Kredyt 250 tys. – najlepsze oferty kwiecień 2024

Marża
2,09 %
Kwota
50 000 - 2 mln zł
? dostępne są kwoty kredytu aż do 3 mln zł
Prowizja
1%
RRSO
8,06 %

808 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Marża
2 %
Kwota
100 000 - 3 mln zł
Prowizja
0 %
? za wcześniejszą spłatę lub nadpłatę kredytu
RRSO
8,12 %

1303 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Marża
1,79 %
? 11,79% w ofercie eko kredyty mieszkaniowe
Kwota
20 000 - 2 mln zł
? Dostępne są kwoty kredytu aż do 2,8 mln zł
Prowizja
0 %
? bez prowizji
RRSO
8,43 %

1434 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Marża
2,13 %
Kwota
20 000 - 2 mln zł
? Dostępne są kwoty kredytu aż do 3 mln zł
Prowizja
0 %
? 0% prowizji przy skorzystaniu z ubezpieczenia od utraty pracy
RRSO
9,48 %

1335 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Kredyt na kwotę 250 tys. zł można wydać na najróżniejsze cele – od kupna mieszkania, poprzez remont, inwestycję czy zakup auta. Taki kredyt można dostać tylko w banku i ze względu na swoją sumę oraz to, że często jest udzielany osobom prywatnym, podlega pod Ustawę o kredycie konsumenckim.

kredyt na 250 tysięcy

Wyżej wspomniana Ustawa o kredycie konsumenckim reguluje szereg kwestii związanych z udzieleniem kredytu, ale również chroni interesy kredytobiorcy. Najwyższa kwota, którą można pożyczyć w ramach kredytu konsumenckiego to 255 550 zł 1.

Czym jest kredyt na 250 tysięcy?

Kredyt na 250 tys. zł to kwota, którą pożycza się w banku i trzeba ją później oddać w miesięcznych ratach wraz z należnymi odsetkami oraz innymi opłatami (np. prowizją za udzielenie).

Kredyt na kwotę 250 tys. zł udzielany osobom fizycznym może być zarówno kredytem gotówkowym, jak i hipotecznym, bo taką sumę udostępniają klientom banki w ramach tych dwóch grup produktowych. Różne będą „tylko” formalności, których musimy dopełnić (w przypadku kredytu hipotecznego jest ich o wiele więcej).

Kredyt hipoteczny to kredyt celowy, który można wydać tylko na cele związane z nieruchomością (zakup, budowa, remont). Bank obniża ryzyko kredytowania, wpisując się w księdze wieczystej domu, działki czy mieszkania.

Kredyt na budowę domu zazwyczaj jest wypłacany w transzach, a przeznaczenie każdej trzeba stosownie udokumentować. Do otrzymania kredytu hipotecznego niezbędne jest posiadanie wkładu własnego (w wysokości min. 10% wartości nieruchomości). Jednak pierwsze banki udostępniły już możliwość składania wniosku o kredyt bez wkładu własnego, z rządową gwarancją.

Aby otrzymać kredyt hipoteczny, trzeba mieć zdolność kredytową oraz wybrać odpowiednio atrakcyjną nieruchomość, na której bank będzie chciał się zabezpieczyć. Dodatkowym kosztem, który trzeba ponieść przy takim produkcie jest ubezpieczenie nieruchomości (np. od zalania czy pożaru). Wykonuje się cesję z ubezpieczenia na bank, czyli gdyby nieszczęśliwy wypadek się zdarzył, to bank ma pierwszeństwo w otrzymaniu odszkodowania, aby zaspokoić swoje roszczenia.

Często należy także wykupić ubezpieczenie na życie i ubezpieczenie od utraty pracy, które pozwoli zabezpieczyć spłatę rat, gdy kredytobiorca umrze, ulegnie wypadkowi czy straci zatrudnienie.

Kredyt gotówkowy na 250 tysięcy

Kredyt wynoszący 250 tys. zł może być również kredytem gotówkowym, który otrzymuje się na dowolny cel i nie trzeba przedstawiać dokumentów, które poświadczą, na co zostały wydane środki.

Do otrzymania kredytu gotówkowego trzeba również mieć zdolność kredytową, czyli po odjęciu ewentualnych obecnych zobowiązań zarabiać na tyle, aby dać radę spłacać ratę kredytu.

Niezależnie od tego, czy interesuje nas kredyt hipoteczny, czy też myślimy o wzięciu kredytu gotówkowego, warto zwrócić uwagę na to, ile wynosi roczna stopa oprocentowania RRSO. Dobrze jest także rozważyć to, jaka kwota kredytu najlepiej odpowiada naszym potrzebom i jaką będziemy w stanie bez problemu spłacić.

Główna różnica pomiędzy kredytem hipotecznym a kredytem gotówkowym polega na tym, że tylko w odniesieniu do kredytu mieszkaniowego, konieczne jest posiadanie wkładu własnego.

Gdzie znajdziemy kredyt gotówkowy 250 tys.? Ranking

1.
Rozmowa z Doradcą
Okres spłaty
3 - 120 miesięcy
Oprocentowanie
11,88 %
? na podstawie przykładowej pożyczki gotówkowej
Kwota
1 000 - 250 000 zł
RRSO
11,55 %
? na podstawie przykładowej pożyczki gotówkowej

1846 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
12 - 120 miesięcy
Oprocentowanie
10,45 %
? zmienne
Kwota
3 000 - 250 000 zł
RRSO
10,99 %
? Oferta dla nowych klientów oraz dla klientów, którzy posiadają wyłącznie kredyt ratalny w Banku Pekao S.A.

242 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
9 - 60 miesięcy
Oprocentowanie
9,79 %
? zmienne 9,79% do 48 miesięcy 9,89% od 60 miesięcy
Kwota
1 000 - 150 000 zł
RRSO
11,48 %

1504 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
6 - 84 miesięcy
Oprocentowanie
9,99 %
Kwota
1 000 - 60 000 zł
RRSO
10,49 %

2605 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
3 - 60 miesięcy
Oprocentowanie
10,94 %
? stałe
Kwota
1 000 - 50 000 zł
RRSO
11,52 %

532 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Kredyt gotówkowy na 250 tys. zł jest dostępny przede wszystkim w banku (instytucje pozabankowe nie przyznają zwykle tak wysokich kwot, ale są od tego wyjątki). Zasady jego udzielania są spisane w Prawie bankowym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim. To właśnie ta Ustawa reguluje m.in. to, ile wynosi maksymalna kwota kredytu.

Jak już wspomnieliśmy, po kredyt gotówkowy na 250 tys. zł trzeba pójść do banku mimo tego, że wiele z tych instytucji reklamuje swoje produkty jako te, które można uzyskać w 100% online. Niestety przy tak wysokich sumach wnioskowanie przez internet jest niemożliwe i trzeba udać się do bankowej placówki. Jeśli więc myślisz o wzięciu kredytu gotówkowego na tak wysoką sumę, to licz się z koniecznością wizyty w oddziale.

Z pożyczeniem 250 tys. zł wiąże się spore ryzyko, dlatego kredytodawca musi odpowiednio zweryfikować potencjalnego klienta. A doradca na żywo zobaczyć jego dowód osobisty, który potwierdzi tożsamość. Natomiast wyciąg bankowy musi być wygenerowany w oddziale.

Ile wynosi całkowity koszt kredytu?

Całkowity koszt kredytu różni się w zależności od oferty banku, ale i od typu produktu. Im mniejsze ryzyko poniesie bank, udostępniając kredytobiorcy środki, tym finansowanie będzie kosztowało mniej.

Kredyty hipoteczne zazwyczaj są tańsze ze względu na to, że bank zabezpiecza się na nieruchomości, a dodatkowo dane instytucji finansowych pokazują, że takie kredyty są najlepiej spłacane.

Przy kredytach gotówkowych ryzyko jest większe, bo jedynym zabezpieczeniem banku są dochody kredytobiorcy, więc kwota do spłaty będzie wyższa. Przy tym produkcie statystycznie częściej zdarzają się również opóźnienia.

Z punktu widzenia banku istotne jest to, czy całkowity koszt kredytu jest dostosowany do naszej sytuacji finansowej. Samo udzielenie kredytu to bowiem dopiero początek (poza formalnościami) naszego kontaktu z bankiem. Jeśli środki wpłynęły już na nasze konto, to następnie mamy obowiązek pilnować tego, czy spłata została dokonana na dzień wskazany w umowie kredytowej. Przelew warto zlecić z odpowiednim wyprzedzeniem, by mieć pewność, że pieniądze dotrą do kredytodawcy na czas.

Maksymalne oprocentowanie kredytu (mowa tu zarówno o kredycie hipotecznym, jak i kredycie gotówkowym) jest uzależnione od poziomu stopy referencyjnej. Do jej wartości trzeba dodać 3,5% i sumę pomnożyć dwukrotnie. W obecnych warunkach maksymalne oprocentowanie kredytu wynosi więc 21%. [Stan na 10.08.2022]

Najlepiej jednak porównywać oferty, wykorzystując Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. RRSO uwzględnia wszystkie koszty kredytu i im jest ona niższa, tym kredyt jest tańszy. Trzeba jednak pamiętać, że ten wskaźnik sprawdza się tylko przy porównywaniu kredytów na tę samą kwotę i okres.

Ile wynosi rata kredytu?

Rata kredytu to kwota składająca się z części kapitałowej (czyli pożyczonej sumy) i naliczanej od niej części odsetkowej. Im dłuższy okres kredytowania, tym miesięczna rata jest niższa – a co za tym idzie, mamy większość zdolność kredytową. Zarazem wolniej spłacamy wtedy ratę kapitałową, co zwiększa całkowity koszt kredytu.

Przypomnijmy, że kredyt hipoteczny jest udzielany na maksymalnie 35 lat, natomiast gotówkowy na 10-15 lat. Oprocentowanie kredytu hipotecznego jest także zazwyczaj dużo niższe niż gotówkowego, więc rata tego pierwszego zazwyczaj będzie niższa.

Gdzie szukać najlepszego kredytu na 250 tys.?

Całkowity koszt kredytu będzie zależał nie tylko od jego typu, ale również od oferty banku. Dlatego gdy już zdecydujesz, czy interesują Cię oferty kredytów hipotecznych, czy gotówkowych, to warto do poszukiwań wykorzystać internetowe porównywarki lub ranking kredytów hipotecznych.

Wystarczy w nich wybrać konkretny typ produktu, na górze strony wpisać kwotę oraz okres kredytowania. Tego typu serwisy zbierają dane o ofertach bezpośrednio z banków, więc jednym rzutem oka możesz sprawdzić, jakie szacunkowo raty i koszty mogą zaproponować różne instytucje.

Ostateczna oferta będzie oczywiście zależała od Twojej zdolności kredytowej, ale po takim wstępnym badaniu rynku, mniej więcej będziesz wiedzieć, który bank oferuje najtańszy kredyt. Oszczędzisz więc czas, bo możesz udać się do niego bezpośrednio.

Jaką zdolność kredytową trzeba mieć, aby dostać kredyt na 250 tysięcy?

Do otrzymania każdego kredytu niezbędna jest zdolność kredytowa. Każdy bank ocenia potencjalnego kredytobiorcę, czy jest w on stanie spłacić kwotę, o którą się ubiega, powiększoną o odsetki. Na zdolność kredytową wpływają głównie: dochody, forma zatrudnienia, staż pracy, stabilność zatrudnia, branża prowadzonej działalności gospodarczej, liczba i kwota zobowiązań, historia kredytowa i liczba osób na utrzymaniu.

Im wyższa kwota Cię interesuje, tym większą zdolność kredytową trzeba posiadać.

Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki poziom zarobków wystarczy, aby otrzymać kredyt gotówkowy na 250 tys. zł. Taką informację otrzymasz tylko w banku po badaniu zdolności kredytowej. Warto pamiętać, że każdy bank ocenia ją inaczej, więc odmowa finansowania w jednej instytucji nie oznacza decyzji negatywnych w kolejnych. Dlatego, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu gotówkowego lub kredytu hipotecznego, warto popytać o ofertę w różnych bankach – tylko tam otrzymasz faktyczny wynik.

Jeśli jednak wolisz oszczędzić sobie czasu i nie chcesz ryzykować, że duża liczba zapytań banków w BIK wpłynie negatywnie na twój scoring, to możesz skorzystać z wiarygodnego kalkulatora zdolności. Choć symulacja nie jest tak precyzyjna jak konkretny wynik w banku, to wystarczy do przybliżonej oceny naszej zdolności.

O czym trzeba pamiętać, zaciągając kredyt hipoteczny?

Zaciągając kredyt hipoteczny, ważne jest, aby pamiętać o:

  • sprawdzeniu, ile wynosi roczna stopa oprocentowania RRSO oraz ile wynosi oprocentowanie kredytu hipotecznego,
  • rozważeniu, czy na nasze potrzeby odpowiada lepiej kredyt hipoteczny, czy kredyt gotówkowy,
  • sprawdzeniu, z jakimi formalnościami wiąże się udzielenie kredytu,
  • porównaniu ofert w różnych bankach (pod kątem tego, ile wynosi całkowita kwota do spłaty, jak wysoka jest miesięczna rata kredytu),
  • dokładnym przeczytaniu umowy,
  • zapoznaniu się z kosztem dodatkowych produktów i usług (np. wycena nieruchomości, ubezpieczenie, koszt prowadzenia konta osobistego czy karty kredytowej),
  • zastanowieniu się nad opłacalnością oprocentowania stałego, które pozwoli zabezpieczyć się przed wzrostem rat na najbliższe 5 – 7 lat,
  • sprawdzeniu wcześniej stanu technicznego i księgi wieczystej nabywanej nieruchomości,
  • weryfikacji, czy można nadpłacać kredyt od początku bez dodatkowych kosztów.

Jak wygląda udzielenie kredytu?

Aby otrzymać kredyt gotówkowy, wystarczy dostarczyć do banku skan dowodu osobistego oraz wyciąg z konta, na którym będzie się znajdować potwierdzenie otrzymywania wynagrodzenia z ostatnich 3 lub 6 miesięcy. Przy wyższych kwotach będzie również potrzebne zaświadczenie od pracodawcy o uzyskiwanych dochodach. Przedsiębiorcy zaś muszą dostarczyć odpowiedni PIT za zeszły rok albo KPiR (w zależności od formy opodatkowania).

Te same wymagania muszą spełnić kredytobiorcy hipoteczni. Jednak oni dodatkowo są zobowiązani do dostarczenia dokumentacji związanej z nieruchomością. Ostateczne wytyczne będą zależały od celu kredytowania, np. przy kupnie mieszkania niezbędna jest umowa kupna-sprzedaży, natomiast przy budowie domu pozwolenie na budowę. O całej niezbędnej dokumentacji zostaniesz poinformowany przez bank podczas składania wniosku o finansowanie. Jeśli masz pytania dotyczące tej formy finansowania, zapytaj o kredyt w swoim banku.

Źródła:

1. Art. 3. Ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (4 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Porównywarka ofert
Porównaj ()