytowa konsumenta, a w tym celu podstawowym ruchem będzie skontrolowanie wpisów w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). W tym rejestrze podane będą potencjalne informacje o spłacie dotychczasowych kredytów, pożyczek i innych zobowiązań finansowych. Pożądany model klienta to taki, który terminowo spłacał zobowiązania i nie posiada z tego tytułu żadnych opóźnień lub zadłużeń. Z tego względu, negatywne wpisy mogą zniweczyć szanse na uzyskanie karty kredytowej.

Ponadto, bank sprawdzi też wysokość miesięcznych zarobków, status zatrudnienia (rodzaj umowy, czas jej trwania) oraz miesięczne wydatki. Karta kredytowa to wartościowe udogodnienie na potrzebę poniesienia dodatkowych wydatków, jednak wykorzystane na niej środki trzeba będzie zwrócić w odpowiednim czasie. Z tego względu, bank sprawdzi, czy suma miesięcznych zobowiązań konsumenta daje mu wystarczającą płynność finansową do późniejszej spłaty zadłużenia.

Karta debetowa – charakterystyka

Karta debetowa to kolejny, niezwykle popularny rodzaj karty do dokonywania płatności. Wydaje się nią konsumentowi przez bank, w jakim posiada on konto bankowe i jest też jemu przypisana. Posiadanie takiej karty pozwala na uzyskanie nieograniczonego dostępu do prywatnych środków zgromadzonych na danym rachunku i w taki sposób też jest ona stosowana. W przeciwieństwie do karty kredytowej, karta debetowa jedynie w określonych przypadkach może prowadzić do zadłużenia się u banku na wybraną sumę pieniędzy.

W praktyce, w przypadku wykorzystania wszystkich prywatnych środków na rachunku bankowym, karta debetowa udostępnia możliwość ze skorzystania z usługi tytułowego debetu. Zwany inaczej saldem ujemnym, jest ilością środków „na minusie”, czyli takich, które nie są już naszą własnością i stanowią formę bankowej pożyczki. W zależności od indywidualnych uwarunkowań, debet może mieć różną wartość, choć zazwyczaj jego maksymalną wysokość określa bank.

Debet, jaki pojawia się na koncie bankowym przypisanym do karty debetowej, należy oczywiście w określonym czasie uregulować. W przeciwnym wypadku, konsument z długotrwale widniejącym debetem na dowolną sumę pieniędzy będzie traktowany przez bank jako dłużnik. Saldo ujemne niekoniecznie trzeba zwrócić niczym pożyczkę. Wystarczy, że „puste” konto zasili się odpowiedniej wysokości kwotą. Automatycznie zostanie od niej wówczas odjęta należna wysokość długu.

Jak otrzymać kartę debetową?

Proces ubiegania się o kartę debetową można uznać za podobny do tego, jaki wiąże się z ubieganiem o inne karty płatnicze w banku. Jednak w tym konkretnym przypadku, niezbędne jest posiadanie konta bankowego. Najczęściej, kartę debetową wyrabia się podczas otwierania rachunku w danym banku. Często taki produkt finansowy oferuje się w pierwszej kolejności podczas zakładania konta bankowego. Kartę wysyła się pocztą zazwyczaj do kilku dni po złożeniu wniosku.

Karta debetowa zakłada, że konsument nie ma na niej sztywnej granicy środków do wykorzystania, jak w przypadku niżej opisanej klasycznej karty płatniczej, która nie pozwala na zadłużenie się. Warto podjąć decyzję o wyborze takiej karty po dłuższym zastanowieniu się, biorąc pod uwagę wady i zalety takiego rozwiązania. Nie jest wskazany tutaj impuls, gdyż karta debetowa może nieść różnego rodzaju negatywne konsekwencje.

Zbyt pochopne posługiwanie się nią, tworząc dużą kwotę debetu, może doprowadzić do długów i kłopotów finansowych. Karta debetowa zmusza zatem do finansowej dyscypliny. Przy zachowaniu umiaru, może w awaryjnych sytuacjach (gdy np. przed wypłatą konieczne jest zrobienie dużych zakupów) okazać się deską finansowego ratunku.

Karta płatnicza – charakterystyka

Trzecim, bardzo popularnym rodzajem karty płatniczej jest, po prostu, klasyczna karta płatnicza. Jej działanie jest proste. Pozwala ona konsumentowi uzyskać dostęp w wyłączności do jego prywatnych środków finansowych zgromadzonych na danym rachunku bankowym. W przeciwieństwie do wyżej wspomnianej karty kredytowej i karty debetowej, karta płatnicza nie pozwala na zadłużanie się w banku i nie oferuje konsumentowi awaryjnych środków finansowych w nagłych sytuacjach.

Klasyczna karta płatnicza to zatem ten rodzaj karty, jaki znajduje się w milionach polskich i światowych portfeli. Dokonywać można nią płatności za zakupy i inne usługi, wykorzystując do tego w wyłączności nasze, prywatne środki. Płacąc kartą, konto obciąża się kwotą transakcji. Jeżeli suma zakupów przekracza kwotę środków, jakie znajdują się na rachunku bankowym, to zazwyczaj na terminalu powinien szybko pojawić się komunikat o odmowie wykonania transakcji.

Karta płatnicza w klasycznej formie to zatem warte uwagi rozwiązanie dla osób, które chcą nią płacić jedynie własnymi środkami za zakupy, nie wystawiając się na pokusę posiadania awaryjnych środków. W praktyce są one w końcu jedynie pożyczką, którą i tak będzie trzeba spłacić.

Jak otrzymać kartę płatniczą?

Kartą płatniczą zazwyczaj pozyskuje się podczas otwierania rachunku bankowego w danym banku. Pozwala ona na uzyskanie nieograniczonego dostępu do prywatnego konta bankowego. Do jej wydania konieczne będzie sporządzenie oddzielnego wniosku, który bank przekazuje do trwającej zazwyczaj do 7 dni roboczych realizacji. Następnie, karta płatnicza jest wysyłana na adres pocztowy konsumenta.

Po otwarciu listu, kartę należy aktywować, podobnie zresztą jak w przypadku karty debetowej. Karta płatnicza to wygodne rozwiązanie pozwalające na posługiwanie się elektronicznym pieniądzem. W dobie popularyzacji stosowania terminali płatniczych, rozwoju technologii płacenia zbliżeniowego czy też za pomocą telefonu, płatności kartą płatniczą są dziś jeszcze wygodniejsze i jeszcze bardziej zachęcające do chowania głęboko w kieszeni tradycyjnej gotówki.

Karta kredytowa, debetowa i płatnicza – czym się różnią?

Podsumowując. Karty kredytowe, debetowe i płatnicze łączy wiele. Wszystkie mają formę plastiku z czytnikiem, zabezpieczeniami i oznaczeniami. Każdą wydaje bank. Każdą też stosuje się do dokonywania płatności i wszystkie obracają wirtualnym pieniądzem. Jednakże, jak widać – w praktyce równie dużo je dzieli.

Karta kredytowa wyróżnia się tym, że daje ona dostęp wyłącznie do pożyczonych przez bank środków. Karta debetowa daje z kolei dostęp do prywatnych, zgromadzonych na rachunku bankowym środków. Jednakże umożliwia tzw. saldo ujemne. To kwota dodatkowych, awaryjnych środków, jeśli konto jest puste lub transakcja jest większa od znajdującej się na nim kwoty.

Karta płatnicza daje z kolei w wyłączności dostęp do środków na rachunku bankowym, nie dopuszczając zadłużenia się w banku na żadną kwotę. Możliwości finansowe tej karty są równe temu, ile ma się na swoim koncie w banku.

Gdzie można dokonywać płatności kartami?

Niezależnie od rodzaju karty, istnieje zestaw takich samych miejsc, w których można za ich pomocą dokonywać płatności. Otóż kartą można płacić w każdym miejscu, gdzie znajduje się terminal płatniczy przystosowany do dokonywania zakupów w takiej formie. Zanim się ich dokona, warto oczywiście upewnić się, czy usługa jest aktywna (może mieć miejsce bowiem np. awaria).

Kartą można dziś płacić nie tylko w sklepach, piekarniach, kawiarniach, kwiaciarniach restauracjach czy cukierniach, Ponadto, także w punktach z grona innych, szeroko pojętych usług. Mowa tutaj zarówno o punktach opieki medycznej, jak i kasach biletowych czy też u fryzjera lub mechanika.

Jeżeli jest się entuzjastą zbliżeniowego płacenia za zakupy, warto niekiedy upewnić się, czy i taka forma płatności jest możliwa. Niektóre terminale mogą być bowiem wciąż jeszcze niewyposażone w technologię pozwalającą na zbliżeniowe płatności. Przez to, konieczne będzie „przesunięcie” kartą przez czytnik lub włożenie jej do odpowiedniego otworu z czytnikiem.

Jakie inne rodzaje kart wyróżniamy?

Poza kartą kredytową, debetową i płatniczą, istnieją jeszcze inne, popularne rodzaje kart. W końcu ich zastosowanie jest dziś niezwykle szerokie, a przeznaczenie – maksymalnie uniwersalne. Najpopularniejszym, niewymienionym w dzisiejszym tekście rodzajem karty do dokonywania płatności są karty przedpłacone.

Zwane także kartami typu prepaid, pod kątem działania można uznać za podobne do karty kredytowej. Zasila się je określoną sumą pieniędzy i płaci do czasu wyczerpania środków. Pieniądze te nie muszą jednak być pożyczką, a konsument sam może posiadać taką kartę z dostępem do własnych, wygospodarowanych finansów na czarną godzinę.

Kartami typu prepaid są też popularne karty podarunkowe oraz karty Revolut. Te ostatnie, to wyjątkowo popularne w ostatnich latach karty pozwalające za dokonywanie zakupów w innych walutach. W przeciwieństwie do zwykłych kart bankowych, przeliczają one kursy walutowe bez prowizji i w preferencyjnych wartościach.

Oceń ten wpis
2019-06-18T09:22:31+02:0018.03.2019|Blog finansowy|
Dodaj komentarz