Kredyt konsolidacyjny dla firm – oferty z poradnikiem

Połącz kilka firmowych zobowiązań finansowych i płać jedną, niższą ratę. Sprawdź, jak uzyskać korzystny kredyt konsolidacyjny dla firm.

kredyt konsolidacyjny dla firm

Kluczowe informacje

 • Kredyt konsolidacyjny dla firm to rozwiązanie, które pozwala ograniczyć kilka zobowiązań do jednej, miesięcznej raty;
 • Działa w identyczny sposób jak konsolidacja dla konsumentów z ta różnicą, że tyczy się firmowych zobowiązań a nie prywatnych;
 • Znajduje się on w ofercie kilku banków na rynku, m.in. Nest Banku, BNP Paribas oraz Alior Banku;
 • Aby trafić na najkorzystniejszą ofertę na bieżąco porównuj między sobą różne propozycje. W każdej chwili możesz przenieść swój firmowy kredyt konsolidacyjny do drugiej instytucji, która zaoferuje Ci lepsze warunki kredytowania.

Twoja firma zaczyna mieć problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań finansowych? A może po prostu szukasz lepszej, tańszej oferty? W obu przypadkach warto wziąć kredyt konsolidacyjny dla firm. Pozwoli Ci on spłacić dotychczasowe pożyczki firmowe i linie kredytowe, wydłużyć okres kredytowania i zmniejszyć ratę, a na dodatek możesz otrzymać korzystniejsze warunki cenowe.

Na czym polega kredyt konsolidacyjny dla firm?

Kredyt konsolidacyjny dla firm służy do spłaty innych zobowiązań zaciągniętych na przedsiębiorstwo. Jego idea jest bardzo podobna jak przy zwykłym finansowaniu konsolidacyjnym dla osób fizycznych: masz kilka różnych zobowiązań finansowych, często w wielu bankach. Zaciągasz kredyt konsolidacyjny. Stare zobowiązania zostają spłacone, a Ty zamiast kilku rat masz tylko jedną w jednym banku.

Kredyt konsolidacyjny dla firm i dla osób indywidualnych — różnice

Przyzwyczailiśmy się, że finansowanie z przeznaczeniem na spłatę innych zobowiązań prywatnych ma postać pożyczki spłacanej ratalnie. W przypadku firm kredyt konsolidacyjny może przyjąć dwie formy:

 • Gotówkowy kredyt konsolidacyjny dla firm, czyli taki sam, jak dla osób fizycznych, spłacany ratalnie.
 • Kredyt konsolidacyjny dla firm w rachunku bieżącym. Nie wszystkie przedsiębiorstwa potrzebują pożyczki spłacanej w comiesięcznych ratach. Część z nich woli różnego rodzaju limity w rachunku bieżącym firmy, np. kredyt obrotowy. Niektóre banki umożliwiają refinansowanie takiego zobowiązania: stare zostanie spłacone i zamknięte, a Ty otrzymasz limit na nowym koncie firmowym w nowym banku.

Kredyt konsolidacyjny dla firm a kredyt na dowolny cel

Przeglądając strony internetowe banków, wcale nie tak łatwo natrafić na zakładkę: kredyt konsolidacyjny dla firm. Jest tak dlatego, ponieważ banki stosunkowo rzadko przygotowują specjalne oferty na spłatę zobowiązań finansowych z innych instytucji.

Za to w zdecydowanej większości przypadków możesz przenieść kredyty i spłacić je zwykłą pożyczką firmową na dowolny cel. Warto wspomnieć, że może przyjąć ona formę niezabezpieczonej lub z zabezpieczeniem (najczęściej hipotecznym na nieruchomości). Nieco dalej w tekście znajdziesz informację o tym, jak w takim przypadku jest liczona zdolność kredytowa.

Jakie zobowiązania finansowe można objąć kredytem konsolidacyjnym dla firm?

W przypadku kredytu konsolidacyjnego z reguły można połączyć następujące zobowiązania finansowe:

 • firmowe kredyty obrotowe, w rachunku bieżącym czy nawet kredyt inwestycyjny;
 • karty kredytowe biznes;
 • konsolidacyjne, ale często z dodatkowym warunkiem, że są spłacane przez określony czas (np. minimum 1 rok lub 6 miesięcy);
 • pożyczki gotówkowe dla osób fizycznych, jeśli były zaciągane na potrzeby działalności gospodarczej.

Kredytem nie da się natomiast skonsolidować popularnego wśród przedsiębiorców leasingu.

Jakie zobowiązania obejmuje kredyt konsolidacyjny dla firm?

W jakim banku najlepiej zrobić konsolidację?

W takim, w którym otrzymasz najtańszy kredyt konsolidacyjny dla firm. Poszukiwania rozpocznij od rankingu kredytów konsolidacyjnych firmowych i na początku sprawdź rzeczywistą roczną stopę oprocentowania RRSO. Jest to parametr, który uwzględnia nie tylko oprocentowanie, ale także inne koszty, jak np. prowizję za udzielenie.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie najłatwiej i najszybciej dostać kredyt konsolidacyjny dla firm to w pierwszej kolejności warto udać się z zapytaniem o finansowanie do oddziału, w którym prowadzisz swoje konto firmowe. Być może bank przygotował dla Ciebie uproszczoną ofertę na podstawie dotychczasowych obrotów na rachunku i nie będzie konieczności dostarczania tak wielu dokumentów finansowych przedsiębiorstwa. A mniej dokumentów = szybsza decyzja.

Gdzie po tani kredyt konsolidacyjny firmowy?

Wybór oferty rozpocznij od sprawdzenia rankingu kredytów konsolidacyjnych firmowych. Dzięki niemu wytypujesz najtańszą propozycję.

Warto również dowiedzieć się w swoim banku, w którym masz rachunek firmowy, o możliwość indywidualnej negocjacji ceny. W przypadku przedsiębiorców banki są skłonne do obniżenia np. marży, szczególnie w przypadku, gdy chcesz przenieść zobowiązania na wysoką kwotę.

Kredyt konsolidacyjny dla firm porównanie ofert

Nest Bank kredyt konsolidacyjny dla firm

Nest Bank to jeden z nielicznych banków, które mają w swojej ofercie typowy kredyt konsolidacyjny.

 • Brak prowizji za przenoszone zobowiązania finansowe.
 • Możliwość negocjacji marży w oparciu o propozycję innego banku (zanosisz ofertę, a Nest Bank obniża swoją marżę tak, by była niższa niż u konkurencji).
 • Możesz wziąć 3 miesiące wakacji kredytowych.
 • Bezpłatna nadpłata kredytu do 10.000 zł miesięcznie.
 • Premia w wysokości 3% konsolidowanego zobowiązania, wypłacana na Twój rachunek (spłacasz 100.000 zł, dostajesz od banku 3.000 zł).

Alior Bank konsolidacja kredytów firmowych

W Alior Banku możesz skorzystać z dwóch produktów do konsolidacji kredytów z innych banków:

1. Kredyt w rachunku bieżącym.

2. Biznes kredyt ratalny.

Warto wspomnieć o tym, że Alior Bank co jakiś czas organizuje promocje na konsolidację zobowiązań firmowych. Zazwyczaj polega to na tym, że w ramach oferty promocyjnej nie jest pobierana prowizja za konsolidowane produkty oraz można liczyć na obniżoną marżę, nawet o 50%.

ING pożyczka firmowa na spłatę zobowiązań finansowych

Szukając oferty kredytu konsolidacyjnego firmowego, w ING nie znajdziesz takiej pozycji. Ale spłata zobowiązań jest jak najbardziej możliwa — w tym celu wystarczy zaciągnąć pożyczkę dla firm na dowolny cel.

 • Wybierasz: brak prowizji lub niższą marżę.
 • Bank nie pobiera opłaty za wcześniejszą spłatę.
 • Przy konsolidacji kredytów zostaniesz poproszony o dostarczenie umów z harmonogramami spłaty. Dzięki temu przenoszone raty nie obciążą Twojej zdolności kredytowej.

BNP Paribas kredyt konsolidacyjny dla firm

W BNP Paribas spłata innych zobowiązań finansowych jest dokonywana za pomocą dwóch produktów:

1. Kredyt gotówkowy Biznes Lider.

 • Nieodnawialny kredyt spłacany ratalnie.
 • Maksymalna kwota do 350.000 zł.
 • Bez zabezpieczeń.
 • Okres kredytowania do 84 miesięcy.
 • Dla jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek.

2. Kredyt zabezpieczony.

 • Do 2 mln zł.
 • Okres kredytowania do 180 miesięcy.
 • Zabezpieczenie hipoteką lub kaucją.
1.
Pożyczka dla firm - Bizlend
Okres spłaty
3 - 12 miesięcy
? 3/6/9/12
Forma prawna firmy
JDG
Wiek firmy
3 miesięcy
? minimum 3 miesiące
Kwota
5 000 - 200 000 zł

103 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
3,6/5
Okres spłaty
7 - 120 dni
Forma prawna firmy
wszystkie formy
Wiek firmy
12 miesięcy
Kwota
100 000 - 15 mln zł

198 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
12 miesięcy
Forma prawna firmy
JDG i spółki
Wiek firmy
3 miesięcy
Kwota
15 000 - 200 000 zł

192 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
1 - 24 miesięcy
? 3,6,9,12,18 lub 24 miesiące
Forma prawna firmy
wszystkie formy
Wiek firmy
6 miesięcy
? Minimum 6 miesięcy
Kwota
5 000 - 200 000 zł

140 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Jakie są warunki konsolidacji kredytów dla firm?

Najważniejsze parametry, które powinny przykuć Twoją uwagę, to:

 • oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego;
 • prowizja za udzielenie. Dość często przy przenoszeniu zobowiązań z innych banków jest ona niższa lub w ogóle jej nie ma;
 • prowizja za wcześniejszą spłatę. Zwróć uwagę zarówno na to, czy w starym banku nie ma prowizji za przedterminowe zamknięcie zobowiązania, jak i na to, czy nowy bank takiej opłaty nie pobiera;
 • ubezpieczenia. Tutaj także należy sprawdzić zarówno stary bank (czy np. składka nie była kredytowana i zapłacona z góry), jak i nowy, czy ubezpieczenia są wymagane, od czego chronią i ile kosztują.
Jak skorzystać z ulgi na złe długi? Zobacz

Jak wziąć kredyt konsolidacyjny firmowy? Krok po kroku

 1. Skorzystaj z rankingu, by porównać oferty i znaleźć najkorzystniejszą dla Twojego biznesu.
 2. Złóż wniosek. Do wniosku kredytowego musisz przygotować komplet dokumentów, które będą potwierdzeniem zdolności kredytowej Twojej firmy oraz posiadanych zobowiązań.
 3. Poczekaj na decyzję kredytową. Im więcej dokumentów, tym dłużej to potrwa — zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni roboczych, w przypadku kredytów z zabezpieczeniem hipotecznym dłużej, nawet do 2 miesięcy.
 4. Podpisz umowę.
 5. Następuje spłata zobowiązań finansowych w innych bankach. Są dwie możliwości: albo bank przy uruchomieniu kredytu konsolidacyjnego sam przeleje pieniądze na spłatę łączonych kredytów, albo musisz zrobić to samodzielnie. Czasami możesz zostać poproszony o dostarczenie potwierdzenia dokonania spłaty.

Jakie dokumenty są potrzebne, by uzyskać kredyt konsolidacyjny firmowy?

Każdy bank udziela finansowania wg swoich indywidualnych kryteriów. Dlatego różne mogą byc dokumenty, które trzeba dostarczyć przy składaniu wniosku kredytowego. W jednym może być ich więcej, w innym mniej. Najczęściej wymagane dokumenty to:

 1. Dokumenty rejestrowe firmy.
 2. Dokumenty finansowe, potwierdzające zdolność kredytową, takie jak:
 • KPiR: PIT 36/36 L za ubiegły rok, KPiR za miesiące roku bieżącego, wyciągi z rachunków firmowych, ewidencja środków trwałych i tabele amortyzacji.
 • Ryczałt: PIT-28 za rok ubiegły, ewidencja przychodów, ewentualnie oświadczenie o kosztach.
 • Karta podatkowa: aktualna decyzja o wymiarze podatku, oświadczenie o przychodach i kosztach.
 • Wyciągi z rachunku bieżącego firmy, o ile wniosek składasz w innym banku.
 • Zaświadczenia z US i ZUS o braku zaległości.
 1. Dokumenty potwierdzające wysokość konsolidowanego zadłużenia. Przeważnie będzie to zaświadczenie z banku, na którym wskazana jest kwota oraz rachunek do spłaty lub umowa kredytowa wraz z aneksami i harmonogram spłat rat.
Jak skorzystać z pożyczki płynnościowej (POIR)? Zobacz

Jak dostać kredyt konsolidacyjny dla firm bez zdolności kredytowej?

Bez zdolności kredytowej są niewielkie szanse na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego. Każdy bank chce sprawdzić, czy klienta będzie stać na terminowe spłacanie rat. Nawet przy zobowiązaniach zabezpieczonych hipoteką zdolność kredytowa jest wymagana.

W sytuacji, gdy finanse Twojej firmy nie są w najlepszej kondycji, a chcesz wziąć kredyt konsolidacyjny, rozwiązaniem są pozabankowe firmy pożyczkowe. Wśród nich znajdziesz pożyczki bez BIK i zaświadczeń.

Oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego dla firm

Oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego dla przedsiębiorców to indywidualna sprawa każdego banku. Najczęściej wygląda to następująco:

Oprocentowanie jest zmienne. Składa się ze stawki bazowej, którą zazwyczaj jest WIBOR 1M lub 3M (lub w przypadku np. banku ING nowej stawki WIRON) + marży banku.

To właśnie marża jest elementem oprocentowania, który może podlegać negocjacji, w efekcie czego oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego może być niższe.

Czy kredyt firmowy jest widoczny w BIK?

Firmowy kredyt konsolidacyjny (czy też inny na firmę) nie jest widoczny w indywidualnym raporcie z Biura Informacji Kredytowej. Bank może sprawdzić Twoją historię, żeby potwierdzić regularność spłat zobowiązań, jakie zaciągasz jako osoba fizyczna, ale zobowiązań biznesowych tam nie będzie.

Są one za to widoczne w innym rejestrze. Z BIK można pobrać raport BIK Moja Firma. Banki i SKOK-i współpracujące z BIK raportują do niego wszystkie informacje o udzielonych kredytach firmowych. Dodatkowo znajdują się w nim dane z BIG InfoMonitor (o tym, jak Twoja firma reguluje pozabankowe płatności).

Jak pobrać raport BIG Infomonitor? Zobacz

Taki raport może pobrać każdy, zarówno bank, Ty sam, jak i Twój kontrahent (po uiszczeniu odpowiedniej opłaty).

Konsolidacja kredytów dla firm a zdolność kredytowa

Aby skonsolidować kredyty w banku, potrzebna jest odpowiednia zdolność kredytowa, to nie ulega żadnej wątpliwości. Warto tutaj wspomnieć o jednym temacie, mianowicie pożyczki gotówkowe konsolidacyjne a kredyty na dowolny cel w kontekście zdolności.

Typowy kredyt konsolidacyjny działa na prostej zasadzie: konsolidowane kredyty nie obciążają Twojej zdolności kredytowej. A pożyczki gotówkowe firmowe?

Podam prosty przykład:

Idziesz do banku, ponieważ chcesz wziąć kredyt konsolidacyjny dla firm. Łącznie płacisz 3.000 zł rat miesięcznie. Chciałbyś wydłużyć okres kredytowania w taki sposób, by wysokość comiesięcznego zobowiązania spadła do 2.000 zł. W ofercie wybranego banku jest tylko pożyczka gotówkowa firmowa na dowolny cel.
Jeśli nie powiesz doradcy, że chcesz spłacić tym kredytem stare zobowiązania, to 3.000 zł rat obciąży Twoją zdolność kredytową. Może się okazać, że w tym przypadku decyzja będzie odmowna: potrzebujesz zdolności kredytowej na 3.000 zł dotychczasowych rat + 2.000 zł nowych, czyli łącznie 5.000 zł.

Jeśli podkreślisz, że to pieniądze z przeznaczeniem na konsolidację kredytów, doradca zazwyczaj to uwzględni (zależy to od banku, ale w większości tak jest) we wniosku kredytowym i dotychczasowe 3.000 zł rat nie będzie obciążać Twojej zdolności kredytowej. Wystarczy zdolność kredytowa na 2.000 zł.

Czy konsolidacja kredytów firmowych jest opłacalna?

Bardzo często tak. Oto sytuacje, w których konsolidacja kredytów firmowych jest wskazana:

 1. Zaczynasz mieć problem ze spłatą dotychczasowych zobowiązań.

Gorsza sytuacja w przedsiębiorstwie? Kontrahenci nie płacą na czas? Mniejsza liczba klientów? To wszystko ma wpływ na płynność finansową, która bardzo łatwo może zostać zachwiana. W konsekwencji zaczynasz mieć problem z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań finansowych. W takim przypadku pomyśl o kredycie konsolidacyjnym z wydłużeniem okresu kredytowania — dzięki temu będziesz mieć niższą ratę. Owszem, zapłacisz więcej, ale lepiej jest przepłacić, niż przekreślić sobie możliwość finansowania w przyszłości.

 1. Oferta cenowa jest atrakcyjniejsza.

Warto co jakiś czas sprawdzać oferty kredytów konsolidacyjnych, by porównać, czy nie przepłacasz za swoje obecne zobowiązania finansowe. Przy przenoszeniu pożyczek i limitów z innych instytucji banki bardzo często są w stanie zaproponować korzystniejsze warunki cenowe, np. niższe oprocentowanie.

Dodatkowo, jeśli łączysz wiele zobowiązań finansowych, to kwota również jest wyższa — a wyższa kwota to lepsze pole do negocjacji ceny z bankiem.

Jak sprawdzić, czy konsolidacja kredytów się opłaca?

 1. Krok 1: liczysz, ile kosztuje Cię obecne zobowiązanie. Bierzesz pod uwagę nie tylko koszt odsetek, ale także prowizję za wcześniejszą spłatę i ubezpieczenia.
 2. Krok 2: wyszukujesz najkorzystniejszą ofertę kredytu konsolidacyjnego.
 3. Krok 3: porównujesz. Jeśli przykładowo musisz zapłacić dużą prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu w starym banku, nową prowizję za udzielenie, a proponowane oprocentowanie jest tylko minimalnie niższe od dotychczasowego, to taka transakcja będzie dla Ciebie raczej nieopłacalna.

Zalety i wady kredytów konsolidacyjnych dla firm

Zalety:

 • Jeden kredyt i jedna rata zamiast kilku.
 • Wydłużając okres spłaty raty kredytu konsolidacyjnego, zmniejszysz jej wysokość, dzięki czemu możesz poprawić płynność finansową firmy.
 • Łatwiejsze zarządzanie zobowiązaniem.
 • Można uzyskać lepsze warunki cenowe dla przenoszonych kredytów.
 • Mając wszystko w jednym banku, łatwiej jest negocjować np. wydłużenie okresu spłaty w razie pojawienia się problemów finansowych w firmie. Gdy masz po jednym zobowiązaniu w kilku bankach, jest to utrudnione.
 • Lepsze relacje z bankiem. Niewielu to docenia, a szkoda. Klient, który ma wszystko w jednym banku, może liczyć na lepsze oferty, może próbować wynegocjować lepsze warunki w przyszłości, często nie musi dokumentować tak szczegółowo dochodów.
 • Możliwość uzyskania dodatkowej gotówki.

Wady:

 • Udzielenie kredytu konsolidacyjnego jest uzależnione od posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej i udokumentowania dochodów.
 • Cała procedura od złożenia wniosku kredytowego do podpisania umowy jest dość czasochłonna.
 • Wydłużając okres spłaty, zwiększa się całkowity koszt kredytu konsolidacyjnego.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Czy można skonsolidować kredyt firmowy?

Tak, wiele instytucji ma w swoich ofertach kredyty konsolidacyjne dla przedsiębiorstw, które umożliwiają spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań firmowych. Bardzo często można dokonać połączenia także zwykłą pożyczką gotówkową firmową na dowolny cel.

Jak długo czeka się na kredyt konsolidacyjny dla firm?

To zależy od tego, jak szybko przygotujesz wszystkie wymagane przez bank dokumenty, od „kolejki”, czyli liczby wniosków kredytowych, które są złożone przez klientów danego banku w jednym czasie oraz od stopnia złożoności Twojego wniosku. Można przyjąć, że decyzję kredytową otrzymuje się najczęściej w terminie od kilku do kilkunastu dni roboczych.

Ile kredytów firmowych można skonsolidować?

Jest to zależne od oferty wybranego przez Ciebie banku. Niektóre nie dają żadnych limitów, inne je określają.

Ile razy można skonsolidować kredyty firmowe?

Jest to bardzo indywidualne i zależy od oferty kredytów konsolidacyjnych w wybranym banku. Np. w BNP Paribas możesz ponownie skonsolidować wcześniej połączone kredyty pod warunkiem, że spłacasz zobowiązanie od minimum 12 miesięcy.

Czy konsolidacyjny kredyt dla firm można spłacić wcześniej?

Zazwyczaj tak, aczkolwiek warto pamiętać, że w przypadku zobowiązań finansowych na firmę banki zazwyczaj pobierają prowizje za wcześniejszą spłatę.

Polecamy:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.6/5 - (9 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()