Ranking kredytów hipotecznych: wrzesień 2023

Szukasz najtańszego finansowania na zakup mieszkania lub budowę domu? Pomoże Ci w tym aktualny ranking kredytów hipotecznych. Dzięki niemu w kilka chwil znajdziesz najkorzystniejszą ofertę!

Kredyty mieszkaniowe – ranking:

Kwota pożyczki
Okres spłaty
mies.
resetuj filtr
Ostatnia aktualizacja: 8 Września 2023
bezpieczny kredyt 2%
Kredyt Hipoteczny VeloBank
12 - 300 miesięcy
Okres spłaty
2 %
Marża
100 000 - 600 000 zł
Kwota
0 %
? za wcześniejszą spłatę lub nadpłatę kredytu
Prowizja
9,29 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Rozwiń szczegóły oferty
bezpieczny kredyt 2%
Kredyt Hipoteczny Własny Kąt PKO BP
12 - 420 miesięcy
Okres spłaty
2,13 %
Marża
20 000 - 2 mln zł
? Dostępne są kwoty kredytu aż do 3 mln zł
Kwota
0 %
? 0% prowizji przy skorzystaniu z ubezpieczenia od utraty pracy
Prowizja
9,48 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Rozwiń szczegóły oferty
bezpieczny kredyt 2%
Kredyt Hipoteczny Pekao S.A.
12 - 360 miesięcy
Okres spłaty
1,84 %
Marża
20 000 - 2 mln zł
? Dostępne są kwoty kredytu aż do 2,8 mln zł
Kwota
1,99%
Prowizja
10,38 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Rozwiń szczegóły oferty
Kredyt Hipoteczny CitiBank Handlowy
36 - 360 miesięcy
Okres spłaty
2,09 %
Marża
50 000 - 2 mln zł
? dostępne są kwoty kredytu aż do 3 mln zł
Kwota
1%
Prowizja
9,79 %
RRSO
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Rozwiń szczegóły oferty

Kluczowe informacje

 • Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które przeznaczysz na cel związany z potrzebami mieszkaniowymi. Pamiętaj jednak, że musi być przede wszystkim korzystny i dopasowany do Twoich możliwości finansowych;
 • Za pomocą porównywarki kredytów hipotecznych sprawdzisz, który bank może zaoferować Ci najlepsze warunki, dzięki czemu wybierzesz finansowanie najlepiej dopasowane do Twojego budżetu;
 • Jeśli nie wiesz, na jak wysoki kredyt możesz sobie pozwolić, wykorzystaj do tego darmowe narzędzie, jakim jest kalkulator zdolności kredytowej;
 • Kluczowe znaczenie przy kredytach hipotecznych odgrywają koszty. Do ich szacunkowych wyliczeń zastosuj kalkulator kredytu hipotecznego.

Każdy, kto planuje zaciągnąć kredyt hipoteczny, powinien odrobić lekcje i odpowiednio się do tego przygotować. To nie jest kredyt na 5 tys. zł, ale kilkaset tysięcy rozciągnięte w spłacie na kilkadziesiąt lat. Ważny jest wybór najlepszej możliwej oferty, tak, by zapłacić jak najmniej. W tym wcale niełatwym zadaniu pomoże Ci ranking kredytów hipotecznych. Podpowiadamy, jak z niego korzystać i na co zwrócić uwagę.

Jak korzystać z rankingu kredytów hipotecznych?

Ranking kredytów hipotecznych został przygotowany z myślą o tym, by każdy, kto szuka finansowania na cele mieszkaniowe, mógł w kilka minut bezproblemowo porównać najlepsze propozycje. Dlatego też oferta każdego banku jest przedstawiona w ten sam sposób.

Jesteś zainteresowany najniższą rzeczywistą roczną stopą oprocentowania RRSO? Znajdziesz ją wyszczególnioną po prawej stronie w tabelce każdej propozycji. A może szukasz finansowania na jak najdłuższy okres? W takim razie spójrz w lewo i wybierz bank, który udziela kredytów hipotecznych nawet na 35 lat.

 1. Określ, jakie parametry interesują Cię najbardziej. Ranking kredytów hipotecznych zawiera następujące informacje:
 • okres spłaty;
 • marża banku;
 • minimalna i maksymalna kwota kredytu hipotecznego;
 • prowizja. Jeśli przy wartości prowizji widzisz znak zapytania na czerwonym tle — najedź na to, a zobaczysz dokładne informacje, czego ona dotyczy;
 • RRSO. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania składa się nie tylko z samego oprocentowania. Są w nią wliczone także koszty dodatkowe, takie jak prowizja za udzielenie kredytu;
 • pod tymi danymi masz opcję Rozwiń szczegóły oferty. Znajdziesz tam np. oprocentowanie nominalne.

2. Porównaj wybrane z rankingu kredytów hipotecznych oferty.

Po prawej stronie każdej propozycji masz duży, czerwony przycisk Sprawdź. Znajdziesz pod nim opcję Dodaj do porównania. Z rankingu kredytów hipotecznych wybierz interesujące Cię oferty, dodaj je do porównania i naciśnij Porównaj (wyświetli się na dole strony).

przykładowe porównanie kredytów hipotecznych
Przykładowe porównanie ofert z rankingu kredytów hipotecznych

Otrzymasz porównanie kredytów hipotecznych w formie jak na powyższym zdjęciu, czyli zestawienie najważniejszych parametrów wybranych ofert: marży, oprocentowania, RRSO, minimalnej i maksymalnej kwoty, okresu spłaty i prowizji.

 1. Wybierz ofertę i złóż wniosek kontaktowy

Jeśli ranking kredytów hipotecznych pomógł Ci w znalezieniu najtańszego finansowania, czas na złożenie wniosku. Możesz kliknąć Złóż wniosek z porównania lub przycisk Sprawdź ze strony głównej rankingu. Nie martw się, nie musisz go składać samodzielnie. Wypełniasz jedynie formularz kontaktowy, a pracownik banku sam do Ciebie oddzwoni, by zapoznać się z Twoimi oczekiwaniami i przedstawić szczegółową ofertę.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

Aktualny ranking kredytów hipotecznych zawiera najważniejsze informacje o propozycjach banków. Jednak pamiętaj, że ostateczna cena to nie tylko oprocentowanie kredytu hipotecznego. Jest też kilka innych rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę.

 1. Cena

80% ankietowanych odpowie, że w kredycie hipotecznym największą uwagę zwracają na cenę. I jak najbardziej się z tym zgadzamy. Z tym że cena kredytu hipotecznego to nie tylko oprocentowanie czy RRSO. Jest też kilka innych ważnych czynników, które wpływają na to, czy dany kredyt hipoteczny jest korzystny.

 1. Wymagany wkład własny

Wg rekomendacji KNF banki powinny stosować minimum 20% wkładu własnego. Jednak nadal można znaleźć oferty kredytów hipotecznych z wkładem wynoszącym 10%. Brakująca część jest wtedy objęta dodatkowym ubezpieczeniem, co oznacza wyższe koszty.

 1. Źródło dochodów.

Jeśli masz umowę o pracę na czas nieokreślony od przynajmniej kilku miesięcy, to w zasadzie nie ma tematu: każdy bank przyjmie Cię z otwartymi ramionami. Schody zaczynają się w momencie, gdy Twoje źródło dochodu to umowa cywilnoprawna lub działalność gospodarcza. Nie każdy bank akceptuje umowę-zlecenie lub o dzieło. Co z tego, że znajdziesz najlepszy kredyt hipoteczny, skoro ze swoim źródłem dochodu z niego nie skorzystasz? Podobnie jest z działalnością gospodarczą: zazwyczaj wymagane jest co najmniej 2 lata prowadzenia firmy.

Nasza rada: najpierw poszukaj najkorzystniejszego kredytu, a potem dowiedz się w tym banku, czy Twój dochód zostanie uwzględniony. Jeśli nie — trzeba szukać kolejnego.

Sprawdź: Jakie banki udzielają kredytu na umowę-zlecenie.

 1. Wiek kredytobiorców.

Młodzi nie mają się czym przejmować. Za to osoby w wieku średnim już tak. Podobnie jest w przypadku kredytu z rodzicem. Banki określają górną granicę wieku dla zobowiązań hipotecznych. Zazwyczaj jest to od 60 do 75 lat. Przykładowo w banku, w którym granicą jest 65 lat, osoba w wieku lat 55 uzyska kredyt tylko na 10 lat (o ile będzie mieć wystarczającą zdolność).

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Po pierwsze: trzeba mieć zdolność kredytową.

