Kredyt 0% – Czy jest możliwy?

Oferty „darmowego kredytu”, „kredytu zero procent” czy „nieoprocentowanego kredytu” przyciągają naszą uwagę. Każdy, kto planuje zaciągnąć kredyt gotówkowy lub pożyczkę gotówkową, szuka możliwie najtańszej opcji na rynku. To zrozumiałe. Jednak sprawdzenie wysokości oprocentowania nie wystarczy. Banki stosują sprytne zabiegi, by mimo zerowego oprocentowania, zarobić na innych kosztach dorzuconych do kredytów.

kredyt 0%

Kredyt zero procent lub pożyczka, której oprocentowanie wynosi zero, są możliwe. Nie oznacza to jednak, że są to produkty darmowe. Marża banku może zostać przeniesiona z oprocentowania i zakamuflowana, np. w wyższej prowizji. Na koszt finansowania składa się więcej czynników niż oprocentowanie, które jeżeli wynosi zero procent, jest tylko pewnego rodzaju chwytem marketingowym.

Na co musimy zwrócić szczególną uwagę, jeśli chcemy poznać całkowity koszt kredytu gotówkowego i faktycznie wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę?

Co to jest oprocentowanie kredytu?

Oprocentowanie kredytu to wartość, która doliczana jest do płaconych przez nas (na rzecz udzielającego) odsetek. Oprocentowanie wpływa bezpośrednio na marżę banku, a więc i na jego zarobek. Dlatego, jeśli instytucja oferuje nam zerowe oprocentowanie, to będzie chciała zarobić w inny sposób.

Kredytom gotówkowym towarzyszą zwykle relatywnie wysokie odsetki. Ich oprocentowanie jest z reguły wyższe niż np. w przypadku kredytu hipotecznego. Rezygnując z zarobku na odsetkach, bank podnosi za to inne koszty kredytu, aby mimo wszystko „wyjść na swoje”.

No właśnie, jakie to mogą być opłaty?

Koszty dodatkowe kredytu gotówkowego

Oprócz oprocentowania i związanych z nim odsetek, kosztem kredytu jest m.in.:

  • pobierana przez bank prowizja,
  • wszelkie opłaty administracyjne (m. in. za uruchomienie lub przygotowanie kredytu),
  • obowiązkowe ubezpieczenie, którego wykupienie jest warunkiem udzielenia pożyczki z zerowym oprocentowaniem.

Każda złotówka wydana przez nas z tytułu umowy kredytowej, niezależnie od tego jak zostanie to nazwane przez bank, jest kosztem kredytu.

Czy bank może udzielić kredytu gotówkowego z zerowym oprocentowaniem?

Oferty banków zawierają czasami kredyty gotówkowe z zerowym oprocentowaniem. W przypadku udzielenia takiego finansowania, do jego raty nie zostaną doliczone żadne odsetki. Pozbawia to instytucję zarobku z ich tytułu, więc często naliczają wtedy wyższą marżę, dodatkowe opłaty lub obowiązkowe ubezpieczenie.

Czasem też kredyt na 0% ma przyciągnąć klientów i wtedy jego RRSO może rzeczywiście wynosić tylko zero procent. Przykładem takiej oferty jest pożyczka gotówkowa w Credit Agricole.

1.
Rozmowa z Doradcą
Okres spłaty
3 - 120 miesięcy
Oprocentowanie
11,88 %
? na podstawie przykładowej pożyczki gotówkowej
Kwota
1 000 - 250 000 zł
RRSO
11,55 %
? na podstawie przykładowej pożyczki gotówkowej

2156 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
12 - 120 miesięcy
Oprocentowanie
10,45 %
? zmienne
Kwota
1 000 - 250 000 zł
RRSO
10,99 %
? Oferta dla nowych klientów oraz dla klientów, którzy posiadają wyłącznie kredyt ratalny w Banku Pekao S.A.

833 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
9 - 120 miesięcy
Oprocentowanie
9,79 %
? zmienne 9,79% do 48 miesięcy 9,89% od 60 miesięcy
Kwota
1 000 - 150 000 zł
RRSO
10,24 %

1429 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Ile tak naprawdę kosztuje udzielenie kredytu 0%?

Odpowiedź na pytanie, jaki jest całkowity koszt kredytu zero procent, zawiera się w RRSO oraz warunkach umowy kredytowej. Szczególnie ten drugi czynnik powinien być przez nas dokładnie przeczytany i zrozumiany, aby podjąć właściwą decyzję kredytową.

