Kredyt na 400 tys. zł – najlepsze oferty maj 2024

Marża
2,09 %
Kwota
50 000 - 3 mln zł
? dostępne są kwoty kredytu aż do 3 mln zł
Prowizja
1%
RRSO
7,60 %
? Dla oprocentowania okresowo stałego przez pierwsze 60 miesięcy. Następnie RRSO wynosi 8,25%

823 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Marża
2 %
Kwota
100 000 - 3 mln zł
Prowizja
0 %
? za wcześniejszą spłatę lub nadpłatę kredytu
RRSO
8,12 %

791 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Marża
1,79 %
? 11,79% w ofercie eko kredyty mieszkaniowe
Kwota
10 000 - 2.52 mln zł
Prowizja
0 %
? bez prowizji
RRSO
8,43 %

878 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Marża
2,13 %
Kwota
50 000 - 1.5 mln zł
Prowizja
0 %
? 0% prowizji przy skorzystaniu z ubezpieczenia od utraty pracy
RRSO
9,83 %
? - RRSO dla kredytu w PKO Banku Polskim: 9,83% - RRSO dla kredytu w PKO Banku Hipotecznym: 9,84%

581 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Kredyt na 400 tys. złotych to duże zobowiązanie, którego spłata może trwać latami. Najczęściej taką kwotę finansowania można znaleźć, przeglądając oferty kredytów hipotecznych lub firmowych oferowanych przez banki. Jeśli jednak udzielenie kredytu w tej wysokości nie będzie możliwe, warto skorzystać z opcji kredytu gotówkowego na maksymalną kwotę sięgającą 255 550 zł. Środki otrzymane w ten sposób możesz spożytkować na dowolny cel przy zachowaniu minimalnej liczby formalności.

kredyt na 400 tysięcy

Nie ma co ukrywać, że każdy, kto składa wniosek o kredyt hipoteczny oczekuje, że otrzyma decyzję pozytywną. A jak się okazuje, to właśnie ten rodzaj wniosków jest najczęściej odrzucany. Dlaczego? Powodów jest kilka. Wysoka wartość kredytu hipotecznego przekłada się na duże koszty, z którymi nie każdy kredytobiorca może się zmierzyć. Aby otrzymać finansowanie na tak dużą kwotę, należy wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową oraz przejść weryfikację w bazach rejestrów dłużniczych. Ważną kwestią jest również okres spłaty. Przy umowie kredytowej podpisanej na 35 lat trudno przewidzieć, w jakiej kondycji będą Twoje finanse po tak długim czasie.

Warunki udzielenia kredytu hipotecznego na 400 tys. złotych

Zanim przystąpisz do poszukiwania propozycji najlepszego kredytu hipotecznego, warto, abyś zdał sobie sprawę z tego, że otrzymanie finansowania w wysokości 400 tys. złotych nie oznacza, że za taką kwotę możesz kupić mieszkanie lub dom. Banki finansują najczęściej do 80% wartości nieruchomości. Pozostałą część kwoty powinieneś uzbierać samodzielnie i wpłacić ją w ramach tzw. wkładu własnego. Im wyższa cena lokalu, tym więcej będziesz musiał pożyczyć od banku. Za kredyt hipoteczny w wysokości 400 tys. złotych, możesz kupić więc nieruchomość o wartości 500 tys. złotych (jeśli posiadasz minimalny wkład własny).

Przeglądając oferty kredytów hipotecznych proponowanych przez różne banki, można zauważyć, że propozycje różnią się miedzy sobą oprocentowaniem oraz naliczaną prowizją, co ma wpływ na ostateczny koszt kredytu hipotecznego. Okres kredytowania w większości przypadków jest taki sam i może wynosić maksymalnie 35 lat. Aby jednak skorzystać z tak długiego okresu spłaty, należy spełnić warunki dotyczące wieku. Jeśli bank określił maksymalny wiek kredytobiorcy na 70 lat, to oznacza to, że kredyt na 35 lat może wziąć jedynie klient, który nie obchodził jeszcze 36 urodzin.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego na 400 tys. złotych

Przeglądając aktualny ranking kredytów hipotecznych, można zauważyć dwa rodzaje ofert: te z oprocentowaniem stałym lub zmiennym. Kredyty hipoteczne z oprocentowaniem stałym są nieco droższe, jednak gwarantują niezmienność raty przez określony czas. Najczęściej jest to 5 lat, jednak niektóre banki np. BNP Paribas proponują swoim klientom kredyt ze stałą stopą procentową obowiązującą nawet przez 10 lat. Kredyty oprocentowane zmiennie nie dają takiego bezpieczeństwa, a to za sprawą wskaźnika WIBOR®, który aktualizuje oprocentowanie co 3 lub 6 miesięcy.

