Konto oszczędnościowe bez konta osobistego

Wybierz najlepsze konto oszczędnościowe w banku, w którym nie musisz zakładać rachunku osobistego.

Kluczowe informacje

 • W większości banków otwarcie rachunku oszczędnościowego powiązane jest z koniecznością posiadania konta osobistego w tej samej instytucji. Aczkolwiek niektóre z nich wychodzą naprzeciw potrzebom klientów, oferując samodzielne konta oszczędnościowe;
 • Przy wyborze najlepszej oferty, weź pod uwagę przede wszystkim oprocentowanie na rachunku, opłaty związane z przelewami i wypłatami gotówki oraz to, na jakie konta możesz przelewać środki;
 • W poniższym rankingu zebraliśmy najciekawsze oferty kont oszczędnościowych, do których nie musisz zakładać konta osobistego. Ciekawych propozycji na rynku jest naprawdę wiele.

Zastanawiasz się, w którym banku założyć konto oszczędnościowe bez rachunku osobistego? Na dodatek zależy Ci na wysokim oprocentowaniu? W dokonaniu najlepszego wyboru pomoże Ci nasz ranking kont oszczędnościowych bez konta osobistego. Wcale nie musisz otwierać dwóch rachunków i martwić się o opłaty. Poniżej znajdziesz banki, w których możesz mieć tylko bezpłatne konto oszczędnościowe.

Ranking kont oszczędnościowych bez konta osobistego

Czy można mieć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

To zależy od oferty danego banku. W jednym nie będzie problemów, by taki rachunek otworzyć bez konieczności posiadania ROR-u. A w innym konto oszczędnościowe bez konta osobistego nie będzie możliwe do założenia.

W jakim banku najlepiej otworzyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

Krótka piłka: w takim, który daje najwyższe oprocentowanie. Większość z nas szuka konta oszczędnościowego, by trzymać tam swoje ciężko zarobione i zaoszczędzone pieniądze, więc dobrze by było, by procent był w miarę przyzwoity. Oczywiście, zdarzają się wyjątki: ktoś założy oszczędnościówkę, ponieważ raz na rok ma dostać jeden przelew, a nie chce płacić za zwykły rachunek, którego nie będzie używać. Ale to rzadkość. 99% osób szuka wysokiego oprocentowania.

Tak więc: nie miej skrupułów. Wybierz ten bank, który w danym momencie daje najwięcej. W przypadku oszczędności wierność niestety nie popłaca.

Jak działa konto oszczędnościowe? Zobacz

Rachunki oszczędnościowe jak są oprocentowane?

Sytuacja wygląda następująco: zwykle każdy bank przygotowuje ofertę z promocyjnym oprocentowaniem. Określa, ile ono wynosi, do jakiej kwoty są naliczane bonusowe odsetki i przez jaki czas. Zazwyczaj tego typu promocje są dla maksymalnych kwot od 50.000 zł do 300.000 zł i na kilka miesięcy, od 2 do 6.

Najczęściej musisz spełnić jeszcze jeden wymóg: dostaniesz oprocentowanie promocyjne, o ile wpłacisz nowe środki. Bank wyznacza wsteczną datę (zwaną dniem badania salda) i w tym dniu sprawdza stan Twoich kont i lokat.

Przykład:

Kowalski w dniu badania salda miał w banku A 130.000 zł. Żeby skorzystać z podwyższonego oprocentowania, musi dopłacić nowe środki. Jeśli wpłaci 10.000 zł, to tylko ta ostatnia kwota będzie bonusowo oprocentowana. I to pod warunkiem, że nie dokona wypłaty „starych” środków, ponieważ wtedy w pierwszej kolejności spadnie saldo nowych środków.

Co po okresie promocyjnym?

Rachunek przechodzi na oprocentowanie standardowe, określone w aktualnej na dany moment tabeli oprocentowania. Nie ukrywamy, że jest ono z reguły bardzo niskie i nieopłacalne. Co masz zrobić? Trzeba szukać banku, który daje więcej i przerzucić tam pieniądze.

ING Bank Śląski — konto oszczędnościowe

W banku ING możesz założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego. Powiemy więcej: możesz założyć dwa różne rachunki!

Pierwszy z nich nazwa się OKO — Otwarte Konto Oszczędnościowe. Naszym zdaniem propozycja jest bardzo interesująca, gdyż jest to hybryda zwykłego ROR-u i konta oszczędnościowego. Niestety, jest to oferta kierowana raczej tylko do nowych klientów banku.

Najważniejsze informacje o OKO:

 • Prowadzenie konta: 0 zł.
 • Przelewy wewnętrzne: na Twój rachunek w ING są nielimitowane i darmowe.
 • Przelewy zewnętrzne: raz w miesiącu możesz za darmo wykonać przelew na swój własny rachunek w innej instytucji. Drugi i kolejny wiąże się z prowizją 9 zł.
 • Gotówkę wpłacasz albo przelewem, albo w kasie banku (co wiąże się z prowizją), albo BLIKiem we wpłatomacie ING lub Planet Cash (za darmo).
 • Możesz wypłacać pieniądze z konta bez utraty odsetek: w kasie (prowizja) lub w bankomacie ING i Planet Cash za pomocą BLIKa (bez opłat).
 • Odsetki bonusowe są dopisywane dopiero po zakończeniu promocji.

Otwarte Konto Oszczędnościowe Bonus

Aby założyć drugi rachunek, OKO Bonus, musisz mieć dostęp do bankowości Moje ING oraz przynajmniej zwykłe OKO. Jest tak z prostej przyczyny: promocja na Otwartym Koncie Oszczędnościowym Bonus trwa zazwyczaj 3 miesiące. Po tym czasie rachunek automatycznie się zamyka, a środki trafiają na podstawowe konto oszczędnościowe.

 • Darmowe prowadzenie.
 • Przelewy wewnętrzne: na Twoje rachunki w ING Bank Śląski są nielimitowane i bezpłatne.
 • Przelewy zewnętrzne: na Twoje konto w innym banku pierwszy w miesiącu za darmo, pozostałe płatne 9 zł.
 • Promocyjne odsetki są wypłacane, gdy zakończy się już okres obowiązywania oprocentowania promocyjnego.

Alior Bank Konto Mega Oszczędnościowe

Z Alior Bankiem sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Owszem, możesz założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego, ale nie skorzystasz wtedy w pełni z promocyjnego oprocentowania. Aby zyskać najwyższy procent na Koncie Mega Oszczędnościowym, musisz wykonywać co miesiąc po minimum 5 płatności kartą debetową do rachunku osobistego.

 • Darmowe konto oszczędnościowe.
 • Przelewy wewnętrzne: na własne konto osobiste za darmo bez limitu.
 • Przelewy zewnętrzne: jeden przelew na konto w innym banku w miesiącu jest bezpłatny, pozostałe wiążą się z prowizją 10 zł (w oddziale) lub 8 zł (przez internet).
 • Wypłata gotówki: pierwsza w miesiącu w placówce Alior za darmo, kolejna 10 zł.
 • Możesz założyć je online, potwierdzając tożsamość przelewem weryfikacyjnym z innego banku lub podpisując umowę z kurierem (uwaga: w tym przypadku obowiązuje limit transakcji 10.000 zł miesięcznie).
 • Aby mieć najwyższe oprocentowanie promocyjne, niezbędne jest konto osobiste.

Santander Consumer Bank — rachunek oszczędnościowy bez konta osobistego

 • 0 zł za prowadzenie konta.
 • Zakładasz online, a tożsamość weryfikujesz przelewem na 1 zł ze swojego konta w innym banku.
 • Zasilenie odbywa się przelewem z innego banku z Twojego rachunku. Dane w obu bankach (imię, nazwisko, adres) muszą być takie same, inaczej bank odrzuci transfer.
 • Możesz wypłacać pieniądze przelewem na rachunek powiązany, czyli ten, z którego został wykonany przelew weryfikujący. Masz możliwość jego zmiany w bankowości internetowej, ale musisz pamiętać, że w jednym czasie możesz mieć przypisane tylko jedno konto osobiste.

VeloBank — Elastyczne Konto Oszczędnościowe

VeloBank, czyli dawny Getin Bank, ma w swojej ofercie Elastyczne Konto Oszczędnościowe. Aby skorzystać z podwyższonego oprocentowania, musisz wyrazić zgody marketingowe.

 • Prowadzenie konta: 0 zł.
 • Przelewy wewnętrzne: pomiędzy własnymi rachunkami w VeloBanku: 0 zł, bez limitu.
 • Przelewy zewnętrzne: jeśli nie chcesz ROR-u, to raz w miesiącu możesz przelać pieniądze z Elastycznego Konta Oszczędnościowego za darmo na rachunek osobisty w innym banku. Kolejne przelewy zewnętrzne wiążą się z prowizją 9 zł. Jeśli wolisz, możesz wypłacić gotówkę w kasie banku. Obowiązuje zasada: bezpłatny jest albo jeden przelew, albo jedna wypłata w miesiącu.

Zakładanie konta oszczędnościowego bez konta osobistego — krok po kroku

Możesz je założyć przez internet, bez konieczności osobistej wizyty w banku. Do otwarcia konta oszczędnościowego wystarczy telefon z internetem i zdjęcia dowodu osobistego.

 1. Wybierasz ofertę rachunku oszczędnościowego bez konta osobistego.
 2. Składasz wniosek. Uzupełniasz wymagane dane osobowe, dane z dowodu tożsamości, adres.
 3. Możesz zostać poproszony o dołączenie zdjęcia lub skanu dowodu osobistego.
 4. Potwierdzasz tożsamość. W zależności od banku może to być przelew weryfikacyjny z innego Twojego konta osobistego (pamiętaj, dane muszą być takie same w obu instytucjach), selfie w aplikacji mobilnej, podpisanie umowy z kurierem. VeloBank udostępnia także opcję zawarcia umowy poprzez aplikację mObywatel.
 5. Jeśli umowa została podpisana zdalnie, otrzymasz ją na maila wraz z dostępami do bankowości elektronicznej.
jak założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

Na co zwracać uwagę przy wyborze rachunku oszczędnościowego bez konta osobistego?

 1. Oprocentowanie promocyjne

Nie będziemy tutaj czarować: chcesz mieć dobry procent, musisz nauczyć się żonglować oszczędnościami. Banki dają dobre oferty kont oszczędnościowych (lokat zresztą też), ale na krótki czas, z reguły 3-4 miesiące. A po tym czasie oprocentowanie jest bardzo niskie.

Remedium nie będzie super słodkie, ale skuteczne: wykorzystujesz okres obowiązywania oprocentowania promocyjnego w banku A. Potem przenosisz oszczędności do banku B, który w danej chwili daje najwięcej. A potem to już zależy. Albo bank A znów zrobi dobrą promocję i Ty się na nią załapiesz, albo szukasz kolejnego banku.

 1. Opłaty za przelewy lub wypłaty gotówki

Chyba nie ma banku, który nie udostępniłby przynajmniej jednej wypłaty pieniędzy z rachunku za darmo co miesiąc. Jednak warto zawsze sprawdzić, ile kosztują kolejne, by nie poczuć niemiłego zaskoczenia: wypłacasz 100 zł i płacisz prowizję 12 zł.

Ile można wypłacić z bankomatu? Zobacz
 1. Na jakie konta możesz przelewać środki

Czy musi to być koniecznie Twój rachunek osobisty w innym banku? Jeśli go masz, to wielkiego problemu nie ma. Gorzej, jeśli chcesz przekazać pieniądze innej osobie, a z konta oszczędnościowego możesz wykonać przelew tylko na swój rachunek.

 1. Sposób zamknięcia konta

Założyć rachunek da się przez internet. Nie musisz mieć placówki banku w pobliżu. Gorzej z jego zamknięciem. Nadal stosunkowo niewiele banków umożliwia złożenie wypowiedzenia za pomocą bankowości elektronicznej. Najczęściej trzeba albo pofatygować się osobiście, albo złożyć wypowiedzenie na infolinii. Warto to sprawdzić, szczególnie jeśli najbliższa placówka wybranego banku znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od Ciebie.

Jak zamknąć konto w banku? Zobacz

Oprocentowanie kont oszczędnościowych bez rachunku osobistego

Ciekawe jest pytanie, czy oprocentowanie kont oszczędnościowych bez rachunków osobistych jest niższe niż to, które otrzymalibyśmy w dwupaku?

Odpowiedź brzmi: zazwyczaj nie, poza nielicznymi wyjątkami (Alior Bank). Oprocentowanie promocyjne jest takie samo, niezależnie od tego, czy założysz konto osobiste, czy też z niego zrezygnujesz.

Inne pytanie: czy banki, które umożliwiają założenie kont oszczędnościowych bez rachunku bankowego, dają mniejszy procent?

Również nie. Akurat ING, Alior i VeloBank (nawet kiedy był jeszcze Getinem) to banki, które regularnie organizują promocje na kontach oszczędnościowych i ich oferty należą do najlepszych na rynku. Popatrzmy na porównanie, wykonane w tym samym dniu. Weźmy na tapet bank Millennium i Konto Oszczędnościowe Profit oraz VeloBank i Elastyczne Konto Oszczędnościowe.

Konto Oszczędnościowe Profit
Millennium Bank
Elastyczne Konto Oszczędnościowe
Velobank
Oprocentowaniedo 7% w skali roku do 7,5% w skalii roku
Okres promocyjnyprzez 90 dni
* dla nowych środków do 100 tys. zł
przez 90 dni
* dla nowych środków do 300 tys. zł
Przykładowa analiza ofert

Jaki widać, banki, w których nie musisz mieć ROR-u, aby skorzystać z oferty kont oszczędnościowych, wcale nie mają gorszych propozycji. Czasami jest nawet odwrotnie: to właśnie tam znajdziesz najlepsze konto oszczędnościowe.

Który bank ma najwyższe oprocentowanie konta oszczędnościowego?

Oprocentowania zmieniają się jak w kalejdoskopie. Szczególnie po comiesięcznych posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej. Aby wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie, musisz sprawdzić aktualny ranking kont oszczędnościowych. I to najlepiej w dniu, w którym chcesz założyć rachunek — może się okazać, że bank, który wczoraj dawał najwięcej, dzisiaj jest już niżej w rankingu, ponieważ inny w tym czasie podwyższył oprocentowanie.

Jak naliczane są odsetki na koncie oszczędnościowym?

Banki zazwyczaj naliczają i dopisują odsetki na koniec każdego miesiąca kalendarzowego. Jednakże trzeba liczyć się z wyjątkami. Na przykład ING: jeśli masz promocyjne oprocentowanie, to bank wypłaca co miesiąc tylko odsetki podstawowe. Bonusowe są przekazywane jednorazowo w całości po zakończeniu okresu promocyjnego.

Sposób naliczania odsetek każdorazowo powinien być opisany w regulaminie oferty promocyjnej, do której przystępujesz.

Jak przelać pieniądze z konta oszczędnościowego na zwykłe?

Przelew możesz zlecić w bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej banku. Nie różni się niczym od wykonania zwykłego transferu z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.

Wybierasz opcję przelewu. Jeśli jednak zdecydujesz się na konto osobiste w tym samym banku, to zmieniasz na przelew wewnętrzny i wtedy wybierasz tylko, z którego na który rachunek mają trafić środki i ile.

Jeśli chcesz wykonać przelew zewnętrzny, w części banków zwany krajowym, wybierasz rachunek, z którego mają zostać przesłane pieniądze i wpisujesz dane do przelewu, czyli numer konta, imię i nazwisko odbiorcy i adres. Uzupełniasz kwotę oraz tytuł przelewu i gotowe — zatwierdzasz operację w aplikacji mobilnej lub sms-em.

Nasza uwaga:

sprawdź limity transakcji internetowych. Jeśli masz ustawiony zbyt niski, nie wykonasz transferu.

Co lepsze: konto oszczędnościowe czy lokata?

To zależy. Warto ulokować środki i na jednym, i na drugim. Jeśli nie masz pewności, że na 100% nie będziesz potrzebować pieniędzy (a takiej pewności nigdy nie masz, wszystko się może zdarzyć) to lepsze jest konto oszczędnościowe. W razie wcześniejszej wypłaty nie tracisz naliczonych do tej pory odsetek. Przy zerwaniu lokaty otrzymasz tylko wpłacony kapitał, nawet gdybyś zerwał ją 1 dzień przed zakończeniem — odsetki się nie należą i koniec.

Druga strona medalu wygląda następująco: niedostępność pieniędzy jest też zaletą lokaty. Jeśli korci Cię, by uszczknąć coś z konta oszczędnościowego (co zdarza się szczególnie w przypadku, gdy bank daje nielimitowane darmowe przelewy) to suma oszczędności może dość szybko ulec znacznej redukcji. Lokata to większa dyscyplina: nie będziesz zrywać całej lokaty i tracić odsetek tylko dlatego, że zaczęła się wyprzedaż ubrań i chcesz kupić koszulę.

Sprawdź ranking lokat i zobacz, co bardziej Ci się opłaca:

Lokata czy konto oszczędnościowe – co lepiej wybrać? Zobacz

Czym różni się konto osobiste od konta oszczędnościowego?

Konto osobiste to podstawowy, wielofunkcyjny rachunek. Służy do gromadzenia i wydawania pieniędzy. Ma wiele funkcjonalności: można przyjmować na niego przelewy i wpłaty, możesz wypłacać pieniądze w banku, kartą, BLIKiem, możesz płacić za zakupy i opłacać rachunki przelewami. Rachunek osobisty nie jest oprocentowany.

Konto oszczędnościowe ma służyć do oszczędzania. Nie masz do niego karty, za to jest oprocentowane. Dostęp do środków jest utrudniony: nie mając karty, nie wypłacisz pieniędzy ani nie zapłacisz za zakupy. Dość często banki ograniczają możliwość darmowej wypłaty pieniędzy do jednego przelewu w miesiącu. W razie potrzeby wypłacasz środki bez utraty odsetek.

Czy opłaca się otwierać konto oszczędnościowe bez rachunku osobistego?

Jeśli realizujesz strategię przerzucania oszczędności z banku do banku w poszukiwaniu najlepszego oprocentowania promocyjnego, to naszym zdaniem konto oszczędnościowe bez rachunku osobistego jest zjawiskiem pożądanym. Niezbyt opłaca się co chwilę zakładać kolejny ROR w coraz to innym banku. Szczególnie że często wiąże się to z koniecznością jego aktywnego użytkowania, by uniknąć opłat za prowadzenie czy za kartę debetową.

Z drugiej strony rachunek osobisty daje dużo więcej możliwości. Zyskujesz stały dostęp do pieniędzy: możesz w każdym momencie przelać oszczędności i wypłacić je kartą czy BLIKiem w bankomacie albo zapłacić rachunki. Ponadto są jeszcze oferty promocyjne dla nowych klientów z nagrodami za otwarcie ROR-u. Warto to połączyć: w tym samym banku wraz z kontem osobistym otwierasz także konto oszczędnościowe. Dzięki temu zyskasz podwójnie: oprocentowanie promocyjne oraz bonus na start od banku.

Zalety i wady kont oszczędnościowych bez konta osobistego

Zalety:

 • Bezpłatne prowadzenie konta.
 • Możesz je założyć online, bez konieczności wizyty w banku.
 • Masz dostęp do środków poprzez bankowość elektroniczną i aplikację mobilną.
 • Nie martwisz się o opłaty za korzystanie z konta osobistego i karty debetowej.

Wady:

 • Zazwyczaj tylko jeden przelew w miesiącu na inny rachunek masz za darmo.
 • Bank może ograniczać możliwość wykonywania przelewów do tylko Twoich rachunków lub wręcz do jednego wskazanego konta, jak w przypadku Santander Consumer.
 • Przelew nie będzie zaksięgowany od razu: musisz liczyć się z tym, że może dotrzeć dopiero na drugi dzień roboczy, co jest minusem, gdy pilnie potrzebujesz środków.
 • Czasami banki naliczają promocyjne oprocentowanie po spełnieniu określonych warunków aktywności (np. wpływy czy transakcje kartą) na koncie osobistym.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Co to jest elastyczne konto oszczędnościowe?

Jest to rachunek oszczędnościowy, prowadzony przez VeloBank, czyli dawny Getin Bank. Na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym możesz ulokować pieniądze bez konieczności zakładania ROR-u.

Ile razy można zrobić przelew z konta oszczędnościowego?

Zależy to od oferty banku. Część banków ma darmowe przelewy wewnętrzne pomiędzy własnymi kontami (czyli robisz sobie dowolną ilość przelewów z rachunku oszczędnościowego na zwykłe konto bez opłat). Inne dają tylko jeden bezpłatny, a pozostałe wiążą się z prowizją. Transfery na rachunki w innych bankach wyglądają podobnie: zazwyczaj możesz wykonać tylko jeden darmowy przelew w miesiącu.

Czy konto oszczędnościowe jest opodatkowane?

Opodatkowane są zyski wypracowane przez Twoje oszczędności na rachunku oszczędnościowym. Od naliczonych i wypłaconych odsetek bank musi odprowadzać podatek od zysków kapitałowych, tzw. podatek Belki w wysokości 19%. Na szczęście Ty się niczym nie przejmujesz: sam nic nie liczysz, nie odprowadzasz, robi to bank. Na konto dostajesz odsetki już po opodatkowaniu.

Czy można mieć dwa konta oszczędnościowe?

Zazwyczaj w jednym banku można mieć tylko jeden rachunek oszczędnościowy danego rodzaju. Nie jest to jednak stuprocentową regułą: niektóre instytucje umożliwiają założenie kilku takich samych kont oszczędnościowych.

Czy komornik może zabrać pieniądze z konta oszczędnościowego?

Tak, środki na kontach oszczędnościowych podlegają zajęciom komorniczym.

Polecamy:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.9/5 - (7 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie