Kredyt na remont domu lub mieszkania. Kredyty remontowe

Kredyt na remont domu lub mieszkania. Kredyty remontowe

Mijający czas odbija się na stanie domu czy mieszkania i czasem przychodzi moment, gdy trzeba podjąć decyzję o remoncie. Warto dobrze przemyśleć taką inwestycję i zastanowić się nad tym, czy kredyt na remont domu jest tym właściwym rozwiązaniem. Co warto wiedzieć o kredytach remontowych?

Kredyt na remont mieszkania i domu to jedna z najpopularniejszych pomocy finansowych, o które w bankach stara się większość Polaków. Nic dziwnego, skoro rocznie w kraju nad Wisłą wykonuje się mniej więcej 700 tysięcy remontów1. Opierają się one głównie na wymianie niektórych lub wszystkich instalacji, mających przywrócić nieruchomościom ich pierwotną wartość techniczną. Biorąc jednak pod uwagę mniejsze renowacje domowe, jak: malowanie czy wymiana kafelków, ilość takich kosmetycznych napraw może być liczona w milionach.

Remonty domów i mieszkań nie są wykonywane wyłącznie z powodu naturalnego biegu czasu. Często domownicy decydują się na zmiany, kierując się nowymi trendami lub innym spojrzeniem na mieszkaniową estetykę. Przykładowo, aranżacja lokalu w kierunku stylu skandynawskiego czy rustykalnego nie jest tanią realizacją i może pochłonąć sporo gotówki. Jakieś rozwiązanie? Kredyt gotówkowy, kredyt na remont mieszkania bądź kredyt pod hipotekę to jedne ze sposobów, dzięki którym choć po części zrealizujesz swoje plany i marzenia odnośnie własnych, przytulnych czterech kątów.

Jaki kredyt na remont mieszkania wybrać?

Osoba poszukująca dodatkowych środków na remont decyduje się zwykle na dwie najpopularniejsze opcje. Są to: kredyt gotówkowy lub hipoteczny. Czym charakteryzują się oba rozwiązania finansowe?

Kredyt gotówkowy na remont

Ten rodzaj pomocy finansowej udzielany jest bez określonego celu. Stąd też kredytobiorca nie musi ściśle tłumaczyć się przed bankiem ze sposobu, w jaki spożytkował otrzymane środki. Najczęściej kredyt remontowy jest po prostu kredytem gotówkowym, który pozwala na odświeżenie swoich domowych przestrzeni. Jego zaletą jest szybkość otrzymania środków oraz mniej restrykcyjne sprawdzanie historii kredytowej klienta, niż ma to miejsce w wypadku kredytu hipotecznego na remont.

Jednak obok zalet, kredyt gotówkowy posiada także wady. Do głównych z nich należą: wyższe oprocentowanie oraz niewysoka kwota, o jaką można wnioskować. Stąd też kredyt gotówkowy na remont pozwala na wykonanie niezbyt rozbudowanych renowacji swojego domu lub mieszkania. Z kolei, gdy rozmyślasz o remoncie generalnym, lepszym rozwiązaniem jest kredyt pod hipotekę. Dzięki niemu otrzymasz finansowanie na bardzo zadowalającym poziomie. Aby znaleźć kredyt dostosowany do Twoich potrzeb, skorzystaj z naszego rankingu kredytów gotówkowych.

Kwota kredytu
Wprowadź cyfrę
Okres spłaty
Wprowadź cyfrę

Kredyt pod hipotekę na remont

Gdy szykujesz się na duży remont, to warto sięgnąć po pokaźne środki z kredytu hipotecznego. Jego niskie oprocentowanie, wysokie dostępne kwoty (nawet do 100 tysięcy złotych) oraz długi okres spłaty (istnieją opcje 30-letnie) pozwalają na kompleksową renowację nieruchomości. Niestety tak wysoka jakość usług wiąże się z wieloma ograniczeniami i warunkami, które trzeba spełnić.

Po pierwsze, na przelew środków z kredytu pod hipotekę trzeba poczekać nawet miesiąc (i to często w kilku transzach). Kolejną kwestią jest szczegółowa weryfikacja kredytobiorcy, który musi wpasować się do zaufanego profilu klienta banku. I najważniejsze – biorąc kredyt hipoteczny na remont, ryzykuje się własną nieruchomością. Problemy ze spłatą takiego kredytu mogą skutkować utratą domu lub mieszkania. Dlatego na ten typ zobowiązania mogą zdecydować się tylko osoby, które są przekonane, że poradzą sobie ze spłatą wszystkich rozbitych na raty należności kredytowych.