Przeglądając aktualne oferty banków (stan na 31.08.2022), widać, że oprocentowanie kredytów hipotecznych najczęściej wynosi od 8 do 9,08%. Sprawdzając koszt kredytu hipotecznego, należy spojrzeć również na inny parametr, jakim jest roczna stopa oprocentowania (RRSO), która w praktyce wyraża całkowity koszt kredytu ponoszonego przez kredytobiorcę. W skład RRSO wlicza się nie tylko oprocentowanie, ale również prowizja czy obowiązkowe koszty dodatkowe np. ubezpieczenie.

Jaka rata przy kredycie hipotecznym na 400 tys. złotych?

Najlepszy kredyt hipoteczny to ten udzielony na dobrych warunkach, bez konieczności korzystania z dodatkowych (i płatnych) produktów finansowych. Ważna jest również wysokość raty, którą będziesz co miesiąc spłacał. Jak znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny, który nie zrujnuje Twojego domowego budżetu? Może Ci w tym pomóc porównywarka kredytów hipotecznych, w której znajdziesz aktualne oferty banków wraz z informacją na temat oprocentowania, okresu spłaty kredytu hipotecznego, wysokości RRSO czy comiesięcznej raty.

Decydując się na kredyt w wysokości 400 tys. złotych, musisz wziąć pod uwagę fakt, że kwota do spłaty będzie sięgała blisko milion złotych, w przypadku gdy zdecydujesz się na okres kredytowania sięgający 20 lat. Może też przekroczyć milion, gdy wybierzesz maksymalny okres kredytowania, czyli 35 lat. To sprawia, że wysokość raty również nie będzie niska. Aktualnie na uregulowanie zobowiązania będziesz potrzebował co miesiąc nieco ponad 3 tys. złotych. W rankingu kredytów hipotecznych możesz jednak znaleźć nieco tańsze oferty z ratą sięgającą ponad 2 800 zł.

Jak otrzymać kredyt hipoteczny na 400 tys. złotych?

Każdy, kto chce dostać kredyt hipoteczny, musi spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest odpowiednia zdolność kredytowa, na którą wpływa mnóstwo czynników, takich jak:

  • wysokość i regularność otrzymywanych dochodów,
  • wysokość comiesięcznych zobowiązań,
  • wiek i wykształcenie przyszłego kredytobiorcy,
  • oraz liczba osób pozostających na jego utrzymaniu.

Bank zweryfikuje również Twoją historię kredytową w bazach rejestrów dłużniczych. Istotne jest dostarczenie wszystkich potrzebnych dokumentów, w tym tych finansowych oraz dotyczących nabywanej nieruchomości.

Wysokość zarobków a wysoki kredyt hipoteczny

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt hipoteczny w wysokości 400 tys. złotych. Szacuje się, że zarobki przyszłego kredytobiorcy powinny oscylować w granicach 6-7 tys. zł. Warto pamiętać jednak o odpowiedniej relacji zarobków do raty kredytowej, która w żadnym wypadku nie powinna przekraczać 50%, ten próg uważany jest za absolutne maksimum.

Potrzebne dokumenty

Wraz z wnioskiem kredytowym należy dostarczyć do banku komplet dokumentów.

  1. Dokumenty finansowe, które będą różnić się w zależności od źródła dochodu (czy jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, czy też prowadzisz własną działalność gospodarczą).
  2. Dokumenty dotyczące nabywanej nieruchomości. W zależności od tego, czy planujesz zakup mieszkania, działki, czy też budowę domu, bank może wymagać od Ciebie przedłożenia odpisu z księgi wieczystej, pozwolenia na budowę, aktu notarialnego czy umowy przedwstępnej.
  3. Dokumenty osobowe. Najczęściej jest to dowód osobisty, jednak istnieje możliwość przedłożenia innego dokumentu ze zdjęciem, np. paszportu. W przypadku gdy o kredyt hipoteczny stara się obcokrajowiec, bank poprosi o dołączenie dokumentu, który potwierdza prawo stałego pobytu na terytorium kraju.

Jakie jeszcze dokumenty będą potrzebne? Może to być np. polisa ubezpieczeniowa. Ubezpieczenie nieruchomości jest częstym wymogiem do otrzymania kredytu hipotecznego. Banki z reguły jednak wymagają tylko podstawowej ochrony. Nie mniej istotne okaże się również potwierdzenie wniesienia wkładu własnego, chyba że zdecydujesz się skorzystać z programu Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, który możesz otrzymać np. w Alior Bank. Kredyt hipoteczny finansuje wtedy 100% wartości nieruchomości.

Kredyt firmowy na 400 tys. złotych

O tak duże finansowanie mogą starać się również przedsiębiorcy korzystający z kredytów firmowych. Wysokość pożyczek nierzadko sięga nawet 1 mln złotych, a otrzymane środki można wykorzystać na dowolny cel, np. finansowanie inwestycji, zapewnienie ciągłości finansowej przedsiębiorstwa czy realizację pomysłów związanych z rozwojem firmy. Całkowity koszt kredytu, w tym oprocentowanie czy rzeczywista roczna stopa oprocentowania najczęściej zależy od wysokości finansowania. Dla przykładu – pożyczając 400 tys. złotych w Nest Bank, musisz liczyć się z oprocentowaniem 8,6% i RRSO sięgającym 11,89%.

Jak otrzymać kredyt firmowy na 400 tys. złotych?

W zależności od oferty banku, o kredyt firmowy możesz zawnioskować online lub stacjonarnie, w wybranej placówce. Najczęściej bank wymaga przedłożenia dokumentu tożsamości przedsiębiorcy, wyciągu z rachunków bankowych za ostatnie 12 miesięcy oraz dokumentów finansowych zależnych od sposobu rozliczania się z Urzędem Skarbowym. W niektórych bankach o kredyt firmowy możesz postarać się już po kilku miesiącach od rozpoczęcia działalności, jednak najczęściej kredytodawcy wymagają nieco dłuższego stażu np. 24 miesięcy.

Kredyt gotówkowy tylko do 255 550 złotych

Kredyt gotówkowy to jedno z popularniejszych rozwiązań finansowych, z którego warto skorzystać wtedy, gdy potrzebujesz środków na dowolny cel. Bank udzielając Ci zobowiązania nie będzie dociekał, na co wydasz pieniądze, a dodatkowo nie będzie wymagał spełniania wielu formalności czy przedstawiania długiej listy dokumentów.

Niestety nie ma możliwości, abyś otrzymał kredyt gotówkowy w wysokości 400 tys. złotych. Dlaczego? To wszystko za sprawą ustawy o kredycie konsumenckim. W dokumencie widnieje zapis, mówiący o tym, że kredytem konsumenckim jest kredyt lub pożyczka w kwocie nieprzekraczającej 255 550 zł (lub równowartości tej kwoty w walucie innej niż złotówka). Większość banków jednak stosuje własny, górny limit na poziomie 150 lub 200 tys. złotych.

Jak otrzymać kredyt gotówkowy na dużą kwotę?

Wniosek o kredyt gotówkowy możesz złożyć online, za pomocą bankowości internetowej lub w oddziale banku. Niektórzy kredytodawcy (np. mBank) umożliwiają złożenie wniosku również podczas rozmowy telefonicznej z pracownikiem bankowej infolinii. Najczęściej do wniosku wystarczy przedłożyć jedynie zaświadczenie z zakładu pracy o zatrudnieniu i wysokości osiąganych dochodów. Bank przed wydaniem decyzji kredytowej sprawdzi Twoją zdolność i zweryfikuje bazy rejestrów dłużniczych.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Porównywarka ofert
Porównaj ()