Kredyt na studia medyczne 2023 – nowe przepisy

Co roku w okresie rekrutacyjnym setki chętnych kandydatów staje przed szansą podjęcia prestiżowego kierunku studiów. Kierunek lekarski, bo o nim mowa, to często największe marzenie wielu młodych osób. Niestety, studia medyczne to nie tylko prestiż, ale i ciężka praca oraz spore nakłady finansowe. Nie każdy student potrafi udźwignąć taki nadbagaż. Na szczęście, może to zmienić kredyt na studia medyczne.

Kredyt na studia medyczne to sposób finansowania kosztów związanych ze studiowaniem tej konkretnej dziedziny. Nauka może kosztować nawet 250 tys. złotych, co przekracza możliwości finansowe wielu studentów. Młodzież ucząca się na innych kierunkach, najczęściej sięga po kredyty gotówkowe lub pożyczki. Przyszli lekarze mogą jednak skorzystać z kredytu na studia medyczne, udzielanego na preferencyjnych warunkach. Na czym polega kredyt na studia medyczne, kto może go otrzymać i czy jest możliwość umorzenia go w całości? Sprawdzamy to w dalszej części artykułu.

Czytaj także —> Kredyty dla lekarzy – czy medycy mają preferencyjne warunki?

Kredyt na studia medyczne — co to takiego?

Medycyna to wymagający kierunek, który w formie płatnej wiąże się z niemałymi kosztami. Szacuje się, że koszt 6-letnich studiów medycznych w kraju wynosi ok. 200-250 tys. zł. Udzielone finansowanie ma więc pomóc w zwiększeniu liczebności kadry lekarskiej w Polsce, a w szczególności w dziedzinie medycyny uznanej za priorytetową.

1 kwietnia 2022 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia (Dz.U.2022.665) regulujące zasady, według których udzielany jest kredyt na studia medyczne. Minister Zdrowia określa w nim terminy oraz sposób składania wniosków, a także tryb wypłaty i spłaty kredytu. Zakłada ono, m.in. całkowite umorzenie takiego finansowania.

kredyt na studia medyczne - infografika

Kredyt na studia medyczne to specjalny kredyt na warunkach preferencyjnych, skierowany wyłącznie do studentów kierunku lekarskiego. Podstawą do finansowania tego typu edukacji jest ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce 2.

Warunki finansowania na studia medyczne

Warunki udzielenia kredytu na studia medyczne dokładnie określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia. Zgodnie z tym projektem, może ubiegać się o niego każdy student, który spełnia jednocześnie oba poniższe podpunkty:

 • odbywa zajęcia prowadzone w języku polskim na kierunku lekarskim,
 • zajęcia prowadzone są w formie płatnej.

Wszyscy studenci odbywający studia medyczne w języku polskim na uczelni państwowej (tryb niestacjonarny) lub prywatnej stacjonarne lub niestacjonarne), mogą wnioskować o uzyskanie kredytu na studia medyczne.

Kto udziela finansowania na studia medyczne?

Od 18 lipca 2022 r. kredyt studencki na studia medyczne oferuje jedynie Bank Pekao S.A. (we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Ministerstwem Zdrowia). Każdy zainteresowany może osobiście złożyć wniosek w dowolnym oddziale Pekao maksymalnie 21 dni od rozpoczęcia semestru. Maksymalna kwota finansowania wynosi 20 000 zł za semestr studiów.

Medycyna niezmiennie króluje w rankingach najbardziej obleganych kierunków studiów. O jeden indeks każdego roku zabiega wielu kandydatów. Dla części osób alternatywą jest nauka na studiach płatnych. Kredyt na studia medyczne zwiększy dostępność środków na sfinansowanie studiów i będzie wspierał młodych ludzi w realizacji ich życiowych celów. Maksymalnie uprościliśmy proces udzielania kredytu, ponieważ przyjmujemy założenie, że po ukończeniu studiów osoby, które skorzystały z tej formy wsparcia, będą miały zdolność do jego spłaty, a dodatkowo, szczególnym prawnym zabezpieczeniem kredytu jest poręczenie udzielone przez Bank Gospodarstwa Krajowego – podkreśla Leszek Skiba, prezes Banku Pekao.


Innym rozwiązaniem na sfinansowanie wymarzonych studiów może być, np. kredyt gotówkowy.

Ostatnia aktualizacja: 23 Września 2023
Mistrzowski Kredyt Gotówkowy Santander Consumer Bank
1 - 5 lat
Okres spłaty
17,49 %
Oprocentowanie
1 000 - 150 000 zł
Kwota
28,98 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
ekoPożyczka Gotówkowa Santander Bank Polska
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
11,99 %
? zmienne
Oprocentowanie
5 000 - 300 000 zł
Kwota
18,24 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
PROMOCJA:

Realizuj swoje EKO plany i sprawdź, jak otrzymać zwrot prowizji RRSO 18,24%

Kredyt Gotówkowy VeloBank
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
12,49 %
? zmienne
Oprocentowanie
2 000 - 200 000 zł
Kwota
13,20 %
?
RRSO
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Pożyczka Gotówkowa Pekao S.A.
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
11,89 %
? zmienne
Oprocentowanie
1 000 - 250 000 zł
Kwota
12,04 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
PROMOCJA:

Prowizja 0% dla nowych Klientów oraz dla Klientów, którzy posiadają wyłącznie kredyt ratalny w Banku Pekao S.A.

Od kiedy można starać się o finansowanie na studia medyczne?

Wybierając kierunek lekarski w języku polskim na warunkach odpłatności, możemy starać się o kredyt na studia medyczne w dwóch terminach przypadających na rok akademicki — na początku każdego z semestru studiów (taki wniosek musimy złożyć w terminie 21 dni od rozpoczęcia danego semestru studiów) lub na początku roku akademickiego.

Jak złożyć wniosek o kredyt na studia medyczne?

Sposób składania wniosków jest bardzo wygodny. Możemy to zrobić na dwa sposoby:

 • w formie elektronicznej — za pośrednictwem systemu teleinformatycznego albo
 • w tradycyjnej formie papierowej — na specjalnym formularzu ustalonym przez bank (współpracujący z Bankiem Gospodarstwa Krajowego).

Wypłata pierwszej transzy kredytu następuje w ciągu 60 dni od rozpoczęcia danego semestru studiów. Pieniądze z kredytu wypłacane są na rachunek uczelni w transzach — raz w ciągu danego semestru studiów. Wypłata kolejnych transz kredytu jest poprzedzona weryfikacją wierzyciela. Sprawdzane jest, np. to, czy pożyczkobiorca w czasie trwania umowy nadal korzysta ze statusu studenta.

Na ile lat udzielany jest kredyt na studia medyczne w 2023?

Tego typu kredyt przyznawany jest na okres trwania studiów. Minimalny okres wynosi 1 rok akademicki, a maksymalny – 6 lat.

Kredyty na studia medyczne mają preferencyjny charakter. Cechuje je m.in.:

 • niskie oprocentowanie,
 • możliwość wydłużenia lub skrócenia czasu spłaty kredytu,
 • opcja na wcześniejsze rozpoczęcie spłaty kredytu,
 • możliwość obniżenia wysokości miesięcznej raty kredytu,
 • w przypadku trudnej sytuacji życiowej możliwe jest również zawieszenie spłaty rat kredytu wraz z odsetkami na czas nie dłuższy niż rok.

W trakcie odbywania studiów wszelkie odsetki należne bankowi pokrywa Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych. Jest to specjalny fundusz utworzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Czy możliwe jest umorzenie kredytu na studia medyczne?

Spłata finansowania może być mocnym obciążeniem dla budżetu osoby świeżo po studiach. Dlatego Ministerstwo Zdrowia zakłada możliwość jego umorzenia w całości, ale tylko w przypadku, gdy zostaną spełnione łącznie dwa poniższe rachunki:

 • odpracowanie studiów po ich ukończeniu (w ramach praktyki zawodowej) przez okres nie krótszy niż 10 lat w ciągu 12 kolejnych lat liczonych od dnia ukończenia studiów,
 • uzyskanie tytułu specjalisty w dziedzinie medycyny uznanej za priorytetową w dniu rozpoczęcia przez lekarza szkolenia specjalizacyjnego.

Wniosek o umorzenie kredytu może zostać złożony w związku ze szczególnie trudną sytuacją życiową lub trwałą utratą zdolności do spłaty zobowiązań. Warto pamiętać o tym, aby we wniosku zawrzeć szczegółowe uzasadnienie swojej prośby. Kluczowy jest również dokument potwierdzający spełnienie wszystkich okoliczności, które stanowią podstawę do złożenia wniosku.

Decyzje umarzające kredyt wydaje Minister Zdrowia oraz w ograniczonym zakresie banki.

Czy warto zaciągnąć kredyt studencki na studia medyczne w 2023 roku?

Studia medyczne w formie stacjonarnej na państwowej uczelni wyższej są co roku bardzo pożądanym kierunkiem. Niestety, nie każdy chętny może dostać się na studia lekarskie w formie bezpłatnej. A z kolei płatne studia to często koszt nie do przeskoczenia. Kredyt na studia medyczne może wtedy okazać nieocenioną pomocą, zwłaszcza że możliwe jest całkowite umorzenie takiego zobowiązania.

Dlatego, jeśli względy finansowe są naszą jedyną przeszkodą, powinniśmy pomyśleć nad tym, aby złożyć wniosek o taki kredyt i spełnić swoje marzenie o zostaniu świetnym lekarzem. Przypominamy tylko, że jest to dobre rozwiązanie dla osób, które są już w trakcie trwania studiów, dla świeżych studentów oraz dla przyszłych studentów. Z racji tego, że termin składania wniosku o taką pomoc przypada dwa razy na rok akademicki, nie musimy zaczynać studiów od razu z kredytem. Może to być jedynie opcja ratunkowa, w razie pogorszenia się naszej sytuacji finansowej podczas trwania nauki.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.6/5 - (7 votes)
Komentarze (3)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • m
  m

  michael

  06.07.2022, 09:27

  Wyróżniający się komentarz

  Czy jest gdzieś informacja na stronach banków jak i gdzie można złożyć taki wniosek?

  • P
   P

   Paulina Krupa

   14.07.2022, 10:12

   Wyróżniający się komentarz

   Od 18 lipca 2022 r. taki wniosek można odnaleźć na stronie Pekao S.A. Wraz z zaświadczeniem oraz dowodem osobistym należy złożyć go osobiście w oddziale.

 • ~
  ~

  ~brydka

  15.07.2022, 22:20

  Wyróżniający się komentarz

  Kogo my finansujemy? Uczelnie prywatne, a myślałam , że wspomagać będą biednych studentów, których nie stać na utrzymanie .

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie