Karta płatnicza dla dziecka – jak założyć?

Edukacja finansowa, większe bezpieczeństwo, łatwiejsze wejście w dorosłość – to zaledwie kilka powodów przemawiających za tym, by uzmysłowić najmłodszym ideę funkcjonowania usług bankowych. Jak założyć kartę płatniczą dla dziecka, i na które oferty warto zwrócić uwagę?

Od ostatnich kilku lat Polacy preferują płatności bezgotówkowe, a najczęściej wykorzystywanym do tego celu instrumentem są karty płatnicze. Dlaczego o tym piszemy?

Powyższe informacje wskazują na to, że nowoczesna bankowość cieszy się sporym zainteresowaniem. I dlatego karta płatnicza dla dziecka może być pierwszym krokiem, by zapoznać swoje pociechy ze światem innowacyjnej bankowości.

W jakim wieku dziecko może posiadać kartę?

Według polskiego prawa, dzieci poniżej 13. roku życia nie mają czynności prawnych. A taką czynnością prawną jest nie tylko samo zawarcie umowy o kartę płatniczą, ale i nawet zwykła płatność w sklepie.

Jednocześnie trudno wyobrazić sobie sytuację, w której np. 12-letnie dziecko nigdy nie posługiwało się pieniądzem i nie kupowało choćby batonika w szkolnym sklepie. Dlatego też przepisy dopuszczają możliwość zawierania umów przez osoby nieposiadające zdolności do czynności prawnych, w tym dzieci do lat 13. Warunkiem jest tylko to, by umowa tyczyła się drobnych płatności, jak np. zakupu napoju, posiłku, książki czy innych produktów, których kwota nie jest wysoka.

Jak założyć kartę płatniczą dla dziecka?

Możesz zdecydować się na kilka opcji, dzięki którym Twoje dziecko będzie mogło dysponować przydzielonymi mu środkami na karcie.

  • Karta z kontem dla dziecka – możesz założyć dziecku indywidualne konto wraz z kartą debetową. Takie rozwiązanie oferują m.in. PKO – Konto Dziecka, eKonto Junior w mBanku, Konto Mobi dla młodych w ING, Konto Samodzielniaka w BNP Paribas, Konto 360° w Banku Millennium czy Konto internetowe w Alior Banku.
  • Karta przedpłacona (prepaid) dla dziecka – z pomocą dla rodziców przychodzi także karta przedpłacona bez zakładania konta, która zasilana jest odpowiednią kwotą, podobnie jak internetowy portfel lub telefon na kartę. Dziecko ma dostęp tylko do takiej sumy, do jakiej zasiliłeś kartę. Takie rozwiązanie jest również wygodne, bo nie wymaga zakładania rachunku bankowego, ani nie jest konieczna identyfikacja jej użytkownika (nie ma na niej niczyjego nazwiska). Prepaid dla dzieci oferują, m.in. ING Bank Śląski, PKO BP, a także instytucje pozabankowe, np. Revolut (Revolut Junior dla dzieci od 6 do 17 lat).
  • Wielowalutowa karta dla nastolatka – posiadając taki plastik, nie musisz się martwić o opłaty za przewalutowania, gdy Twoja pociecha będzie płacić za granicą (pod warunkiem posiadania konta walutowego). Oferta dostępna, np. w PKO BP i Santander BP.

Czy prócz powyższych rozwiązań mamy jeszcze coś do wyboru?

Karta debetowa dla dziecka

Małoletni bez względu na swój wiek może też otrzymać kartę debetową, ale tylko za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego. Może to być innymi słowy, karta płatnicza dla dziecka z limitem, który oczywiście wyznacza mu sam dorosły.

Za pomocą takiego plastiku nastolatek zapłaci w sklepach stacjonarnych i internetowych, przy czym dzieci poniżej 13. roku życia mogą wykonywać jedynie transakcje na niewielkie kwoty. Rodzic również ma możliwość pełnej kontroli nad wydatkami swojej pociechy.

Wydanie karty debetowej dla dziecka do 13. roku życia zwykle dostępne jest w bankach, w których osoba dorosła posiada własne konto osobiste. W przypadku młodzieży od 13 do 18 lat instytucje zazwyczaj proponują otwarcie konta dla młodych, do którego wydawana jest debetówka. Tutaj opiekunowie także mają możliwość określenia limitu wydatków realizowanych za pomocą karty, z poziomu swojej bankowości internetowej. Mają też wgląd do historii transakcji.

O czym warto pamiętać, zakładając dziecku kartę?

Karta płatnicza dla dziecka to dobry sposób na edukację. Młody człowiek nie będzie musiał nosić ze sobą gotówki, a Ty będziesz mieć kontrolę nad tym, na co wydaje pieniądze. W razie potrzeby masz również możliwość zasilić kartę dodatkowymi środkami.

Jednak w kontekście tego tematu zwróć uwagę na poniższe kwestie:

  • osoby od 0 do 13 lat nie mają zdolności do czynności prawnych,
  • osoby od 13 do 18 lat mają ograniczone zdolności do czynności prawnych.

W praktyce oznacza to, że Twoje dziecko nie podpisze samodzielnie żadnej umowy, a tym samym nie może posiadać imiennej karty płatniczej. Jeśli zdecydujesz się na otwarcie dla niego konta, będzie ono powiązane z rachunkiem dorosłego. Na swój własny wniosek masz prawo wprowadzić ograniczenia, np. dzienny limit wydatków, płatności zbliżeniowych, itp. Wyjątek stanowią pieniądze, które nastolatek sam zarobi. Osoby w wieku 13-18 lat mogą korzystać z tak zgromadzonych środków w sposób swobodny.

Od ilu lat dziecko otrzyma kartę płatniczą?

  • Dzieci do 13. roku życia nie mogą posiadać własnej karty płatniczej. Nie oznacza to jednak tego, że nie mogą korzystać z takiego narzędzia. Instytucje oferują specjalne karty płatnicze dla nieletnich. Przypisane są one do bankowości rodzica lub opiekuna prawnego i działają na zasadzie elektronicznej portmonetki.
  • Młodzież od 13 do 18 lat może korzystać z konta juniorskiego i przypisanej do niego karty debetowej na swoje własne nazwisko. Jednak na założenie takiego produktu nastolatek musi mieć zgodę swojego opiekuna.

Dokumenty potrzebne do założenia karty

  • Dokument potwierdzający tożsamość dziecka, np. legitymacja szkolna, dowód osobisty, paszport lub akt urodzenia.
  • Czasem może być konieczny skan aktu urodzenia.

Jeśli jesteś już klientem banku, to taki wniosek o kartę dla dziecka złożysz z poziomu swojej bankowości elektronicznej. Choć możesz wykorzystać do tego także aplikację mobilną.

Bieżąca oferta dla dzieci

W poniższej tabelce prezentujemy najciekawsze oferty kart płatniczych (te z koniecznością założenia rachunku bankowego dla dziecka, jak i bez).

Karta i bankJak założyć?Czym się wyróżnia?
Karta przedpłacona Mastercard dla dziecka
(ING Bank Śląski)
poprzez bankowość elektroniczną rodzica– bez ograniczeń wiekowych,
– karta z nadrukiem imienia i nazwiska dziecka,
– opłata jednorazowa za wydanie karty – 15 zł, przy czym brak opłat miesięcznych za jej użytkowanie
Karta debetowa PKO Junior
(PKO BP)
poprzez serwis iPKO rodzica lub w oddziale banku– możliwość płatności zbliżeniowych do 30 zł bez konieczności podawania numeru PIN
– do wyboru także karta dla dziecka w formie naklejki zbliżeniowej
Karta Samodzielniaka
(BNP Paribas)
poprzez bankowość internetową GOonline rodzica bądź w oddziale– oferta dla dzieci od 7 do 13 lat
– brak opłat za kartę
– dzienne limity: do 30 zł płatności zbliżeniowe bez wpisywania PINu, do 100 zł transakcje bezgotówkowe z użyciem PINu, do 50 zł transakcje w bankomatach
– do wyboru również Mikrokarta Samodzielniaka z opaską lub zegarkiem
Karta debetowa Visa Junior dołączona do eKonta Junior
(mBank)
poprzez bankowość elektroniczną rodzica– konto widoczne jest w serwisie transakcyjnym i aplikacji mobilnej rodzica
– rozwiązanie dla dzieci poniżej 13. roku życia
– dzienny limit na karcie wynosi 50 zł. Maksymalny limit to 500 zł
– dostępna również opcja zamówienia opaski Mastercard (koszt 25 zł)
Karta debetowa Dopasowana dołączona do Konta Jakie Chcę dla młodych
(Santander Bank Polska)
poprzez bankowość internetową rodzica lub w oddziale– dostępna dla nastolatków od 13 do 18 lat
– opłata za kartę 8 zł miesięcznie albo 0 zł (przy min. 1 płatności kartą lub BLIKiem w miesiącu)
Karta przedpłacona Revolut dołączona do konta Revolut Junior
(Revolut)
poprzez aplikację Revolut rodzica– dla dzieci i młodzieży od 6 do 17 lat
– konto Revolut Junior połączone jest z kontem Revolut rodzica

Konto dla dziecka z kartą – dlaczego warto?

Korzystanie z produktów bankowych w młodym wieku to przede wszystkim szansa rozwoju edukacyjnego dla dziecka, a dla Ciebie wygoda. Zamiast wypłacać gotówkę z bankomatu na określoną kwotę na kieszonkowe, wystarczy, że wykonasz polecenie przelewu wewnętrznego z Twojego konta na rachunek swojej pociechy. Jeszcze prościej będzie, gdy ustawisz stałe polecenia przelewu z Twojego konta na wybrany dzień.


-> Brakuje Ci drobnych? Sprawdź, czy pożyczka kieszonkowa spełni Twoje oczekiwania!


Takie konta osobiste dla dzieci to również świetna nauka odpowiedzialności, dyscypliny i okazja do samorozwoju. Młody człowiek pozna nie tylko usługi bankowe, ale również nauczy się korzystać z nowoczesnych płatności mobilnych. A to w niedalekiej przyszłości ułatwi mu start w dorosłość.

Konto oszczędnościowe jako alternatywa

Innym sposobem na to, by dziecko mogło korzystać ze swoich środków, jest rachunek oszczędnościowy. Jest to jednak rozwiązanie, z którego Twoja pociecha będzie mogła skorzystać w przyszłości. Choć prowadzenie takiego konta oszczędnościowego jest bezpłatne, to już podjęcie z niego pieniędzy wiąże się z dodatkowymi prowizjami (1 wypłata jest zazwyczaj darmowa).

Do założenia takiego rachunku może być potrzebny akt urodzenia dziecka, legitymacja szkolna lub dokument tożsamości małoletniego (np. paszport, o ile taki posiada).

Karta płatnicza dla dziecka to dobry pomysł

Choć karty dla dzieci to nadal produkt niszowy w wielu instytucjach, to jako rodzice nie stoimy na straconej pozycji. Instytucje finansowe coraz częściej chcą uczestniczyć w edukacji młodych ludzi, którzy za jakiś czas mogą stać się ich stałymi klientami.

Dlatego pierwsza karta płatnicza dla dziecka i w ogóle wprowadzenie go świat bankowości oraz finansów to krok, na który powinien się zdecydować każdy rodzic. W ten sposób ustrzeżesz swoją pociechę przed popełnianiem błędów, które w przyszłości mogą skutkować utratą pieniędzy czy nawet zaufania do banków.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły