Karta ZEN – opinie i szczegóły oferty

ZEN to wschodząca gwiazda polskiego sektora fintech, który pod koniec 2020 r. zadebiutował na rynku krajowym i europejskim. Za jego powstanie odpowiada współtwórca popularnej platformy gamingowej G2A – Dawid Rożek. Oferta ZEN to, m.in. karta wielowalutowa (fizyczna i wirtualna), a także szereg usług i benefitów, które są dostępne z poziomu „apki”. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej temu, jak działa Karta ZEN.

ZEN – fintechowe rozwiązanie dla biznesu i klienta indywidualnego

Od 25.11.2020 r. można skorzystać z nowej usługi przygotowanej przez platformę fintech ZEN, która oferuje możliwości pokroju Revoluta czy Twisto. Jednak naszym skromnym zdaniem, potencjał omawianego debiutanta może „zawstydzić” dużych graczy na rynku. Karta wielowalutowa ZEN z wygodną aplikacją mobilną to pikuś. Za to natychmiastowy cashback, przedłużona gwarancja na rok za darmo, brak prowizji za przewalutowania i zakupowe assistance, gdy coś pójdzie nie tak – robi spore wrażenie!

Zacznijmy jednak od początku…

ZEN jest międzynarodową firmą fintech z siedzibą w Polsce, która posiada licencję pieniądza elektronicznego, wydaną przez Bank Centralny Litwy. Jej założycielem jest Dawid Rożek, bliżej znany jako współtwórca odnoszącej międzynarodowe sukcesy platformy gamingowej G2A, wyróżniony w rankingu Forbes „30 przed 30”. Fintech rozwija się przy strategicznym wsparciu Mastercard – jak na razie, świadcząc usługi finansowe w 32 krajach Europy. Są to:

 • Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Gibraltar, Grecja, Węgry, Islandia, Irlandia, Włochy, Łotwa, Lichtenstein, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania oraz Litwa.
zen.com.pl

Nazwa ZEN jest akronimem „zero effort non bank”, który jest jednocześnie credo i misją firmy. Głównym celem ZEN jest bowiem zapewnienie współczesnym konsumentom i przedsiębiorcom – szybkiego i wygodnego sposobu do zarządzania swoimi pieniędzmi i transakcjami zakupowymi.

Czym ZEN wyróżnia się na tle innych aplikacji?

„Spokój zakupów. Harmonia pieniędzy” – takim hasłem przewodnim ZEN zamierza się wyróżniać na tle innych „apek” do płatności w sklepach stacjonarnych i internecie. Na pierwszy rzut oka – nic nowego. W ramach ZEN otrzymujemy konto wielowalutowe, które możemy zasilać za pomocą BLIK-a, szybkiego przelewu czy karty płatniczej. Do rachunku dostajemy kartę Mastercard (do zakupów w sklepach stacjonarnych), aczkolwiek istnieje również opcja zamówienia karty wirtualnej (do zakupów online czy opłacania abonamentów).

I tutaj pojawiają się prawdziwe możliwości ZEN, tzw. Zenefity, które nie są już standardem w pozabankowych aplikacjach.

 • Instant cashback. ZEN obiecuje, że pieniądze w ramach programu cashback trafią na Twoje konto szybciej niż u konkurencji – w ciągu 15 minut. W przypadku płatności kartą ZEN, platforma zwróci na Twoje konto do 15 proc. kwoty wydanej na zakupy w ponad 100 sklepach, m.in. Allegro, AliExpress, Lidl, Media Markt czy Booking.com.
 • Przedłużona gwarancja. Sprzedawca oferuje Ci dodatkowy rok gwarancji sprzętu elektronicznego za opłatą? Powiedz mu „nie”! Gdy zapłacisz kartą ZEN za jakikolwiek sprzęt elektroniczny w UE, otrzymujesz automatycznie dodatkowy rok gwarancji na towar całkowicie za darmo. Ochrona ta tyczy się jednak sprzętów z gwarancją producenta nie dłuższą niż 3 lata. O warunki i realizację gwarancji dba w tym przypadku Mastercard i AXA.
 • ZEN Care – Ochrona zakupów. Kupujący online, jak i offline mogą skorzystać z opcji a’la chargeback, działającej znacznie szybciej. W sytuacji, gdy otrzymasz niewłaściwy produkt, zostałeś oszukany albo Twoja transakcja przepadła – możesz złożyć reklamację poprzez support ZEN. Tak więc całą procedurę odzyskania pieniędzy bierze na siebie fintech – co według zapewnień ZEN odbywa się w bardzo szybkim czasie 😊
 • Zakupy bez opłat. Transakcje realizowane kartą wielowalutową ZEN: wymiana walut czy wypłata gotówki z bankomatów na całym świecie, realizowane są bez prowizji, bez dodatkowych opłat i spreadów. Wszystkie płatności są rozliczane po atrakcyjnym kursie Mastercard.

WSKAZÓWKA —> Przy wypłacie gotówki w kraju i za granicą miej na uwadze fakt, że sieci bankomatów mogą nakładać dodatkowe opłaty za korzystanie z ich terminali. Jest to tzw. surcharge.

zen.com.pl

Konto wielowalutowe na każdą okazję

Rachunek walutowy ZEN gwarantuje przede wszystkim bezprowizyjną wymianę w 30 różnych walutach. Pozwala także wymieniać swoje pieniądze poniżej kursów bankowych, za pośrednictwem 500 par walutowych.

Domyślnie konto ZEN, jak i cała aplikacja występuje obecnie w 6 wersjach językowych: polskim, angielskim, hiszpańskim, niemieckim, francuskim oraz greckim.

zen.com.pl

Oferta abonamentowa dla klientów indywidualnych

ZEN oferuje swoje usługi w ramach kilku planów abonamentowych. Dla klientów indywidualnych firma przygotowała dwa plany z 30-dniowym bezpłatnym okresem próbnym:

 • Gold – 0,99 EUR miesięcznie, w skład którego wchodzi, m.in. konto IBAN w euro, funtach, dolarach i 27 innych walutach, darmowe przelewy SEPA przez 2 miesiące, darmowa wymiana walut do 5 tys. EUR i bezpłatne wypłaty z bankomatów do 300 EUR.
 • Platinum – 4,99 EUR miesięcznie, w pakiecie z kontem IBAN w 30 walutach, darmowymi przelewami SEPA przez 10 miesięcy i przelewami międzynarodowymi SWIFT przez 2 miesiące.

Spójrzmy jeszcze na pozostałe koszty i funkcjonalności dołączone do konta ZEN dla klientów detalicznych.

Konto GoldKonto Platinum
Konto IBAN w 30 walutach
Darmowe przelewy SEPA2/mies.
(kolejne 0,10€)
10/mies.
(kolejne 0,10€)
Darmowe przelewy SWIFT1/mies.
(kolejne 3€)
2/mies.
(kolejne 3€)
Bezpłatna wymiana walutdo 5000€/mies.
(pow. 0,3% prowizji)
Bez limitu
Bezpłatna wypłata z bankomatówdo 300€/mies.
(pow. 1,5% transakcji)
do 700€/mies.
(pow. 1,5% transakcji)
Darmowe doładowaniado 3000€/mies.
(pow. 0,5% prowizji)
do 5000€/mies.
(pow. 0,5% prowizji)
Darmowe karty1 karta fizyczna
3 karty wirtualne
2 karty fizyczne
5 kart wirtualnych
ZEN Care – Ochrona zakupów1 wniosek miesięcznieBez limitu
Dodatkowy rok gwarancji przy zakupie sprzętukażdy produkt do 1500€każdy produkt do 5000€
Apple Pay i Google Pay
Wsparcie 24/7
Natychmiastowy cashback

Wyjątkowe korzyści dla przedsiębiorców

Na polskim rynku jest dostępnych coraz więcej innowacyjnych usług oferowanych przez sektor fintech, z których mogą korzystać konsumenci. Do tej pory oferta graczy pozabankowych dla firm była jednak de facto ograniczona do usług finansowania działalności, takich jak leasing czy faktoring. ZEN wypełni istniejącą niszę, zapewniając przedsiębiorcom wygodny sposób zarządzania finansami firmy bez uciążliwych procedur i biurokracji – mówi założyciel ZEN, Dawid Rożek.

Oferta ZEN to bogactwo możliwości dla klientów biznesowych – mikroprzedsiębiorców oraz firm z sektora MŚP, działających w internecie. Oprócz tego, że przedsiębiorcy mogą korzystać z wszelkich zalet oferty dla konsumentów, dostają w pakiecie, m.in. integrację konta firmowego z platformą płatności online. Jest to rozwiązanie na skalę światową, bo dzięki połączeniu tych dwóch elementów, sprzedający online nie muszą korzystać z konta technicznego – i otrzymują środki od swoich klientów czy partnerów biznesowych od razu po zapłacie.

Pakiet usług i benefitów ZEN, wspierających prowadzenie biznesu to także:

 • konto wielowalutowe IBAN w 30 walutach z ponad 500 parami walutowymi,
 • przelewy krajowe i zagraniczne po korzystnych kursach walutowych,
 • karty ZEN Mastercard (fizyczne i wirtualne) dla właścicieli i pracowników firmy,
 • cyfrowe innowacje, jak płatności Google Pay i Apple Pay.
 • dostęp do Zenefitów, czyli Instant cashback do 15%, ZEN Care – Ochrona zakupów, Automatyczna przedłużona gwarancja o 1 rok oraz 0% prowizji za przewalutowania.

Plany taryfowe dla mobilnych przedsiębiorców

Jeśli chodzi o plany abonamentowe dla sektora biznes, możesz zdecydować się na jeden z czterech pakietów z bezpłatnym 30-dniowym okresem próbnym. Każda z taryf dopasowana jest do obrotów firmy, czy jej potrzeby rozliczeń walutowych.

 • Creative – z obrotem do 3000€ w cenie 0,99€/mies.
 • Smart – z obrotem do 15000€ w cenie 24,99€/mies.
 • Enterprise – z obrotem do 50000€ w cenie 99,99€/mies.
 • Supreme – z obrotem do 100000€ w cenie 499,99€/mies.
zen.com.pl

Od każdego użytkownika ZEN pobiera miesięczną opłatę abonamentową w modelu subskrypcji, z opcją rezygnacji w dowolnym momencie. Każdy z powyższych planów posiada dodatkowo limity, w ramach których platforma nie pobiera opłat za korzystanie ze wszystkich funkcjonalności serwisu.

Ile kosztuje konto ZEN?

Przez pierwszy miesiąc korzystanie z karty ZEN jest darmowe – zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firmowych. W tym czasie możesz sprawdzić wszystkie Zenefity w praktyce. 

Później podstawowa wersja konta dla konsumentów kosztuje ok. 5 zł miesięcznie (1€), natomiast jego rozbudowana opcja – 20 zł miesięcznie (5€). No, chyba że w danym miesiącu nie będziesz korzystać z usług „apki”, wtedy nie poniesiesz żadnych opłat. Nie podpisujesz też żadnej umowy z ZEN. Płatności za subskrypcję pobierane są z dostępnych w portfelu środków, a nie z automatu, np. z podpiętej karty.

W czasach, gdy banki coraz rzadziej oferują darmowe konta walutowe, 5-złotowa opłata za rachunek ZEN z rozbudowanymi funkcjonalnościami jest „perełką” na rynku.

Jak założyć konto ZEN?

Platformę ZEN wyróżnia prosty i jeden z najszybszych na rynku sposobów zakładania konta – całkowicie online. Wystarczy pobrać aplikację ZEN na Androida lub iOS, podać swoje dane osobowe i korespondencyjne, a potem wybrać jeden z abonamentów.

Weryfikacja tożsamości nastąpi poprzez wysłanie zdjęcia dowodu osobistego oraz twarzy. Model każdego z dostępnych abonamentów jest subskrypcyjny, co oznacza, że możesz z niego zrezygnować w dowolnym momencie.

zen.com.pl

Prostota i cyfrowe technologie

Nowy polski fintech to świetny przykład ścisłej współpracy z Mastercard nie tylko w obszarze płatności i wydawania kart płatniczych. Mastercard odpowiedzialny jest również za kompleksowe wsparcie, obejmujące technologiczny i biznesowy know-how, pomoc ekspertów w zakresie rozwoju produktu i marketingu, a także dostęp do partnerów Mastercard w Polsce i za granicą.

Mastercard jest partnerem pierwszego wyboru dla firm fintech, nie tylko w Polsce, ale również w skali światowej. W Europie współpracujemy z 60 różnymi startupami i cyfrowymi bankami, w tym z takimi markami jak Revolut, N26, Monzo czy Wise (dawniej TransferWise). Wiemy, że najbardziej innowacyjne pomysły powstają dzięki połączeniu sił startupów i dużych graczy, dlatego chętnie współpracujemy z fintechami, oferując im nasz know-how, sprawdzone, innowacyjne rozwiązania i globalny zasięg – mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny na Polskę, Czechy i Słowację w polskim oddziale Mastercard Europe.

Czy ZEN „wygryzie” konkurencję?

Odkąd Revolut zdobył na polskim rynku sporą popularność jako darmowa aplikacja do wygodnego płacenia, był kwestionowanym liderem w branży. Niestety powoli się to zmienia, bo platforma odchodzi od swojej „darmowości”. Wydawało się więc, że sporym zagrożeniem będzie dla niej Twisto. Jednak i ono może czuć się niepewnie, bo przestało być tanie…

Ciekawą niebankową propozycją, która ma szansę „wygryźć” konkurentów, jest Cinkciarz.pl. Już teraz usługa posiada sporą bazę użytkowników walutowych i robi wszystko, by jak najlepiej dopasować się do ich potrzeb. Swoich zwolenników zbierają też pracowicie inne aplikacje: Monese czy działająca na nieco innych warunkach – karta Curve.

Wydaje się, że na rynku przetrwają tylko firmy najsilniejsze marketingowo, które zaoferują użytkownikom nie tylko wygodną aplikację, ale też niższe niż u konkurencji opłaty oraz mające to „coś”, co odróżnia je od reszty.

Jak na to wszystko zapatruje się fintech ZEN?

Mocną stroną ZEN jest szybki proces zakładania konta. Wystarczy do tego numer telefonu, e-mail oraz podanie swoje adresu – a samo potwierdzenie tożsamości odbywa się za pomocą dowodu osobistego, paszportu albo karty pobytu. Nie ma również najmniejszego problemu, by zarówno kartą wirtualną, jak i „plastikową” ZEN płacić w ramach Google Pay i Apple Pay. Poza tym pakiet usług, który oferuje robi nie tylko „dobre pierwsze wrażenie” od strony marketingowej. ZEN to naprawdę zgrabne i funkcjonalne możliwości, które mogą przydać się w prywatnych, jak i firmowych transakcjach zakupowych.

Zalety i wady

Patrząc na liczbę Zenefitów, jakie udostępnia usługa, łatwo możemy wymienić jej zalety:

 • bezprowizyjne konto wielowalutowe w 30 walutach,
 • 30-dniowa bezpłatna oferta rachunku,
 • kompleksowe i wygodne rozwiązanie dla klientów detalicznych, którzy potrzebują prostej i szybkiej bankowości,
 • usługa skierowana również do mikroprzedsiębiorców i firm działających w branży e-commerce,
 • „apka” dostępna w 32 europejskich krajach,
 • szybkie założenie konta poprzez aplikację mobilną,
 • dostępne wirtualne karty płatnicze Mastercard,
 • natychmiastowe rozliczenia i ochrona chargeback dla sprzedających online i offline,
 • płatności online: Apple Pay i Google Pay,
 • bogata oferta benefitów dla każdego użytkownika „apki”: dodatkowa gwarancja, cashback, ochrona zakupów oraz zakupy bez prowizji.

Tak, jak w przypadku innych platform nie obędzie się od kilku istotnych wad:

 • brak całkowicie darmowego planu,
 • działanie na zasadzie pieniądza elektronicznego, a nie banku.

A Wy korzystacie już z karty ZEN? Jakie są Wasze opinie na temat tej platformy?

Jakie są ogólne opinie nt. firmy ZEN? Choć fintech pojawił się stosunkowo niedawno, ma wysoką ocenę 4,0/5 na portalu Trustpilot. Usługa chwalona jest, m.in. za błyskawiczny cashback, świetny support, a także bogaty zestaw usług dodatkowych i atrakcyjne kursy walut.

Komentarze (2)
Dodaj komentarz

Sortuj wg
 • M
  M
  Marek
  12.04.2021, 10:16

  Czy płatności kartą ZEN uznawane będą przy zakupie biletów lotniczych?

  • P
   P
   Paulina Krupa
   13.04.2021, 08:17

   Karta zakupowa ZEN sygnowana jest logo Mastercard, więc jak najbardziej możliwy jest nią zakup biletów lotniczych.

Podobne artykuły
NOWOŚĆ

Pobierz aplikacje

czerwona-skarbonka.pl

x