Kredyt krótkoterminowy a długoterminowy

Kredyt krótkoterminowy udzielany jest maksymalnie na 12 miesięcy i przeznaczony na sfinansowanie bieżących potrzeb – np. naprawienia zepsutej pralki czy sfinansowania innego niespodziewanego wydatku. Dowiedzmy się o nim czegoś więcej.

Chcesz pożyczyć 2 000 zł i spłacić zobowiązanie wobec banku w kilka miesięcy? W takim razie najlepszą ofertą dla Ciebie będzie kredyt krótkoterminowy. Chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat? Przeczytaj nasz artykuł.

Co to jest kredyt krótkoterminowy – definicja

Kredyt krótkoterminowy jest zobowiązaniem finansowym, który jest spłacane jest maksymalnie przez jeden rok. Tak jak w przypadku innych kredytów, umowa kredytu krótkoterminowego musi być zawarta na piśmie (wynika to z art. 69 Prawa bankowego 1).

Zobowiązań krótkoterminowych udzielają nie tylko banki. Pożyczki krótkoterminowe – tzw. chwilówki – znajdziecie w ofercie wszystkich firm pożyczkowych.

Ile trwa kredyt krótkoterminowy?

Kredyt krótkoterminowy jest udzielany zazwyczaj nie dłużej niż na 12 miesięcy. Dlatego też jego kwota nie może być zbyt wysoka. Dlaczego? Jeśli kwota kredytu krótkoterminowego wyniesie np. 2 500 zł, to co miesiąc będziemy płacili miesięczną ratę w wysokości 216,55 zł. Jeżeli pożyczysz więcej – np. 7 500 zł – to w każdym miesiącu oddasz bankowi aż 649,64 zł. Dlatego też kredyt krótkoterminowy warto brać, jeżeli chcemy pożyczyć w miarę niedużą kwotę – taką, którą bez większych wyrzeczeń i zbytniego obciążenia domowego budżetu, spłacimy w ciągu 12 miesięcy.

Kredyt długoterminowy a krótkoterminowy

Podstawową różnicą między tymi kredytem długoterminowym i krótkoterminowym jest czas, przez jaki możesz spłacać zadłużenie:

 • kredyt krótkoterminowy możesz spłacać nie dłużej niż przez 12 miesięcy,
 • kredyt długoterminowy udzielany jest na okres powyżej 5 lat. 

Druga różnica to przeznaczenie kredytu. Kredyt krótkoterminowy jest udzielany na dowolny cel (w umowie, jaką podpiszesz z bankiem nie będzie zapisu dotyczącego przeznaczenia pożyczonych środków). Dla banku istotne będzie tylko terminowe spłacanie miesięcznych rat kapitałowo-odsetkowych.

Kredyt długoterminowy może być udzielany na konkretny, zapisany w umowie, cel. Wśród kredytów długoterminowych znajdziecie m.in.:

W przypadku kredytów długoterminowych – zwłaszcza hipotecznych – wnioskodawcy są zobowiązani do ustanowienia zabezpieczenia spłaty zobowiązania (np. zastawu rejestrowego – w przypadku kredytu samochodowego czy hipoteki wpisanej do księgi wieczystej nieruchomości – w przypadku kredytu hipotecznego). 

Cechą wspólną kredytów krótkoterminowych i długoterminowych są wymagania stawiane wnioskodawcom – muszą oni mieć (w ocenie banku) zdolność kredytową do spłaty pożyczonej kwoty wraz z naliczonymi odsetkami w terminach wyznaczonych w umowie.

Kredyt krótkoterminowy dla firm

Kredyt krótkoterminowy to nie tylko oferta dla klientów indywidualnych. Z takiej możliwości mogą korzystać także osoby prowadzące działalność gospodarczą. Z kredytów krótkoterminowych korzystają przedsiębiorcy, którzy chcą szybko spłacić swoje zobowiązanie.

To także dobre rozwiązanie dla firm, którym zdolność kredytowa może nie pozwolić na wzięcie kredytu w większej kwocie i z dłuższym okresem spłaty.

Jakie są kredyty krótkoterminowe dla firm?

Wśród kredytów krótkoterminowych dla firm występują:

 1. Kredyt obrotowy – jest on przyznawany na pokrycie bieżących kosztów wynikających z prowadzonej działalności gospodarczej. Kredyt obrotowy jest najczęściej przyznawany na okres krótszy niż rok – w zależności od tego, jak będzie uruchomiony, mówimy o kredycie w rachunku bieżącym lub o kredycie w rachunku kredytowym.
 • Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym polega na ustaleniu limitu kredytowego w koncie firmowym. Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym działa podobnie do kredytu w rachunku osobistym. Firma może wykonywać transakcje z rachunku do określonego limitu. Ważne jest to, że z wpływów na konto w pierwszej kolejności pokryte będzie ujemne saldo na rachunku. Bank pobiera prowizję za gotowość do udzielenia kredytu oraz nalicza odsetki od debetu.
 • Kredyt obrotowy w rachunku kredytowym z kolei może być kredytem celowym przeznaczonym na finansowanie określonej transakcji, kredytem przeznaczonym na pokrycie wymagalnych zobowiązań (np. przy krótkoterminowych trudnościach płatniczych) lub linią kredytową, którą w ramach określonego w umowie limitu można sfinansować wiele transakcji.

2. Kredyt rewolwingowy – to kredyt odnawialny przeznaczony na finansowanie bieżących potrzeb firmy, charakteryzujących się powtarzalnymi cyklami gospodarczymi lub sezonowością, które wynikają z prowadzenia działalności gospodarczej.

Kredyty krótkoterminowe dla firm można wykorzystać m.in. na:

 • uregulowanie zobowiązań wobec ZUS i urzędu skarbowego,
 • sfinansowanie zaopatrzenia,
 • wypłatę wynagrodzeń,
 • czy rozliczenia z kontrahentem.

Kredyt bankowy krótkoterminowy

Większość banków udziela kredytów gotówkowych nawet na 10 lat. Są one więc kredytami długoterminowymi. Na szczęście, niemal każdy z tych kredytów może zostać udzielony na krótszy okres, w tym na 12 miesięcy. Porównaliśmy kredyty krótkoterminowe w kwocie 3 500 zł z 12-miesięcznym okresem spłaty. Pod uwagę wzięliśmy wysokość miesięcznej raty i wartość RRSO 3.

Porównanie kredytów krótkoterminowych (3 500 zł na 12 miesięcy)
BankMiesięczna rataRRSOSposób zawarcia umowy
Bank Citi Handlowy316 złOnline
Santander Bank Polska333 zł28,24%Online (obecni klienci)
W placówce (nowi klienci)
BNP Paribas335 złW placówce lub przez telefon
Bank Pekao352 złOnline (obecni klienci)
W placówce (nowi klienci)
PKO BP357 zł46,59%Online (obecni klienci)
W placówce (nowi klienci)
Santander Consumer Bank365 zł53,61%Online
Wyliczenia wykonaliśmy, korzystając z kalkulatorów dostępnych na stronach internetowych banków.

Najmniejszą miesięczną ratę za 3 500 zł pożyczone na 12 miesięcy naliczy Bank Citi Handlowy (316 zł). Największą – 365 zł – Santander Consumer Bank. Trzeba tylko pamiętać, że są to wyliczenia orientacyjne. Ostateczna wysokość raty zostanie wyliczona po sprawdzeniu zdolności kredytowej i podjęciu przez bank decyzji kredytowej.

Kto może wziąć kredyt krótkoterminowy?

Kredyt krótkoterminowy – podobnie jak inne kredyty bankowe – udzielany jest osobom, które:

Sprawdzając naszą zdolność kredytową, bank weźmie pod uwagę – oprócz dochodów netto – także formę zatrudnienia (tj. czy pracujemy na podstawie umowy o pracę, na umowie zlecenie czy prowadzimy działalność gospodarczą), miesięczne koszty utrzymania i liczbę osób, z jakich składa się nasze gospodarstwo domowe. Bank sprawdzi też naszą historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej.

 • mają zdolność kredytową,
 • mają polskie obywatelstwo i mieszkają na terenie Polski,
 • nie są notowane w rejestrach dłużników (np. w BIG InfoMonitorze).

Swoją zdolność kredytową możemy oszacować samodzielnie przy pomocy kalkulatora zdolności kredytowej.

Kredyt krótkoterminowy online

Kredyt krótkoterminowy jest często udzielany przez internet. Bywa, że kredyt krótkoterminowy online oferowany jest jako „oferta powitalna”, która jest adresowana do osób, które dotychczas nie korzystały z oferty danego banku i są jego nowymi klientami. Mogą oni zazwyczaj pożyczyć nie więcej niż 4 000 – 4 500 zł i spłacać zadłużenie przez maksymalnie 12 miesięcy.

Kredyt krótkoterminowy online dla nowych klientów można znaleźć np. w Credit Agricole. Powitalny kredyt gotówkowy nie jest oprocentowany, a za jego udzielenie nie jest pobierana prowizja. 

 Jak wynika z naszego porównania, w niektórych bankach z takiego udogodnienia mogą skorzystać jedynie obecni klienci, tj. tacy, którzy korzystają z innych usług banku (np. mają w nim konto osobiste).

Szukasz najlepszego kredytu dla siebie? Sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych. Znajdziesz w nim nie tylko kredyty krótkoterminowe, ale też takie, które będziesz mógł spłacać przez dłuższy czas.

Źródła:

1 https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-bankowe-16799069/art-69

Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły
NOWOŚĆ
pobierz-pwa

Pobierz aplikacje

czerwona-skarbonka.pl

x