Kredyt 500 tys. zł – najlepsze oferty | luty 2023

Kredyt na 500 tys. zł możesz otrzymać, jeżeli bank oceni, że będziesz w stanie spłacać tak duże zobowiązanie. Ile musisz zarabiać, żeby dostać taki kredyt? Jaki wkład własny musisz wnieść? Jakie zabezpieczenie będzie potrzebne? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Kredyty hipoteczne na 500tys:

Ostatnia aktualizacja: 12 Stycznia 2023
5 - 35 lat
Okres spłaty
-
1,64 %
? poziom marży wg oferty jednego z banków na dzień 02-06-2022 roku. Aktualną ofertę przedstawimy podczas konsultacji z ekspertem kredytowym
Marża
0%
? poziom prowizji wg oferty jednego z banków na dzień 02-06-2022 roku. Aktualną ofertę przedstawimy podczas konsultacji z ekspertem kredytowym
Prowizja
10 000 - 1 000 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Kredyt Hipoteczny Własny Kąt
12 - 420 miesięcy
Okres spłaty
10,20 %
? RRSO dla kredytu w PKO Banku Polskim: 10,2% RRSO dla kredytu w PKO Banku Hipotecznym: 10,18%
RRSO
1,10 %
? marża 1,1% w pierwszym roku oraz marża 1,47% w kolejnych latach
Marża
0
? 0% prowizji przy skorzystaniu z ubezpieczenia od utraty pracy
Prowizja
20 000 - 2 000 000 zł
? Dostępne są kwoty kredytu aż do 3 mln zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Millennium kredyt mieszkaniowy
72 - 420 miesięcy
Okres spłaty
10,79 %
RRSO
2,41 %
Marża
0%
Prowizja
20 000 - 2 000 000 zł
? Dostępne są większe kwoty kredytu
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Citi Bank Kredyt Hipoteczny
3 - 30 lat
Okres spłaty
9,79 %
RRSO
2,09 %
Marża
1%
Prowizja
50 000 - 2 000 000 zł
? dostępne są kwoty kredytu aż do 3 mln zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Pekao Bank Hipoteczny S.A
12 - 360 miesięcy
Okres spłaty
10,38 %
RRSO
1,84 %
Marża
1,99 %
Prowizja
20 000 - 2 000 000 zł
? Dostępne są kwoty kredytu aż do 2,8 mln zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

Kredyt na 500 tys. zł pozwoli Ci stać się właścicielem własnego domu lub mieszkania. Chcesz dowiedzieć się, jakie warunki powinieneś spełnić, żeby dostać od banku finansowanie w takiej kwocie? Sprawdziliśmy to dla Ciebie.

Kredyt hipoteczny na 500 tys. zł

Mimo pandemii koronawirusa Polacy cały czas biorą kredyty hipoteczne. To najlepszy sposób na sfinansowanie zakupu własnego mieszkania czy wybudowanie wymarzonego domu. Sprawdziliśmy, co powinieneś wiedzieć o kredycie hipotecznym na 500 tys. zł. 

Jakie zarobki na kredyt 500 tys. zł?

Na pytanie – jakie zarobki na kredyt 500 tys. zł – trudno jest łatwo odpowiedzieć. Dlaczego? Zanim bank udzieli Ci kredytu, będzie chciał wiedzieć, czy będziesz mógł spłacać swoje zobowiązanie razem z naliczonymi przez bank odsetkami w terminach określonych w umowie.

Żeby się tego dowiedzieć, bank sprawdzi Twoją zdolność kredytową. Trzeba dodać, że obowiązek zbadania zdolności kredytowej osoby ubiegającej się o udzielenie kredytu (nie tylko hipotecznego) na bank nakładają przepisy prawa bankowego, które w Art. 70 mówi, że:

bank uzależnia przyznanie kredytu od zdolności kredytowej kredytobiorcy. Przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Kredytobiorca jest obowiązany przedłożyć na żądanie banku dokumenty i informacje niezbędne do dokonania oceny tej zdolności. 1

Badając zdolność kredytową, bank bierze pod uwagę nie tylko Twoje zarobki, ale także:

 • sposób Twojego zatrudnienia i to, jak długo ono trwa,
 • liczbę osób w Twoim gospodarstwie domowym, w tym liczbę osób, jakie są na Twoim utrzymaniu,
 • zobowiązania, jakie spłacasz (raty innych kredytów, kredyty odnawialne w kontach osobistych czy limity kredytowe na kartach kredytowych),
 • koszt utrzymania mieszkania, w którym teraz mieszkasz (np. czynsz, opłaty za energię elektryczną),
 • koszty utrzymania samochodu,
 • Twoją historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej.

Co prawda każdy bank jest zobowiązany sprawdzić zdolność kredytową, jednak każdy z nich może stosować inną metodologię sprawdzania zdolności kredytowej. Oznacza to, że inna może być maksymalna kwota kredytu, jaką bank będzie chciał Ci udzielić.

Dla banku ważne jest też – zwłaszcza teraz – czy nie pracujesz w branży, która znajduje się na liście branż podwyższonego ryzyka (np. gastronomia, usługi hotelarskie czy organizacja imprez masowych).

Jaki wkład własny jest potrzebny?

Banki nie udzielają kredytów hipotecznych w wysokości, która umożliwi sfinansowanie wszystkich kosztów związanych z kupnem mieszkania czy budową domu. Osoba wnioskująca o udzielenie kredytu hipotecznego jest zobowiązana do posiadania własnych środków w wysokości co najmniej 20% kosztów inwestycji, czyli ceny, jaką trzeba zapłacić np. za mieszkanie.

Możesz też wnieść niższy wkład własny – 10% lub 15% kosztów inwestycji. W takim przypadku „brakujące” 10% trzeba ubezpieczyć. Dobrą wiadomością jest, że banki, które wymagają od klientów niższego wkładu własnego, pokrywają koszt takiego ubezpieczenia. Oznacza to, że nie ponosisz dodatkowych kosztów związanych z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego.

Wkład własny musi zostać wpłacony, zanim bank wypłaci kredyt. W przypadku kredytu przeznaczonego na sfinansowanie zakupu mieszkania powinieneś wpłacić część jego wartości deweloperowi. Jeśli budujesz dom, to Twoim wkładem własnym może być np. cena, jaką zapłaciłeś za działkę, na której będziesz budował swój dom.

Kredyt hipoteczny na 500 tys. zł – jaki wkład własny?

W przypadku kredytu hipotecznego na 500 tys. zł, kwota własnych środków, jaką powinieneś zainwestować przed wypłaceniem kredytu wynosi co najmniej 100 000 zł.

Jaki wkład własny jest wymagany przez banki?

Epidemia koronawirusa spowodowała, że banki zwiększyły wymagania stawiane osobom, które chciały wziąć kredyt hipoteczny. Zwiększone wymagania dotyczyły m.in. wysokości wkładu własnego. Na szczęście, w drugiej połowie 2020 r. banki złagodziły wymagania, jakie muszą spełnić potencjalni kredytobiorcy. Sprawdziliśmy, jaki wkład własny trzeba teraz mieć, starając się o kredyt hipoteczny.

 • Alior Bank10% kosztów inwestycji,
 • Bank Citi Handlowy20% kosztów inwestycji,
 • Bank Millennium10% kosztów inwestycji,
 • Bank Pekao15% kosztów inwestycji,
 • Bank Pocztowy20% kosztów inwestycji,
 • BNP Paribas Bank Polska20% kosztów inwestycji,
 • Bank Ochrony Środowiska20% kosztów inwestycji (kupno lub budowa mieszkania, domu jednorodzinnego, zakup działki budowlanej) lub 40% kosztów inwestycji (kupno działki rekreacyjnej, domu letniskowego lub nieruchomości rolno-siedliskowej),
 • Credit Agricole Bank Polska10% kosztów inwestycji,
 • ING Bank Śląski20% kosztów inwestycji,
 • mBank10% kosztów inwestycji,
 • PKO BP20% kosztów inwestycji,
 • Santander Bank Polska10% kosztów inwestycji dla klientów wewnętrznych (czyli klientów, którzy od co najmniej 4 miesięcy mają konto osobiste, które przez 3 miesiące przed złożeniem wniosku było zasilane co najmniej jeden raz) lub 20% kosztów inwestycji dla klientów wewnętrznych (czyli klientów niespełniających definicji klienta wewnętrznego).

Pamiętaj tylko, że jeżeli będziesz chciał wziąć kredyt hipoteczny z wkładem własnym wynoszącym 10% kosztów inwestycji, będziesz musiał – w ocenie banku – mieć większą zdolność kredytową.


Poznaj — ile wkładu własnego w 2022 roku wymagają banki.


Kredyt na 500 tys. zł bez zabezpieczeń

Bank udzielając Ci kredytu na 500 tys. zł, będzie chciał zabezpieczyć jego spłatę. Dlatego też, kredyt na 500 tys. bez zabezpieczeń nie jest możliwy. Nie udzieli Ci go żaden bank.

Zabezpieczenie kredytu gwarantuje bankowi, że kredytobiorca zwróci mu pożyczone pieniądze. Pozwala też na obniżenie ryzyka kredytowego, czyli ryzyka wynikającego z braku spłaty kredytu.

Kredyt hipoteczny na 500 tys. zł – jakie zabezpieczenie?

Podstawowym zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest hipoteka wpisana do księgi wieczystej. Banki stosują też jednak inne zabezpieczenia spłaty kredytu:

 • zabezpieczenie pomostowe – jest ono stosowane do czasu dostarczenia do banku wypisu z księgi wieczystej z prawomocnym wpisem hipoteki. W ramach zabezpieczenia pomostowego banki zazwyczaj podnoszą oprocentowanie kredytu,
 • ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych – ubezpieczenie to dotyczy tylko murów i stałych elementów (ścian działowych i instalacji), które są wbudowane w ściany i podłogi, drzwi i okien, a także zamontowanych na stałe urządzeń umożliwiających użytkowanie nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem (np. grzejników).

Biorąc kredyt na 500 tys. zł, wiążesz się z bankiem na wiele lat. Dlatego też nie powinieneś być zdziwiony, że będziesz zobowiązany spełnić wymagania stawiane Ci przez bank. Pamiętaj – to wszystko po to, żebyś mógł bezpiecznie spłacić swoje zobowiązanie.

Źrodło:

1. https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-bankowe-16799069/art-70

Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły