Kredyt dla pracujących za granicą 2024 – jak go uzyskać?

Kredyt dla pracujących za granicą nie jest najłatwiejszy do dostania. Zwłaszcza po nowych rekomendacjach Komisji Nadzoru Finansowego. Gdzie złożyć wniosek o kredyt hipoteczny przy zagranicznych dochodach? Który bank udzieli Ci kredytu gotówkowego, jeśli zarabiasz w obcej walucie? Kiedy lepszym rozwiązaniem mogą być pożyczki zagraniczne dla Polaków?

Kluczowe informacje

 • Zgodnie z Rekomendacją S, kredyty hipoteczne mogą zostać udzielane tylko w takiej walucie, w której osiągamy dochody.
 • Obecnie na rynku finansowym tylko dwa banki udzielają kredytów hipotecznych w obcej walucie. Jest to Alior Bank i Pekao S.A.
 • Aby otrzymać kredyt gotówkowy lub hipoteczny w obcej walucie, należy spełnić takie same warunki, jak te które są wymagane przy staraniu się o kredyt w złotówkach. Z tą różnicą, że bank może poprosić o przedstawienie dodatkowych dokumentów potwierdzających osiągany dochód.

Które banki udzielają kredytu osobom pracującym za granicą?

„Pracuję za granicą, chcę wziąć kredyt w Polsce” – tego rodzaju posty i prośby o rady dość często można spotkać na różnego rodzaju forach. Najtrudniejszy do uzyskania jest w takim przypadku kredyt hipoteczny. Nieco lepiej przedstawia się sytuacja tych przyszłych kredytobiorców, którzy pracują za granicą i interesuje ich kredyt gotówkowy. Tego produktu przynajmniej w teorii udzielają wszystkie banki. 

W praktyce może nie być to jednak takie proste. Przede wszystkim, jeśli chcesz otrzymać kredyt dla pracujących za granicą, bank będzie wymagał od Ciebie wyższej zdolności kredytowej. Potrzebne będzie także szczegółowe udokumentowanie osiąganych dochodów, zagraniczny PIT, dokument tożsamości i dobra historia kredytowa. 

Pracujesz za granicą lub otrzymujesz wynagrodzenie w walucie obcej i marzy Ci się zakup mieszkania? Niestety, nie masz zbyt wielu możliwości. W odniesieniu do kredytu hipotecznego stawiane przez bank wymagania są wyjątkowo restrykcyjne. Dlaczego?

Za wspomniane ograniczone możliwości wyboru w odniesieniu do kredytów hipotecznych dla osób pracujących za granicą odpowiada Rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego. Zgodnie z nią kredyt hipoteczny może być udzielony wyłącznie w tej walucie, w której kredytobiorca osiąga dochód.

Oznacza to, że jeśli pracujesz w Niemczech i dostajesz wynagrodzenie w euro, to możesz wnioskować wyłącznie o kredyt hipoteczny w euro (jeśli to właśnie kredyt mieszkaniowy Cię interesuje). I tak samo w przypadku, gdy zarabiamy w złotówkach – tu analogicznie mamy dostęp tylko do kredytów złotowych.

Obecnie kredyt hipoteczny dla osób pracujących za granicą mają w swojej ofercie jedynie dwa banki. Są to Alior Bank i Pekao SA. To, czego wymaga każdy z tych kredytodawców, omawiamy w dalszej części tego artykułu. 

Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą w Alior Banku

Alior Bank to obecnie jeden z dwóch banków, które mają w swojej ofercie kredyt hipoteczny dla osób uzyskujących dochody za granicą. Zobacz, jak uzyskać kredyt hipoteczny w Alior Banku.

Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą w Alior Banku jest możliwy do uzyskania jeśli:

 • otrzymujesz wynagrodzenie w EUR, 
 • masz odpowiednią zdolność kredytową, 
 • posiadasz dowód osobisty,
 • masz odpowiednik polskiej umowy o pracę na czas nieokreślony (konieczne będzie tłumaczenie dokumentu w celu weryfikacji zatrudnienia), 
 • przedstawisz wykaz wpłat na swoje konto, którymi udokumentujesz swoje dochody (muszą one wpływać na Twoje konto, najlepiej w tym banku, w którym składasz wniosek o kredyt), 
 • nie masz negatywnych wpisów w raporcie odpowiednika polskiego BIK-u,
 • przedstawisz wyciąg z konta za okres ostatnich 3 miesięcy (ostatni miesiąc szczegółowo, dodatkowo trzy wpływy wynagrodzenia właśnie na ten rachunek bankowy).  

Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą w Pekao SA

Chociaż Bank Pekao SA ma w ofercie kredyty hipoteczne, to stawia przyszłym kredytobiorcom zarabiającym w obcej walucie, dość restrykcyjne wymagania. To oznacza, że osoby, którym zależy na kredycie hipotecznym, będą musiały dopełnić szeregu różnych formalności. Czekają je również wydatki związane z tłumaczeniem dokumentów. Z uwagi na stopień skomplikowania procedury kredytowej, niekiedy dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z usług polskiego pośrednika kredytowego, który załatwi większość formalności za Ciebie.

O kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą w Pekao SA możesz wnioskować, jeśli:

 • zarabiasz w takiej walucie jak: EUR, SEK i NOK,
 • masz dobrą zdolność kredytową, 
 • posiadasz wymagany przez bank wkład własny (w przypadku kredytu walutowego jest to 30% wartości nieruchomości),
 • panujesz spłacać kredyt maksymalnie przez 20 lat (dłuższy okres spłaty nie jest dostępny),
 • wykupisz ubezpieczenie na życie (jest wymagane, jeśli do kredytu przystępuje tylko jedna osoba), 
 • nieruchomość, którą chcesz sfinansować kredytem, jest odpowiednio atrakcyjna, 
 • przedstawisz odpowiednik polskiej umowy o pracę na czas nieokreślony – taka umowa zostanie przez bank wzięta pod uwagę, jeśli spełnisz łącznie dwa warunki: minimum 6 regularnych comiesięcznych wpływów od pracodawcy z tytułu wynagrodzenia na rachunek prowadzony w Polsce, w tym od co najmniej 3 miesięcy wynagrodzenie wpływa na rachunek prowadzony w Pekao (konieczne będzie zatem założenie rachunku w tym banku i posiadanie karty debetowej),
 • posiadasz polski dokument tożsamości, 
 • nie figurujesz w bazach dłużników. 

Dodajmy, że w zależności od tego, jaka jest Twoja zdolność kredytowa, bank może wymagać od Ciebie dodatkowych poręczeń i zabezpieczeń. Dla przykładu: jeśli nie rozliczasz się z urzędem skarbowym na podobnych zasadach co w Polsce i nie masz takiego dokumentu jak zagraniczny PIT, to nie otrzymasz kredytu. 

Dobrą informacją jest natomiast ta, że w kwestii przelewu wynagrodzenia na konto bank akceptuje przesunięcia wpływów pomiędzy miesiącami. Możliwa jest zatem sytuacja, w której na początku i na koniec miesiąca wpłyną wynagrodzenia odpowiednio za poprzedni i bieżący miesiąc.

Bank Pekao S.A. ma też interesującą ofertę kredytu hipotecznego umożliwiającą zakup działki pod wymarzony dom. Ziemię można kupić znacznie wcześniej niż planowana data budowy. Wniosek o kredyt można składać bezterminowo, a jedynym ograniczeniem jest wielkość działki, która nie może być większa niż 0,5 ha.

Dzięki naszej ofercie kredytowej na zakup działki pod zabudowę mieszkaniową, teraz łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej można spełnić swoje marzenia o własnym domu. Wspieramy naszych klientów na każdym etapie, począwszy od nabycia działki, poprzez budowę, aż po finalną spłatę kredytu

Piotr Gołąb, Dyrektor Departamentu Produktów Kredytowych Klienta Detalicznego

Praca za granicą a kredyt gotówkowy w Polsce

Pracujesz za granicą i chcesz otrzymać kredyt gotówkowy w Polsce? Tutaj lista ofert kredytowych jest nieco dłuższa niż w odniesieniu do kredytu hipotecznego. Nim złożysz wniosek w danym banku, warto jednak sprawdzić poniższe kwestie:

 • okres kredytowania,
 • informacje zawarte w reprezentatywnym przykładzie kredytu,
 • czy kredyt udzielany jest dla osób pracujących za granicą,
 • co jest konieczne do uzyskania kredytu (np. czy akceptowane są dochody w każdej walucie),
 • czy bank działa zgodnie z Rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego (podlegają im wszystkie polskie banki),
 • czy trzeba posiadać konto walutowe,
 • jakie są wymagania w odniesieniu do kredytów hipotecznych, a jakie w stosunku do kredytów gotówkowych,
 • jaka jest maksymalna wysokość kredytu (czyli to, ile możesz pożyczyć),
 • czy konieczne będzie zaświadczenie o dochodach od obecnego pracodawcy,
 • czy nie trzeba kupować ubezpieczenia.

Kredyt gotówkowy dla pracujących za granicą – warunki

Każdy bank stosuje własne procedury i politykę kredytową jednak do najczęściej spotykanych wymogów zalicza się:

 • wyższa zdolność kredytowa, 
 • udokumentowany dochód (musi on wpływać na Twoje konto bankowe i obejmować okres minimum 6 miesięcy liczonych przed złożeniem wniosku),
 • przetłumaczona umowa o pracę lub kontrakt – chodzi tu o dokument, na podstawie którego otrzymujesz dochody,
 • zagraniczny PIT – czyli odpowiednik polskiego zeznania podatkowego,
 • dobra historia kredytowa – bank udzielając kredytu osobom pracującym za granicą również sprawdza ich historię kredytową. Jest to możliwe dzięki transgranicznej wymianie informacji kredytowych. Jeśli nie miałeś dotąd opóźnień w płatnościach, to jest to dla Ciebie dobra informacja. Przełoży się ona na łatwiejszy dostęp do kredytu, bowiem bank będzie mógł sprawdzić Twoją wiarygodność finansową. Wyjechałeś z Polski, mając długi? Wówczas bank prawdopodobnie odmówi Ci kredytu,
 • zameldowanie w Polsce niestety nie ma znaczenia fakt, że chcesz otrzymać kredyt, pracując za granicą. Jeśli nie masz polskiego meldunku, musisz liczyć się z negatywną decyzją kredytową, 
 • dokument tożsamości – najczęściej jest to dowód osobisty, niekiedy może być wymagany również paszport

Pewnym sposobem na to, jak uzyskać kredyt gotówkowy dla osób pracujących za granicą, może być wzięcie kredytu z poręczycielem. Najlepiej, by drugi kredytobiorca otrzymywał wynagrodzenie w rodzimej walucie.

Jeśli obawiasz się, że bank odmówi Ci kredytu, możesz rozważyć pożyczki ratalne

Opinie:
3,7/5
Okres spłaty
4 - 50 miesięcy
Wiek pożyczkobiorcy
21 - 80 lat
Czas wypłaty
15 minut
Kwota
1 000 - 30 000 zł

1706 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
6 - 120 miesięcy
Wiek pożyczkobiorcy
21 - 70 lat
Czas wypłaty
30 minut
Kwota
1 000 - 150 000 zł

2203 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
3.
taRata pożyczka online
Okres spłaty
3 - 36 miesięcy
Wiek pożyczkobiorcy
18 - 80 lat
Czas wypłaty
max 15 minut
Kwota
100 - 60 000 zł

1843 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Pożyczki zagraniczne dla Polaków – warunki

Podobnie jak w przypadku rodzimych produktów finansowych pożyczki zagraniczne dla Polaków są łatwiejsze do otrzymania niż kredyty dla osób pracujących za granicą i zarabiających w obcej walucie.

Takie pożyczki zagraniczne to nic innego jak pożyczki ratalne. Wniosek o nie możesz złożyć na stronie dowolnej firmy pożyczkowej w 100% online. Dla pożyczkodawcy nie będzie miało znaczenia to, w jakim kraju mieszkasz. Konieczne będzie jednak posiadanie zameldowania na terenie kraju w dniu składania wniosku.

Pożyczka ratalna może zostać przyznana, jeśli:

 • jesteś w wymaganym przez pożyczkodawcę wieku (musisz mieć ukończone 18 lat),
 • posiadasz ważny dowód osobisty (nie może to być inny dokument tożsamości),
 • nie figurujesz w rejestrze BIK, BIG czy InfoMonitor (przed złożeniem wniosku o pożyczkę warto sprawdzić to, jakie dokładnie bazy są weryfikowane), 
 • posiadasz adres e-mail i numer telefonu zarejestrowany u polskiego operatora, 
 • masz konto bankowe, 
 • masz odpowiednią zdolność kredytową, 
 • posiadasz historię kredytową, 
 • wyrazisz zgodę na sprawdzenie Cię w bazach dłużników (jej brak jest tożsamy z odmową udzielania pożyczki), 
 • wykonasz przelew weryfikacyjny (jest on wymagany przez znaczną część firm pożyczkowych), 
 • masz stały i udokumentowany dochód (nie może to być wynagrodzenie z tytułu pracy „na czarno”).

Pożyczki pozabankowe dla pracujących za granicą – na co warto zwrócić uwagę?

Przeglądając fora internetowe i ogłoszenia, możesz zauważyć, że sporo osób oferuje pożyczki zagraniczne dla Polaków. Takie pożyczki prywatne są jednak obarczone sporym ryzykiem. Dlaczego? Po pierwsze, nie do końca wiesz, kto udziela Ci pożyczki i nie jesteś w stanie tego sprawdzić. Po drugie, taki „pożyczkodawca” nie sprawdzi Twojej wiarygodności finansowej, wiec może stosować wyższe opłaty, a to sprawi, że być może nie będzie Cię stać na spłatę zobowiązania.

Dlatego, jeśli myślisz o takim produkcie jak pożyczka ratalna, to zdecydowanie lepiej złożyć o nią wniosek na stronie firmy pożyczkowej. Wówczas dostaniesz do wglądu umowę pożyczki oraz poznasz wszystkie związane z nią koszty.

Na korzyść pożyczek ratalnych przemawia to, że są łatwiej dostępne niż kredyty dla osób pracujących za granicą. Wnioskowanie o nie, w przeciwieństwie do uzyskania kredytu, nie wymaga wizyty w oddziale. Wszystkie formalności związane z pożyczką możesz załatwić bez wychodzenia z domu. Wadami są natomiast wyższe koszty oraz krótszy okres obowiązywania umowy.

BLIK za granicą — czy działa? Sprawdź

Kredyt dla pracujących za granicą w 2024 – podsumowanie

Kredyt dla pracujących za granicą jest coraz trudniejszy do dostania. Dla osób, które otrzymują wynagrodzenie w walucie obcej, banki mają ograniczoną ofertę. Takim kredytobiorcom stawiają również wyższe wymagania niż tym, którzy zarabiają w rodzimej walucie. Wynika to z faktu, że udzielenie kredytu osobie pracującej za granicą wiąże się dla banku z większym ryzykiem (chodzi tu o ryzyka zmiany kursów, stąd właśnie większe wymagania). Ponadto, banki mają obowiązek respektować wspomnianą już Rekomendację S wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Niezależnie od tego, czy chcesz wziąć kredyt hipoteczny w euro, czy kredyt gotówkowy pamiętaj, że bank zawsze ma prawo odmówić Ci udzielenia finansowania. Negatywna decyzja kredytowa może spotkać osobę, która mieszka za granicą (w kraju innym niż siedziba banku), lecz i taką, która mieszka w Polsce, lecz otrzymuje wynagrodzenie w obcych walutach. Co ważne, jeśli nie zgadzasz się z decyzją kredytodawcy, zawsze możesz skorzystać ze swojego prawa do wyjaśnienia decyzji kredytowej

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.8/5 - (5 votes)
Komentarze (3)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • n
  n

  nie dla Polakow

  19.12.2022, 13:28

  Wyróżniający się komentarz

  zeby Polak musial tak walczyc aby w swoim kraju kupic dom, a zwykly szwab czy inny zachodni przekret kupuje ziemie w woj pomorskim na pstrykniecie palca ( wiem co mowie znam ludzi w pewnych urzewdach) masakra

 • k
  k

  kojak

  16.03.2022, 16:37

  Wyróżniający się komentarz

  najpierw to trzeba dobrą pracę za granicą ogarnąć. a potem mżna myśleć o kredycie. ja sie nastawiłem żę urzadze sobie życie w holandii i sie okazuje ze nie bardzo mi sie tam podobało, daltego teraz pracuje w niemczech, tez przez otto, i mam wszystko załatwione tak jak powinno by c.

 • K
  K

  Karol Gronda

  15.11.2023, 22:42

  Wyróżniający się komentarz

  witam chcemy wrócić do Polski bo na obecnom chwilę mieszkamy wy Szkocji wpolsce nic nie mamy i pytanie czy nam sie należy bezpieczny kredyt 2 procent

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()