Kredyt na fotowoltaikę – jak uzyskać kredyt na baterie słoneczne?

Kredyt na fotowoltaikę

Alternatywne źródła energii cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. W tej kategorii szczególnie wyróżniają się odnawialne metody, które w Polsce rozwijają się przede wszystkim w skali mikro. Na dachach domów coraz częściej można spotkać panele słoneczne, których zakup można dofinansować na wiele sposobów. Przyglądamy się dziś kwestiom, jakie charakteryzują kredyt na fotowoltaikę.

Fotowoltaika to jedno z tych zagadnień, które jeszcze kilka lat temu pozostawało pojęciem co najwyżej niszowym i raczej trudno było dostrzec, aby budziło ono jakiekolwiek szerokie zainteresowanie. Dzisiaj wygląda to diametralnie inaczej – sieć pełna jest poradników, statystyk i opracowań na temat tego, jak warto inwestować w tę technologię, jak dużo niesie ona korzyści i jak przyszłościowym jest rozwiązaniem. Jak jest naprawdę i czym można wytłumaczyć niewątpliwy fenomen fotowoltaiki?

Fotowoltaika – czym jest i jakie daje korzyści?

Fotowoltaika to skrótowe i potoczne określenie na instalację fotowoltaiczną, będącą odmianą przydomowej technologii służącej do przetwarzania energii słonecznej na prąd elektryczny. To odmiana odnawialnego źródła energii, a jednym z jej najważniejszych elementów są panele słoneczne. Najczęściej umieszczane są one na dachu jednorodzinnych domów, ale nie jest to bynajmniej regułą, bo w ostatnim czasie spotkać można też i panele montowane w mniej typowych miejscach – jak choćby na ścianach budynków wielorodzinnych.

Ogniwa słoneczne poprzez wychwytywanie i przetwarzanie promieni słonecznych, przy pomocy inwertera generują ruch elektronów, które pozwalają uzyskać pełnowartościową energię elektryczną do zasilania wszystkich niezbędnych funkcji naszego domu. Efekt? Instalacja fotowoltaiczna pozwala odciążyć miejską sieć elektryczną i choć instalowana jest zwykle w skali mikro, to pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie najbliższej elektrowni na wytwarzanie prądu dla naszej okolicy. To oznacza przede wszystkim zmniejszenie śladu węglowego domostwa, co pozwala dołożyć istotną cegiełkę do proekologicznych zmian w coraz bardziej zanieczyszczonej planecie z powodu postępujących zmian klimatycznych.

Do innych korzyści, jakie płyną z fotowoltaiki w naszym domu, można niewątpliwie zaliczyć długo etapowe korzyści dla budżetu – mniej płacimy za prąd. I choć w zainstalowanie fotowoltaiki trzeba zainwestować pokaźną sumę środków (o czym za chwilę), to jednak zwrot z inwestycji w niedalekiej perspektywie coraz więcej Polaków skłania do przyjrzenia się bliżej opisywanemu zagadnieniu. Doskonale widać to w statystykach przedstawiających liczbę powstających instalacji.

Popularność fotowoltaiki w Polsce

Popularność fotowoltaiki w Polsce rośnie w lawinowym tempie

Jak widać na wyżej wskazanej infografice, rynek instalacji fotowoltaicznych jest dość młody i jeszcze w 2013 roku był w powijakach. Wraz ze wzrostem trendów proekologicznych i coraz większą społeczną przychylnością wobec odnawialnych źródeł energii, po 2015 roku dostrzec można początek wyraźnego boomu na fotowoltaikę.

Jak widać po opracowaniu Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej 1, w czasie, gdy w 2013 roku na obszarze całej Polski odnotowano zaledwie 40 instalacji słonecznych do wytwarzania domowego prądu, tak już 4 lata później, z końcem 2017 roku, było ich w całym kraju przeszło 30 tysięcy.

To nie wszystko – patrząc na najświeższe dane za 2018 2 oraz 2019 rok 3, tempo wzrostu jest imponujące – obecnie instalacji fotowoltaicznych na polskich domach jest już 162 tysiące, co stanowi wzrost w w porównaniu do poprzedzającego roku o 200% i 400% wobec roku 2017! Trudno o lepszy wskaźnik dobitniej obrazujący, jak ogromną popularność zyskuje energia fotowoltaiczna w ostatnich latach. Liczby te w ciągu najbliższych lat mogą osiągnąć jeszcze bardziej zawrotne wartości.

Kredyt na fotowoltaikę – czym jest i na czym polega?

Podobnie jak w przypadku innych kosztownych przedsięwzięć, stosunkowo spory koszt inwestycji w fotowoltaikę nie musi być jednak przeszkodą w jej realizacji. Z pomocą zjawiają się liczne metody finansowania zakupu fotowoltaiki, wśród których nie zabrakło i banków. W ofertach coraz większego grona bankowych gigantów działających w Polsce można zauważyć coraz liczniej pojawiające się dedykowane produkty – kredyty na fotowoltaikę.

Dzięki zoptymalizowaniu takiego przedsięwzięcia, umożliwiają one pozyskać elastyczne finansowanie dopasowane do potrzeb zróżnicowanego grona konsumentów. To dobre rozwiązanie nie tylko dla osób prywatnych i przedsiębiorców, ale i wobec np. tych, którzy nie chcą czekać na decyzję w sprawie ubiegania się o dofinansowanie lub zwyczajnie im ono nie przysługuje.

Kredyt na fotowoltaikę polega na udzieleniu przez bank finansowania, które pozwala na pokrycie wszystkich niezbędnych kosztów związanych z montażem i adaptacją naszego domu na potrzeby instalacji słonecznej. To zobowiązanie ratalne i długoterminowe, które poprzez rozłożenie na lata ma w jak najniższym stopniu wpływać na kieszeń konsumenta. Przeciwnie – nawet i z posiadanym kredytem, docelowo już po krótkim czasie powinniśmy dostrzec korzyści z zainwestowania w odnawialne źródło energii.

Kredyt na fotowoltaikę – zalety

Choć poszczególne oferty kredytu na montaż instalacji fotowoltaicznej w naturalny sposób różnią się od siebie określonymi detalami, to jednak nie jest to przeszkodą w określeniu podstawowych, ogólnych zalet korzystania z finansowania opisywanego w naszym poradniku.

 • Możliwość uzyskania niskiej miesięcznej raty o symbolicznym wpływie na miesięczny budżet.
 • Zazwyczaj niższe oprocentowanie niż przy np. kredycie gotówkowym.
 • Nie ma potrzeby wnoszenia wkładu własnego – kredytowana suma udzielana jest pełnej wartości.
 • Decyzja kredytowa podejmowana jest stosunkowo szybko.
 • Duże szanse na znacznie niższą prowizję niż przy innych kredytach bankowych.
 • Coraz większa oferta banków, dająca konsumentom szeroki wybór.

Gdzie wnioskować o kredyt na fotowoltaikę?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, oferta banków w zakresie kredytów na fotowoltaikę, wraz ze wzrostem popularności tej metody finansowania, istotnie poszerzyła się w ostatnich latach. Przyglądając się zakresom usług najpopularniejszych banków, większość z nich uwzględniła w nich już finansowanie montażu paneli słonecznych na domu.

Które banki oferują dedykowane kredyty na fotowoltaikę?

 • BOŚ Bank.
  Nazwa produktu: EKOkredyt na fotowoltaikę.
  Kwota kredytu: do 75 000 zł.
  Czas kredytu: do 10 lat.
  Inne: możliwość karencji na 3 miesiące, kredyt do 100% wartości inwestycji.
 • BNP Paribas.
  Nazwa produktu: Kredyt na zielone zmiany.
  Czas kredytu: do 10 lat.
  Inne: finansowanie wielu różnych celów ekologicznych nie tylko fotowoltaiki.
 • ING Bank Śląski.
  Nazwa produktu: Ekopożyczka.
  RRSO: 17,53%.
  Prowizja: od 5,99% do 8,99%.
  Oprocentowanie: od 6,59% do 7,20%.
 • PKO BP.
  Nazwa produktu: Ekopożyczka na fotowoltaikę.
  Kwota kredytu: do 50 000 zł.
  Czas kredytu: do 10 lat.
  Inne: oferta dostępna również z ubezpieczeniem.

Kredyt na fotowoltaikę – jaki koszt i wysokość raty?

Na przykładzie jednej z wyżej przedstawionych ofert kredytu na instalację fotowoltaiki warto obszernie scharakteryzować koszty reprezentatywnego przykładu kredytu. Warto w końcu operować na przykładach – jeden z nich w pełnowartościowej postaci przedstawia PKO BP na swojej stronie internetowej 4 w towarzystwie prezentacji oferty „Ekopożyczka na fotowoltaikę”*.

 • Kwota kredytu: 44 505 zł.
 • Czas spłaty: 120 miesięcy (10 lat).
 • RRSO: 5,62%.
 • Miesięczna rata: 483 zł.
 • Całkowity koszt kredytu: 13 412 zł.
 • Całkowita kwota do zapłaty: 57 917 zł

* kalkulacja kredytu przedstawia reprezentatywny przykład aktualny w dniu tworzenia tekstu, tzn. 8 lipca 2020 roku i pochodzi ze strony internetowej produktu PKO BP.

A może kredyt gotówkowy na sfinansowanie instalacji fotowoltaiki?

To jednak nie wszystko. Zakup i instalacja paneli fotowoltaicznych może w praktyce zostać zrealizowany także przy pomocy klasycznego kredytu gotówkowego. Produkt ten w banku można uzyskać na dowolne, konsumenckie potrzeby, a zatem i także opisywane przedsięwzięcie. Przedstawiamy nasz ranking najlepszych produktów w tej kategorii.

Ostatnia aktualizacja: 26 Stycznia 2023
w 100% bezpieczny proces
6 - 96 miesięcy
Okres spłaty
24,20 %
RRSO
16,75 %
? zmienne
Oprocentowanie
3 000 - 60 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
11,52 %
RRSO
8 %
Oprocentowanie
1 000 - 240 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Nowość!
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
9,59 %
? szczegóły kosztów i prowizji dostępne będą przed podpisaniem umowy u konkretnego pożyczkodawcy
RRSO
1,64 %
? szczegóły kosztów i prowizji dostępne będą przed podpisaniem umowy u konkretnego pożyczkodawcy
Oprocentowanie
1 000 - 200 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

Koszty instalacji fotowoltaicznej – co się na nie składa?

Poza korzyściami i kluczową metodą finansowania, pora wreszcie scharakteryzować ogólny zakres kosztów, które tworzy inwestycja w fotowoltaikę. To niezwykle ważny aspekt, ponieważ determinuje on nie tylko to, kiedy, ale i czy w ogóle inwestycja przyniesie oczekiwane zwroty, co rozstrzyga jej opłacalność.

Przyjrzyjmy się najważniejszym czynnikom, które kształtują koszt całkowity inwestycji w panele fotowoltaiczne.

 • Najlepiej przy pomoc fachowego doradcy należy najpierw dokonać kalkulacji zależności mocy szczytowej instalacji od zapotrzebowania domu na energię.
 • W przypadku przeciętnego domu jednorodzinnego dwupiętrowego + poddasze ze spadzistym dachem, konieczny będzie montaż co najmniej kilkunastu paneli.
 • Koszt jednego panelu waha się między ok. 500 a 700 złotymi. Co za tym idzie, zakup ok. 14 paneli za cenę, przyjmijmy, 600 złotych wyniesie ok. 8400 złotych.
 • Niezbędne do montażu instalacji jest też zakupienie urządzenia zwanego inwerterem. Pozwala on dostosować parametry prądu płynącego z baterii słonecznych na potrzeby odbiorników energii znajdujących się już w domu.
 • Koszt zakupu inwertera waha się między kilku, a nawet kilkunastoma tysiącami złotych – po krótkich poszukiwaniach, znaleźć można jednak pełnowartościowe urządzenie za cenę ok. 6500 złotych.
 • Ostatnim elementem tworzącym koszty adaptacji domu na wymagania instalacji fotowoltaicznej jest przymocowanie paneli do dachu lub ściany domu, a także związana z tym robocizna – działaniami tymi zajmują się w końcu wykwalifikowani fachowcy.
 • Podsumowując, koszty instalacji fotowoltaicznej mogą wahać się między 25 a 50 tysiącami złotych, ściśle będąc zależnym od powierzchni domu, jego zapotrzebowania energetycznego i kosztów sprzętu, jaki uda się znaleźć. Nie należy też zapominać o opłaceniu robotników oraz doradców, gdyż w przypadku tak rozbudowanych przedsięwzięć powinno zasięgać się pomocy profesjonalistów.
co tworzy koszt zakupu fotowoltaiki

Dopłaty do fotowoltaiki i dofinansowanie

Kredyt w banku, choć relatywnie to wyjątkowo wygodne i konkurencyjne rozwiązanie, nie jest jednak jedyną metodą finansowania inwestycji w fotowoltaikę. Montaż takiej instalacji to inicjatywa proekologiczna, które w ostatnich latach cieszą się dużym wsparciem zarówno ze strony instytucji unijnych, jak i państwowych.

Przykładowe programy dofinansowujące zakup fotowoltaiki.

 • Rządowy program „Mój Prąd”.
  – Dotacja do 5000 złotych.
  – Tylko dla osób fizycznych (nie dla przedsiębiorców).
  – Środków nie trzeba zwracać.
  – Instalacja do maksymalnej mocy 10 kWp.
 • Program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Czyste Powietrze”.
  – Pożyczka na kwotę od 7 do 53 tys. zł.
  – Maksymalny okres 15 lat.
  – Preferencyjne oprocentowanie.
  – Dla domów jednorodzinnych i lokali mieszkalnych.
  – Wnioski można składać od 19 września 2018 roku do 30 czerwca 2027 roku..
 • Program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Prosument 2„.
  – Dofinansowanie od 15 do 30% kosztu montażu paneli fotowoltaicznych.
  – Maksymalny okres 15 lat.
  – Oprocentowanie 1%.

Polecamy również:

Czy warto inwestować w fotowoltaikę? Podsumowanie

Nie da się ukryć, że za inwestowaniem w montaż fotowoltaiki przemawia wiele przekonujących argumentów – poza aspektami ekologicznymi, niezwykle ważna jest też perspektywa zwrotu inwestycji i czerpania korzyści m.in. z niższych rachunków za energię, jaką zużywają domownicy.

Nie należy jednak zapominać o tym, że opisywana inwestycja to procedura kosztowna i złożona, która zawsze powinna być poprzedzona wnikliwym rozeznaniem się na rynku usług, aby znaleźć jak najlepszy osprzęt, a także godnych zaufania fachowców. Warto też dokonać kalkulacji, czy określona konfiguracja okaże się dla naszego domu opłacalna i znaleźć najlepszą metodę na finansowanie.

Dzięki takim formom, jak kredyt na fotowoltaikę, inwestowanie w odnawialne źródła energii jest dziś prostsze niż kiedykolwiek. Tłumaczy to zresztą lawinowy wzrost popularności tego rozwiązania – być może, także i dla naszego domu okaże się ono optymalną inwestycją w odciążenie i domowego budżetu, i naszej planety.

Źródła:

 1. http://polskapv.pl/polski-rynek-fotowoltaiczny-w-liczbach-stan-na-31-grudnia-2017r/ 
 2. http://polskapv.pl/rynek-mikroinstalacji-fotowoltaicznych-polsce-2018-r/
 3. http://polskapv.pl/rynek-mikroinstalacji-fotowoltaicznych-polska-2019/
 4. https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/pozyczki/ekopozyczka/
Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły