Kredyt prywatny – jak znaleźć uczciwe oferty?

Kredyty zwykle utożsamiamy z produktami oferowanymi przez banki. Tymczasem kredyt prywatny swoją formalną genezę wywodzi od pożyczki prywatnej, która udzielana jest na mniej sformalizowanych warunkach. I z punktu widzenia klienta nie jest to wcale dobra wiadomość. Już tłumaczę dlaczego.

kredyt prywatny - jak znaleźć uczciwe oferty?

Kluczowe informacje

 • Nie ma czegoś takiego jak kredyt prywatny od prywatnej osoby. Pojęciem kredytu mają prawo posługiwać się wyłącznie banki oraz SKOK-i;
 • Jeśli natkniesz się w sieci na ofertę kredytu prywatnego, to w praktyce chodzi tu o pożyczkę prywatną, która wiąże się z dużym ryzykiem oszustwa;
 • Tego typu produkty nie są chronione prawnie, obowiązują je tylko zwykłe przepisy Kodeksu cywilnego. A to oznacza, że stanowią ogromne pole do nadużyć finansowych;
 • Ze swojej strony odradzamy korzystania z ofert pożyczek prywatnych. Jeśli już chcesz pożyczyć prywatnie, to skieruj się o pomoc do najbliższych Ci osób, co do których nie masz wątpliwości, że mają wobec Ciebie uczciwe zamiary.

Czasy, gdy złodziei mogliśmy spotkać tylko na ulicy, bezpowrotnie minęły. Obecnie przestępcy wykorzystują możliwości, jakie daje im internet. Wyłudzenie kredytu na dane z dowodu osobistego z późniejszą obietnicą pożyczenia pieniędzy? Tak, to jedne z zagrożeń, jakie może na Ciebie czekać, gdy nieroztropnie powierzysz informacje osobie, która wykorzysta je do własnych celów. Ale to nie wszystko, bo ryzyko jest znacznie większe, niż Ci się wydaje.

Co to jest kredyt prywatny?

Kredyty prywatne to innymi słowy, pożyczki prywatne, które mają stanowić ostatnią deskę ratunku dla osób najbardziej zadłużonych. Tego typu ofert szukają konsumenci, którym banki czy firmy pożyczkowe odmówiły udzielenia finansowania ze względu, m.in. na niską zdolność kredytową.

Na pierwszy rzut oka, światełko w tunelu, jakim są pożyczki pozabankowe prywatne, ma wiele zalet. Wyróżnia je minimum formalności, a także brak potrzeby spełniania, często mocno wyśrubowanych warunków. Zdarza się też, że taką pomoc możesz otrzymać na jakąkolwiek maksymalną kwotę, gdyż nie istnieją żadne odgórne widełki. I brzmi to naprawdę zachęcająco zwłaszcza dla tych, którzy znajdują się na finansowym zakręcie.

Chcę tylko podkreślić najważniejszą rzecz, jaką powinieneś wynieść z tego tekstu:

Na rynku nie znajdziesz w pełni legalnych kredytów prywatnych. Zgodnie z przepisami pojęcie kredyt zarezerwowane jest wyłącznie dla banków i SKOK-ów (kredytem konsumenckim mogą posługiwać się zarejestrowane firmy pożyczkowe). I tylko one formalnie mogą wykorzystywać tę nazwę w swoich ofertach. Cała reszta, którą znajdziesz na rynku pozabankowym, to prywatne pożyczki od prywatnych ludzi. A co za tym idzie, nie chronią Cię takie przepisy, jak chociażby klientów banków, w wyniku czego stanowisz łatwy łup dla różnego rodzaju oszustów.

Jak wygląda pożyczka od osoby prywatnej?

Załóżmy, że interesuje Cię prywatny kredyt i właśnie tę frazę wpisujesz w wyszukiwarkę. Ja nie musiałam długo szukać, bo jako jedne z pierwszych propozycji wyskoczyły mi kredyty prywatne na popularnej platformie ogłoszeniowej OLX. Na moje zapytanie OLX wyszukało aż 486 tego typu ogłoszeń.

kredyty prywatne w internecie
kredyt prywatny na olx

Wydawać by się mogło, że trafiliśmy do raju. Czeka na nas taki ogrom propozycji, że bez problemu na pewno gdzieś pożyczymy pieniądze. Jednak, czy aby na pewno pożyczymy, i czy aby na pewno, nie powinniśmy się niczego obawiać? Weszłam w szczegóły trzeciej oferty od góry (*dot. powyższej grafiki), a tam:

przykład oferty kredytu prywatnego
olx.pl

Idę dalej, może znajdę w innej ofercie więcej konkretów:

przyklad kredytu prywatnego
olx.pl

Takich ogłoszeń jest naprawdę całe mnóstwo. Co je łączy? A to, że osoba udzielająca pożyczki posługuje się jedynie utartymi sloganami: udzielę pożyczki bez BIK, z komornikiem, dla zadłużonych, czy dam szybki kredyt online bez zaświadczeń, jak i wiele innych frazesów.

W takich ofertach brakuje najważniejszych informacji, a więc konkretów. Ile wynosi RRSO i oprocentowanie? Jak wysokie są odsetki? Jakie są warunki spłaty w przypadku opóźnień? Jak wygląda weryfikacja tożsamości? W jaki sposób nastąpi wypłata środków? I najważniejsze: kto pożycza Ci pieniądze? Odpowiedzi na te pytania powinieneś znać, jeszcze zanim napiszesz wiadomość prywatną do pożyczkodawcy, że jesteś zainteresowana/-y pożyczką.

Oczywiście nie chcę z góry zakładać, że powyższe przykłady ofert kredytów prywatnych są nieuczciwe. Być może otrzymasz pieniądze, tylko jakim kosztem? Czy osoba prywatna nie zażyczy sobie horrendalnie wysokich odsetek? Bądź w trakcie umowy pożyczki, nie zmieni jej warunków? I czy dane, która wpisała w ogłoszeniu, faktycznie do niej należą? Znane są przypadki wyłudzaczy, którzy posługiwali się tożsamością innych pokrzywdzonych klientów, rzekomo przyznających finansowanie. Choć równie popularny jest model udzielania pożyczki od osoby prywatnej z zagranicy.

Jak rozpoznać oszusta pożyczkowego?

Nie będę koloryzować, nie ma jednej sprawdzonej metody na to, by zdemaskować oszusta pożyczkowego. Mogę jednak przedstawić kilka punktów, na które powinieneś zwrócić uwagę, gdy zgłosisz się do osoby prywatnej o pomoc.

„Dam kredyt prywatny”uważaj na takie oferty!

Uważaj na ogłoszenia rozpoczynające się: Załatwię kredyt dla zadłużonych, Oferuję kredyt prywatny bez BIK, Zapraszam po sprawdzone pożyczki prywatne czy Dam kredyt prywatny. To jedne z wielu haseł promocyjnych, które mają przekonać zdesperowanych klientów do sięgnięcia po pożyczkę. W praktyce jednak nie czeka na Ciebie żadna pożyczka a typowe oszustwo.

Zweryfikuj osobę oferującą prywatny kredyt

Sprawdź dane osobowe inwestora i później zweryfikuj ich wiarygodność. Powinny być one podane w samym ogłoszeniu. Jeśli masz do czynienia z osobą, która ukrywa swoje personalia, to najprawdopodobniej nie ma ona wobec Ciebie uczciwych zamiarów.

Jeśli zaś pożyczkodawca udostępnia swoje dane, to sprawdź je w pierwszym kroku w KNF, czy widnieje w Rejestrze pośredników kredytu konsumenckiego lub na jej Liście Ostrzeżeń. Zajrzyj także do CEIDG i poszukaj o tej osobie opinii w internecie.

Nie jesteś pewien, czy masz do czynienia z legalnym podmiotem? Sprawdzaj na bieżąco naszą Listę Ostrzeżeń. W razie wątpliwości napisz do nas na: zgloszenia@czerwona-skarbonka.pl.

Ukryte opłaty

To kolejna istotna kwestia. Wystrzegaj się wysyłania pieniędzy na wszelkiego rodzaju opłaty przedwstępne, wstępne czy weryfikacyjne jeszcze przed podpisaniem umowy. Oszuści często oczekują od klientów zapłaty za samo wyrażenie chęci wzięcia pożyczki.

Niestety sami konsumenci w akcie desperacji akceptują takie warunki. W końcu przelew na 20 czy 50 zł nie jest jeszcze dużym wydatkiem w porównaniu do finansowania, które chcemy zaciągnąć na 20 czy 30 tys. zł. Jest to duży błąd.

W tym momencie pokażę Ci, jak może wyglądać przykładowa próba wyłudzenia pieniędzy, na którą natknęłam się w internecie. Tym razem nie korzystałam z prywatnej oferty dostępnej na portalu ogłoszeniowym, a z pozoru legalnie wyglądającej strony wygodnepozyczki[.]pl.

przykladowy kredyt prywatny

Na wstępie mogę przeczytać, że są to pożyczki pozabankowe i prywatne bez BIK i KRD, czyli jest to szybka pożyczka bez baz.

kredyt prywatny oszustwo

Zainteresowana wypełniłam wniosek, ale uzupełniłam go o totalnie zmyślone dane (imię i nazwisko, nr telefonu czy nawet PESEL). Na odpowiedź serwisu nie musiałam długo czekać. Otrzymałam od niego poniższą wiadomość:

przyklad przedplaty kredyt prywatny

Czyli, krótko mówiąc – mój wniosek uzupełniony o fikcyjne dane, został zaakceptowany. Na dodatek mam jeszcze drugą alternatywę w postaci prywatnych pożyczek. Aby aktywować tę usługę i założyć konto, muszę tylko wykonać opłatę w wysokości 79 zł.

I tutaj nasuwa mi się jedna myśl. Jeśli nie jesteś w stanie otrzymać pożyczki tradycyjnymi kanałami, to moim zdaniem: wysłanie tak drogiego SMS-a również nie przyniesie oczekiwanego przez Ciebie rezultatu. Pobieranie przez pożyczkodawcę jakichkolwiek opłat, jeszcze przed uzyskaniem decyzji kredytowej i podpisaniem umowy, to olbrzymie ryzyko, że zostaniesz oszukany.

Konstrukcja umowy prywatnej pożyczki

Przede wszystkim do wglądu musisz dostać umowę, która będzie zaakceptowana przez obie strony transakcji. Nie żadne certyfikaty podmiotu, które mogą mieć nawet potwierdzenia wiarygodności Komisji Europejskiej. Często są one spreparowane i można je kupić lub zrobić w internecie za kilkanaście złotych. Podobnie zresztą, jak umowy. Jeden z takich przykładów, pokażę Ci na poniższym skrinie:

przykład złej umowy kredytu prywatnego

Dobrze skrojona umowa powinna w sposób czytelny przedstawiać poniższe informacje:

 • dane personalne i korespondencyjne pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy;
 • wysokość oprocentowania finansowania (RRSO);
 • całkowity koszt pożyczki (nie patrz na samo oprocentowanie, bo często inwestorzy doliczają sobie dodatkowe opłaty i wysokie prowizje);
 • okres spłaty;
 • warunki naliczania odsetek w przypadku opóźnień;
 • ewentualne promocje oraz ich warunki.

Uważaj na „promocje”

Osoby prywatne mogą również nawoływać do różnego rodzaju last ofert, proponując pożyczki za darmo, czyli typowe produkty, które odnajdziesz w firmie pożyczkowej. Ich wysyp jest głównie na serwisach ogłoszeniowych typu OLX, Oferteo, ale i na Facebooku, czego przykład wrzucam poniżej:

przyklad oferty kredytu prywatnego za darmo

W sferze kredytów prywatnych nie ma czegoś takiego, jak darmowa pożyczka do 100 tys. zł za darmo! Jest to zwykły fejk. Zgodnie z prawem pożyczkobiorca, który korzysta z darmowej chwilówki od firm pożyczkowych, chroniony jest przepisami Ustawy o kredycie konsumenckim. A biorąc, kredyt bez prowizji w banku, jesteś zabezpieczony przepisami ustawy Prawo bankowe. W przypadku prywatnych inwestorów nie chronią Cię żadne z powyższych przepisów. Co to oznacza?

To, że nie dostaniesz żadnej pożyczki za darmo, tym bardziej, jeśli jesteś osobą zadłużoną. A w momencie, gdy nie oddasz zobowiązania na czas, prywatna osoba może naliczyć Ci dowolną karę, oprócz karnych odsetek, np. dorzucić karne oprocentowanie. Pomijam już takie aspekty, jak zastraszanie czy nachodzenie w domu lub miejscu pracy.

Kredyt a pożyczki – różnice

Dla ułatwienia rozróżnię teraz dwa terminy, które częstokroć przewijają się w ofertach banków, instytucji pozabankowych czy właśnie osób prywatnych.

KredytPożyczka
Podstawa prawnaUstawa Prawo bankoweUstawa Kodeks cywilny
Przedmiot umowyŚrodki pieniężneŚrodki pieniężne lub rzeczy mające jakąś wartość
(np. samochód, nieruchomość, dzieła sztuki)
Strony umowyBank jako podmiot udzielający kredytuKażdy podmiot (osoba fizyczna, firma), który posiada środki do udzielenia pożyczki.
Sposób zawarcia umowyUmowa pisemnaUmowa pisemna dla pożyczki powyżej 1 tys. zł.
Cel zawarcia umowyOznaczony w umowieDowolny
Termin spłatyOkreślony w umowieNie musi być określony w umowie. Zgodnie z przepisami dłużnik ma obowiązek zwrócić finansowanie w ciągu 6 tygodni po wypowiedzeniu umowy przez udzielającego pożyczki.
KosztyUmowa jest bezpłatna, ale może zawierać dodatkowe koszty, np. prowizję, marżę, odsetkiUmowa jest płatna lub bezpłatna. Strony umowy ustalają dowolne koszty z poszanowaniem przepisów, m.in. o odsetkach maksymalnych czy kosztach pozaodsetkowych.

Na co uważać, biorąc pożyczki prywatne online?

 1. Na umowę, która na pierwszy rzut oka może uwzględniać najważniejsze podpunkty. Haczyk może bowiem tkwić gdzieś indziej. Przykładowo inwestor na różne sposoby może utrudniać Ci zwrot finansowania na czas tylko po to, by później domagać się kwoty zwiększonej o odsetki za niedotrzymanie warunków umowy.

Oczywiście w takim wypadku możesz bronić swoich praw w sądzie. Jednak praktyka pokazuje, że w większości takie sprawy rozstrzygane są z wyrokiem korzystnym dla osoby udzielającej finansowania.

2. Na podawanie swoich danych osobowych. Pamiętaj, że internet to wylęgarnia oszustów, którzy mogą udawać wielkich inwestorów zza oceanu. Faktycznie może im chodzić nie o udzielenie kredytu a kradzież tożsamości, czyli po prostu wyłudzenie Twoich danych osobowych.

Pamiętaj, że przesyłając prywatnej osobie swoje poufne personalia lub co gorsza zdjęcie dowodu osobistego, narażasz się na duże niebezpieczeństwo. Mogą one zostać wykorzystane, np. do wyłudzania kredytów, zawierania umów o abonament lub do innych niecnych czynów.
 1. Na literówki i poprawną polszczyznę. Niektóre podmioty wykorzystują w swoich ofertach nazwy kojarzące się z brandami znanych firm finansowych. Równie istotna jest forma, w jakiej później komunikuje się z Tobą pożyczkodawca. Chodzi mi nie tylko o to, czy oferta nie zawiera literówek lub nie wygląda jak wyjęta z googlowskiego translatora. Ale również o sposób, w jaki pisze z Tobą inwestor vel. bot. Czy w Waszej rozmowie są błędy językowe? Czy nie odpowiada na postawione przez Ciebie pytania? Czy zachęca Cię do wykonania kolejnych opłat, obiecując, że to już ta ostatnia? Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś TAK, to czym prędzej zakończ z nim rozmowę i zgłoś próbę oszustwa do organów ścigania.
 2. Komendy do wykonania określonych działań. Przykład pierwszy z brzegu: Actryt Bank, który pod przykrywką obietnicy przyznania pożyczki, zachęcał do otwierania rachunku w zagranicznym banku. Koniec końców klient, aby uruchomić konto, musiał przebrnąć przez co najmniej kilka przedpłat weryfikacyjnych w wysokości kilkuset złotych każda. A i tak nie otrzymał na nie obiecanych pieniędzy.
 3. Formę kontaktu. To również ważny podpunkt, bowiem oszuści upodobali sobie komunikowanie się poprzez WhatsApp i właśnie w ten sposób często dochodzi do podsyłania różnych załączników, które konsument ma obowiązek podpisać. Niestety, godząc się na taki scenariusz, praktycznie odbierasz sobie szansę na odszukanie oszusta.

Jak sprawdzić, czy oferta pożyczki prywatnej jest uczciwa?

Oczywiście, czysto teoretycznie pożyczanie pieniędzy może stanowić pewien sposób na biznes. I nie kwestionuje tego, że nie znajdziesz na rynku wiarygodnego inwestora, który działa w sposób uczciwy. Niestety, w praktyce jest ich niewielu.

Jak sprawdzić, czy prywatny pożyczkodawca ma wobec Ciebie uczciwe zamiary? Przede wszystkim większość osób, które oferuje pożyczkę prywatną, nie ma problemów z pożyczaniem pieniędzy tym klientom, którzy są naprawdę bardzo ryzykowni, czyli bardzo zadłużeni nawet na setki tysięcy złotych. I w tym momencie powinna Ci się zapalić czerwona lampka. Bo takie postępowanie dość mocno odbiega od podejścia osób, które zdecydowały się zarabiać w ten sposób. Po pierwsze dlatego, że ponoszą one ogromne ryzyko (*co się stanie z jego działalnością, gdy niewypłacalny klient jednak nie zwróci pożyczki, nie ma też finansów na spłatę odsetek). I po drugie dlatego, że ów inwestor rekompensatę ryzyka poniesie z własnej kieszeni. A to się kompletnie kłóci z ideą zarabiania pieniędzy.

Zapytałam również Panią Prezes Zarządu Fundacji Rynku Rozwoju Finansowego dr Annę Mlostoń-Olszewską, z którą mamy okazję współpracować w ramach wyszukiwania nieuczciwych podmiotów na rynku finansowym, jak z gąszcza ofert prywatnych pożyczkobiorców, wiedzieć, że mamy do czynienia z oszustem.

cytat-dr Anna Mlostoń-Olszewska, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego

W popularnych serwisach ogłoszeniowych łatwo natknąć się na reklamy nieuczciwych podmiotów i osób prywatnych, które podszywają się pod firmy pożyczkowe lub pośredników kredytowych. Naszą czujność powinny wzbudzić takie hasła jak „pożyczka od ręki”, „pożyczka bez badania zdolności kredytowej” czy też „pożyczamy osobom zadłużonym”. Choć instytucje pożyczkowe z reguły charakteryzują się zdecydowanie szybszymi procesami obsługi klienta niż ma to miejsce w bankach, to jednak cała procedura i wymogi są ściśle określone w prawie. Jednym z obowiązków instytucji pożyczkowych jest każdorazowe zbadanie zdolności kredytowej konsumenta. Jeśli więc ktoś oferuje nam pożyczkę bez wcześniejszego odpytania w zewnętrznych bazach o naszą historię kredytową, to pierwszy znak, że mamy do czynienia z próbą oszustwa. Podobnie jest w przypadku jakichkolwiek opłat przed udzieleniem kredytu, np. za rozpatrzenie wniosku kredytowego. Instytucje pożyczkowe oraz pośrednicy kredytowi nie pobierają z tego tytułu żadnych opłat. Zatem w sytuacji, gdy ktoś wymaga od nas uiszczenia jakiejś kwoty, nawet symbolicznej, jeszcze przed uruchomieniem pożyczki to wyraźny sygnał, że jest to próba wyłudzenia.

dr Anna Mlostoń-Olszewska, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego

Kto udzieli pożyczki zadłużonym?

Wyjść jest kilka. Może nie są one komfortowe i rozmijają się z Twoim podejściem pokazania najbliższym, że jesteś niezależna/-y finansowo. Ale z pewnością są to rozwiązania w 100% bezpieczne. Nie musisz się przy tym obawiać ryzyka oszustwa, jak ma to miejsce przy ofertach od obcych osób.

Jedną z opcji jest pożyczka od rodziny. Czasem warto schować dumę w kieszeń i jeśli masz taką możliwość, poproś o pomoc najbliższych. Tym bardziej gdy nie potraktujesz jej jako bezzwrotny prezent, a regularnie będziesz oddawać pożyczoną sumę wedle ustaleń.

Kolejną możliwością jest kredyt z poręczycielem. Tutaj również o pomoc warto zwrócić się do bliskiej osoby, bo przy braku zdolności kredytowej zwyczajnie nie masz co liczyć, że któraś legalnie działająca instytucja zaakceptuje Twoje zadłużenie.

Gdy masz sporo długów, ale Twoja sytuacja nie należy jeszcze do beznadziejnych przypadków, to masz szansę na pożyczkę dla zadłużonych w firmie pożyczkowej. Musisz jednak posiadać jako taką zdolność, a historia w BIK-u nie może składać się wyłącznie z negatywnych wpisów.

Sprawdź pożyczki dla zadłużonych ze złą historią kredytową:

Opinie:
3,7/5
Okres spłaty
6 - 36 miesięcy
? 6,11, 18, 24, 30, 36 rat
Maks. pierwsza pożyczka
1 000 - 20 000 zł
Czas wypłaty
od 10 minut

2460 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
3,7/5
Okres spłaty
4 - 50 miesięcy
Maks. pierwsza pożyczka
1 000 - 30 000 zł
Czas wypłaty
15 minut

3268 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
3,9/5
Okres spłaty
61 - 90 dni
Maks. pierwsza pożyczka
100 - 10 000 zł
Czas wypłaty
15 minut

2766 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
6 - 96 miesięcy
Maks. pierwsza pożyczka
1 000 - 60 000 zł
Czas wypłaty
30 minut

4167 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,4/5
Okres spłaty
1 miesiąc
Maks. pierwsza pożyczka
500 - 6 000 zł
Czas wypłaty
kilka minut

3369 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Prywatny kredyt hipoteczny

Popularność prywatnych ofert to tak naprawdę studnia bez dna, bo mogą się one podpinać pod wszystkie rodzaje „kredytów”. W tym pod prywatne kredyty hipoteczne. Nie ma czegoś takiego! Lichwiarzom może chodzić tutaj o pożyczki pod zastaw nieruchomości, które według prawa są niedozwolone i grożą utratą mieszkania lub domu.

Prawo do udzielania kredytów hipotecznych mają wyłącznie banki i SKOK-i. A wszelkie inne osoby fizyczne czy podmioty gospodarcze, oferujące taką szybką pomoc, zwyczajnie naruszają prawo. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o prywatne kredyty oddłużeniowe i konsolidacyjne. Nie daj się zwieść takim ogłoszeniom.

na co uważać przy kredytach prywatnych

Czy warto brać kredyty prywatne?

Moim zdaniem nie warto. Nie ma czegoś takiego, jak zaufane pożyczki prywatne, w związku z czym ponosisz ogromne ryzyko, że trafisz z deszczu pod rynnę. I zamiast sobie pomóc, pogrążysz się finansowo jeszcze bardziej.

Jeśli już chcesz pożyczać prywatnie, to tylko od bliskich, co do których nie masz żadnych wątpliwości, że mają wobec Ciebie uczciwe zamiary. W innych przypadkach: strzeż się przed kredytami prywatnymi.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Co to jest pożyczka prywatna?

To inaczej kredyt prywatny, czyli finansowanie, którego udziela osoba prywatna lub firma na określonych przez nią warunkach.

Kto udziela pożyczek prywatnych?

Pożyczek prywatnych udzielają osoby fizyczne i podmioty, które działają poza uregulowanymi prawnie branżą bankową i pożyczkową.

Od kogo można pożyczyć pieniądze?

Możliwości jest wiele. Zaczynając od banków, SKOK-ów, przez firmy pożyczkowe, spółdzielnie finansowe i inne instytucje pozabankowe, kończąc na osobach prywatnych, w tym tych z najbliższego otoczenia.

Jak znaleźć prywatnego inwestora?

Najbezpieczniej jest zarejestrować się na wiarygodnej platformie, która udostępnia pożyczki społecznościowe. W ten sposób zarówno inwestor, jak i konsument mogą wzajemnie zweryfikować swoją tożsamość, ograniczając prawdopodobieństwo oszustwa do minimum.

Czy prywatne pożyczki są legalne?

Tak, są legalne. Obecne przepisy zezwalają na oferowanie tego typu produktów. Jednak nie oznacza to równocześnie tego, że są bezpieczne. Oprócz pożyczek prywatnych od rodziny warto zastanowić się nad pożyczaniem pieniędzy od obcych osób.

Polecamy:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.6/5 - (9 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()