Karta płatnicza dla dziecka – jak założyć?

Edukacja finansowa, większe bezpieczeństwo, łatwiejszy start w dorosłość, to zaledwie kilka powodów przemawiających za tym, by uzmysłowić najmłodszym ideę funkcjonowania usług bankowych. Jak założyć kartę płatniczą dla dziecka, i na które oferty warto zwrócić uwagę? Sprawdziłam to.

karta płatnicza dla dziecka

Kluczowe informacje

 • Coraz więcej banków oferuje specjalne karty płatnicze przeznaczone dla dzieci, które pozwalają na kontrolowane korzystanie z przyznanych im środków pod baczną pieczą rodziców;
 • Wniosek o taką kartę dla dziecka można złożyć w dowolnym momencie. Najszybciej dokonasz tego, zakładając konto dla dziecka z poziomu swojej bankowości internetowej (będzie ono powiązane z kontem dorosłego);
 • Innym sposobem jest zawnioskowanie o kartę przedpłaconą (prepaid) lub dodatkową kartę kredytową. Ta ostatnia musi być jednak powiązana z kartą główną pełnoletniego posiadacza;
 • Wydanie karty dziecięcej zawsze wymaga zgody opiekuna prawnego małoletniego.

Od kilku lat Polska znajduje się w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o płatności zbliżeniowe, a najczęściej wykorzystywanym do tego celu instrumentem są karty płatnicze. Dlaczego o tym wspominam? Może dlatego, że nowoczesna bankowość cieszy się sporym zainteresowaniem.

I tytułowa karta płatnicza dla dziecka może być pierwszym krokiem, by zapoznać najmłodszych ze światem innowacyjnej bankowości.

Karta płatnicza dla dziecka – co to takiego?

To po prostu karta, za pomocą której niepełnoletni może wykonywać transakcje bezgotówkowe. I tutaj od razu wspomnę o pewnych ograniczeniach prawnych (wobec dzieci, które ukończyły min. 13 lat). Mianowicie do swojej dyspozycji mają tyle środków, na, ile przyzwolili im opiekunowie prawni – zazwyczaj rodzice. Z tym że, w ramach tzw. zwykłego zarządu, dziecko nie może dysponować kwotą większą niż 6,652 tys. zł w skali miesiąca.

I tym sposobem rodzic aż do momentu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności ma niezbyte prawa kontrolingu jego wszystkich transakcji, wprowadzania dziennego limitu wydatków czy też zablokowania realizacji określonej transakcji, itp. itd.

Od którego roku dziecko może mieć kartę płatniczą?

Według polskiego prawa, dzieci poniżej 13. roku życia nie mają czynności prawnych. A taką czynnością prawną jest samo zawarcie umowy o kartę płatniczą, a nawet, chociażby zwykła płatność w sklepie.

Jednak trudno sobie wyobrazić sytuację, w której np. 12-latek nigdy nie posługiwał się pieniądzem i nie kupował batonika w szkolnym sklepie, skoro już 7-letnie dzieci z łatwością operują tabletem i nieraz wiedzą więcej o funkcjonalnościach smartfona niż sami rodzice :)

Dlatego przepisy dopuszczają możliwość zawierania umów przez osoby nieposiadające zdolności do czynności prawnych, w tym dzieci do lat 13. Warunkiem jest tylko to, by umowa tyczyła się drobnych płatności, jak np. zakup napoju, posiłku, książki czy innych produktów, których kwota nie jest wysoka.

Przykładowo PKO BP posiada w ofercie kartę debetową PKO Junior dla dzieci do 12. roku życia. Dzięki niej małoletni może, m.in. płacić zbliżeniowo do 30 zł bez podawania kodu PIN. Taką kartę rodzic może zamówić w serwisie iPKO i zasilać, np. przelewem z dowolnego banku lub ze swojego konta osobistego w PKO BP.

Co oferują karty płatnicze dla dzieci?

Zakres możliwości, jakie niosą ze sobą tego typu plastiki, zależą głównie od wieku dziecka. Młodsze dzieci w przedziale od 6 do 12 lat mogą korzystać z karty jedynie na zasadzie prepaid lub zwykłej debetówki, które wydawane są do rachunku rodzica, nie dziecka. Czyli, np. mogą realizować transakcje na drobne kwoty w sklepach stacjonarnych, ale bez dostępu do bankowości internetowej.

Z kolei młodzież od 13 lat ma już większy zakres usług. Otrzymują oni w pakiecie konto bankowe + kartę z:

 • dostępem do bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnej banku;
 • wypłatami gotówki w bankomatach;
 • płatnościami zbliżeniowymi;
 • oraz możliwością robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Jak założyć kartę płatniczą dla dziecka?

Możesz zdecydować się na kilka opcji, dzięki którym Twoje dziecko będzie mogło dysponować przydzielonymi środkami na karcie.

Zobacz, co masz do wyboru.

Karta debetowa z kontem dla dziecka

Możesz założyć dziecku indywidualne konto wraz z płatniczą kartą debetową. Takie rozwiązanie oferują m.in. PKO Konto Dziecka, eKonto Junior w mBanku, Konto Mobi dla młodych w ING, Konto Samodzielniaka w BNP Paribas, Konto 360° w Banku Millennium czy Konto internetowe w Alior Banku.

Zobacz, jakie propozycje kont osobistych dla dzieci mają najpopularniejsze banki:

1.
Konto Osobiste dla młodych mBank
1.
Konto Osobiste dla młodych mBank
Darmowe konto
Tak
Promocja
Tak
? zgarnij do 150 zł za spełnienie warunków +50 zł jeśli otworzysz konto na selfie/e-dowód
Czas Promocji
7.02.2024
Nagrody w promocji
7% + do 500 zł
? +150 zł bon do Media Expert/Allegro, +150 zł premii za założenie konta przez aplikację, +200 zł za dodatkowe warunki
SPRAWDŹ
2.
Konto Osobiste dla młodych VeloBank
2.
Konto Osobiste dla młodych VeloBank
Darmowe konto
Tak
Promocja
Tak
Czas Promocji
31.12.2023
Nagrody w promocji
7% + 600 zł
? za spełnienie warunków
SPRAWDŹ
3.
Konto Osobiste dla młodych Pekao S.A.
3.
Konto Osobiste dla młodych Pekao S.A.
Darmowe konto
Tak
Promocja
Tak
? bon 50 zł na zakupy w Żabce do 200 zł za spełnienie warunków 8% na Koncie Oszczędnościowym
Czas Promocji
02.11.2023
Nagrody w promocji
7% + do 200zł
? nagrodę 50 zł otrzymasz za otwarcie konta Zrób min. 5 transakcji bezgotówkowych kartą debetową do konta lub aplikacją PeoPay co miesiąc przez 3 miesiące od założenia konta. Po trzech miesiącach otrzymasz nawet 150 zł w prezencie
SPRAWDŹ

Karta przedpłacona (prepaid) dla dziecka

Z pomocą dla rodziców przychodzi także karta przedpłacona bez zakładania konta. Działa ona podobnie jak internetowy portfel lub telefon na kartę, który zasilany jest na odpowiednią kwotę. W takim przypadku dziecko ma dostęp tylko do takiej sumy, do jakiej doładowano prepaid.

Takie rozwiązanie jest wygodne dla samego rodzica, bo po pierwsze nie wymaga zakładania rachunku bankowego i po drugie, nie jest konieczna identyfikacja jej użytkownika (na karcie nie widnieją dane właściciela). Prepaid dla dzieci oferują, m.in. ING Bank Śląski, PKO BP, SGB, a także instytucje pozabankowe, np. Revolut (Revolut Junior dla dzieci od 6 do 17 lat).

Wielowalutowa karta dla nastolatka

Posiadając taki plastik, nie musisz się martwić o opłaty za przewalutowania, gdy Twoja pociecha będzie płacić za granicą (pod warunkiem posiadania konta walutowego).

Karta wielowalutowa podpięta jest pod wiele kont prowadzonych w różnych walutach. Dzięki temu, gdy nastolatek będzie we Francji, Albanii czy Bułgarii system automatycznie wykryje, w jakim kraju realizowana jest płatność, i rozliczy ją, bez konieczności posiadania karty walutowej i bez kosztów przewalutowania.

Taka oferta dostępna, np. w PKO BP i Santander BP.

Karta debetowa dla dziecka

Małoletni bez względu na swój wiek może też otrzymać kartę debetową, ale tylko za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego. Może to być innymi słowy, karta płatnicza dla dziecka z limitem, który oczywiście wyznacza mu sam dorosły.

Za pomocą takiego plastiku nastolatek zapłaci w sklepach stacjonarnych i internetowych. Przy czym, jeszcze raz przypominam, że dzieci poniżej 13. roku życia mogą wykonywać jedynie transakcje na niewielkie kwoty. Rodzic również ma możliwość pełnej kontroli nad wydatkami swojej pociechy.

Wydanie karty debetowej dla dziecka do 13. roku życia zwykle dostępne jest w bankach, w których osoba dorosła posiada własne konto osobiste. W przypadku młodzieży od 13 do 18 lat instytucje zazwyczaj proponują otwarcie konta dla młodych, do którego wydawana jest debetówka. Tutaj opiekunowie także mają możliwość określenia limitu wydatków realizowanych za pomocą karty (z poziomu swojej bankowości internetowej). Mają też wgląd do historii transakcji.

karta płatnicza dla dziecka - co wybrać?

Karta kredytowa dla dziecka

To także rozwiązanie, które ma swoje zalety. Otwierasz ją na zasadzie karty dodatkowej, wydanej do głównej karty kredytowej należącej do dorosłego posiadacza. W praktyce więc, aby założyć kredytówkę dziecku, sam musisz być jej właścicielem.

Pamiętaj tylko, że nie każdy bank zezwala u siebie zakładanie dodatkowych kart kredytowych dla osób niepełnoletnich. Odnajdziesz je, m.in. w Banku Pekao (Karta kredytowa z Żubrem), Citi Handlowym (karta kredytowa Citi Simplicity) czy ING (karta kredytowa Visa/Mastercard).

Wspomniany przeze mnie wcześniej limit zwykłego zarządu do 6,652 tys. zł w skali miesiąca, nie dotyczy kredytówek. W tym konkretnym przypadku dziecko nie korzysta z własnych pieniędzy, bo należą one do głównego posiadacza karty.

Paulina Iwicka – ekspertka Czerwonej-Skarbonki.pl

Zobacz oferty kart kredytowych, które możesz otworzyć również dla dziecka (*zwróć uwagę przede wszystkim na Pekao i Citi):

1.
Karta kredytowa Pekao S.A.
1.
Karta kredytowa Pekao S.A.
Bezpłatna karta
Tak
Promocja
Nie
RRSO
19,09 %
SPRAWDŹ
2.
Karta Kredytowa Santander Consumer Bank
2.
Karta Kredytowa Santander Consumer Bank
Bezpłatna karta
Tak
Promocja
Tak
? Dodatkowo teraz w promocji 360 zł zwrotu oraz voucher 200 zł do Allegro!
RRSO
22,01 %
SPRAWDŹ
3.
Karta Ratalna Comfort Plus Santander Consumer Bank
3.
Karta Ratalna Comfort Plus Santander Consumer Bank
Bezpłatna karta
Tak
? Miesięczna opłata za kartę to 15 zł. Jeśli w danym miesiącu zapłacisz kartą za zakupy więcej niż 1000 zł, miesięczna opłata wyniesie 0 zł.
Promocja
Nie
RRSO
31 %
SPRAWDŹ

O czym warto pamiętać, zakładając dziecku kartę?

Karta płatnicza dla dziecka to dobry sposób na edukację. Młody człowiek nie będzie musiał nosić ze sobą gotówki, a Ty masz bieżący wgląd na to, na co wydaje pieniądze. W razie potrzeby masz możliwość zasilić kartę dodatkowymi środkami.

Jednak w kontekście tego tematu, zwrócę uwagę na poniższe kwestie:

 • osoby od 0 do 13 lat nie mają zdolności do czynności prawnych,
 • osoby od 13 do 18 lat mają ograniczone zdolności do czynności prawnych.

W praktyce oznacza to, że dziecko nie podpisze samodzielnie żadnej umowy, a tym samym nie może posiadać imiennej karty płatniczej. Jeśli zdecydujesz się na otwarcie dla niego konta, będzie ono powiązane z rachunkiem dorosłego. Na swój własny wniosek masz prawo wprowadzić ograniczenia, np. dzienny limit wydatków, płatności zbliżeniowych, itp. Wyjątek stanowią tutaj pieniądze, które nastolatek samodzielnie zarobi. Osoby w wieku 13-18 lat mogą korzystać z tak zgromadzonych środków w sposób swobodny.

Od ilu lat dziecko otrzyma kartę płatniczą?

 • Dzieci do 13. roku życia nie mogą posiadać własnej karty płatniczej. Nie oznacza to jednak tego, że nie mogą korzystać z takiego narzędzia. Instytucje oferują specjalne karty płatnicze dla nieletnich. Przypisane są one do bankowości rodzica lub opiekuna prawnego i działają na zasadzie elektronicznej portmonetki.
 • Młodzież od 13 do 18 lat może korzystać z konta juniorskiego i przypisanej do niego karty debetowej na swoje własne nazwisko. Jednak na założenie takiego produktu nastolatek musi mieć zgodę swojego opiekuna.

Dokumenty potrzebne do założenia karty

 • Dokument potwierdzający tożsamość dziecka, np. legitymacja szkolna, dowód osobisty, paszport lub akt urodzenia.
 • Czasem może być konieczny skan aktu urodzenia.

Jeśli jesteś już klientem banku, to taki wniosek o kartę dla dziecka złożysz z poziomu swojej bankowości elektronicznej. Choć możesz wykorzystać do tego także aplikację mobilną na telefon.

Ile kosztuje założenie karty bankowej dla dziecka?

Koszty zależą od rodzaju karty, na jaki się zdecydujesz. Debetówki w większości są bezpłatne, podobnie jak ich użytkowanie. Natomiast wydanie karty przedpłaconej to opłata ok. 20-30 zł. Z tego grona najdroższe są karty kredytowe, które w odróżnieniu od kont bankowych dla młodych, nie stosują wobec najmłodszych żadnej taryfy ulgowej.

Dlatego zazwyczaj za wydanie i użytkowanie dodatkowej karty kredytowej będziesz musiał uiścić opłatę. Choć, np. jest to darmowe w mBanku, BNP Paribas oraz w Santander Consumer Banku. A z kolei w Millennium opłata za dodatkową kredytówkę zaczyna się od 2,99 zł msc. wzwyż.

Aktualna oferta kart płatniczych dla dzieci

W poniższej tabelce zrobiłam analizę obecnie najciekawszych kart płatniczych na rynku. Uwzględniłam zarówno te z koniecznością założenia rachunku bankowego dla dziecka, jak i bez.

Karta i bankJak założyć?Czym się wyróżnia?
Karta przedpłacona Mastercard dla dziecka
(ING Bank Śląski)
poprzez bankowość elektroniczną rodzica– bez ograniczeń wiekowych,
– karta z nadrukiem imienia i nazwiska dziecka,
– opłata jednorazowa za wydanie karty – 15 zł, przy czym brak opłat miesięcznych za jej użytkowanie
Karta debetowa PKO Junior
(PKO BP)
poprzez serwis iPKO rodzica lub w oddziale banku– możliwość płatności zbliżeniowych do 30 zł bez konieczności podawania numeru PIN
– do wyboru także karta dla dziecka w formie naklejki zbliżeniowej
Karta Samodzielniaka
(BNP Paribas)
poprzez bankowość internetową GOonline rodzica bądź w oddziale– oferta dla dzieci od 7 do 13 lat
– brak opłat za kartę
– dzienne limity: do 30 zł płatności zbliżeniowe bez wpisywania PINu, do 100 zł transakcje bezgotówkowe z użyciem PINu, do 50 zł transakcje w bankomatach
– do wyboru również Mikrokarta Samodzielniaka z opaską lub zegarkiem
Karta debetowa Visa Junior dołączona do eKonta Junior
(mBank)
poprzez bankowość elektroniczną rodzica – konto widoczne jest w serwisie transakcyjnym i aplikacji mobilnej rodzica
– rozwiązanie dla dzieci poniżej 13. roku życia
– dzienny limit na karcie wynosi 50 zł. Maksymalny limit to 500 zł
– dostępna również opcja zamówienia opaski Mastercard (koszt 25 zł)
Karta debetowa Dopasowana dołączona do Konta Jakie Chcę dla młodych
(Santander Bank Polska)
poprzez bankowość internetową rodzica lub w oddziale– dostępna dla nastolatków od 13 do 18 lat
– opłata za kartę 8 zł miesięcznie albo 0 zł (przy min. 1 płatności kartą lub BLIKiem w miesiącu)
Karta przedpłacona dla dziec w SGBw oddziale banku spółdzielczego– karta prepaid dla dzieci od 7 do 13 roku życia
Karta przedpłacona Revolut dołączona do konta Revolut Junior
(Revolut)
poprzez aplikację Revolut rodzica– dla dzieci i młodzieży od 6 do 17 lat
– konto Revolut Junior połączone jest z kontem Revolut rodzica

Dlaczego warto założyć konto dla dziecka z kartą?

Korzystanie z produktów bankowych w młodym wieku to przede wszystkim szansa rozwoju edukacyjnego dla dziecka, a dla Ciebie wygoda. Zamiast każdorazowo wypłacać gotówkę z bankomatu na określoną kwotę, wystarczy, że wykonasz polecenie przelewu wewnętrznego z Twojego konta na rachunek swojej pociechy. Jeszcze prościej będzie, gdy ustawisz stałe polecenia przelewu z rachunku, które będą wychodziły w wybrany przez Ciebie dzień.

Poza tym takie konta osobiste dla dzieci to również świetna nauka odpowiedzialności, dyscypliny i okazja do samorozwoju. Młody człowiek pozna nie tylko usługi bankowe, ale przy okazji nauczy się korzystać z nowoczesnych płatności mobilnych. A to zaprocentuje u niego lepszym operowaniem finansami czy zarządzaniem budżetem domowym, gdy sam będzie już posiadał rodzinę.

Przed wyborem karty płatniczej dla dziecka polecam dobrze zastanowić się nad tym, do czego będzie ona dokładnie potrzebna. Np. czy do zakupów online, wyjazdów za granicę, wypłat gotówki z bankomatu, czy może będzie używana sporadycznie, a Twoim jedynym celem jest nauczenie dziecka budowania oszczędności. W każdym z tych przypadków zwróć uwagę na koszty, jakie poniesiesz, decydując się na wybraną ofertę.

Paulina Iwicka – ekspertka Czerwonej-Skarbonki.pl

Konto oszczędnościowe jako alternatywa

Innym sposobem na to, by dziecko mogło korzystać ze swoich środków, ale w perspektywie przyszłościowej, jest rachunek oszczędnościowy. Jego prowadzenie w większości banków jest bezpłatne podobnie, jak jedna próba podjęcia z niego pieniędzy w miesiącu. Za kolejne wypłaty instytucje naliczają sobie dodatkowe opłaty w okolicach, ok. 10 zł każda.

Do założenia konta oszczędnościowego potrzebujesz aktu urodzenia dziecka, jego legitymację szkolną lub dokument tożsamości małoletniego (np. paszport, o ile taki posiada).

MOJA RADA:

Dobrą opcją na przyszłościowe zagospodarowanie środków dla dziecka może być otwarcie dedykowanego ku temu celu. Jest to dostępne, m.in. w mBanku. Polega to na tym, że poprzez swoje konto osobiste zakładasz specjalny cel (odnajdziesz go w apce mBank w zakładce „Cel”). Tym sposobem możesz założyć cel, jakim jest „przyszłość dziecka”, „wakacje z rodziną”, „przyjemności” itp. Możesz mieć założonych wiele celów, które funkcjonować będą na zasadzie portmonetki oszczędnościowej, i z których masz prawo korzystać, kiedy tylko chcesz.

Sprawdź naszą analizę kont oszczędnościowych w popularnych bankach:

Karta płatnicza dla dziecka – podsumowanie informacji

Choć karty dla dzieci to nadal produkt niszowy i jeszcze niezbyt spopularyzowany, to jako rodzic i tak masz w czym wybierać. Banki i inne instytucje finansowe coraz częściej chcą uczestniczyć w edukacji młodych ludzi, którzy za jakiś czas mogą stać się ich stałymi klientami.

Dlatego pierwsza karta płatnicza dla dziecka i w ogóle zapoznanie go ze światem skomplikowanej bankowości to bardzo poważny krok, na który im szybciej się zdecydujesz, tym lepiej. Już nie mówię tu o wspomnianej wcześniej umiejętności zarządzania pieniędzmi, ale jest to też okazja do zapoznania młodego człowieka z praktycznymi wskazówkami. Np. co powinien zrobić w razie zgubienia karty, jak chronić dane osobowe w internecie czy tym, jak rozpoznać phishing.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Czy dziecko może mieć kartę płatniczą?

Jak najbardziej tak. Możesz założyć dziecku kartę płatniczą. Jednak w zależności od jego wieku, musisz się liczyć z pewnymi ograniczeniami. Dzieci od 13. roku życia mogą korzystać z karty debetowej podpiętej pod rachunek bankowy. W ograniczonym zakresie jest to dostępne dla dzieci w wieku 6-7 lat.

Co to znaczy karta pre paid?

To inaczej karta przedpłacona, którą można zasilić odpowiednią kwotą, by następnie wykorzystać ją do zrealizowania transakcji. Często występuje w formie voucherów i giftów dla bliskich osób. Karty prepaid nie są przypisane imiennie, nie wymagają też podpisania specjalnej umowy.

Czy można dziecku założyć konto przez internet?

Tak, można. Najszybciej dokonasz tego z poziomu swojego konta osobistego za pomocą bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej banku. Innym sposobem jest wizyta w oddziale banku i personalne założenie rachunku.

Czy kartą dla dzieci można płacić przez internet?

Tak, ale tego typu płatności w przypadku osób do 13. roku życia muszą zostać potwierdzone przez głównego posiadacza karty, czyli rodzica.

Czy rodzic widzi, co się kupuje?

Tak, rodzic ma nieograniczony dostęp do wydatków, które dokonuje osoba małoletnia. Ma również prawo nakładać różnego rodzaju limity i blokady na kartę dziecka, jeśli uzna to za stosowne. Prawo to posiada do momentu ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Ile trzeba mieć lat, żeby mieć BLIKa?

Jeśli dziecko ukończyło 13 lat, to może korzystać z płatności BLIKiem. Wystarczy, że będzie miało przy sobie urządzenie, np. smartfon z zainstalowaną aplikacją mobilną banku, w którym posiada rachunek.

Polecamy:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (7 votes)
Komentarze (2)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • M
  M

  Mama02

  21.09.2023, 09:11

  Wyróżniający się komentarz

  Ja własnie rozwazam załozenie konta dla mojej 10letniej córki. Starsze niedawno przeszlo na młodzieżowe. Coś polecacie dla mlodszego?

  • R
   R

   Redakcja Czerwona-Skarbonka

   28.09.2023, 11:16

   Wyróżniający się komentarz

   My ze swojej strony polecamy, by na początek sprawdziła Pani, jakie konto dla dziecka ma w ofercie Pani bank. Być może, a zapewne tak, jest możliwość podpięcia rachunku do konta dorosłego. Może Pani również zajrzeć do rankingu: https://www.czerwona-skarbonka.pl/konto-dla-mlodych-ranking/ udostępnia on propozycje kont dla młodych z dodatkowymi bonusami do zgarnięcia.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie