Konto walutowe Monese – opinie i recenzja

Szczegóły konta

Szczegóły konta
Koszt karty
0 euro*
? Simple 4,95 euro, Classic 0 euro, Premium 0 euro
Przelew natychmiastowy
0 zł
? 0 zł na terenie Unii Europejskiej
Opłaty za przelew walutowy
0 euro*
? Simple 0 euro do Monese (2% min 2 Euro po za Monese), Classic 0 euro do Monese (0,5% min 2 Euro po za Monese),, Premium 0 zł
Koszt konta
0 euro*
? Simple 0 euro/m, Classic 5,95 eur/m, Premium 14,95/m
Darmowe bankomaty - za granicą
Tak
? Simple 200 euro/m za 0 zł (powyżej 2%), Classic 900 euro/m za 0 zł (powyżej 2%), Premium 0 zł
Dostępne waluty
EUR, GBP, NOK, +18
? EUR, GBP, PLN, RON, HUF, BGN, ZK, DKK, NOK, SEK, USD, AUD, MXN, BRL, CHF, TRY, INR, HKD
Wszelkie dane i koszty przedstawione w porównywarce mają charakter poglądowy. Całkowity koszt zobowiązania jest uzależniony od zdolności kredytowej klienta oraz indywidualnego wniosku.

Nasza ocena

4.0/5

Ocena klientów

4.8/5

Siedziba firmy

Monese Ltd. - PrePay Technologies Limited

Dane kontaktowe

Dane firmy

Monese to brytyjski fintech oferujący usługi finansowe w UK oraz strefie euro. Z poziomu aplikacji mobilnej umożliwia założenie w pełni funkcjonalnego konta online, które działa standardowo, jak klasyczne konto walutowe w banku. Co to jest Monese? Jak działa? Czas na szczegółową recenzję na temat tego dostawcy.

Monese – co to jest?

Emigracja zarobkowa naszych rodaków sprawiła, że pobyt za granicą – niekoniecznie wiąże się z urlopem. Wiele osób decyduje się na wyjazd z Polski z przyczyn zarobkowych. Zarabianie w obcej walucie wymaga od nas posiadania konta w lokalnej walucie, które niekiedy trudno jest otworzyć bez stałego adresu zamieszkania w obcym kraju. Monese rozwiązuje ten problem, bo oferuje mobilne konto walutowe w euro (EUR), lejach rumuńskich (RON), a także funtach brytyjskich (GBP).

Monese to brytyjski fintech, którego założycielem jest estoński przedsiębiorca Norris Koppel. Firma powstała w 2015 r. – kiedy to któryś z kolei bank odmówił mu otwarcia rachunku, m.in. z powodu braku potwierdzenia swojego adresu zamieszkania na Wyspach oraz lokalnej historii kredytowej. Warto zaznaczyć przy tym, że nie mógł pozyskać żadnego z tych dokumentów bez posiadania konta w banku. I właśnie to zdarzenie skłoniło Estończyka do stworzenia Monese.

monese opinie
monese.com.pl

Monese to w 100% mobilny, wielokrotnie nagradzany dostawca kont. W 2019 r. znalazł się w pierwszej 20. najatrakcyjniejszych miejsc pracy wśród start-upów w Wielkiej Brytanii wg portalu Linkedin. Jest to również zwycięzca „Best Challenger Bank” podczas Europeans Fintech Awards w 2019 r. Dzisiaj z jego usług korzystają miliony osób (w 2020 r. przekroczył próg 2 mln zarejestrowanych użytkowników) – stając się najbardziej znaną i zaufaną firmą oferującą usługi finansowe w Europie.

alternatywa dla monese

Aplikacja Monese – to bank?

Okazało się, że osób z podobnymi – frustrującymi sytuacjami jest znacznie więcej. Już w 2020 r. fintech osiągnął 2 mln zarejestrowanych użytkowników z 31 krajów (z przychodami w 70 proc. pochodzącymi z wynagrodzeń).

Firma nie posiada statusu banku – chociaż działa na mocy licencji otrzymanej od Financial Conduct Authority (odpowiednik polskiego KNF – Komisji Nadzoru Finansowego). Podlega także brytyjskim regulacjom, m.in. Electronic Money Regulations. Środki gromadzone na kontach Monese chronione są Dyrektywą Parlamentu Europejskiego w zakresie pieniądza elektronicznego i brytyjskich przepisów dotyczących pieniądza elektronicznego z 2011 r. Mają one na celu ochronę kapitału przechowywanego na kontach dedykowanych pieniądzom elektronicznym, tj. konta Monese.

Alternatywne rozwiązania dla Monese:

W przypadku ewentualnego bankructwa firmy, klienci nie mogą liczyć na zwrot środków z brytyjskiego funduszu gwarancyjnego. To może nieco zniechęcać do przechowywania w Monese większych sum. Mimo wszystko fintech zapewnia, że „nawet w mało prawdopodobnym przypadku, gdy działalność naszej firmy zostanie zawieszona, twoje pieniądze będą bezpieczne”.

Jak działa Monese?

Analizując ofertę Monese, zacznijmy od sposobu jej działania. Do obsługi konta służy wygodna aplikacja mobilna, która nie odbiega funkcjami od współczesnych aplikacji bankowych. Dostępna jest ona również w języku polskim – co wcale nie jest tak oczywiste wśród start-upów.

Z poziomu apki możesz utworzyć jedno z poniższych kont:

 • Konto GBP – posiadające własny, brytyjski numer rachunku i numer rozliczeniowy. Gwarantuje bezpłatne i natychmiastowe przelewy, polecenia zapłaty i doładowania gotówki w ok. 40 tys. lokalizacjach w Wielkiej Brytanii.
 • Konto EUR – mające własny numer konta (IBAN). Zapewnia szybkie i darmowe przelewy na dowolne inne konto w EUR za pomocą sieci SEPA. Oferuje też polecenia zapłaty (w wybranych krajach).
 • Konto RON – z własnym numerem konta lokalnego (IBAN). Dodatkowo zapewnia szybkie i darmowe przelewy lokalne – na i z dowolnego konta RON.

Aplikacja mobilna Monese udostępnia przy tym szczegółowy przegląd wydatków (z podziałem na kategorie), a także podstawowe funkcje zarządzania kontem. Monese zintegrowane jest z portfelami mobilnymi na Twoim smartfonie – dlatego bez problemu możesz realizować transakcje bezgotówkowe poprzez Apple Pay i Google Pay. Dodatkowo, na konto Monese wpłacisz środki za pomocą karty debetowej albo przelewem z konta w innym banku.

Kto może otworzyć konto Monese?

Konto w Monese może otworzyć każda osoba, która ukończyła 18. rok życia i jest rezydentem EOG – niezależnie od obywatelstwa lub historii kredytowej.

Konto w Monese to świetne rozwiązanie dla osób, które często podróżują albo pracują za granicą – i potrzebują rachunku bankowego bez potwierdzenia adresu zamieszkania i historii kredytowej.

Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) tworzą:

 • kraje UE,
 • Wielka Brytania,
 • Norwegia,
 • Islandia,
 • Lichtenstein.

Konto w Monese możesz potraktować jako dodatkowe konto walutowe. Aby je otworzyć, potrzebne Ci będzie zdjęcie Twojego dokumentu tożsamości (dowodu osobistego, paszportu lub prawa jazdy).

Jak otworzyć konto w Monese?

Założenie rachunku jest stosunkowo proste i szybkie, choć wymaga kilku działań związanych z potwierdzeniem tożsamości i adresu zamieszkania. Proces ten jednak nie różni się niczym od sposobu otwierania rachunku z poziomu aplikacji mobilnej w tradycyjnym banku.

1. Pobierz aplikację Monese z App Store (iOS) lub Google Play Store (Android).

monese rachunek bieżący
play.google.com

2. Po otwarciu aplikacji wybierz preferowany język i następnie zaznacz opcję „Otwórz darmowe konto”.

3. Wyraź wymaganą zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Następnie podaj adres e-mail, kraj zamieszkania i numer telefonu. Tę ostatnią informację musisz zweryfikować, wpisując kod otrzymany SMS-em.

4. Wybierz walutę konta.

5. Wskaż swój dokładny adres. W tym celu możesz wpisać lokalizację na mapie wyświetlonej na ekranie urządzenia bądź wprowadzić adres ręcznie. W kolejnym kroku Monese będzie wymagało od Ciebie potwierdzenia zadeklarowanego adresu, poprzez włączenie lokalizacji.

6. W przedostatnim kroku zweryfikuj swoją tożsamość. Zostaniesz poproszony o zdjęcie Twojego dokumentu tożsamości (dowodu osobistego, paszportu lub prawa jazdy). Wybierz również kraj, w którym dokument został wydany.

7. Na zakończenie, Monese poprosi Cię o nagranie krótkiego filmiku „selfie” z Twoim udziałem. Istnieje także możliwość krótkiej rozmowy video z konsultantem firmy – jednak zdarza się to bardzo rzadko.

Ile kosztuje konto walutowe Monese?

Na atrakcyjność oferty wpływają przede wszystkim opłaty. I tutaj czeka nas małe rozczarowanie, bo Monese nie udostępnia polskim klientom darmowego planu Simple (0 EUR/GBP co miesiąc, obowiązuje tylko w kilku krajach, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Rumunii). Do wyboru mamy zatem dwie pozostałe taryfy:

 • Classic – najtańszy obecnie plan, który kosztuje 5,95 EUR/GBP miesięcznie. Z jego poziomu za darmo otworzysz do 3 rachunków w różnych walutach: euro, funtach brytyjskich oraz lejach rumuńskich. Przy tym dostępna jest też wirtualna karta Monese, którą wykorzystasz do bezpiecznych zakupów w sieci – albo do płatności zbliżeniowych telefonem (po dodaniu ją do portfela Google Pay lub Apple Pay). Natomiast, jeśli zależy Ci na fizycznym posiadaniu karty debetowej Mastercard, to otrzymasz ją bez problemu za darmo, tzn. w cenie pakietu.
 • Premium – to pakiet, za który zapłacisz 14,95 EUR/GBP za miesiąc. W zamian nie musisz przejmować żadnymi limitami. Masz darmowe wpłaty/wypłaty z bankomatów, nielimitowane bezpłatne przelewy walutowe oraz transakcje w obcych walutach.

Wybraną taryfę możesz zmienić w dowolnym momencie. Musisz tylko pamiętać, by zapewnić na koncie wystarczającą sumę środków na pokrycie miesięcznej opłaty.

monese classic i premium
monese.com.pl

Niezależnie od wyboru pakietu nic nie zapłacisz za wirtualne karty, natychmiastowe przelewy i polecenia zapłaty między kontami w Monese, płatności cykliczne i zbliżeniowe, a także za otwarcie do trzech dodatkowych kont walutowych.

Pozostałe opłaty

Spójrzmy jeszcze na pozostałe opłaty, które związane są z dostępem do różnych funkcji w pakietach płatnych – Classic i Premium.

Pakiet ClassicPakiet Premium
opłata za dostawę
karty
debetowej
pierwsza karta za
darmo,
4,95 EUR/GBP za
każdą kolejną
0 EUR/GBP,
miesięczny limit wypłat
z bankomatów,
wpłat Sofort, cashback i wpłat gotówkowych
900 EUR/GBP + 2%
prowizji po
przekroczeniu
limitu
0 EUR/GBP
miesięczny limit wydatków
kartą w obcej walucie
900 EUR/GBP + 2% prowizji po przekroczeniu
limitu
0 EUR/GBP
prowizja za międzynarodowe przelewy walutoweod 0,5%
(min. 2 EUR/GBP)
0 EUR/GBP

Co jeszcze oferuje Monese?

Oprócz intuicyjnej aplikacji mobilnej, Monese udostępnia inne usługi, z których najważniejsze to:

 • Bezpieczne przelewy pieniężne z międzynarodowym kursem walut (w zakresie usługi P2P),
 • Przelewy na numer telefonu – innego użytkownika Monese,
 • Płatności cykliczne skierowane do konkretnego odbiorcy,
 • Wypłaty z bankomatów na całym świecie,
 • PayPal, czyli połączenie karty Monese z kontem PayPal. Możesz również otworzyć konto PayPal, jeśli jeszcze go nie posiadasz. Co zapewnia taka usługa? Szybsze i wygodniejsze zakupy w internecie,
 • Punkty Avios, które zbierasz w zamian za środki wydane na loty, hotele i wynajem samochodów (za pomocą British Airways oraz setek innych marek). Po uzbieraniu odpowiedniej liczby punktów wymienisz je na nagrody, np. loty, wakacyjne atrakcje, skrzynki szampana czy pobyty w hotelach,
 • Apple Pay i Google Pay,
 • Karty debetowe Mastercard,
 • Planowanie wydatków i przechowywanie oszczędności w wirtualnych skarbonkach. Możesz utworzyć do 10 skarbonek, aby odłożyć środki na wyznaczone cele,
 • Obsługa w języku polskim. Istnieje polskojęzyczna aplikacja mobilna, jak i polska wersja strony internetowej Monese, w której odnajdziesz rozbudowaną sekcję „FAQ”. Do dyspozycji masz również bota, który komunikuje się w języku polskim, infolinię, a także kontakt przez e-mail. Tutaj firma poleca, aby wiadomości wysyłać z e-maila, który przypisany jest do konkretnego konta klienta,
 • Bezpieczeństwo transakcji. Wszystkie płatności internetowe kartą Monese chronione są usługą 3D Secure, która polega na potwierdzeniu transakcji jednorazowym hasłem SMS. Inną kwestią jest też to, że wirtualna karta w aplikacji ma swój unikalny 16-cyfrowy kod, który jest inny niż kod karty fizycznej, co zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo podczas zakupów. Możesz także zrezygnować z logowania do aplikacji hasłem – na rzecz odcisku palcem,
 • Kredyty, tzw. pożyczki osobiste. Monese za pomocą platformy Monevo współpracuje z kredytodawcami, udostępniając oferty pożyczek. Jak na razie z tego rozwiązania mogą korzystać jedynie klienci w Wielkiej Brytanii (mający konto w GBP, numer telefonu i adres zamieszkania w Wlk. Brytanii),
 • Marketplace, czyli rynek online z różnymi ofertami firm z branży ubezpieczeń oraz technologii. Platforma Marketplace w Monese cały czas jest na etapie rozwoju.

Monese zapewnia indywidualne numery kont bankowych wraz z numerem rozliczeniowym, tzw. SORT Code. Dzięki temu otrzymasz wypłatę bądź inne przelewy przychodzące – bezpośrednio na konto Monese. Dodatkowo fintech umożliwia wydanie takiej samej kwoty, jaką aktualnie posiadasz, w wyniku czego nie przekroczysz stanu swojego konta.

Monese idąc śladem innych fintechów, od czasu do casu organizuje programy poleceń, z których może skorzystać zarówno nowy, jak i obecny klient.

Jak wpłacić środki na konto w Monese?

Istnieje kilka sposobów na doładowanie rachunku Monese:

1. Przelewy SEPA, które możesz otrzymywać tylko w EUR na swój indywidualny numer IBAN (widoczny w aplikacji Monese) z dowolnego banku w obszarze SEPA. Zwykle zajmuje do 1. dnia roboczego.

2. Przelewy SWIFT, które możesz odbierać w EUR spoza krajów obszaru SEPA na swoje międzynarodowe konto depozytowe (tzw. International Deposit Account).

3. Natychmiastowa wpłata kartą debetową. W tym celu przejdź do aplikacji mobilnej Monese i wprowadź dane karty debetowej. Szczegóły odnajdziesz w sekcji —> „Natychmiastowe doładowanie”.

4. Wpłaty gotówkowe: SOFORT – dostępne w Niemczech, Austrii, Włoszech, Belgii i Hiszpanii, a także Paysafecash – dostępne w Polsce, Belgii, Bułgarii, Hiszpanii, Francji, Austrii, Luksemburgu i Portugalii). Natomiast, jeśli mieszkasz w Wlk. Brytanii i posiadasz konto Monese w GBP – gotówkę wpłacisz w dowolnej placówce Post Office lub PayPoint.

Jak zamknąć konto Monese?

Zarówno rejestracja, jak i zamknięcie konta dokonasz z aplikacji Monese.

1. Wybierz „Ustawienia” —> „Ustawienia konta” —> „Zamknij konto”.

Aby prawidłowo zamknąć rachunek, sprawdź, czy Twoja aplikacja zaktualizowana jest do najnowszej wersji 😊

Przed zamknięciem konta upewnij się jeszcze, czy:

 • nie masz żadnych środków pozostawionych na koncie lub w skarbonkach,
 • nie posiadasz ujemnego salda (poniżej 0) lub nie czekasz na żadne płatności przychodzące.

Pamiętaj, że po zamknięciu konta, nie będziesz mógł korzystać z karty. Monese anuluje też Twoje polecenia zapłaty oraz płatności cykliczne.

Jeśli masz więcej kont walutowych i chcesz usunąć tylko jedno z nich, skontaktuj się z Monese e-mailowo: closures@monese.com.

Konto Biznes i Konto wspólne w ofercie Monese

W przypadku firm zarejestrowanych w brytyjskim Comparies House, fintech proponuje firmowe – Konto Biznes. Koszt rachunku wynosi 9,95 GBP miesięcznie – i w ramach tej ceny skorzystasz dodatkowo ze wszystkich udogodnień z pakietu Classic (m.in. darmowe polecenia zapłaty, płatności błyskawiczne UK i SEPA czy darmowe wpłaty/wypłaty z bankomatów do 800 EUR/GBP).

Z kolei dla osób, które chcą dzielić środki z drugą osobą, oferuje tzw. Konto wspólne. W tym jednak przypadku – użytkownik, którego zaprosisz do konta musi posiadać swój oddzielny rachunek w Monese. Obecnie, konta wspólne dostępne są tylko dla mieszkańców Wlk. Brytanii, którzy posiadają konto Monese w GBP.

Konto walutowe Monese – nasza opinia

Czy warto skorzystać z oferty Monese? Sama aplikacja oceniania jest bardzo wysoko. W sklepie Google Play jej średnia ocena to 4,5/5 z ponad 58 tys. opinii, co może robić wrażenie. Do najważniejszych zalet usługi należą:

 • świetna alternatywa dla typowego konta walutowego,
 • oferuje brytyjskie i europejskie konta bankowe wraz z usługami bez konieczności podawania adresu zamieszkania i historii finansowej,
 • zapewnia kurs wymiany walut taki sam, jak kurs międzybankowy,
 • proponuje inne rodzaje kont, np. konto biznesowe i konto wspólne (na razie dostępne tylko w UK),
 • gwarantuje szybkie przelewy pieniężne z UK i Europy do ponad 31 krajów,
 • fachowa obsługa w języku polskim,
 • bezpieczeństwo transakcji.

Nie możemy zignorować też negatywnych opinii. Część klientów zarzuca fintechowi blokowanie kont w momencie przelewu większych sum (powyżej 1 tys. EUR/GBP). Pojawiają się głosy również o problemach z „ginącymi” płatnościami. Do najważniejszych wad Monese zaliczamy:

 • działanie na zasadach instytucji pieniądza elektronicznego, a nie banku!
 • brak darmowego planu taryfowego, m.in. dla klientów z Polski,
 • dodatkowe opłaty za wymianę walut (wahają się w granicach od 0 do 2 proc. w zależności od wybranego planu taryfowego),
 • oferowane dodatkowe usługi – choć ciekawe, to nie są bardziej rozbudowane niż u konkurencji.

A Wy korzystacie z Monese? Jakie są Wasze opinie na temat fintechu?

Jakie są ogólne opinie nt. Monese? Fintech ma wysoką ocenę 4,0/5 na portalu Trustpilot (na podstawie prawie 18 tys. opinii!). Usługa chwalona jest, m.in. za szybkość transakcji, intuicyjność, niezawodność czy łatwość korzystania z serwisu.

Dane firmy:

Monese Ltd
adres1 King Street, London EC2V 8AU
e-mailsupport@monese.com
infolinia44 (0) 1706 304 001
(od poniedziałku do piątku: 8.00 -17.00
czasu brytyjskiego)
licencjaFinancial Conduct Authority,
Resolution Compliance Limited

Źródło:

1. monese.com.pl

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.8/5 - (6 votes)
Komentarze (7)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • M
  M

  Mariusz

  19.02.2022, 15:09

  Wyróżniający się komentarz

  Zdecydowanie nie polecam. Konto od 7 miesięcy zablokowane razem z większą kwota jaką się tam znajdowała. Zero kontaktu na meile nikt nie odpowiada.

 • U
  U

  Urszula

  28.07.2021, 23:12

  Wyróżniający się komentarz

  Czy mozna zrealizowac czek z urzedu skarbowego ze wzrotu podatku przeslanego do Polski gdy jestem juz w Polsce a mam Konto w tym banku ,jesli mozna to jak to zrobic ,prosze o wskazowki.

 • t
  t

  tryhp3

  04.02.2023, 13:03

  Wyróżniający się komentarz

  Na początku artykułu w dostępnych walutach jest 18. Ale z tego co widzę w aplikacji konto można mieć w EUR, GBP i RON.

 • W
  W

  Waldemar

  17.05.2022, 18:12

  Wyróżniający się komentarz

  Jakie bankomaty w Polsce obsługują w kartę monesz?

 • A
  A

  Anita

  21.09.2021, 11:30

  Wyróżniający się komentarz

  Wszystko było ok, do czasu. Nagle konto zostało mi zablokowane. Dobra, myślę. Bezpieczeństwo.. Ale żeby nie odpisywać na maile i nie wysłać informacji kiedy zostanie odblokowane i czy potrzebują zweryfikować mnie? Miesiąc blokady i kłamstwa w komentarzach kiedy odpisują na moją opinię. Nie polecam zdecydowanie

  • M
   M

   Mariusz

   19.02.2022, 15:07

   Wyróżniający się komentarz

   Witam. Mam ten sam problem od 7 miesięcy zablokowane konto rszem z pieniedzmib ne meile nikt nie odpowiada. Jak sobie poradziłaś z tymi odzustami?

  • R
   R

   Rafal

   11.08.2022, 21:26

   Wyróżniający się komentarz

   Dlaczego cię zablokowali?

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie