W połowie 2023 roku rusza nowy program Pierwsze Mieszkanie. Ma on pomóc młodym Polakom w zakupie nieruchomości. Program składa się z dwóch filarów. Jeden z nich – Konto Mieszkaniowe – zobowiązuje przyszłych nabywców do regularnego oszczędzania. Systematyczne odkładanie na wybrane cele mieszkaniowe, zostanie wynagrodzone dodatkową premią od państwa. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat Konta Mieszkaniowego.
- Program Pierwsze Mieszkanie 2023
- Na czym polegają Konta Mieszkaniowe?
- Konto Mieszkaniowe – warunki. Kto może skorzystać z programu?
- Premia mieszkaniowa – nagroda za odkładanie oszczędności
- Oszczędzanie na Koncie Mieszkaniowym w praktyce
- Banku Pekao jako pierwszy umożliwia założenie Konta Mieszkaniowego online
- Konto Mieszkaniowe a wpływ na rynek – wypowiedzi ekspertów
Posiadanie własnej nieruchomości to wciąż jedno z większych marzeń młodych Polaków. Tak wynika ze statystyk Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) 1. Własny dom daje nam poczucie stabilności i bezpieczeństwa. W podobny sposób myślą też mieszkańcy Łotwy, Słowacji, Bułgarii czy nawet Chorwacji. Niestety wysokie koszty kredytów hipotecznych sprawiają, że wiele osób zmuszona jest odłożyć decyzję o zakupie mieszkania na później. Nowy program rządowy ma to jednak zmienić.
Program Pierwsze Mieszkanie 2023
Program Pierwsze Mieszkanie składa się z dwóch instrumentów. Pierwszy z nich – Bezpieczny Kredyt 2%, gwarantuje dopłatę do kredytu, dzięki czemu spłacający mogą korzystać z niskiego oprocentowania przez pierwsze 10 lat spłaty. Konto Mieszkaniowe to drugi instrument, który ma wspomóc w gromadzeniu oszczędności na zakup pierwszego mieszkania. Regularne oszczędzanie (przez 11 miesięcy w roku) gwarantuje wypłatę premii mieszkaniowej. Cały program skierowany jest do osób młodych, które planują zakup własnej nieruchomości.
Program Pierwsze Mieszkanie ma wejść w życie nie później niż w III kwartale 2023 roku. Wiele wskazuje jednak na to, że rządowe wsparcie zacznie obowiązywać już od 1 lipca 2023 roku.
Na czym polegają Konta Mieszkaniowe?
Oszczędnościowe Konto Mieszkaniowe to instrument, z którego mogą skorzystać osoby, zainteresowane kupnem domu jednorodzinnego lub mieszkania, jednak w dalszej perspektywie. Oszczędzanie środków w ramach programu, nie może bowiem trwać krócej niż 3 lata i dłużej niż 10 lat.
Kto może założyć konto mieszkaniowe? Każda osoba, która nie ma i nie posiadała wcześniej własnej nieruchomości (lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego), ale też taka, która mieszka w posiadanym lokalu z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci. Środki zgromadzone na koncie muszą zostać wykorzystane na wybrany cel mieszkaniowy:
- zakup lub budowa nieruchomości,
- wkład mieszkaniowy do spółdzielni,
- partycypacja w Towarzystwie Budownictwa Społecznego lub Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej.
Konto Mieszkaniowe – warunki. Kto może skorzystać z programu?
Konto Mieszkaniowe w ramach programu Pierwsze Mieszkanie może założyć osoba, która nie ma własnego mieszkania lub rodzina wielodzietna, która posiada już takie lokum. Warunkiem dodatkowym, koniecznym do spełnienia jest posiadanie minimum dwójki własnych lub przysposobionych dzieci. Takie osoby, muszą też trzymać się określonego kryterium metrażowego. Lokal ten nie może być większy niż:
- 50 m2 w przypadku rodziny z 2 dzieci,
- 75 m2, gdy rodzina posiada 3 dzieci,
- 90 m2 w przypadku 4 dzieci,
- bez ograniczeń metrażowych w sytuacji, gdy rodzina posiada 5 lub więcej dzieci.
Konto Mieszkaniowe – zasady:
- Aby móc skorzystać z programu, należy dokonywać regularnych wpłat (minimum 11 w roku) w wysokości od 500 do 2000 zł/miesięcznie.
- Wpłaty mogą być różnej wielkości, jednak muszą mieścić się w podanym przedziale.
- Dokonanie minimum 11 wpłat w ciągu roku gwarantuje przyznanie premii mieszkaniowej, która wypłacana jest z budżetu państwa.
- Zebrane w ten sposób środki należy wydać na cel związany z nabywaną nieruchomością (np. wkład własny, zakup lub budowę domu, wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej, partycypacja w SIM lub TBS itd.).
Premia mieszkaniowa – nagroda za odkładanie oszczędności
Premia mieszkaniowa to swego rodzaju „prezent” od państwa. Zostanie ona naliczona co roku, każdemu oszczędzającemu. Zgodnie z zapowiedziami rządu jej wysokość ma być równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub też – wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego 2.
Chociaż premia będzie naliczana każdego roku, to jej wypłata jest jednorazowa i nastąpi dopiero po zakończeniu oszczędzania. Użytkownik konta ma 5 lat na wydanie zebranych środków. Nie wiadomo na razie, jak ma wyglądać sama wypłata oraz jakie procedury trzeba będzie w związku z nią podjąć.
Oszczędzanie na Koncie Mieszkaniowym w praktyce
Chcąc uzmysłowić sobie, w jaki sposób działa Konto Mieszkaniowe i ile można dzięki niemu odłożyć, posłużymy się przykładem.
Warto pamiętać o tym, że przez cały okres oszczędzania, gromadzone środki będą podlegać oprocentowaniu na zasadach oferowanych przez bank jak przy zwykłym koncie oszczędnościowym. Z tą różnicą, że uzyskany zysk zostanie zwolniony z podatku Belki.
Banku Pekao jako pierwszy umożliwia założenie Konta Mieszkaniowego online
Bank Pekao na początku grudnia 2023 roku poinformował swoich klientów, że od teraz założenie Konta Mieszkaniowego będzie możliwe nie tylko w siedzibie banku, ale również za pośrednictwem platformy internetowej Pekao24 oraz w aplikacji mobilnej PeoPay.
Wprowadzenie możliwości założenia Konta Mieszkaniowego online to kolejny krok w rozwoju zdalnego modelu dystrybucji oferty i obsługi klienta. W dzisiejszym zabieganym świecie znalezienie chwili czasu, aby odwiedzić oddział może okazać się nie lada wyzwaniem. W związku z tym, jako pierwsi na rynku, wychodzimy naprzeciw klientom, którzy wolą bankować online, dając im dostęp do jeszcze szerszej oferty poprzez udostępnienie otwierania Konta Mieszkaniowego w bankowości mobilnej PeoPay.
Dyrektor Departamentu Bankowości Codziennej i Produktów Oszczędnościowych Remigiusz Hołdys
Co ciekawe, jest to na razie pierwszy bank, który wyszedł z taką inicjatywą.
Konto Mieszkaniowe a wpływ na rynek – wypowiedzi ekspertów
Długotrwały program gromadzenia oszczędności na koncie jest zdecydowanie lepiej oceniany niż pierwszy filar programu, czyli Bezpieczny Kredyt 2%. Przede wszystkim ze względu na dodatkową premię indeksowaną inflacją. Eksperci są nieco bardziej sceptyczni w kontekście obejmowania programem również nieruchomości z rynku wtórnego. Ich zdaniem takie działanie nie wpłynie na zmniejszenie deficytu nowych mieszkań.