Konto za granicą – jak założyć przez internet? [lista banków]

Jak założyć konto bankowe za granicą przez internet? Otwarcie tego typu rachunku nie powinno sprawić Ci większego problemu. Musisz jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę, wybierając najlepsze rozwiązanie z dostępnych.

jak założyć konto za granicą przez internet?

Kluczowe informacje

 • Osobiste konto bankowe możesz otworzyć również poza Polską. Bez problemu dokonasz tego w krajach UE.
 • Aby założyć konto za granicą, nie musisz posiadać adresu ani stałego meldunku. Z takiego rachunku będziesz mógł wykonywać podstawowe operacje, jak wpłaty i wypłaty gotówki w bankomatach i placówkach, polecenia zapłaty, przelewy, płatności kartą itp.;
 • Zanim założysz konto za granicą, sprawdź opłaty za przelewy krajowe i zagraniczne, prowizje za wypłaty gotówki z bankomatów oraz koszty przeliczania walut banku zagranicznego za zakupy realizowane w Polsce.

W ostatnich latach wiele osób rozważa możliwość założenia konta bankowego za granicą. Dotyczy to zarówno Polaków mieszkających w kraju, jak i w innych państwach. Z jednej strony może opierać się to na potrzebie przechowywania środków w obcych walutach. A z drugiej, z chęci inwestowania czy realizowania transakcji przy ich użyciu.

Z jakich rodzajów rachunków możesz skorzystać? O tym w dzisiejszym artykule.

Czy Polak może otworzyć konto za granicą?

Tak. Zgodnie z dyrektywą 2014/92/UE 1, otwarcie podstawowego rachunku płatniczego w dowolnym kraju członkowskim jest dostępne dla wszystkich obywateli UE. Nie wymaga to posiadania adresu czy meldunku w danym państwie.

Takie rachunki bankowe mają jednak sporo ograniczeń. Najczęściej pozwalają jedynie na wykonywanie podstawowych czynności bankowych. np.:

 • wpłat,
 • wypłat,
 • płatności kartą,
 • zlecenia przelewów.

Opcja otwarcia konta jest darmowa, ale jego prowadzenie już niekoniecznie.

Na co zwrócić uwagę, zakładając konto w banku za granicą?

Otwarcie konta bankowego za granicą wymaga zwrócenia uwagi na kilka ważnych aspektów:

 • wiarygodność instytucji finansowej – lepiej korzystać z banków dysponujących licencją bankową i gwarancją ochrony depozytów;
 • koszty prowadzenia konta – najlepszą opcją jest darmowe konto bankowe, ale nie każda instytucja ma je w ofercie. Warto wybierać zatem rachunki najbardziej opłacalne finansowo;
 • oferta karty płatniczej – czasem trzeba za nią dodatkowo płacić, a nie zawsze jest nam potrzebna;
 • oferta walutowa – niektóre banki pozwalają przechowywać środki w wielu walutach.

Jak założyć konto bankowe za granicą?

Za granicą możemy otworzyć konto osobiste na kilka sposobów:

 • przez serwis internetowy zagranicznego banku – zwykle dotyczy to rezydentów i osób mieszkających, pracujących lub w inny sposób związanych z danym krajem;
 • stacjonarnie w oddziale banku – to opcja najczęściej wymagana w przypadku zakładania podstawowego rachunku płatniczego;
 • w tzw. banku mobilnym – na rynku jest wiele banków działających mobilnie. Mają licencję bankową, ale nie posiadają stacjonarnych placówek. W ich przypadku założenie rachunku odbywa się zdalnie i tak też weryfikowana jest nasza tożsamość;
 • korzystając z tzw. fintechów – to nowoczesne rozwiązania technologiczne, związane z sektorem finansowym. Nie są to zwykłe banki, przez co mogą być objęte nieco innymi przepisami. Często natomiast mają w ofercie usługi zbliżone do kont bankowych.
jak otworzyć rachunek bankowy za granicą?

Jak założyć konto za granicą przez internet?

