Najlepsze konto dla Ukraińców. Polecane oferty i wymagania

Jak znaleźć najlepsze konto dla Ukraińców w Polsce? Na naszym rynku w ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się wiele interesujących ofert. Ich liczba gwałtownie zwiększyła się też wraz z masowym napływem uchodźców, związanym z inwazją Rosji na Ukrainę. Sprawdźmy więc, na co zwrócić uwagę i jakie propozycje dla naszych gości mają polskie banki.

Konto bankowe dla Ukraińców to wygodne rozwiązanie, które daje obcokrajowcom przebywającym w naszym kraju stały dostęp do pieniędzy i usług finansowych. Raport PRNews.pl 1 wskazywał, że w IV kwartale 2021 roku polskie banki obsługiwały 1,3 miliona zagranicznych klientów, a 672 tys. z nich to Ukraińcy.

24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała naszych sąsiadów, co doprowadziło do masowej migracji. Bankier.pl 2 dotarł do informacji, że od tego dnia do połowy kwietnia w PKO BP otworzyło konta 186,5 tys. Ukraińców, a w Santander Bank Polska – 70 tys.

Jak w praktyce wygląda otwarcie rachunku dla Ukraińca?

Konto bankowe dla Ukraińców

Na rynku mamy w czym przebierać, ale musimy wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, by konto bankowe było opłacalne. Mowa tu nie tylko o opłatach za poszczególne usługi, ale również sposobach weryfikacji tożsamości, obywatelstwie i języku.

Polskie banki wraz z KNF, stworzyły dla obywateli Ukrainy oferty specjalne. W ramach gestu solidarności znaleźć możemy opcje zakładające promocyjne okresy bezpłatne czy proponujące np. infolinię w języku ukraińskim.

-> Допомога українцям в Польщі – корисна інформація від Skarbonka

Jakie konto dla Ukraińców?

Konto dla Ukraińców powinno posiadać wszystkie funkcjonalności umożliwiające wykorzystywanie go i sprawną obsługę na terenie Polski. Jednocześnie musi być przystosowane do potrzeb osób, które związane są z innym krajem. W ten sposób dysponowanie środkami w Polsce będzie równie łatwe, co wysyłanie ich za granicę. Istotnych zmiennych i wytycznych jest jednak w tej sytuacji o wiele więcej.

Na co zwrócić uwagę, wybierając konto dla Ukraińców?

Usługi bankowe dla obywateli Ukrainy w wielu przypadkach różnią się od standardowych, bo na inne kwestie zwracają uwagę ich potencjalni odbiorcy. Najlepsze konto dla Ukraińców powinno umożliwiać:

  • Bezpieczne przechowywanie pieniędzy — możemy swobodnie trzymać na nim oszczędności, a także przyjmować napływające środki, np. pensje.
  • Szybkie i tanie wypłaty gotówki — wypłaty z bankomatów w Polsce są na tyle istotne, bo wielu Ukraińców wymienia pieniądze w stacjonarnych kantorach, np. wyjeżdżając do swojego kraju. Wysokie prowizje to w znacznym stopniu ograniczają.
  • Korzystne warunki przewalutowania z hrywien na złotówki i odwrotnie — obcokrajowcy bardzo często wymieniają pieniądze, np. wysyłając środki swoim bliskim za granicą lub przewalutowując swoje oszczędności na złotówki. Automatyczna wymiana nie powinna być obarczona wysokimi opłatami, przez które mogłaby być mniej korzystna niż np. wizyta w kantorze. -> ЗЛОТІ в ГРИВНІ.
  • Tanie przesyłanie pieniędzy za granicę — to przede wszystkim zlecenia przelewów zagranicznych, które nie powinny generować wysokich kosztów. Dobrze też, jeśli da się je zrealizować szybko i bez problemu, np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
  • Wygodne płatności i obsługę konta w Polsce — wielu Ukraińców pracuje w Polsce i otrzymuje regularne wypłaty. Muszą oni mieć możliwość opłacania tymi pieniędzmi mieszkań, zakupów oraz wszystkich niezbędnych wydatków.
  • Wygodny kontakt online, telefoniczny i w oddziałach banku — moment otwarcia konta to dopiero początek. Dobrze, jeśli placówka ma w swojej ofercie możliwość skorzystania z infolinii ukraińskiej czy pomocy konsultanta bądź tłumacza obecnego w oddziale.
  • Możliwość posługiwania się różnorodnymi dokumentami tożsamości — nie wszyscy Ukraińcy (szczególnie przybyli do Polski po 24 lutego) mają polski PESEL czy inny polski dokument poświadczający ich tożsamość. Przy zakładaniu konta bankowego dla Ukraińców respektowane powinno być też np. Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca, ukraiński paszport, czy tzw. TIN, czyli ukraiński numer identyfikacji podatkowej.
konto dla ukraińca - na co zwrócić uwagę?

Darmowe konto bankowe dla Ukraińców

Rachunek bankowy dla Ukraińców może zawierać również szereg udogodnień i ofert specjalnych, których nie znajdziemy w standardowych kontach dla obcokrajowców. Komisja Nadzoru Finansowego, wraz z polskimi bankami, zadecydowała o uproszczeniu wielu aspektów związanych z prowadzeniem rachunków przez Ukraińców. Decyzja ta związana była oczywiście z nadzwyczajną sytuacją na Ukrainie. Do założenia konta mają zachęcać:

  • zwolnienie z opłat za prowadzenie rachunków;
  • zwolnienie z opłat za wydanie oraz używanie kart bankowych;
  • umowy w rosyjskiej, polskiej i ukraińskiej wersji językowej.

Ponadto większość banków wprowadziła jeszcze dalej idące ułatwienia. Wymienić tu można np. zniesienie lub zminimalizowanie kosztów przewalutowań oraz przelewów z Polski do Ukrainy i z Ukrainy do Polski. Tym sposobem, całkowicie darmowe konto bankowe dla Ukraińców jest w naszym kraju jak najbardziej realnym i dostępnym rozwiązaniem.

W sytuacji narastającego kryzysu humanitarnego, wywołanego militarną inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, niezbędne jest zaangażowanie wszelkich sił i środków w aktywne i masowe niesienie poszkodowanym pomocy w każdym wymiarze — osobistym, rzeczowym i finansowym – czytamy w komunikacie KNF 3.

Jak założyć konto dla Ukraińców?

Aby otworzyć konto bankowe dla obywateli Ukrainy, musimy udać się do banku i poinformować o chęci jego założenia. W niektórych bankach może być potrzebne przedstawienie zaświadczenia o dotarciu do Polski po 23 lutego 2022 roku, by otrzymać dostęp do konta na specjalnych warunkach.

W oddziale banku pracownik poprosi o przedstawienie dowodu tożsamości i wręczy nam wniosek do wypełnienia. Musimy podać w nim adres, pod którym obecnie mieszkamy. Wiele banków zwalnia z tego obowiązku klientów z Ukrainy albo akceptuje adresy przyjaciół, rodziny czy ośrodków dla uchodźców. Mogą za to wymagać posiadania polskiego numeru telefonu, by móc się z nami szybko skontaktować. Następnie określamy, czy chcemy zamówić obsługę karty debetowej, bankowości elektronicznej lub inne usługi dodatkowe. Mogą być one darmowe lub płatne — zależnie od instytucji.

Po ustaleniu szczegółów i zakresu usług zostanie wydrukowana umowa. Konta bankowe dla obywateli Ukrainy w większości przypadków są darmowe, nie musimy więc na miejscu nic płacić. Wystarczy tylko, że podpiszemy dokument, by otrzymać numer konta. To na nie może być wysyłana wypłata lub przysługujące nam świadczenia. Niektóre banki od razu wydają uniwersalną kartę płatniczą bez danych osobowych. W pozostałych przypadkach zostaje ona wysłana pocztą na wskazany adres. Otrzymamy dodatkowo kopertę z danymi i instrukcją pozwalającą na korzystanie z bankowości elektronicznej.

PKO BP konto dla Ukraińców

Do założenia PKO BP Konto dla Ukraińców wystarczy ukraiński paszport zagraniczny lub dowód osobisty w wersji plastikowej. Nie jest wymagane podanie adresu w Polsce ani tutejszego numeru telefonu. Oferta ta przewiduje:

  • brak opłat za prowadzenie rachunku przez pierwszych 12 miesięcy;
  • darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą;
  • darmową obsługę karty debetowej;
  • darmowe wpłaty i wypłaty w placówkach;
  • darmowe przelewy krajowe i zagraniczne.

Santander konto dla Ukraińców

W Santander Konto dla Ukraińców zwolnione jest ze wszelkich opłat do 30 czerwca 2022 roku. Aby założyć konto w tym banku, musimy przejść jedynie uproszczoną procedurę. W oddziale potencjalny klient przedstawi oświadczenie, że przebył do kraju po 23 lutego 2022 roku (dokument wydawany w banku). Nie jest konieczne podanie adresu i dokumentów potwierdzających uzyskiwanie dochodów w Polsce. Niezbędne jest wylegitymowanie się natomiast jednym z poniższych dokumentów tożsamości:

  • ukraińskim dowodem osobistym;
  • paszportem zagranicznym;
  • wizą typu C lub D państw Schengen;
  • kartą pobytu w Polsce (z zezwoleniem na pobyt stały, czasowy lub rezydenta długoterminowego UE) lub innego państwa Schengen;
  • tymczasowym zaświadczeniem tożsamości cudzoziemca.

mBank konto dla Ukraińców

mBank konto dla Ukraińców dostępne jest od 12 kwietnia. Dostosowane zostało do osób, które nie posiadają jeszcze karty pobytu oraz numeru PESEL. Na uzupełnienie tych dokumentów mamy 12 miesięcy. W tym przypadku również bezpłatny jest zarówno rachunek, jak i karta płatnicza. Do dyspozycji obcokrajowców udostępniona została także aplikacja mobilna, jak i bankowość internetowa.

Konto dla Ukraińców Pekao

Konto dla Ukraińców Pekao nazwane zostało Kontem Pomocnym. Założyć je można przy użyciu:

  • ukraińskiego paszportu;
  • polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca lub tymczasowego;
  • polskiego dokumentu podróży cudzoziemca;
  • certyfikatu potwierdzenia legalnego pobytu na terenie Ukrainy dla obywatela innego kraju;
  • zaświadczenia o nadaniu numeru PESEL;
  • aplikacji mObywatel;
  • zaświadczenia wydanego przez Konsulat.

Rachunek jest całkowicie bezpłatny przez 12 miesięcy.

Najlepsze konto bankowe dla Ukraińców — gdzie szukać?

Swoje rozwiązania dla Ukraińców wprowadziły także inne banki działające w Polsce. W poniższej tabelce pod uwagę wzięliśmy propozycje oferowane przez ING Bank Śląski, GetIn Bank, BNP Paribas, Bank Millennium, Credit Agricole, Bank Pocztowy oraz Alior Bank.

BankDarmowe prowadzenie kontaDarmowa karta płatniczaBankowość elektronicznaWymagane dokumentyInne
ING Bank ŚląskiTAKTAKTAKJeden z poniższych:
– paszport,
– karta pobytu,
– dowód osobisty,
– ukraiński dowód osobisty (papierowy lub plastikowy z potwierdzeniem nadania PESEL
– zaświadczenie tożsamości obywatela Ukrainy.
– brak zaświadczeń o miejscu zamieszkania i o dochodach w Polsce,
– obowiązuje przez 12 miesięcy.
Getin BankTAKTAKTAKNumer IPN oraz jeden ze wskazanych:
– paszport lub
– Karta Pobytu
– obowiązuje przez 12 miesięcy,
– niespersonalizowana karta kredytowa,
– kontakt telefoniczny i emailowy w jęz. ukraińskim.
BNP ParibasTAKTAKTAK– paszport,
– Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca,
– biometryczny dowód ukraiński,
TIN,
– polski numer telefonu,
– oświadczenie o źródle posiadanych dochodów.
– całodobowa infolinia po ukraińsku,
– darmowe wypłaty z bankomatów dla klientów UKRSIBBANK.
Bank MillenniumTAKTAKTAK– paszport– brak zaświadczeń o miejscu zamieszkania i dochodach w Polsce
Bank PocztowyTAKTAKTAK– paszport– obowiązuje do 23 lutego 2023 r.,
– infolinia w jęz. ukraińskim.
Credit AgricoleTAKTAKTAKJeden ze wskazanych:
– paszport,
– karta pobytu,
– legitymacja szkolna,
– zgoda na pobyt tolerowany,
– dowód osobisty plastikowy,
– Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca.
– darmowe wypłaty z bankomatów
Alior BankTAKTAKTAKJeden ze wskazanych:
– paszport,
– karta pobytu,
– Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca.
– obowiązuje przez 12 miesięcy,
– darmowy wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą,
– bezpłatne wypłaty z bankomatów Euronet do 100 zł,
– strona banku i aplikacja mobilna przetłumaczone na język ukraiński.

Ukrainiec w Polsce. Czy warto otwierać tutaj konto bankowe?

Wielu migrantów i uchodźców zastanawia się, czy konto dla Ukraińców w Polsce to dobre rozwiązanie. Biorąc pod uwagę to, jak wiele niesie ono za sobą korzyści, założenie go jest dobrym rozwiązaniem. Dzięki internetowej bankowości oraz wymianie walut online przelewy do Ukrainy z Polski i z powrotem mogą być nie tylko szybkie, ale również tanie. Prowadzenie konta w większości przypadków jest darmowe przez rok, a pozwala na błyskawiczne księgowanie wypłat czy dodatków socjalnych.

Biorąc pod uwagę wszystkie omówione powyżej aspekty, możemy uznać, że warto założyć konto bankowe dla Ukraińca w polskim banku. Sprawdzi się ono zarówno w przypadku wieloletnich migrantów ekonomicznych, jak i uchodźców. Umożliwia ono łatwe zarządzenie finansami, a także realizację płatności i wspieranie finansowo bliskich na Ukrainie.

Źródło:

1. https://prnews.pl/raport-prnews-pl-liczba-obcokrajowcow-wsrod-klientow-bankow-iv-kw-2021-r-464064

2. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Nawet-milion-klientow-z-Ukrainy-w-polskich-bankach-Saulatwienia-dla-uchodzcow-8321406.html

3. https://www.knf.gov.pl/komunikacja/komunikaty?articleId=77364&p_id=18

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.9/5 - (7 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie będzie widoczny publicznie

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie