Firma Kasomat to kolejny przedstawiciel grona polskich marek pozabankowych, które zabiegają o klientów na polu chwilówek dostępnych w 100% online. Za pomocą atrakcyjnej wizualnie strony i przejrzyście rozplanowanej oferty, Kasomat chce zwrócić na siebie uwagę wśród konsumentów, którzy potrzebują pilnego finansowego wsparcia. Sprawdźmy, czy warto skorzystać z ich oferty pomimo faktu, że są tylko pośrednikami pożyczkowymi.
Kasomat — nasza opinia
W dzisiejszej recenzji przedstawiamy kolejną już polską firmę działającą w bardzo prężnie rozwijającej się branży chwilówek. Popularność tego typu zobowiązań, które nazywamy też pożyczkami krótkoterminowymi, przekłada się na bardzo dużą konkurencję. Nie próżnują nie tylko firmy zagraniczne, ale i przede wszystkim lokalne, polskie. Do branży firma Kasomat wkroczyła w 2012 roku, powstając jako marka spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie Surat. Wywodzi się ona z Poznania i specjalizuje się w usługach pośrednictwa finansowego.
Oznacza to, że Kasomat bynajmniej nie jest firmą pożyczkową, a jedynie pośrednikiem finansowym współpracującym z innymi podmiotami, które zajmują się pożyczaniem konsumentom środków pieniężnych. Ze stopki na stronie głównej możemy przeczytać, że są to firmy Polska Platforma Finansowa, Taimen Polska i Help Inkasso. Kasomat przesyła im zatem złożony wniosek i pośredniczy w uzyskaniu najlepszej oferty pożyczki.
Sama strona internetowa Kasomat prezentuje się, trzeba przyznać, bardzo atrakcyjnie i zachęcająco. Zadbano o nowoczesną oprawę graficzną, choć dość rażącym niedopatrzeniem jest niedopracowanie strony do szerokokątnych monitorów – treść „przesuwa się” na lewo. Doceniamy uproszczenie informacji przedstawionych na stronie internetowej: poza kalkulatorem pożyczkowym, zaproszeniem do polubienia na Facebooku i stopką na dole strony, nie została ona wzbogacona nadmiarem zbędnych danych. Przyjrzyjmy się teraz bliżej ofercie tego pośrednika.
Jakie warunki należy spełnić w Kasomat?
Wnioskując o pożyczkę za pośrednictwem platformy Kasomat, konsument musi spełnić wstępne wymagania, aby mieć jak największe szanse pozytywnego rozpatrzenia składanego wniosku pożyczkowego. Przedstawiamy wszystkie podstawowe warunki, które znaleźć można w podstronie „pytania i odpowiedzi” w zakładce „formularz informacyjny”.
- Konsument musi ukończyć co najmniej 20 lat i mieć nie więcej niż 67 lat.
- Niezbędne jest posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych.
- Nie można też posiadać jakichkolwiek wpisów na temat zadłużenia w rejestrach finansowych i przejść pozytywną weryfikację związanego z tym scoringu.
Ponadto, choć zapisy te nie pojawiły się w wyżej przytoczonej zakładce, to ich obowiązywanie wydaje się oczywiste.
- Konieczne jest też bycie polskim obywatelem z ważnym dowodem osobistym.
- Trzeba też posiadać rachunek w polskim banku z dostępem do bankowości elektronicznej.
- Niezbędne jest też posiadanie numeru telefonu i poczty elektronicznej e-mail.
Proces weryfikacji pożyczkobiorcy
Ubiegając się o pożyczkę za pomocą platformy Kasomat, konsument musi liczyć się z koniecznością dokonania weryfikacji jego historii kredytowej oraz wspomnianego wyżej scoringu. W tym celu, po złożeniu wniosku kredytowego wysłane zostanie zapytanie o wygenerowanie raportu z poniższych rejestrów.
- BIG – Biura Informacji Gospodarczej. W regulaminie udzielania pożyczek możemy przeczytać, że sprawdzane są wpisy we wszystkich dużych bazach podlegających BIG. Są to zatem kolejno następujące rejestry: KRD (Krajowy Rejestr Długów), ERIF, BIG InfoMonitor czy KBIG (Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej).
Składając wniosek w Kasomat, nie zostanie sprawdzony BIK.
Wysokość pożyczki, raty i odsetki
Oferta pożyczkowa, jaką proponuje nam pośrednik Kasomat, jest niezwykle uproszczona. Dla każdego konsumenta, niezależnie od tego czy wnioskuje o pożyczkę po raz pierwszy lub kolejny, przewidziano taką samą taryfę opartą na trzech wspólnych elementach.
- Każde zobowiązanie może wynieść minimalnie 500 złotych, jego kolejne wartości rosną co 10 złotych, a maksymalna suma pożyczki może wynieść nie więcej niż 1000 złotych.
- Termin spłaty można ustalić na nie mniej niż 1 dzień i nie więcej niż 30 dni, czyli miesiąc.
- Każda pożyczka udzielana za pomocą platformy Kasomat jest obciążona dodatkowymi kosztami, które wliczane są w wymiar całkowitej kwoty do spłaty.
Zakres dodatkowych kosztów wliczających się w pożyczkę przedstawiamy na poniższym reprezentatywnym przykładzie.
- Pożyczając 500 złotych na 30 dni, konsument ponosi dodatkowy koszt wynoszący łącznie 132,70 złotego. Składa się na to oprocentowanie 10%, prowizja 40 złotych, wynagrodzenie zmienne 5,74 złotego oraz wynagrodzenie dla poręczyciela – 85 złotych. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi przy tym 46104,97%.
Łączna kwota do spłaty wynosi zatem 632,70 złotego.
Pożyczka w Kasomat krok po kroku
Proces ubiegania się o pożyczkę za pomocą platformy Kasomat można rozpisać w kilku prostych krokach.
- Aby wybrać dogodną kwotę pożyczki, należy dobrać za pomocą kalkulatora dwa podstawowe parametry. Za pomocą pierwszego suwaka dobieramy dogodną kwotę pożyczki, natomiast poniższy pozwala na ustalenie najlepszego terminu spłaty. Warto przy tym rzucić okiem na obliczane automatyczne niżej orientacyjne koszty pożyczki na dobranych parametrach.
- Następnie należy kliknąć zielony przycisk „weź pożyczkę”, po czym zostaniemy przekierowani do formularza rejestracyjnego. W pierwszym etapie należy podać swoje imię i nazwisko, następnie numer PESEL oraz serię i numer dowodu osobistego. Niżej, wskazujemy numer telefonu, a następnie adres e-mail oraz hasło do logowania. Na końcu – zanzaczamy wymagane zgody i przechodzimy od kolejnego etapu.
- W tym kroku pora dokonać weryfikacji swojego rachunku bankowego za pomocą przelewu 1 grosza na rachunek Kasomat. Innym rozwiązaniem jest przedstawienie rozliczonych rachunków za energię z ostatnich 3 miesięcy, a także wykazanie wyciągu z konta z ostatniego miesiąca.
- Ostatni etap jest prosty – należy potwierdzić mailem swoje dochody.
- W przypadku uzyskania pozytywnej decyzji co do złożonego wniosku pożyczkowego, środki zostają wysłane błyskawicznie na rachunek bankowy. Czas, w jakim dotrą, zależy od banku, w jakim mamy konto. Klienci PKO BP, Inteligo, Multibank, mBank, BRE Bank, BZ WBK oraz Alior otrzymają go w ciągu maksymalnie 30 minut, czyli pół godziny.
Joanna
17.03.2021, 10:13
Nie polecam. Drogo a jak się spóźnisz dzień z zapłatą to już uruchamiają windykację…