Jak otrzymać kredyt na remont mieszkania?

Zanim złożysz wniosek o kredyt remontowy, warto byś najpierw dokładnie zbadał warunki, które proponuje każdy z banków. Obok kwoty kredytowej istotne są odsetki oraz długość spłaty. Pomocne przed podjęciem decyzji będzie też zapoznanie się z naszą porównywarką kredytów. Po złożeniu wniosku (stacjonarnie, telefonicznie lub przez internet) bank rozpoczyna badanie zdolności kredytowej kandydata. W tym celu sprawdza bazy dłużników, z których najważniejszą jest Biuro Informacji Kredytowej. Zła historia pożyczkowa, którą wykazuje BIK, zdecydowanie obniża szansę na otrzymanie kredytu.

Bank sprawdza także wysokość dochodów i na jej podstawie ustala kwotę, którą może otrzymać kredytobiorca. Niestałe dochody lub te pochodzące z niesprawdzonych źródeł zazwyczaj nie dają szans na kredyt. Regularne dochody poświadczone umową o pracę to sytuacja najbardziej klarowna dla instytucji bankowej.

Inaczej przebiegają formalności w przypadku wniosku o kredyt gotówkowy, a inaczej wygląda staranie się o kredyt pod hipotekę. W pierwszym przypadku trzeba dostarczyć tylko potwierdzenie swoich dochodów, zaś kredyt hipoteczny wymaga przedstawienia wielu dokumentów. Są to m.in.: akt własności, wycena nieruchomości czy kosztorys remontu. Warto pamiętać o tym, że profesjonalna wycena nieruchomości, którą wykonuje bank, kosztuje ok. 500 zł. Wartość kredytu hipotecznego na remont nie może także przekroczyć 60-80% wartości nieruchomości. Każdy bank stosuje w tym względzie osobne zasady, z którymi warto się zapoznać jeszcze przed podpisaniem umowy.

Kosztorys remontu a kredyt

Kosztorys remontu pomaga poprawnie zaplanować swoją mieszkaniową lub domową renowację. Dzięki czemu wszelkie prace wykonasz sprawnie i przede wszystkim – terminowo. W przypadku kredytu gotówkowego kosztorys jest tylko formą pomocy i nawigacji. Natomiast biorąc kredyt remontowy na hipotekę, zmuszony jesteś do przygotowania dokładnej rozpiski kosztów, którą bank może zaakceptować bądź nie. Co ważne, nie możesz odstępować od swoich planów remontowych czy nagle wprowadzać w nich wyraźnych zmian bez konsultacji z bankiem. Do instytucji finansowej muszą być też dostarczone faktury i rozliczenia remontu, potwierdzające dane z kosztorysu, które dowodzą, że otrzymane środki zostały spożytkowane zgodnie z przeznaczeniem. Specjaliści często powtarzają, że w planach warto wziąć pod uwagę środki na nieprzewidziane wydatki. Dlatego zawsze wnioskuj o kredyt wyższy, o mniej więcej 10% niż koszt zapowiadanego remontu.

Co zrobić, jeśli bank nie chce przyznać kredytu na remont?

Gdy po złożeniu wniosku o kredyt remontowy bank nie przyzna środków, nie oznacza to wcale, że musisz pożegnać się z marzeniami o planowanych zmianach. Prawdopodobnie musisz odrobinę zmodyfikować swoje działania i wybrać tańsze rozwiązanie. Gdy remont ma być niewielki i jego głównym celem jest szybkie odświeżenie ścian, to skorzystaj z karty kredytowej. Ta opcja pozwoli uzyskać szybkie kilka tysięcy złotych, których spłata nie będzie obarczona zbyt wysokimi odsetkami. Karta kredytowa może posłużyć też do wykonywania regularnych, niewielkich remontów, które po kilku latach złożą się na dużą renowacyjną rewolucję w Twoich czterech kątach.

Inną możliwość dają pożyczki pozabankowe, które są szybkim sposobem na uzyskanie gotówki potrzebnej do wykonania niezbędnych remontów. Te rozwiązanie jest wskazane, gdy bank odrzuca kolejne wnioski kredytowe. Pożyczki online można otrzymać często nawet z nieidealną historią kredytową oraz przy nieregularnych zarobkach. Szczególnie atrakcyjny jest sposób wnioskowania, który odbywa się w całości przez internet. Szybkość akceptacji wniosków online i wypłat sprawia, że masz szansę otrzymać pieniądze – w  zaledwie 15 minut. Pożyczki pozabankowe pozwalają nie tylko na uzyskanie ekspresowych, niewielkich środków w wysokości kilku tysięcy złotych, ale również pożyczenia większych sum, jak 60 tysięcy złotych w ofercie Smartney. Zdecydowanie łatwiej jest marzyć o pięknie zaaranżowanym lokalu, gdy posiada się możliwości wzięcia atrakcyjnych kredytów czy pożyczek. Dlatego dbaj o swoją historię kredytową i przystępuj do remontu, mając zaplanowany dokładny kosztorys i plan renowacji.

Źródła:

1. https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/infrastruktura-komunalna-nieruchomosci/nieruchomosci-budynki-infrastruktura-komunalna/gospodarka-mieszkaniowa-w-2018-roku,14,2.html

Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły
06.04.2020
Zostań w domu, otwórz konto firmowe w Pekao S.A. i zgarnij 1 000 zł premii!
Jakie konto firmowe jest najlepsze? Te pytanie z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Za to łatwo jest odnaleźć promocję, która szybko przykuje naszą uwagę. Bank Pekao S.A. właśnie uruchomił ofertę dla nowych klientów-przedsiębiorców, w której za wywiązanie się ze wszystkich warunków i aktywności oferuje premię, w wysokości aż 1 000 zł w gotówce. Zostań w […]
06.04.2020
Alior Bank kredyt konsolidacyjny – opinie i recenzja
Kredyty gotówkowe mają to do siebie, że gdy są zaciągnięte w podobnym czasie, mogą spowodować zator finansowy w budżecie domowym. Dlatego kredytem o szczególnym charakterze jest Kredyt konsolidacyjny w Alior Banku, który pozwala połączyć kilka niespłaconych zobowiązań w jedną, miesięczną ratę. Ile wyniosą opłaty, odsetki oraz dodatkowe koszty? Oto aktualne opinie i recenzja produktu. Kredyt […]
06.04.2020
Santander Consumer Bank Kredyt samochodowy – opinie i recenzja
Dobry kredyt gotówkowy na nowe auto powinien być najtańszy i najlepszy ze wszystkich dostępnych ofert. Dodatkowo formalności powinny być do załatwienia w całości przez internet. Gdzie odnaleźć taki produkt? Ciekawe rozwiązanie dla klientów proponuje na przykład Santander Consumer Bank. Kredyt samochodowy przygotowany przez tę instytucję finansową jest ściśle stargetowany wobec klientów rozglądających się za nowym […]
Bank Pekao
06.04.2020
Bank Pekao – opinie i recenzja
W sferze bankowej można wyróżnić dwa sposoby na kształtowanie tożsamości danej instytucji bankowej. Jedni wybierają chwytliwe nazwy własne, inni wolą skrótowce. Do tego drugiego grona należy Bank Pekao, od niemal 100 lat mający przed sobą trudne zadanie pokazania, że nie ma nic wspólnego z konkurencyjnym bankiem o identycznej w wymowie nazwie. Sprawdzamy, czym wyróżnia się […]
06.04.2020
Otwórz eKonto w mBanku i odbierz 150 zł premii
Darmowe prowadzenie rachunku, bezpłatne użytkowanie karty przy 1 transakcji w miesiącu, a także atrakcyjny Program Poleceń, w którym możesz odebrać nawet 200 zł oraz wiele innych kompleksowych usług. To wszystko czeka na Ciebie pod warunkiem, że skorzystasz z promocji “eKonto z Premią – VIII edycja” i założysz konto osobiste w mBanku. Otwórz eKonto w mBanku […]
04.04.2020
Altus – jak wygrać z tą firmą windykacyjną?
Altus – co to za firma? Altus zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami, pomaga bowiem klientom odzyskać ich należność przy jednoczesnej dbałości o dobre imię firmy i relacje biznesowe z dotychczasowymi kontrahentami. Dlatego, jak możemy przeczytać na stronie samego przedsiębiorstwa, troska o dobro klienta to podstawa ich strategii. Altus dąży do ograniczenia ryzyka związanego z prowadzoną działalnością, […]