Karta wielowalutowa – jak działa? Najlepsze karty wielowalutowe

Karta wielowalutowa stała się wygodnym antidotum na zjawisko, które dotychczas silnie dawało się we znaki podczas urlopów czy delegacji poza granicami naszego kraju. Płacąc zwykłą kartą, prowizje za przewalutowanie potrafiły prowadzić do mocnego bólu głowy. Tłumaczymy, czym wyróżnia się coraz popularniejsza metoda na uniknięcie zbędnych kosztów przy transakcjach zagranicznych.

Ranking kart walutowych:

Ostatnia aktualizacja: 30 Maja 2023
Revolut
EUR, GBP, EUR, +137
? EUR, GBP, DKK, EUR, GBP, DKK, NOK, SEK, USD, AUD, MXN, BRL, CHF, TRY, INR, HKD i 137 innych walut
Dostępne waluty
0 zł*
? Przelew =< 20000zł - 0zł; Przelew > 20000zł - 0,5%
Opłaty za przelew walutowy
0 zł
Koszt konta
0 zł*
? 0 zł/m standard;14,99 zł/m; plus 29 zł/m premium; 49,99 zł/m metal
Koszt karty
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
EUR, GBP, USD, 40+
Dostępne waluty
0,63 euro
Opłaty za przelew walutowy
0 euro
Koszt konta
0 euro
Koszt karty
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Alior Bank konto "Kantor Walutowy"
CHF, EUR, USD, +
? oraz GBP, AUD, CAD, SEK, DKK, NOK, CZK, RUB, HUF i JPY
Dostępne waluty
0 zł/ 5 zł/ 30zł
Opłaty za przelew walutowy
0 zł
Koszt konta
10 zł
? koszt miesięczny
Koszt karty
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Curve - karta walutowa
EUR, GBP, EUR, inne
Dostępne waluty
0 zł
Opłaty za przelew walutowy
0 zł
Koszt konta
0 zł
Koszt karty
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

Po tym, jak transakcje bezgotówkowe zdominowały codzienne życie milionów Polaków, towarzysząc przy różnego rodzaju zakupach, w naturalnej konsekwencji wzrosło ich znaczenie także podczas wyjazdów zagranicznych. Nie musi to się jednak wiązać z niebotycznymi prowizjami, jakie banki lubią nakładać za tzw. przewalutowanie. W przypadku niektórych krajów mogą one windować wartość pojedynczych transakcji nawet dwukrotnie.

Co to jest karta wielowalutowa?

Karta wielowalutowa to odmiana karty płatniczej, która oferuje konsumentowi możliwość dokonywania bezgotówkowych transakcji za pośrednictwem terminalów płatniczych poza granicami kraju, gdzie mieszka i posiada swoje regularne konto właściciel. Jako dedykowane narzędzie do tego rodzaju transakcji, karta wielowalutowa oferuje preferencyjne warunki naliczania kosztów i umożliwia używanie jej w różnych państwach. Mowa tutaj zarówno o krajach ze strefy euro, jak i państwach spoza tego grona, zarówno we Wspólnocie, jak i poza nią (np. Czarnogóra, Rosja czy Turcja).

W odpowiedzi na rosnącą popularność pozabankowego produktu firmy Revolut, banki zdecydowały się walczyć o klientów, konkurując z tym dostawcą poprzez swoją ofertę kart wielowalutowych.

Warto dodać, że karta wielowalutowa może się dzisiaj sprawdzić nie tylko jako narzędzie do klasycznych transakcji płatniczych poprzez kontakt lub zbliżenie z terminalem. Banki umożliwiają dziś klientom także korzystanie z innych wygodnych funkcjonalności, takich jak płatności telefonem za pośrednictwem ApplePay czy GooglePay, a także płatności internetowe w sklepach bez fizycznego używania ani karty, ani telefonu. W razie potrzeb, karta wielowalutowa może zatem z powodzeniem być stosowana praktycznie w identyczny sposób, jak karta debetowa.

Jak działa karta wielowalutowa?

Zasady, na jakich oparte zostało działanie karty walutowej, są niezwykle proste. Składając wniosek do określonego banku o wyrobienie takiej karty, otrzymujesz dedykowany „plastik” posiadający wszelkie niezbędne oznaczenia identyfikacyjne, pod których względem narzędzie to niczym nie odróżnia się od klasycznych kart. Posiada ona swój unikalny numer, nazwisko właściciela, czip oraz pasek. Od teraz możesz płacić w walutach obcych!

Aktywując kartę wielowalutową, użytkownikowi musi następnie dokonać otwarcia konta z walutą obcą, w jakiej planuje dokonywać transakcji podczas np. planowanego wyjazdu zagranicznego. Jeżeli jest to wyprawa, podczas której przewidujemy płacić za usługi w więcej niż jednym państwie, gdzie obowiązują różne waluty, wówczas konieczne będzie podpięcie pod kartę więcej niż jednego konta walutowego.

Dokonując transakcji w określonej obcej walucie, automatycznie zostaną pobrane środki z tego konta połączonego z kartą wielowalutową, w jakim jest waluta transakcji. Musimy jedynie pamiętać, aby przez wyjazdem utworzyć odpowiednią liczbę rachunków w danych walutach!

Warto dodać, że powyższą czynność można dokonać zazwyczaj na co najmniej dwa sposoby – poza placówką banku możemy swobodnie dysponować stanem konta karty wielowalutowej także za pośrednictwem bankowości elektronicznej na komputerze lub smartfonie. Co więcej, to użytkownik karty decyduje, jaką kwotę chce przelać na konto, a także ile z niej chce wykorzystać podczas pobytu zagranicznego. Warto pamiętać jednak o pewnym istotnym zastrzeżeniu, o którym więcej piszemy poniżej.

Na co zwrócić uwagę porównując karty wielowalutowe?

Posiadając kartę wielowalutową i powiązane z nią rachunki, należy mieć na uwadze jedną kluczową kwestię – żadne konto wielowalutowe nie może pozostawać puste i zawsze musi być ono zasilone choćby śladową, ale widoczną kwotą, jeżeli wybieramy się na wyjazd zagraniczny. W przeciwnym wypadku, w razie pilnej konieczności dokonania transakcji kartą walutową, nie czerpiemy żadnych korzyści z jej posiadania! Zobacz nasz ranking kont walutowych, aby wybrać konto z najniższymi opłatami.

Z czego to wynika? Otóż używając karty wielowalutowej bez wystarczającej ilości środków do pokrycia kosztu transakcji, środki pobierane są z naszego regularnego konta, z doliczeniem opłat za przewalutowanie. W ramach przypomnienia – jeżeli jest to euro, to prowizja jest pobierana jednorazowo. Jeżeli jednak mowa o walutach innych niż euro, jak np. funty brytyjskie, wówczas przewalutowanie jest podwójne (funty-euro-złotówki), co powoduje, że płacimy podwójną prowizję. Nawet stosunkowo tanie zakupy zagraniczne mogą zatem sporo kosztować.

Przed wyjazdem wakacyjnym, warto dokładnie sprawdzić stan konta oraz oszacować, jak kosztowne zakupy planujemy robić. Niewystarczająca kwota lub brak środków na karcie walutowej generuje dodatkowe koszty!

O czym jeszcze warto pamiętać w kontekście karty wielowalutowej?

Niestety, karta wielowalutowa przy swoich licznych zaletach, nie stroni i od wad, które dla wielu użytkowników mogą okazać się bardzo istotne. Narzędzia te bardzo często oferowane są tylko z przeznaczeniem do posługiwania się jedynie najpopularniejszymi walutami zagranicznymi, jak np. euro czy funty brytyjskie. W przypadku bardziej niszowych, regionalnych walut, jak np. kuny chorwackie, hrywny ukraińskie czy korony czeskie, pojawiają się schody – karty wielowalutowe zazwyczaj nie umożliwiają zakładania na niej rachunków na dokonywanie transakcji w takich walutach.

Co za tym idzie – dokonując transakcji kartą walutową o ograniczonym portfelu walut w kraju, który nie jest obsługiwany, generuje standardowe koszty za przewalutowanie. Ponownie zatem nie korzystamy z korzyści związanych z posiadaniem karty.

Jakie rozwiązanie warto zatem zastosować w takiej sytuacji? Po pierwsze, można rozważyć choćby dokładne sprawdzenie, czy konkurencja nie oferuje bardziej atrakcyjnych odmian karty wielowalutowej, dopuszczającej także mniej popularne waluty zagraniczne. Inne rozwiązanie jest banalnie proste, choć mniej wygodne – pozostaje zwyczajnie wymienić w kantorze gotówkę.

Karta wielowalutowa dla klientów indywidualnych

Karta wielowalutowa to dobre rozwiązanie dla różnego grona odbiorców z różnymi potrzebami. Sprawdzić się ona może u klientów indywidualnych, którzy planują urlop za granicą w jednym lub większej ilości państw, a także osób, które kierują się za granicę w specjalnie celu dokonania zakupów, do czego dedykowana karta walutowa pozwoli skutecznie obniżyć ich koszt całkowity.

To jednak nie wszystko – karta wielowalutowa może też się doskonale sprawdzić jako narzędzie do użytkowania przy wyjazdach zagranicznych w charakterze służbowym, jako przedstawiciel firmy, w której jest się zatrudnionym, lub działając w imieniu swojego przedsiębiorstwa. Również i w tym przypadku opisywane narzędzie to istotny czynnik pozwalający zredukować zbędne koszty dokonywania transakcji podczas pobytu.

Wypłata gotówki za granicą

W kontekście użytkowania karty wielowalutowej, nie sposób pominąć kwestii wypłaty gotówki. W niektórych sytuacjach może się ona w końcu okazać niezbędna, jednak o zasadach związanych z tego typu transakcjami warto się zaznajomić, zanim wybierzemy się na wyjazd. Dlaczego?

W celu usprawnienia obsługi cudzoziemców, na wprowadzenie karty wielowalutowej do bankomatu przez klienta aktywowany jest system zwany DCC. Skrót ten pochodzi od angielskiego określenia na wyrażenie „dynamiczna konwersja walut” i oznacza to, że system automatycznie rozpoznaje walutę, jaką posługuje się na co dzień użytkownik karty.

Następnie system dokonuje przeliczenia z rozpoznanej waluty na walutę obowiązującą w kraju, w którym korzystamy z bankomatu. Kalkulacja odbywa się zgodnie z obowiązującym danego dnia kursem, o czym zostaniemy poinformowani na wyświetlaczu bankomatu i zapytani, czy chcemy kontynuować wypłatę gotówki na takich warunkach.

Czego powinni być świadomi użytkownicy kart walutowych w kontekście wyżej opisanego zagadnienia? Otóż należy pamiętać, że system DCC w zagranicznych bankomatach często rozpoznaję naszą walutę na karcie wielowalutowej jako złotówki. Co za tym idzie, wypłacając gotówkę z karty wielowalutowej, nie uciekniemy często od prowizji za przewalutowanie.

Którą kartę wielowalutową wybrać?

Szukając karty wielowalutowej jak najlepiej dopasowanej do naszych oczekiwań, warto poświęcić kilkanaście minut na zapoznanie się z bieżącą ofertą rynkową. Karty wielowalutowe to produkt oferowany głównie przez banki, choć nie mają one monopolu na takie usługi. A zatem – na co zwrócić uwagę, poszukując najlepszej oferty karty wielowalutowej?

  • Waluty.
    Warto sprawdzić, obsługę jakich zagranicznych walut oferuje nam dany bank czy firma pozabankowa. Aspekt ten nie może zostać pominięty, gdy wybieramy się do państwa, które jest spoza grupy standardowych walut, jak dolary, euro, funty brytyjskie czy franki szwajcarskie.
  • Koszty.
    Przyglądając się kosztom, nie warto szczególnie długo pochylać się nad samym wydaniem karty – transakcja ta jest bowiem zazwyczaj bezpłatna. Uwagę trzeba za to poświęcić opłatom za prowadzenie konta walutowego, która może być silnie zróżnicowana w zależności od banku.
  • Wypłata gotówki.
    Ostatnim aspektem, który warto sprawdzić przy porównywaniu bankowych i niebankowych ofert kart wielowalutowych, jest kwestia kosztów za wypłatę gotówki z bankomatu. Oprócz opisanej wyżej opłaty dla bankomatu za przewalutowanie, za transakcję wyciągnięcia gotówki może też zostać doliczona kilkuprocentowa prowizja ze strony danej instytucji. Warto sprawdzić, ile wynosi ona dokładnie, aby wypłata środków poza domem nie okazała się niedorzecznie kosztowna.

Zalety i wady kart wielowalutowych

Niewątpliwą zaletą kart wielowalutowych jest ich wszechstronność – wybierając się w podróż zagraniczną nie musimy zabierać ze sobą kilku kart dedykowanych do różnych walut. Kartę wielowalutową można powiązać z wieloma kontami, co może być zarówno zaletą jak i wadą. W przypadku kradzieży taka karta stanowi potencjalnie większe zagrożenie. Jednak nie da się dyskutować z faktem, że posiadając kartę wielowalutową wiele zyskujemy. Unikamy prowizji za przewalutowanie, a często także opłat za prowadzenie konta walutowego.

Możliwość płacenia w obcej walucie przydaje się nie tylko w podróżach, ale także podczas zakupów dokonywanych przez internet. Wiele banków i instytucji oferuje tego typu karty za niewielką opłatą lub całkowicie za darmo. Jeśli zastanawiasz się, czy zamówić kartę wielowalutową a dokonujesz zakupów przez internet lub podróżujesz, to jak najbardziej warto!

4.4/5 - (7 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane