Kredyt na świadczenie pielęgnacyjne – gdzie jest dostępny?

Czy świadczenie pielęgnacyjne wystarczy, aby dostać kredyt? Niestety tradycyjne banki nie są zbyt pomocne w takich sytuacjach. Sprawa jest tym trudniejsza, gdy zobowiązanie zaciągasz samodzielnie. Na rynku są jednak pewne produkty finansowe, które mogą Ci pomóc. Podpowiadam, gdzie ich szukać.

kredyt na świadczenie pielęgnacyjne

Kluczowe informacje

  • Samo świadczenie pielęgnacyjne nie jest wystarczającym dochodem, by na jego podstawie otrzymać kredyt w banku;
  • Dlatego, jeśli stanowi ono Twoje jedyne źródło dochodu, to niestety bank może odrzucić Twój wniosek kredytowy. Chyba że postarasz się o finansowanie wspólnie z drugim kredytobiorcą;
  • Od stycznia 2024 r. mają wejść w życie nowe przepisy, na podstawie których rodzice dzieci z niepełnosprawnościami, będą mogli podejmować pracę zarobkową, pobierając jednocześnie świadczenie pielęgnacyjne;
  • Na ten moment możesz skorzystać z innych form finansowania, jak pożyczki pozabankowe, które masz szansę otrzymać na samo świadczenie. O ile kwota, o którą zawnioskujesz wyniesie maksymalnie kilka tysięcy złotych;
  • Alternatywą są również pożyczki od rodziny oraz pożyczki prywatne. Odradzamy jednak tych ostatnich ze względu na duże ryzyko oszustwa i naliczania ponadprogramowych opłat.

Świadczenie pielęgnacyjne to wsparcie finansowe państwa, przyznawane osobom, opiekującym się niepełnosprawnym dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Przysługuje w momencie, gdy zrezygnujesz z pracy zawodowej, by móc opiekować się, np. rodzicem, dzieckiem czy małżonkiem.

Od 1 stycznia 2023 roku świadczenie to wynosi 2458 zł brutto miesięcznie 1 i wypłacane jest co miesiąc. Przyznawane jest bezterminowo, za wyjątkiem sytuacji, gdy orzeczenie o niepełnosprawności wydano na czas określony. Przez to bywa postrzegane jak regularny dochód, choć banki niestety oceniają je zupełnie inaczej.

Zasiłek pielęgnacyjny: ile wynosi świadczenie i komu przysługuje? Zobacz

W jakim banku dostanę kredyt na świadczenie pielęgnacyjne?

Żaden tradycyjny bank nie przyzna kredytu na świadczenie pielęgnacyjne, o ile jest to Twoje jedyne stałe źródło dochodu. Wynika to z podstawowego faktu, jakim jest obniżenie Twojej zdolności kredytowej. Istnieje duże ryzyko tego, że nie będziesz w stanie w dłuższej perspektywie spłacać zaciągniętego zobowiązania. Mowa tu nie tylko o kredytach hipotecznych na potężne kwoty. Dotyczy to również kredytów gotówkowych.

Osoby, które pobierają świadczenie pielęgnacyjne, mają bardzo ograniczone źródła dochodów. Sprawowanie opieki nad osobą niepełnosprawną uniemożliwia obecnie wykonywanie pracy zawodowej czy prowadzenie działalności gospodarczej. W dodatku świadczenia socjalne nie mogą zostać przejęte przez komornika. Dlatego z punktu widzenia banku, w przypadku problemów ze spłatą zobowiązania – nie ma łatwej i szybkiej możliwości odzyskania należności. To natomiast sprawia, że nie jesteś wiarygodny dla instytucji, a samo przyznanie pieniędzy obarczone jest wysokim ryzykiem. Konsekwencją tego może być właśnie odmowna decyzja na kredyt gotówkowy lub inne mniejsze zobowiązanie.

Jak dostać kredyt na świadczenie pielęgnacyjne?

Jedynym, realnym sposobem, na otrzymanie kredytu bankowego na świadczenie pielęgnacyjne, jest znalezienie współkredytobiorcy. Jego dochody we wniosku kredytowym będą podstawą do ubiegania się o pieniądze, a świadczenie pielęgnacyjne będzie postrzegane w takiej sytuacji jako wartość dodana.

Wśród akceptowanych źródeł dochodu współkredytobiorcy wymienię najważniejsze z nich:

  • umowa o pracę,
  • działalność gospodarcza,
  • umowa cywilnoprawna,
  • kontrakt,
  • renta lub emerytura.

ALE, sytuacja ta wkrótce może się zmienić. Ustawa z 26.07.2023 r. o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami (Dz.U. z 2023 r. poz. 1429) wprowadza ważną korektę do przepisów.

Od stycznia 2024 roku, rodzice dzieci z niepełnosprawnościami będą mogli podejmować pracę, jednocześnie pobierając świadczenie pielęgnacyjne. Co więcej, charakter ich zatrudnienia nie ma podlegać żadnym ograniczeniom 2. I z uwagi na pojawienie się stałego dochodu, ich zdolność kredytowa może znacznie wzrosnąć. Pojawia się więc szansa na to, że już wkrótce staniesz się dla banku wiarygodnym kredytobiorcą.

Czy wspólny kredyt gotówkowy to dobre rozwiązanie? Zobacz

Gdzie można uzyskać pożyczkę na świadczenie pielęgnacyjne?

Obecnie pożyczka na świadczenie pielęgnacyjne znajduje się w ofercie wielu firm pożyczkowych, działających na polskim rynku finansowym. Jej atrakcyjność w znacznej mierze opiera się na fakcie, że tego typu instytucje stawiają przed potencjalnymi klientami mniej wygórowane warunki niż tradycyjne banki. Często nie wymagają zaświadczenia o zarobkach, opierając się na zasadzie uproszczonych formalności.

Udzielenie pożyczki to też większa elastyczność i wysoka dostępność. Można ubiegać się o nią online, przedstawiając jedynie dane z dowodu osobistego i przechodząc weryfikację tożsamości. Po otrzymaniu zgody środki wysyłane są prosto na konto pożyczkobiorcy. W wielu przypadkach w taki sposób możesz starać się o wysokie kwoty rzędu kilkunastu (a czasem nawet kilkudziesięciu) tysięcy złotych. Znaczna swoboda dotyczy ponadto terminu spłaty zobowiązania, który może zostać rozłożony na wiele lat.

kredyt na świadczenie pielęgnacyjne - co to jest

Tego typu finansowanie nie wymaga znalezienia współpożyczkodawcy (* choć i tutaj czasem jest to konieczne, np. gdy masz długi).

Wybierając konkretną firmę pożyczkową, zwróć uwagę na takie aspekty, jak:

  • Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania,
  • wysokość pożyczki,
  • termin spłaty,
  • koszty dodatkowe,
  • łączny koszt zobowiązania,
  • forma zawarcia umowy.

Sprawdź oferty szybkich pożyczek online (* wśród nich odnajdziesz darmowe chwilówki);

Oferta sponsorowana
Przyznawalność
87 %
? Przyznawalność pożyczki liczona jest na podstawie liczby pożyczek udzielonych w ostatnich trzech miesiącach.
Wysoka
  • Pożyczka do 10000 zł
  • 3 miesiące na spłatę
  • Minimum formalności
Maks. pierwsza pożyczka
100 - 10 000 zł

Nie znaleziono ofert spełniających kryteria wyszukiwania

1.
Pewna Pożyczka
Okres spłaty
1 - 6 mies.
Kwota
100 - 5 000 zł
Pierwsza pożyczka gratis
Tak
? Dostępne darmowe pożyczki u pożyczkodawców
Przyznawalność
92 %
? Przyznawalność pożyczki liczona jest na podstawie liczby pożyczek udzielonych w ostatnich trzech miesiącach.
Bardzo wysoka

1285 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,7/5
Okres spłaty
3 - 120 mies.
Kwota
500 - 150 000 zł
Pierwsza pożyczka gratis
Nie
Przyznawalność
80 %
? Przyznawalność pożyczki liczona jest na podstawie liczby pożyczek udzielonych w ostatnich trzech miesiącach.
Wysoka

205 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
5,0/5
Okres spłaty
1 - 120 mies.
Kwota
100 - 150 000 zł
Pierwsza pożyczka gratis
Tak
? Zależnie od oferty pożyczkodawcy
Przyznawalność
90 %
? Przyznawalność pożyczki liczona jest na podstawie liczby pożyczek udzielonych w ostatnich trzech miesiącach.
Bardzo wysoka

1130 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Czy świadczenie pielęgnacyjne wlicza się do zdolności kredytowej?

Nawet pozabankowe firmy pożyczkowe są zobowiązane do sprawdzania historii w BIK i oceny zdolności kredytowej. Jak wspomniałem wcześniej, świadczenie pielęgnacyjne ma na nią znaczny wpływ, nie jest bowiem postrzegane jako regularny dochód. Wielu pożyczkodawców jednak podchodzi do tej kwestii dość łagodnie. W praktyce więc nawet jeśli Twoja sytuacja nie jest zbyt dobra, masz szansę otrzymać pieniądze.

Dodatkowo masz możliwość podjąć szereg działań, poprawiających, zdolność kredytową. Lub też możesz wnioskować o stosunkowo niską kwotę, rozłożoną na więcej rat. Dzięki temu comiesięczna spłata zobowiązania nie będzie dużym obciążeniem dla Twojego domowego budżetu. Jednocześnie będziesz stanowić mniejsze ryzyko dla pożyczkodawcy.

Jak zwiększyć zdolność kredytową? 9 porad Zobacz

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Na zdolność kredytową wpływa szereg kwestii dotyczących naszego życia zawodowego, ale nie tylko. Przede wszystkim banki i instytucje pożyczkowe biorą pod uwagę:

  • wysokość regularnych dochodów,
  • comiesięczne wydatki i zobowiązania,
  • historię kredytową,
  • wiek i rodzaj zatrudnienia,
  • rodzaj i warunki zobowiązania, o które się staramy,
  • liczbę osób pozostających na naszym utrzymaniu.

Na tej podstawie podmioty oceniają, czy jesteś w stanie bezproblemowo spłacać comiesięczną ratę. Im lepiej wypadniesz w tej analizie, tym większa szansa na to, że otrzymasz pieniądze.

Co zamiast kredytu w banku?

Najwygodniejszym i najszybszym rozwiązaniem jest skorzystanie z internetowych porównywarek, zestawiających najlepsze propozycje pozabankowych firm pożyczkowych. Jest ich na rynku całkiem sporo i mają niezwykle zróżnicowane oferty. Dzięki temu praktycznie każdemu uda się wśród nich znaleźć rozwiązanie dla siebie.

Alternatywnie możesz zainteresować się pożyczkami prywatnymi. Choć szczerze odradzam tego rozwiązania ze względu na to, że z perspektywy finansowej nie zawsze są najkorzystniejsze. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę, decydując się na nie, szczególnie w przypadku korzystania ze wsparcia nieznajomych osób.

Pożyczka pozabankowa

Pożyczki pozabankowe przybierają bardzo różnorodne formy. Są też skierowane do osób o rozmaitych potrzebach, często znajdujących się w niezbyt korzystnej sytuacji finansowej. Do Twojej dyspozycji są m.in.:

Co ważne, poszczególnie oferty pożyczkowe mogą znacznie różnić się od siebie. Rozbieżności, na które warto zwrócić szczególną uwagę, dotyczą:

  • kosztów pożyczki – w wielu firmach dostępne są pożyczki darmowe, oferowane głównie osobom korzystającym z ich usług po raz pierwszy. Czasem natomiast RRSO i opłaty dodatkowe znacznie zwiększają koszty zobowiązania;
  • okresu kredytowania – zależnie od wybranej opcji, spłata zaciągniętego zobowiązania może zostać rozłożona zarówno na 2, jak i nawet kilkanaście rat. Parametrem tym często możemy dość swobodnie manipulować, dostosowując wysokość rat do własnych potrzeb i możliwości;
  • wysokości pożyczki – na rynku są oferty sięgające zarówno kilku, jak i kilkudziesięciu tysięcy złotych;
  • ofert specjalnych i promocji – często nowi klienci (choć nie tylko) mogą liczyć na ulgi i zniżki, dzięki którym pożyczki stają się o wiele atrakcyjniejsze.

Pożyczki prywatne

Możesz także rozważyć zobowiązania prywatne. W tym jednak przypadku musisz pamiętać, że zawsze mowa tu o pożyczce, a nie kredycie. Takie formy nie są chronione prawnie, bo objęte są wyłącznie przepisami Kodeksu cywilnego. Z tego względu niestety zdarza się, że stanowią znaczne pole do nadużyć i wiążą się z wysokim ryzykiem oszustwa.

Pożyczki prywatne to zobowiązania zaciągane u osób fizycznych, a nie firm. Udzielić ich może praktycznie każdy i nie wymaga to angażowania pośredników. Ludzie oferujący taką formę wsparcia finansowego zamieszczają ogłoszenia w różnych miejscach online i offline, m.in.:

  • na tablicach i słupach ogłoszeniowych,
  • w mediach społecznościowych,
  • na forach internetowych,
  • w serwisach z ogłoszeniami lokalnymi i ogólnopolskimi,
  • i w wielu innych.

Główną zaletą tej formy finansowania jest fakt, że pieniądze ma szansę otrzymać praktycznie każdy – nawet osoba pozostająca w skrajnie złej sytuacji finansowej. Zwykle zdolność czy historia kredytowa nie są w ogóle weryfikowane przez pożyczkodawcę. Problem jednak w tym, że często wiąże się to z bardzo niekorzystnymi warunkami, np.:

  • wysokimi odsetkami,
  • niekorzystnym RRSO i oprocentowaniem,
  • niekorzystnymi warunkami spłaty w przypadku opóźnień.

Dodatkowo zawsze istnieje ryzyko, że pożyczamy pieniądze od osób nieuczciwych, a nawet niebezpiecznych. Mogą one usiłować np. wyłudzić nasze dane lub żądać uiszczenia wstępnej opłaty, co tylko pogorszy jeszcze bardziej Twoją sytuację (* szczególnie gdy świadczenia rodzinne stanowią jedyne źródło dochodu). Zalecam więc dużą rozwagę i ostrożność, by w ogóle sięgnąć po takie rozwiązanie.

Udzielę pożyczki prywatnej szybko i bez sprawdzania. Ostrożnie! Zobacz

Polecamy:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

Źródła:

1. gov.pl/web/rodzina/wiadczenie-pielegnacyjne

2. gov.legalis.pl/opiekunowie-osob-z-niepelnosprawnosciami-beda-mogli-pracowac-bez-ograniczen/

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie będzie widoczny publicznie

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()