Istnieją trzy najczęstsze sytuacje, dotyczące zakładania konta bankowego za granicą online:

 • gdy mieszkamy za granicą i chcemy utworzyć konto w polskim banku,
 • gdy mieszkamy w Polsce, ale chcemy trzymać pieniądze w zagranicznym banku,
 • gdy pracujemy za granicą i chcemy utworzyć konto w kraju, w którym obecnie przebywamy.

W każdym z tych przypadków proces zakładania konta będzie przebiegał nieco inaczej.

Mieszkasz za granicą i chcesz założyć konto bankowe w polskim banku

Jeśli mamy polskie obywatelstwo lub jesteśmy zameldowani w Polsce, banki bez problemu powinny pozwolić nam na otworzenie rachunku, nawet jeśli mieszkamy za granicą. Zwykle wygląda to tak:

 • wypełniamy wniosek na stronie WWW banku lub w aplikacji mobilnej,
 • przechodzimy proces uwierzytelnienia (najczęściej wystarczy do tego zrobienie selfie i zdjęcia dowodu osobistego),
 • czekamy na decyzję,
 • otrzymujemy dostęp do konta.

Zastanawiasz się nad założeniem konta? Przejdź do najnowszego zestawienia:

Mieszkasz w Polsce i chcesz trzymać pieniądze w zagranicznym banku

Drugi wariant zależy od banku, z którego skorzystamy. Instytucje umożliwiają otwieranie rachunków zdalnie, co oczywiście jest bardzo wygodne. Zwróćmy tutaj jednak uwagę, jak wybrany kraj odpowiada za bezpieczeństwo naszych pieniędzy. Sam proces otwierania rachunku natomiast przebiega podobnie do tego z punktu powyżej.

W przypadku zagranicznych banków tradycyjnych konieczne może być osobiste pojawienie się w placówce. Wniosek wypełniamy wtedy samodzielnie lub robi to za nas konsultant. Konto zaczyna działać po krótkiej chwili i na miejscu otrzymujemy niezbędne do niego dane.

Pracujesz za granicą i tymczasowo chcesz otworzyć rachunek w kraju, w którym aktualnie przebywasz

Trzecia opcja pozwala nam założyć konto bankowe przez internet po okazaniu odpowiednich dokumentów. Zwykle dotyczy to potwierdzenia adresu czy zatrudnienia. Warunki te dotyczą też otwierania rachunków z bardziej rozbudowaną ofertą. Podstawowy rachunek płatniczy praktycznie bez żadnych formalności otworzymy osobiście.

Gdzie założyć konto za granicą?

Jest wiele banków pozwalających na założenie konta za granicą. Najpopularniejsze działają w pełni online. Poniżej przedstawiamy listę najchętniej wybieranych rozwiązań.

Aion Bank

Aion Bank posiada licencję Europejskiego Banku Centralnego i Narodowego Banku Belgii. Charakteryzuje się atrakcyjnym kursem wymiany walut oraz rozbudowaną platformą inwestycyjną. Pozwala na przechowywanie środków w EUR, USD, CHF i GBP.

Revolut

Revolut objęty jest litewską licencją bankową. Zapewnia klientom możliwość przechowywania środków w ponad 30 walutach. Oferuje gromadzenie pieniędzy w tzw. sejfach w PLN i EUR z atrakcyjnym oprocentowaniem.

Bunq

Bunq ma pełną licencję bankową Europejskiego Banku Centralnego. Klientom oferuje holenderski numer IBAN oraz kurs wymiany walut MasterCard. Umożliwia bezpieczne przechowywanie środków w euro i przelewy zagraniczne w 39 walutach.

Wise

Wise (dawniej TransferWise) to fintech regulowany przez Narodowy Bank Belgii. Pozwala na realizację transakcji w 50 walutach. Otworzymy w nim konta bankowe do przechowywania środków w 9 walutach.

Blackcatcard

Fintech działający na podstawie licencji maltańskiego nadzoru finansowego. Oferuje możliwość prowadzenia konta w euro oraz wyboru między moneybackiem (0,1%) a zwrotem od płatności kartą (2,2%).

N26

N26 dysponuje niemiecką licencją bankową i umożliwia przechowywanie środków w euro. Współpracuje z Wise, dzięki czemu możemy korzystać w nim z przelewów z przewalutowaniem. Posiada wiele wygodnych funkcji, takich jak kategoryzacja wydatków, skarbonka czy możliwość otworzenia konta firmowego.

Vivid

Gwarancja ochrony środków w Vivid oparta jest o niemieckie rozwiązania prawne. Możemy przechowywać w nim środki w euro i wymieniać je na inne waluty. Pozwala na utworzenie kilkunastu subkont i posiada rozbudowane narzędzia inwestycyjne.

Inbank

To akurat alternatywa, dla osób, którym nie zależy na rachunku bieżącym, a chcą jedynie zgromadzić oszczędności poza Polską. Inbank działa na 9 rynkach europejskich. Ma ponad 800 tys. aktywnych klientów. Pochodzi z Estonii i posiada zezwolenie władz nadzorczych Finantsinspektsioon. Jego szczególną zaletą są atrakcyjne lokaty dla nowych klientów, sięgające nawet 8%.

Nuri

Jeszcze do niedawna ten niemiecki fintech cieszył się popularnością w Europie. W 2022 roku ogłosił jednak upadłość i nie ma możliwości skorzystania obecnie z jego usług.

Wygodne i atrakcyjne przewalutowania, darmowe prowadzenie konta i brak opłat za przelewy? Sprawdź najnowszy ranking kont walutowych:

Konta w zagranicznych bankach. Tabela

Gwarancja środkówGromadzenie środków w walucie obcejCzy dostępna jest karta płatnicza?Inne uwagi
Aion BankTAK
* licencja Europejskiego Banku Centralnego i Narodowego Banku Belgii
PLN, EUR, USD, GBP i CHFTAK– aplikacja dostępna w języku polskim;
– 3 plany taryfowe (brak darmowego);
– założycielem jest Polak, Wojciech Sobieraj
RevolutTAK
*licencja Banku Litwy
*Europejska Licencja Bankowa (do 100 tys. EUR)
*
subkonta w ponad 30 walutachTAK– aplikacja dostępna w języku polskim;
– dostępne 4 plany taryfowe, w tym bezpłatne konto w planie Standard
BunqTAK
*Europejska Licencja Bankowa
konto główne w EUR + dodatkowe waluty obceTAK– 4 plany taryfowe, standardowy za 0 EUR msc.;
– każde konto bankowe to konto oszczędnościowe
WiseTAK
* Narodowy Bank Belgii
*brytyjska Komisja Nadzoru Finansowego
konto bankowe w 9 walutach +
wirtualny portfel (ponad 50 walut)
TAK– ma polski IBAN;
– ma 14 oddziałów w różnych zakątkach świata, które podlegają krajowym regulacjom;
BlackcatcardNIE
*licencja maltańskiego banku centtralnego
konto w EURTAK– aplikacja nie jest dostępna w języku polskim;
– darmowe konto w euro
N26TAK
*niemiecka licencja bankowe
konto w EURTAK– 4 plany taryfowe (w tym darmowy Standard za 0 EUR msc.);
– ścisła współpraca z niemieckim Wise
VividTAK
*niemiecka licencja bankowa
konto w EUR TAK– funkcjonuje na licencji solarisBank;
– 2 plany taryfowe (0 EUR msc. dla aktywnych użytkowników)

Czy Urząd Skarbowy może zająć konto za granicą?

Zajęcie przez polski urząd skarbowy zagranicznego rachunku bankowego nie jest możliwe. Instytucja może jednak skierować wniosek o egzekucję do organów podatkowych działających w innym kraju.

Za co Urząd Skarbowy może wejść na konto?

Skarbówka może wejść i zablokować nasze konto, gdy np.:

 • jesteśmy dłużnikami i inne działania windykacyjne nie przynoszą efektu,
 • bank twierdzi, że wykorzystujemy go do popełniania przestępstw lub ukrywania korzyści pochodzących z takich działań,
 • działa w ramach Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu,
 • funkcjonuje w ramach przeciwdziałania wykorzystywania sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych.

W jakim kraju można otworzyć konto bez meldunku?

Obecnie konto bankowe za granicą bez zameldowania założy każdy obywatel Unii Europejskiej. Otworzymy podstawowy rachunek płatniczy w każdym kraju członkowskim. Okazanie dodatkowych dokumentów może być jednak wymagane przy innych rodzajach kont.

A jak sprawa wygląda poza UE, np. w Wielkiej Brytanii? Tradycyjne banki, jak Lloyds, Barclays czy Halifax oraz banki internetowe wymagają adresu zameldowania. Brytyjskie konto bankowe online bez potwierdzenia adresu w UK, możesz za to założyć w Wise.

Czy komornik może wejść na konto zagraniczne?

Komornik nie może wejść na nasze konto zagraniczne. Wierzyciel musi w tym celu zwrócić się do służb zagranicznych. Pamiętajmy też o tym, że na mocy prawa, nie istnieje w Polsce żadne konto bankowe bez komornika. Chociaż istnieją pewne rozwiązania, do których nie ma wglądu.

Konto osobiste w zagranicznym banku: gromadzić czy inwestować?

Wysoka inflacja sprawia, że coraz więcej osób rozważa inwestowanie pieniędzy, zamiast ich odkładania. Przydatne w tym przypadku są usługi oferowane np. przez Revolut czy Aion Bank. Zależnie od oferty, inwestować tam możemy m.in. w:

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Z drugiej strony inflacja także sprawia, że z naszej kieszeni ubywa coraz więcej środków. Inwestować i ryzykować? A może gromadzić oszczędności do skarpety lub skromnie na lokatach? Do niczego nie namawiamy. Sam oceń, który wariant będzie dla Ciebie najlepszy.

Jak wpłacić pieniądze na konto za granicą?

Najczęściej wpłata pieniędzy na konto za granicą realizowana jest przez:

Jak zamknąć konto w banku za granicą?

Zamknięcie konta w banku za granicą przebiega tak samo, jak w przypadku rachunków krajowych. Wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek osobiście lub online, uregulować należności i przeczekać okres wypowiedzenia.

Czy warto otworzyć konto online za granicą?

Konto online za granicą jest bardzo przydatne. Pozwala nam na przechowywanie pieniędzy we względnie stabilnych walutach, takich jak np. euro. Może nas to uchronić np. przed spadkiem wartości złotówki. Jeśli korzystamy z usług rzetelnych instytucji, jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne, którego nie musimy się obawiać.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Jakie konto dla pracujących za granicą?

Osoby pracujące za granicą mogą skorzystać z konta bankowego w kraju, w którym przebywają. Alternatywnie mogą zdecydować się na bank mobilny lub fintech.

Jak założyć konto w PLN za granicą?

Wiele zagranicznych banków oferuje konto walutowe, obsługujące PLN. Alternatywnym sposobem jest założenie konta w polskim banku online lub skorzystanie z banków mobilnych.

Czy Polak może mieć konto w banku szwajcarskim?

Tak, Polak może otworzyć szwajcarski rachunek bankowy. Warunki takiego działania są jednak ustalane przez konkretną instytucję finansową.

Za co urząd skarbowy może wejść na konto?

Skarbówka może wejść na nasze konto w wielu sytuacjach, np. gdy ciążą na nas niespłacone zobowiązania i unikamy ich regulowania.

Czy Aion Bank jest bezpieczny?

Aion Bank jest objęty belgijskimi gwarancjami depozytów, więc działa legalnie i jest bezpieczny.

Czy N26 jest bezpieczne?

N26 dysponuje niemiecką licencją bankową, więc uznać go można za w pełni bezpieczne rozwiązanie.

Do jakiego banku komornik nie ma dostępu?

Komornik nie ma dostępu do zagranicznych rachunków bankowych. Nie istnieje natomiast żadne polskie konto chroniące przed komornikami.

Czy komornik może zająć konto Wise?

Wise ma siedzibę w Londynie. Rachunek bankowy w tym banku jest poza jurysdykcją polskiego komornika.
Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

Źródła artykułu:

1. Dyrektywa UE ws. porównywalności opłat za rachunki bankowe

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzienniki-UE/dyrektywa-2014-92-ue-w-sprawie-porownywalnosci-oplat-zwiazanych-z-rachunkami-68451697

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.4/5 - (5 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie