Kredyt maklerski na zakup papierów wartościowych – co warto wiedzieć?

Na czym polega kredyt maklerski? Jak uzyskać kredyt na zakup akcji? Jakie banki udzielają kredytu giełdowego? Dzisiaj sprawdzę, jak wygląda rynek kredytów maklerskich w Polsce i czy warto zainteresować się tą formą inwestowania.

Kredyt maklerski na zakup papierów wartościowych - co warto wiedzieć?

Kluczowe informacje

 • Kredyt maklerski to finansowanie udzielane inwestorom przez domy maklerskie lub banki na zakup papierów wartościowych. W praktyce umożliwia zakup większej liczby akcji, obligacji czy innych instrumentów finansowych niż pozwalałyby na to dostępne środki własne inwestora;
 • Aby go otrzymać, inwestor musi zaoferować pewne zabezpieczenie, np. w formie depozytu gotówkowego lub innych papierów wartościowych. Wartość zabezpieczenia musi być adekwatna do kwoty kredytu;
 • Jeśli wartość zabezpieczenia spadnie poniżej określonego poziomu, np. z powodu spadku wartości papierów wartościowych zakupionych za pożyczone środki, inwestor może zostać wezwany do uiszczenia dodatkowych wpłat (tzw. margin call) w celu utrzymania finansowania;
 • Kredyty maklerskie odnajdziesz w ofercie mBanku, PKO BP, Domu Maklerskiego BOŚ czy Banku BPS;
 • Uczulamy, że korzystanie z kredytu maklerskiego wymaga zaawansowanej wiedzy o rynkach finansowych i doświadczenia w inwestowaniu oraz świadomości ryzyka, które towarzyszy wykorzystywaniu dźwigni finansowej. Zanim zdecydujesz się na taki krok, dokładnie przeanalizuj potencjalne ryzyka i korzyści.

Na czym polega kredyt maklerski?

Kredyt maklerski, zwany czasami kredytem giełdowym jest to szczególny rodzaj zobowiązania zabezpieczonego, przeznaczonego dla osób fizycznych.

Polega on na tym, że bank daje Ci pieniądze na zakup papierów wartościowych, najczęściej akcji, ale nie tylko. Mogą to być np. obligacje Skarbu Państwa. Zabezpieczeniem kredytu są zakupione akcje oraz blokada dyspozycji na rachunku inwestycyjnym, czasami też osobistym lub oszczędnościowym. Niektóre domy maklerskie wymagają dodatkowo zabezpieczenia w postaci weksla. Blokada akcji nie oznacza, że nie możesz ich sprzedać. Po prostu do momentu spłacenia kredytu nie masz możliwości wypłacenia środków stanowiących zabezpieczenie zobowiązania.

Kredyt maklerski przyznawany jest najczęściej w formie odnawialnej linii kredytowej, udzielanej z reguły na 12 miesięcy z możliwością automatycznej prolongaty na kolejny okres kredytowania. Przedłużenie kredytu wiąże się z koniecznością opłacenia prowizji.

Spłata kredytu odbywa się na koniec okresu kredytowania. Natomiast spłata odsetek ma miejsce w okresach comiesięcznych. Odsetki są naliczane oczywiście tylko od wykorzystanej kwoty.

Wymagany poziom zabezpieczenia, czyli ryzyko inwestycyjne kredytu maklerskiego

Udzielając finansowania na zakup papierów wartościowych, bank ustala także wymagany poziom zabezpieczenia. Jest to wartość aktywów, które bezwzględnie musisz mieć na rachunku inwestycyjnym. Np. dla linii kredytowej w wysokości 200% wartości Twoich środków własnych, wymagany poziom zabezpieczenia to zazwyczaj 120-130%.

W przypadku, gdy wartość wymaganego poziomu zabezpieczenia spadnie, biuro maklerskie w pierwszej kolejności zapewne wezwie Cię do uzupełnienia brakującej kwoty, np. poprzez przelanie środków.

Jeśli tego nie zrobisz, dom maklerski może sprzedać część Twoich papierów wartościowych. I nie łudź się, że tego nie zrobi ze względu na panującą bessę lub chwilową korektę: akcje czy inne aktywa pójdą pod młotek niezależnie od panującej na rynku koniunktury.

W takim przypadku możesz ponieść spore straty. Jeśli przykładowo była to tylko chwilowa, silna korekta i za chwilę rynek odbije, a cena będzie prężnie pięła się do góry, Ty możesz w tym momencie tylko powspominać akcje, sprzedane przez biuro maklerskie. I liczyć zyski, które mogłeś osiągnąć, a które są już stracone.

Warunki do uzyskania kredytu maklerskiego na zakup papierów wartościowych

Jest kilka warunków, które musisz spełnić, by otrzymać kredyt na zakup papierów wartościowych. Oczywiście miej na uwadze to, że każdy bank będzie miał inne wymagania.

 1. Konto maklerskie.

Aby uzyskać kredyt maklerski, musisz mieć konto giełdowe w domu maklerskim. Obecnie sporo zwykłych, komercyjnych banków prowadzi także działalność maklerską. Bardzo często wymagana jest historia inwestycji na tym rachunku, np. z okresu 6 miesięcy. Niektóre banki dopuszczają przeniesienie historii z innego domu maklerskiego.

Poznaj popularne konta maklerskie na rynku (* zestawienie aktualizowane):

Opinie:
4,4/5
Prowizja od obrotu akcjami
0%
? 0% prowizji do miesięcznego obrotu 100 000 EUR. Transakcje powyżej tego limitu zostaną obciążone prowizją w wysokości 0,2% (min. 10EUR).
Prowadzenie konta
0€ lub 10€
? 0 zł przy otwarciu min.1 transakcji na 365 dni lub braku środków na koncie
Typy CFD
Waluty, akcje, surowce, indeksy, ETF, crypto
Pary walutowe
48
Platformy
MT4, xStation

1005 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,2/5
Prowizja od obrotu akcjami
GPW – brak w ofercie
Prowadzenie konta
0 zł
Typy CFD
Waluty, akcje, surowce, indeksy
Pary walutowe
56
Platformy
MT4, MT5

628 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Prowizja od obrotu akcjami
-
? Brak akcji w ofercie
Prowadzenie konta
0 zł
? darmowe w przypadku aktywnego korzystania z konta, w innym przypadku naliczane są opłaty
Typy CFD
Akcje, surowce, indeksy, ETF, crypto
Pary walutowe
55
Platformy
MetaTrader 4

31 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
 1. Posiadanie odpowiedniej ilości aktywów.

Puste konto maklerskie, nawet prowadzone przez kilka lat, nie zagwarantuje Ci finansowania. Przyznanie kredytu uzależnione jest od tego, ile są warte papiery wartościowe na Twoim rachunku. Jeśli dom maklerski udziela finansowania maksymalnie na 200% wartości akcji, Ty masz na rachunku 50 tys. zł, to nie otrzymasz 200 tys. kredytu.

 1. Pozytywna ocena zdolności kredytowej.

Pomimo że jest to kredyt zabezpieczony, to i tak musisz wykazać, że masz odpowiednią zdolność kredytową. Bank kredytujący może sprawdzić także bazy typu BIK czy BIG. Jednak w większości przypadków nie trzeba w żaden sposób dokumentować osiąganych dochodów.

Oferty kredytów maklerskich na zakup papierów wartościowych

mBank kredyt maklerski

 • Na zakup akcji i praw do akcji spółek z GPW i papierów dłużnych Skarbu Państwa.
 • Do 200% wartości aktywów i środków pieniężnych.
 • Minimalna kwota 260 tys. zł.
 • W formie linii kredytowej na 12 miesięcy z możliwością automatycznego przedłużenia.
 • Kredyt oprocentowany na stawce WIBOR 1M + marża banku 2,5%.
 • Prowizje: przygotowawcza, za odnowienie lub podwyższenie w wysokości 1%.
 • Prowizja za zabezpieczenie kredytu 50 zł, pobierana kwartalnie.

Kredyt maklerski Domu Maklerskiego BOŚ

 • Odnawialna linia kredytowa na 6 lub 12 miesięcy.
 • Do wysokości 180% środków własnych kredytobiorcy.
 • Minimalna kwota od 10 tys. zł wzwyż.
 • Prowizja zależy od kwoty kredytu maklerskiego i okresu kredytowania i wynosi od 0,6% do 1,75%.
 • Oprocentowanie: WIBOR 3M+ marża 4,5%.

PKO BP kredyt Inwestor

 • Dla osób, które mają rachunek inwestycyjny w Biurze Maklerskim PKO BP i mają na nim aktywa o wartości co najmniej 10 tys. zł.
 • Do 700% wysokości środków własnych.
 • Minimalna kwota 10 tys. zł.
 • Oprocentowanie: WIBOR 3M + marża banku (min. 3,5%)
 • Prowizja przygotowawcza 1% (dla kwot do 3 mln zł) lub 0,5% (dla kwot powyżej 3 mln zł).

Kredyt na zakup akcji Domu Maklerskiego Banku BPS

 • Cel: zakup akcji na rynku wtórnym, akcji nowych emisji, lub na spłatę odroczonego terminu płatności na zakup akcji.
 • Na 12 miesięcy z możliwością przedłużenia.
 • Do 200% wartości środków własnych.
 • Oprocentowanie: WIBOR 1M + marża 5%.
 • Prowizja 1,8%.
 • Współczynnik zabezpieczenia kredytu 130%.

Linia kredytowa banku Millennium na zakup akcji

 • Na 12 miesięcy z możliwością przedłużenia.
 • Do 300% wartości portfela inwestycyjnego.
 • Minimum 20 tys. zł, maksymalnie 5 mln zł.
 • Współczynnik zabezpieczenia 125%.
 • Oprocentowanie i prowizje: ustalane indywidualnie w zależności od kwoty kredytu.

Koszty kredytu maklerskiego

Kredyt maklerski nie różni się zbytnio pod względem kosztów od zwykłego kredytu w rachunku bieżącym czy obrotowego. Jakie są to koszty?

 1. Prowizja przygotowawcza. Jest płacona jednorazowo po złożeniu wniosku. Zazwyczaj wynosi około 1-2%.
 2. Oprocentowanie, z reguły zmienne. Odsetki naliczane są od wykorzystanej kwoty kredytu i pobierane w okresach miesięcznych.
 3. Prowizja za podwyższenie limitu.
 4. Prowizja za prolongatę na kolejny okres. Najczęściej wynosi tyle samo, co prowizja przygotowawcza, 1-2%.
 5. Prowizja za zabezpieczenie kredytu. Nie wszystkie banki ją stosują.

Jak złożyć wniosek o kredyt na zakup papierów wartościowych?

W zależności od banku wniosek o kredyt można złożyć albo za pośrednictwem serwisu domu maklerskiego, albo osobiście, w placówce biura maklerskiego.

Alternatywy na pozyskanie środków na inwestycje

Kredyt maklerski ma niewątpliwą zaletę: wysokie kwoty, znacznie przekraczające wartość zabezpieczenia. Jednak jeśli nie potrzebujesz aż tyle i obawiasz się przelewarowania, możesz skorzystać z innych form finansowania inwestycji.

cytat-Magda Kopiczko, ekspertka Czerwonej-Skarbonki.

Nie jestem zwolenniczką brania kredytów na inwestycje. Bardzo łatwo jest stracić wszystko. I naprawdę to najmniejszy problem, jeśli stracisz „tylko” oszczędności swojego życia. Zdecydowanie gorzej będzie, jeśli wyjdziesz z rynku bez zysku, za to z kredytem, który trzeba będzie spłacić.

Magda Kopiczko, ekspertka Czerwonej-Skarbonki.

Kredyt gotówkowy lub w rachunku bieżącym

Jeśli potrzebna Ci kwota kredytu jest stosunkowo niewielka, do 150-200 tys. zł, możesz pomyśleć o kredycie gotówkowym na dowolny cel lub o linii kredytowej w rachunku bieżącym.

Kredyt hipoteczny

Przy większych kwotach lub w momencie, gdy brakuje Ci zdolności kredytowej, można zaciągnąć kredyt hipoteczny pod zastaw posiadanej nieruchomości, np. domu czy działki.

Odroczona płatność na zakup papierów wartościowych

Niektóre domy maklerskie oferują usługę odroczonych płatności na zakup papierów wartościowych. Taki produkt ma w ofercie np. ING przy koncie maklerskim (OTP Trader). Dla osób zajmujących się day tradingiem odroczona płatność to bardzo dobry sposób na to, by korzystać z pieniędzy domu maklerskiego bez opłat.

Jak działa odroczona płatność?

Na podstawie wartości aktywów na Twoim rachunku inwestycyjnym przyznawany jest limit kredytowy. W ING jest to do 500% wartości Twoich aktywów (nie wszystkich, bank ma swoją listę). Możesz skorzystać z limitu i kupić akcje, bez angażowania własnych pieniędzy.

Odroczona płatność wyróżnia się tym, że bez względu na wszystko, po maksymalnie 3 dniach musisz uzupełnić limit, który wykorzystałeś (np. kupiłeś akcje w poniedziałek, więc musisz spłacić zobowiązanie do środy). Albo poprzez sprzedaż akcji, albo przelew gotówki. Jeśli sprzedasz akcje tego samego dnia, w którym je kupiłeś lub wpłacisz gotówkę do trzeciego dnia od skorzystania z limitu, nie zapłacisz odsetek za opóźnienie (11,25%).

Dom maklerski może sprzedać Twoje akcje interwencyjnie w dwóch sytuacjach:

 • Jeśli nie spłacisz zobowiązania do dnia rozliczenia.
 • Kiedy zabraknie Ci zabezpieczenia limitu w trakcie sesji (musisz mieć 110% w trakcie sesji i 120% 30 minut przed jej końcem).

W przypadku sprzedaży interwencyjnej zostaną naliczone wyższe prowizje za realizację transakcji (1,5% min. 10 zł).

Zalety i wady związane z kredytem maklerskim na zakup papierów wartościowych

Zalety kredytu maklerskiego:

 • Wysoka całkowita kwota kredytu (np. w PKO jest to 700% wartości Twoich aktywów).
 • Pozwala na otwarcie większej pozycji, niż wynikałoby to z posiadanego kapitału, dzięki czemu w krótszym czasie można osiągnąć duże zyski.
 • Dzięki dźwigni finansowej nawet niewielki wzrost ceny oznacza dla inwestora dużo większe zyski niż te, które by osiągnął własnym kapitałem.
 • Nie musisz przedstawiać dokumentów dochodowych.

Wady kredytu na zakup papierów wartościowych:

 • Rzeczywista roczna stopa oprocentowania RRSO jest bardzo zbliżona do RRSO zwykłych, niezabezpieczonych kredytów i limitów w rachunkach.
 • Jeśli wartość Twojego portfela spadnie poniżej wymaganego poziomu zabezpieczenia, musisz uzupełnić brakującą kwotę. Inaczej dom maklerski sprzeda akcje, które stanowią zabezpieczenie kredytu. I zrobi to niezależnie od sytuacji na rynku.
 • Duże ryzyko utraty kapitału, jeśli rynek będzie się poruszał w przeciwnym kierunku, niż zakładałeś.
kredyt maklerski co to

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Czy na kredyt na zakup papierów wartościowych potrzebna jest zgoda współmałżonka?

Tak, jeśli planujesz zaciągnąć kredyt maklerski, a nie masz rozdzielności majątkowej, potrzebna będzie albo zgoda małżonka, albo przystąpienie małżonka do kredytu (zależy to od banku).

Jakie instrumenty mogę kupić za środki z kredytu maklerskiego?

Są to przede wszystkim akcje z rynku wtórnego notowane na GPW, akcje z rynku pierwotnego nabywane w ramach nowej emisji oraz papiery wartościowe Skarbu Państwa. Czasami dom maklerski dopuszcza spłatę kredytem maklerskim odroczonych płatności, które były wykorzystane do zakupu papierów wartościowych.

Kto może wziąć kredyt maklerski?

Kredyt maklerski może zaciągnąć osoba fizyczna, która posiada rachunek maklerski w danym biurze maklerskim. Niektóre banki dodatkowo wymagają określonego stażu inwestowania na ich rachunku inwestycyjnym, np. 6 miesięcy.

Ile można dostać kredytu maklerskiego?

Przyznanie kredytu maklerskiego oraz wysokość jego kwoty zależy przede wszystkim od wartości aktywów zgromadzonych na Twoim rachunku inwestycyjnym, a także od pozytywnej oceny zdolności kredytowej. Zazwyczaj jest to około 200-300% wartości aktywów.
Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()