W przypadku kredytów liczą się nie tylko odsetki, ale i wypadkowa oprocentowania, prowizji, opłat przygotowawczych, podatków czy obowiązkowego ubezpieczenia. Dopiero podliczenie wszystkich kosztów i porównanie ich z innymi ofertami na rynku, da nam realną odpowiedź, czy finansowanie będzie darmowe lub opłacalne na tle pozostałych dostępnych opcji.

kredyt z zerowym oprocentowaniem

RRSO – co to znaczy?

RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania, a więc faktyczny i całkowity koszt kredytu, który zaciągamy jako klienci. Jest ona podawana jako procent całkowitej kwoty kredytu w ujęciu rocznym. Zawiera więc w sobie nie tylko oprocentowanie kredytów związane z odsetkami, ale także prowizję i wszystkie dodatkowe opłaty pobierane przez instytucję.

Przy obliczaniu całkowitego kosztu kredytu powinniśmy niejako pominąć sam fakt zerowego oprocentowania i skupić się na wartości RRSO. Jeśli wynosi ona 0%, dopiero wtedy możemy uznać, że kredyt gotówkowy lub pożyczka faktycznie są bezkosztowe, a na konto banku oddamy dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy.

Kredyt 0% w sprzedaży ratalnej

Czy każda pożyczka i kredyt 0% posiada jakiś dodatkowy koszt i mimo zerowego oprocentowania jego RRSO jest wyższe niż 0? Nie. Istnieją opcje zaciągnięcia zobowiązania finansowego, którego spłata będzie wynosiła dokładnie tyle samo, co pożyczona kwota.

Najczęściej spotykaną formą całkowicie darmową, jest kredyt ratalny przy zakupie sprzętów gospodarstwa domowego, mebli czy innych elementów wyposażenia domu. Ratalny zakup artykułów RTV lub AGD to od wielu lat bardzo popularna forma nabywania tego typu produktów. Cechuje się zerową prowizją, zerowym oprocentowaniem oraz, co najważniejsze- zerowym RRSO. Często posiada także dodatkowe udogodnienie w postaci odroczonej spłaty, które możemy kojarzyć z takich haseł reklamowych jak, np.: „kup teraz, a pierwszą ratę zapłacisz dopiero za pół roku”.

Przeczytaj także —> Jak kupić na raty 0%, żeby się opłacało?

Sprzedaż ratalna – pułapki

Niestety, nawet jeśli dokładnie przeczytamy warunki umowy i sprawdzimy, czy RRSO wynosi zero, możemy bezwiednie ponieść dodatkowe koszty z tytułu zakupu danego artykułu na raty. Istnieją sklepy, które opłaty kredytowe ukrywają w cenie produktu. Kupowany sprzęt, choć finansowany ratami zero procent jest wtedy po prostu droższy niż u innych sprzedawców.

Jeśli decydujemy się na zakup kredytowany zerowo oprocentowanymi ratami, koniecznie sprawdźmy jego ceny również u konkurencji.

Kredyt 0% w ofertach banków

Kredyt gotówkowy bez oprocentowania, udzielony całkowicie za darmo, nie generuje dla banku żadnego zysku. Dopiero odsetki, prowizja czy inne około kredytowe opłaty są jego zarobkiem. Dlaczego więc banki oferują klientom kredyt zero procent? Istnieją dwa wyjścia.

  1. Albo koszty kredytu są rozłożone poza odsetkami, w taki sposób, aby marża przyniosła bankom satysfakcjonujący zarobek.
  2. Albo jest to chwyt marketingowy mający na celu przyciągnięcie potencjalnego kredytobiorcy, który, aby móc skorzystać z oferty, musi zostać klientem danego banku, np. zakładając w nim konto osobiste.

Kto może starać się o kredyt 0%?

Udzielenie kredytu 0% to często oferta, z której docelowo mają korzystać nowi klienci, ale tego typu promocje mogą obejmować również dotychczasowych usługobiorców danego banku. Jest to indywidualna kwestia każdej z instytucji, a ich polityka kredytowa może być bardzo zróżnicowana.

Kredyt gotówkowy, niezależnie czy jest oprocentowany, czy też oprocentowanie wynosi 0, jest przyznawany po wyliczeniu zdolności kredytowej i przeanalizowaniu historii spłat wcześniejszych zobowiązań. Jedynym ogólnie obowiązującym kryterium jest to, które mówi o pełnoletności kredytobiorcy.

Historia kredytowa a całkowity koszt kredytu

Poszukiwania odpowiedniej oferty, rozpoczynamy najczęściej od przeglądania dostępnych dla nas opcji w internecie lub skorzystania z prostego kalkulatora kredytowego. Musimy jednak pamiętać, że dopiero, gdy bank przygotuje dla nas konkretną ofertę, poznamy realny koszt planowanego kredytu.

Nasza wiarygodność, historia kredytowa czy zatrudnienie, w rażącej większości przypadków, będą rzutowały na rodzaj finansowego zabezpieczenia. Jeśli ta indywidualna ocena wskaże zwiększone ryzyko naszej niewypłacalności, kwota do oddania może się zwiększyć. Jeśli okażemy się dla banku pożądanym i bezpiecznym konsumentem – zapłacimy mniej. Przykładowo, bank nie doliczy do oferty obowiązkowego ubezpieczenia od utraty pracy.

Kredyt gotówkowy bez prowizji

Kredyty gotówkowe, przy udzielaniu których bank nie pobiera prowizji, analogicznie do kredytów z zerowym oprocentowaniem, mają po prostu inaczej rozłożoną w kosztach konsumenta marżę banku. To kolejny produkt finansowy, przy którym bezwzględnie musimy zapoznać się z RRSO oraz warunkami umowy.

Aby wybrać najtańszy kredyt, nie sugerujmy się brakiem oprocentowania czy też brakiem prowizji. Musimy znać przede wszystkim realne koszty, które oprócz spłaty zadłużenia będziemy musieli zwrócić na konto banku udzielającego kredytu.

Czy kredyt hipoteczny może być nieoprocentowany?

W żadnej z ofert bankowych nie znajdziemy kredytu z zabezpieczeniem hipotecznym, którego oprocentowanie wynosi 0%. Kredyty hipoteczne posiadają często RRSO korzystniejsze niż to, wyliczone dla kredytu gotówkowego, jednak jego oprocentowanie nigdy nie jest równe zeru.

Pożyczki pozabankowe jako alternatywa

Pożyczki 0% udzielane poza sektorem bankowym to oferta promocyjna skierowana do konsumentów, dla których będzie to pierwsze tego typu zobowiązanie. Choć u części pożyczkodawców są wpisane do stałej oferty dla nowych klientów.

W takim przypadku np. pożyczasz po raz pierwszy 3 tys. zł, oddajesz 3 tys. zł bez żadnych ukrytych kosztów. Jednak musisz pamiętać, że okres spłaty jest zazwyczaj krótki i zobowiązanie trzeba zwrócić najczęściej w ciągu miesiąca.

Ze względu na sporą częstotliwość akcji promocyjnych, polegających na udzielaniu nieoprocentowanych pożyczek z RRSO 0%, mogą one stanowić dobrą alternatywę dla produktów bankowych. Korzystając z nich pamiętajmy jednak o tym, aby spłacić taką pożyczkę na czas. Inaczej promocyjne 0% zmieni się w ofertę o standardowych opłatach.

Kredyt na 0 procent – najważniejsze informacje

  • Wybierając ofertę kredytową lub pożyczkową, w pierwszej kolejności zapoznajmy się z wartością RRSO. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania pomoże nam w wyliczeniu faktycznego kosztu zobowiązania finansowego. Tylko RRSO na poziomie 0% oznacza, że pożyczona kwota będzie równa tej do oddania.
  • Informacja o zerowym oprocentowaniu sama w sobie nie znaczy wiele w relacji do finalnej kwoty do zapłaty. To całkowity koszt kredytu jest głównym wyznacznikiem atrakcyjności danej oferty.
  • Oferty promocyjne kredytów z RRSO wynoszącym 0%, oferty dla nowych klientów bankowych lub pożyczki z RRSO 0% udzielane przez firmy pożyczkowe, na pewno są warte rozważenia. Jednak warunki umowy muszą spełnić nasze oczekiwania i nie być problematyczne w terminowej spłacie zobowiązań.

Przed złożeniem podpisu na jakiejkolwiek umowie kredytowej, dokładnie poznajmy jej warunki!

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.5/5 - (8 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()