Kredyt na 300 tys. zł – najlepsze oferty czerwiec 2024

Kredyt 300 tys. zł pozwala sfinansować naprawdę duże wydatki. Jednak ze względu na wysoką kwotę nie można go otrzymać na dowolny cel, bez zabezpieczeń. Jeżeli potrzebujesz dużego finansowania z banku, masz jednak kilka alternatyw wśród ofert kredytów hipotecznych czy firmowych. Podpowiadamy, gdzie znaleźć kredyt 300 tys, kiedy przyda Ci się ranking kredytów hipotecznych, co jest potrzebne do wzięcia kredytu hipotecznego i jaka jest łączna kwota do spłaty.

Maksymalna kwota kredytów gotówkowych dla klientów indywidualnych zatrzymuje się w bankach na około 200 tys. zł. Pamiętajmy bowiem, że ten sektor bankowych produktów podlega pod Ustawę o kredycie konsumenckim, gdzie zdefiniowano, że najwięcej można pożyczyć 255 550 zł. Kwota do spłaty będzie oczywiście wyższa.

Kredyt na 300 tys. to najczęściej kredyt hipoteczny

Kredyt 300 tys. zł jest jednak bez problemu dostępny jako kredyt hipoteczny. W tym przypadku bank nie ponosi tak dużego ryzyka jak przy niezabezpieczonym kredycie gotówkowym. Jego interesy są bowiem zabezpieczone na nieruchomości.

Co oczywiste, wiele zależy tu od wartości nieruchomości. Im (z punktu widzenia banku) jest ona bardziej atrakcyjna, na tym lepszą ofertę kredytu hipotecznego będziemy mogli liczyć. Niestety, kredyty hipoteczne wiążą się z o wiele większą liczbą formalności niż kredyt gotówkowy.

Kredyty hipoteczne to produkty celowe, które można przeznaczyć tylko na cel związany z nieruchomością, czyli:

 • zakup domu lub mieszkania,
 • budowa domu,
 • kupno działki budowlanej,
 • remont czy wykończenie nieruchomości.

Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny?

Zabezpieczeniem dla banku podczas udzielenia kredytu hipotecznego jest wpis do księgi wieczystej nieruchomości. Co prawda podczas spłaty zobowiązania nie jest jej właścicielem, ale w przypadku problemów kredytobiorcy z oddaniem długu może wystawić nieruchomość na sprzedaż, aby zaspokoić swoje roszczenia.

Można dostać kredyt hipoteczny nie tylko na 300 tys. zł, ale też na o wiele wyższe kwoty (najczęściej sięgające kilku milionów złotych).

Aby poznać konkretną kwotę, której może udzielić Ci bank, trzeba wyrazić zgodę na zbadanie zdolności kredytowej. Polega to na tym, że przychodzisz do banku, a doradca zapyta Cię o wysokość Twoich dochodów i zobowiązań, a także poprosi o zgodę na weryfikację Twojej zdolności kredytowej. Im więcej zarabiasz i im mniej masz zobowiązań, tym więcej możesz pożyczyć w ramach kredytu hipotecznego. Ważne jest również stabilne zatrudnienie (preferowane są osoby zatrudnione na umowę o pracę) oraz brak negatywnych wpisów w historii kredytowej.

Specyficzną cechą kredytów hipotecznych jest to, że przed ich udzieleniem, bank musi zbadać nie tylko Twoją finansową sytuację, ale też nieruchomość (głównie jej lokalizację i stan techniczny). Na tej podstawie ocenia jej atrakcyjność i podejmuje decyzję, czy jest ona odpowiednim zabezpieczeniem kredytu. W tej procedurze chodzi o to, aby w razie dużych zaległości ze spłatą zobowiązania, znalazł się chętny na kupno nieruchomości, a bank mógł odzyskać pożyczone środki.

Decydując się na kredyt hipoteczny, trzeba również wykupić (w banku albo u dowolnego ubezpieczyciela) ubezpieczenie nieruchomości, które zabezpieczy interesy banku, np. gdy kredytowany dom czy mieszkanie spłonie lub zostanie zalane. Wtedy środki z odszkodowania trafiają w pierwszej kolejności do banku na spłatę kredytu. Taka procedura to cesja z ubezpieczenia.

Gdzie znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny?

Jeśli chcesz przejrzeć oferty kredytów hipotecznych, to wiedz, że nie musisz szukać ich samodzielnie. Możesz skorzystać z rankingu kredytów hipotecznych. Takie porównanie w czytelny sposób prezentuje najważniejsze cechy kredytu hipotecznego, tj. oprocentowanie kredytu, całkowity koszt kredytu, to ile wynosi kwota do spłaty, marża kredytu hipotecznego i rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jeśli aktualnie szukasz kredytu mieszkaniowego, to będzie to dla Ciebie przydatne narzędzie.

Marża
2,09 %
Kwota
50 000 - 3 mln zł
? dostępne są kwoty kredytu aż do 3 mln zł
Prowizja
1%
RRSO
7,60 %
? Dla oprocentowania okresowo stałego przez pierwsze 60 miesięcy. Następnie RRSO wynosi 8,25%

455 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Marża
2 %
Kwota
100 000 - 3 mln zł
Prowizja
0 %
? za wcześniejszą spłatę lub nadpłatę kredytu
RRSO
8,12 %

394 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Marża
1,79 %
? 11,79% w ofercie eko kredyty mieszkaniowe
Kwota
10 000 - 2.52 mln zł
Prowizja
0 %
? bez prowizji
RRSO
8,43 %

438 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Marża
2,13 %
Kwota
50 000 - 1.5 mln zł
Prowizja
0 %
? 0% prowizji przy skorzystaniu z ubezpieczenia od utraty pracy
RRSO
9,83 %
? - RRSO dla kredytu w PKO Banku Polskim: 9,83% - RRSO dla kredytu w PKO Banku Hipotecznym: 9,84%

284 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Pamiętaj jednak, że oferty kredytów hipotecznych, które widzisz na stronach czy w rankingach to jedynie przykładowe wyliczenia. Nie można ich zatem traktować jako wiążącej oferty. Na to, jaka oferta zostanie Ci przedstawiona, będzie mieć wpływ:

 • okres kredytowania,
 • wartość nabywanej nieruchomości,
 • Twoja zdolność kredytowa,
 • wysokość wkładu własnego,
 • całkowita kwota kredytu hipotecznego (czyli to, ile zamierzasz pożyczyć od banku),
 • wysokość stóp procentowych.

Czy istnieje kredyt gotówkowy na 300 tys.?

Ustawa o kredycie konsumenckim reguluje maksymalną kwotę kredytu na 255 550 zł. Dlatego kredyt gotówkowy na 300 tys. zł nie jest dostępny. Oferty banków w tej kategorii produktowej kończą się więc na około 200 tys. zł i można je spłacać przez maksymalnie 10 lat. Wyższy okres kredytowania i wyższa kwota do spłaty są charakterystyczne dla kredytów hipotecznych.

Jeśli więc potrzebujesz maksymalnie takiej kwoty, to możesz udać się do banku po kredyt gotówkowy. Aby znaleźć najlepszy kredyt gotówkowy podobnie jak w przypadku kredytów hipotecznych, również warto przejrzeć dostępne w sieci rankingi. Tutaj, również istotna będzie kwota do spłaty, okres kredytowania czy roczna stopa oprocentowania rrso.

Jednak pamiętaj, że to, ile ostatecznie możesz pożyczyć, będzie zależało od Twojej zdolności kredytowej. Jest ona badana analogicznie jak przy kredytach hipotecznych. Jednak ze względu na brak zabezpieczenia bank będzie zwracał baczniejszą uwagę na Twoją historię kredytową. Aby zwiększyć szansę na kredyt gotówkowy, warto mieć już na koncie terminowo spłacone zobowiązania.    

Niekiedy dobrym sposobem na poprawienie zdolności kredytowej może być niższa kwota kredytu. Jeśli wiesz, że kredyt hipoteczny jest poza Twoim zasięgiem, to rozważ kredyt gotówkowy na 200 tys. złotych.

Jak dostać kredyt hipoteczny?

Zdecydowałeś się już na wzięcie kredytu hipotecznego i zastanawiasz się jakich dokumentów wymaga bank? Aby otrzymać kredyt hipoteczny najpierw trzeba znaleźć nieruchomość, którą chcesz kupić, wyremontować lub wybudować.

Następnie trzeba udać się do banku, który oceni, czy jest ona odpowiednio atrakcyjna, aby mogła stanowić zabezpieczenie kredytu. Trzeba również pamiętać o konieczności wniesienia wkładu własnego (w wysokości co najmniej 10% wartości nieruchomości). Konieczne będzie także ubezpieczenie nieruchomości.

Choć coraz więcej banków przygotowuje oferty zgodnie z programem mieszkanie bez wkładu własnego, to nadal warto posiadać odpowiedni kapitał przy kredycie hipotecznym.

Następnie trzeba podać bankowemu doradcy informacje niezbędne do zbadania zdolności kredytowej (dane osobowe, teleadresowe, dochodowe) oraz wyrazić zgodę na weryfikację w Biurze Informacji Kredytowej oraz w biurach informacji gospodarczej.

Pamiętaj, że kredyt hipoteczny udzielany jest osobom, których zdolność kredytowa jest odpowiednio wysoka. Istotna jest także wiarygodność finansowa, tj. to jak dotąd spłacaliśmy swoje zobowiązania.

Później należy dostarczyć dokumenty dochodowe (to, jakie, będzie zależało od formy uzyskiwanych dochodów) oraz te dotyczące nieruchomości (tutaj różnice wynikają z celu kredytowania). W większości przypadków bank dokona oceny wartości nieruchomości, zbada Twoją zdolność kredytową oraz sprawdzi, czy udzielenie kredytu nie jest zbyt ryzykowne.


Po uzupełnieniu wniosku bank ma 21 dni, aby wydać decyzję kredytową. Jeśli oceni, że Twoja sytuacja finansowa pozwoli Ci spłacać kredyt, to otrzymasz decyzję pozytywną.


Jeśli warunki finansowania, czyli koszt kredytu hipotecznego, raty kredytu hipotecznego oraz dodatkowe opłaty, takie jak ubezpieczenie nieruchomości, koszt prowadzenia konta osobistego czy karty kredytowej będą dla Ciebie satysfakcjonujące, to pozostanie Ci podpisanie umowy kredytowej.

Co sprawdzić przed podpisaniem kredytu?

Nim jednak złożysz swój podpis na umowie kredytowej, sprawdź:

 • czy zgadza się całkowita kwota kredytu hipotecznego,
 • ile wynosi roczna stopa oprocentowania rrso,
 • okres kredytowania,
 • koszt kredytu hipotecznego (całkowity koszt kredytu powinien uwzględniać wszystkie opłaty, które się na niego „składają”),
 • oprocentowanie kredytu hipotecznego,
 • jakie są warunki specjalnej oferty (jeśli z niej korzystasz).

Jak dostać kredyt gotówkowy na 300 tys.?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, kredyt na kwotę 300 tys. zł na dowolny cel, czyli gotówkowy nie jest dostępny. Jeżeli jednak niższa kwota (np. 200 tys. zł) spełni Twoje oczekiwania, to sposób wnioskowania będzie o wiele łatwiejszy niż przy kredycie hipotecznym.

Aby zacząć starać się o udzielenie kredytu gotówkowego wystarczy udać się do oddziału banku (albo zostawić prośbę o kontakt telefoniczny na jego stronie internetowej) i poinformować o chęci złożenia wniosku o kredyt.

Doradca poprosi Cię o podanie danych osobowych, teleadresowych i dochodowych i o wyrażenie zgody na sprawdzenie w Biurze Informacji Kredytowej i biurach informacji gospodarczej.  Do wniosku o kredyt należy tylko dołączyć skan dowodu osobistego oraz wyciąg z konta z 3 lub 6 miesięcy, który potwierdzi otrzymywanie przelewów wynagrodzenia.

Po ocenie zdolności kredytowej bank wyda decyzję, czy może udzielić Ci finansowania na wnioskowaną kwotę. Jeżeli decyzja będzie pozytywna, to pozostaje Ci podpisać umowę, a niezwłocznie po tym na Twoje konto wpłyną pożyczone środki.

Ile kosztuje kredyt?

Całkowity koszt kredytu najlepiej oddaje Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Za jej pomocą można wygodnie porównać każdy rodzaj kredytu, a im jest ona niższa, tym tańsze finansowanie. Warto jednak pamiętać, aby porównywać ze sobą te same kategorie produktowe (np. tylko kredyty hipoteczne) o tej samej kwocie i na ten sam okres. Wtedy ten wskaźnik jest miarodajny.

Koniecznie trzeba wiedzieć, że maksymalne oprocentowanie kredytu jest zależne od poziomu stopy referencyjnej i obecnie wynosi 21% [stan na 08.08.2022]. Najwyższa możliwa stawka częściej jest stosowana przy oprocentowaniu pożyczek gotówkowych, oprocentowanie kredytu hipotecznego jest sporo niższe.

Aby znaleźć dobrą ofertę, warto do tego celu wykorzystać wspomniany już ranking kredytów hipotecznych. Serwisy, na których jest on dostępny, zbierają dane bezpośrednio z banków, a użytkownikowi pozwalają jednym rzutem oka sprawdzić, jaki jest najtańszy kredyt hipoteczny. Wystarczy tylko u góry strony wybrać kwotę wkładu własnego, kwotę i okres spłaty kredytu, który Cię interesuje, a wyświetlą się odpowiednie oferty banków.

Chcesz poznać koszt kredytu hipotecznego lub gotówkowego? Zwróć uwagę na takie kwestie jak:

 • kwota do spłaty,
 • oprocentowanie kredytu hipotecznego lub gotówkowego (może to być oprocentowanie zmienne lub stałe),
 • rzeczywista roczna stopa oprocentowania,
 • okres kredytowania,
 • czy udzielenie kredytu wymaga skorzystania z dodatkowych produktów,
 • jaka kwota kredytu jest dostępna,
 • warunki spłaty kredytu,
 • to, ile miesięcznie wyniesie Cię rata kredytu,
 • wysokość wymaganego wkładu własnego,
 • okres obowiązywania umowy.

Istotna jest przede wszystkim kwota do spłaty. To właśnie ona mówi o tym, ile będziesz musiał oddać kredytodawcy. Korzystając z rankingu kredytów hipotecznych możesz sprawdzić również ją. Jeśli obawiasz się, że koszt kredytu hipotecznego może być dla Ciebie zbyt wysoki rozważ takie rozwiązanie jak pożyczka hipoteczna.

Alternatywa dla kredytu 300 tys.

Jeżeli masz w planach wziąć kredyt na taką kwotę, to pozostaje Ci kredyt hipoteczny albo firmowy, jeżeli prowadzisz własną działalność gospodarczą. W obu przypadkach jednak trzeba się liczyć ze sporą ilością formalności. Dotyczy to zwłaszcza kredytu hipotecznego.

Gdy nie chcesz dokumentować swoich wydatków, tylko wziąć kredyt na dowolny cel, to pozostaje Ci zaciągnięcie niższej kwoty kredytu gotówkowego.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()