Zdolność kredytowa to coś, bez czego nie ma sensu myśleć o kredycie hipotecznym (gotówkowym zresztą też). Najważniejsze elementy przy staraniach o kredyt hipoteczny to:

 • Wysokość zarobków w stosunku do wysokości wydatków i zobowiązań. Co z tego, że zarabiasz 10000 zł netto, skoro miesięczne zobowiązania i wydatki wynoszą 9800 zł? Proporcje muszą być odpowiednie i po odjęciu wszystkich kosztów (inne kredyty, wydatki na utrzymanie Ciebie i rodziny itp.) musi pozostać wystarczający „wolny” dochód, by bez problemu można było spłacić ratę kredytu.
 • Stabilność zatrudnienia i staż pracy. Najlepsza jest umowa o pracę na czas nieokreślony, aczkolwiek da się znaleźć banki, które przyjmą również dochody z umowy-zlecenie czy nawet umowy o dzieło. Ważne jest to, że w każdym przypadku musisz mieć określony staż pracy w danej firmie. Nie możesz dziś się zatrudnić, a jutro iść po kredyt. Absolutne minimum to 3 przepracowane miesiące.

Po drugie: dobra historia kredytowa.

Nigdy nie miałeś kredytu, a planujesz zaciągnąć zobowiązanie mieszkaniowe? Kilka miesięcy wcześniej zbuduj sobie pozytywną historię kredytową w BIK. Wystarczy 1000 zł limitu w koncie albo pożyczka ratalna na odkurzacz. Ważne, by terminowo spłacić, chociaż kilka rat.

Po trzecie: musisz nazbierać na wymagany wkład własny.

20% czy nawet 10% przy obecnych cenach nieruchomości to niemało. Dlatego kredyt hipoteczny trzeba planować ze sporym wyprzedzeniem, by mieć czas na uzbieranie odpowiedniej kwoty wkładu własnego.

Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny krok po kroku?

Krok 1: Znajdujesz nieruchomość. Podpisujesz umowę przedwstępną, wpłacasz zaliczkę lub zadatek.

Krok 2: Sprawdzasz aktualny ranking kredytów hipotecznych i wybierasz bank z najlepszą ofertą.

Krok 3: Składasz wniosek kredytowy. Dołączasz do niego niezbędne dokumenty dochodowe (np. zaświadczenie od pracodawcy, wyciągi z konta, na które wpływa wynagrodzenie, decyzję o przyznaniu/waloryzacji emerytury itd.) oraz dotyczące nieruchomości (numer KW, umowę przedwstępną, potwierdzenie zapłaty zadatku/zaliczki).

Krok 4: Czekasz na wstępną analizę i decyzję. Analityk sprawdzi, czy masz/macie zdolność, zweryfikuje historię w BIK i innych bazach, wstępnie sprawdzi nieruchomość.

Krok 5: Jeśli wstępna decyzja jest pozytywna, czas na wycenę nieruchomości. Zlecasz ją rzeczoznawcy. Usługa ta kosztuje kilkaset złotych. Uwaga: niektóre banki najpierw chcą dostać operat, a dopiero potem analizują komplet danych dot. Twoich dochodów i nieruchomości.

Krok 6: Ostateczna decyzja. Jeśli wszystko z nieruchomością jest ok, otrzymasz telefon od doradcy z sakramentalnym: „jest pozytywna decyzja, możemy podpisywać umowę”.

Krok 7: Podpisanie umowy kredytowej. Odbywa się w oddziale i muszą być obecni wszyscy współkredytobiorcy. Każdy kredytobiorca musi mieć ważny i niezniszczony dokument tożsamości.

Krok 8: Notariusz. Z umową kredytową umawiacie się u notariusza na podpisanie umowy kupna-sprzedaży. Bardzo często notariusz dokonuje także niezbędnych wpisów zmiany właścicieli w księdze wieczystej oraz wpisania banku w hipotece. Jeśli on tego nie robi, musisz dokonać ich samodzielnie.

Krok 9: Uruchomienie kredytu. Idziesz z powrotem do banku z aktem notarialnym, potwierdzeniem złożenia wniosków o zmiany w księdze wieczystej, umowami ubezpieczeń nieruchomości i ewentualnie na życie (o ile nie zawarłeś ich wraz z umową kredytową) i wnioskujesz o wypłatę kredytu.

jak wziac kredyt hipoteczny
jak wziac kredyt hipoteczny cd.

Zobacz: Kredyt hipoteczny krok po kroku | Procedura od A do Z

Czy mogę złożyć wniosek online o kredyt hipoteczny?

Tak, niektóre banki oferują już możliwość złożenia wniosku kredytowego o kredyt hipoteczny online przez bankowość internetową.

Jest to na przykład bank PKO BP (wniosek w IPKO). Musisz spełnić dwa warunki, by to zrobić: posiadać aktualny formularz informacyjny dot. oferty kredytu hipotecznego od pracownika banku oraz Ty i współkredytobiorca macie dostęp do IPKO.

Na co można przeznaczyć kredyty hipoteczne?

Kredyt hipoteczny najczęściej kojarzy się z zakupem lub budową nieruchomości mieszkalnej. Ale to nie jedyny cel, na jaki można go przeznaczyć.

 1. Cele mieszkaniowe: zakup domu lub mieszkania z rynku pierwotnego, lub wtórnego, nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, kredyt na budowę domu lub na jej dokończenie, nabycie działki budowlanej (część banków sfinansuje także zakup odpowiedniej działki rolnej), na wykończenie domu lub wykończenie mieszkania, rozbudowę czy remont. Niektóre instytucje skredytują także zakup działki rekreacyjnej. Dość często wraz z zakupem mieszkania można także uzyskać pieniądze na nabycie miejsca postojowego lub garażu.
 2. Kredyt hipoteczny refinansowy, czyli na spłatę zobowiązania mieszkaniowego w innym banku.
 3. Kredyt hipoteczny konsolidacyjny: na spłatę różnych zobowiązań, np. innych kredytów hipotecznych, ale także gotówkowych, limitów w koncie czy kart kredytowych.
 4. Kredyt hipoteczny dla firm, np. inwestycyjny lub obrotowy. Mogą to być zarówno zobowiązania związane z zakupem czy budową nieruchomości, jak i na zupełnie inny cel, z zabezpieczeniem w postaci hipoteki.

Jaki bank ma najlepszą ofertę kredytu hipotecznego?

Warto na bieżąco śledzić oferty. To, że 3 miesiące temu znalazłeś najtańszy kredyt hipoteczny w banku A, nie oznacza, że nadal jest on najkorzystniejszy cenowo. Może się okazać, że inny bank obniżył w tym czasie oprocentowanie czy zrezygnował z prowizji i teraz to jego propozycja jest najlepsza. Dlatego doradzamy regularnie sprawdzać ranking kredytów hipotecznych.

Porównanie kredytów hipotecznych

PKO — kredyt hipoteczny Własny kąt

 • Brak minimalnej kwoty kredytu.
 • Wkład własny co najmniej 10%.
 • Okres kredytowania do 35 lat.
 • Możesz przeznaczyć do 25% kwoty kredytu na dowolny cel (np. wakacje, remont, zakup mebli, nowy samochód).
 • Oprocentowanie kredytu hipotecznego zmienne lub okresowo stałe (na 5 lat). Po tym okresie kredyt będzie oparty na oprocentowaniu zmiennym, chyba że podpiszesz aneks przedłużający stałą stopę na kolejne 5 lat (licz się z prowizją za aneks).
Złóż wniosek o kredyt hipoteczny w PKO BP

Pekao — kredyt hipoteczny

 • Wymagany wkład własny co najmniej 10%.
 • Na maksymalnie 30 lat.
 • Z okresowo stałym oprocentowaniem (na 5 lat) lub zmiennym.
Złóż wniosek o kredyt hipoteczny w Pekao S.A.

ING — kredyt hipoteczny

ING jest bankiem, który jako pierwszy zmienił wskaźnik WIBOR na WIRON do kredytów hipotecznych.

 • Minimalna kwota kredytu 70.000 zł.
 • Minimalny wkład własny 20%.
 • Okres kredytowania do 35 lat.
 • Brak prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego oraz nadpłatę.
 • Możesz wybrać kredyt z oprocentowaniem zmiennym lub okresowo stałym (przez 5 lat). W drugim przypadku po upływie 5 lat otrzymasz propozycję oprocentowania stałego na kolejne 5 lat. Jeśli go nie zaakceptujesz, kredyt zostanie przeliczony na oprocentowanie zmienne.

Alior Bank — kredyt hipoteczny „Megahipoteka”

 • Wymagane posiadanie wkładu własnego w wysokości co najmniej 10% wartości nieruchomości.
 • Okres kredytowania do 35 lat.
 • Oprocentowanie stałe (na 5 lat) lub zmienne. Istnieje możliwość wydłużenia oprocentowania stałego na kolejny okres po podpisaniu aneksu.
 • Kredyt hipoteczny udzielany na: cele mieszkaniowe (zakup nieruchomości, w tym działki budowlanej, budowa, remont, wykończenie), refinansowanie zobowiązania z innego banku lub konsolidację.
 • Kredyt hipoteczny udzielany w złotówkach lub w euro, jeśli pracujesz za granicą i osiągasz dochody w tej walucie.

BankKwota kredytuMinimalny wkład własnyOprocentowanie
PKO BPdo 2 mln zł10% wartości nieruchomościoprocentowanie stałe na 5 lat lub zmienne
Pekaodo 2 mln zł10% wartości nieruchomościoprocentowanie stałe na 5 lat lub zmienne
ING Bank Śląskiminimalna 70 000 zł20% wartości nieruchomościoprocentowanie stałe na 5 lat lub zmienne
Alior Bankwysokość kwoty kredytu zależy od Twojej zdolności kredytowej oraz wartości zabezpieczenia10% wartości nieruchomościoprocentowanie stałe na 5 lat lub zmienne

Kalkulator kredytu hipotecznego. Przykład oferty

Ktoś sobie może pomyśleć: na co komu ranking kredytów hipotecznych, skoro oprocentowania są niemal identyczne? Na poniższym przykładzie pokażemy, jaką różnicę robi ułamek procenta więcej.

Założenia do przykładu:

 • Kwota kredytu: 500.000 zł.
 • Okres kredytowania: 30 lat.
 • Oprocentowanie kredytu hipotecznego: 8% oraz 8,1%.
 • Raty równe.
 • Bez prowizji.
przykład oferty kredytu hipotecznego

0,1% na oprocentowaniu w podanym przykładzie skutkuje naliczeniem odsetek wyższych o ponad 12000 zł.

Ty również możesz bez problemu obliczyć ratę i koszt kredytu. Wykorzystaj do tego poniższe darmowe narzędzie. Wpisujesz niezbędne dane: kwotę kredytu, okres kredytowania, oprocentowanie, wybierasz rodzaj rat i prowizję.

Ile wynosi rata kredytu 250 tys. zł?

9%8%7%6%
35 lat1959,58 zł1775,65 zł1597,14 zł1425,47 zł
30 lat2011,56 zł1834,41 zł1663,26 zł1498,88 zł
25 lat2097,99 zł1929,54 zł1766,95 zł1610,75 zł
20 lat2249,31 zł2091,10 zł1938,25 zł1791,08 zł

Jaka rata przy kredycie 400 tys. zł?

9%8%7%6%
35 lat3135,97 zł2841,04 zł2555,43 zł2280,76 zł
30 lat3218,49 zł2935,06 zł2661,21 zł2398,20 zł
25 lat3356,79 zł3087,26 zł2827,12 zł2577,21 zł
20 lat3598,90 zł3345,76 zł3101,20 zł2865,72 zł

Ile kosztuje kredyt hipoteczny?

Dużo. A im dłuższy okres kredytowania, tym kredyt jest droższy. Oto koszty, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

 1. Oprocentowanie kredytu hipotecznego. Im niższe, tym lepiej.
 2. Rodzaj rat. Najkorzystniejsze są malejące, w których na początku spłacasz więcej kapitału. Jednak do takiego kredytu potrzebujesz wyższej zdolności kredytowej.
 3. Prowizja za udzielenie kredytu. Najlepiej, jak jej nie ma.
 4. Prowizja za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Większość banków z niej zrezygnowała. Jednak niektóre instytucje przy spłacie ze skróceniem okresu kredytowania żądają aneksu do umowy, oczywiście płatnego. Prowizji nie ma? Nie ma. Ale o tym, że aneks będzie potrzebny i będzie płatny, nikt nie powiedział.
 5. Ubezpieczenia. Pomostowe, na życie, nieruchomości, czasami od utraty pracy.

Mamy dwie uwagi:

 • często bardziej opłaca się kupić ubezpieczenie poza bankiem i donieść polisę z cesją.
 • oferty promocyjno-pakietowe, czyli bank obniży np. prowizję czy marżę kredytu, o ile kupisz u nich ubezpieczenie. Sugerujemy po pierwsze, przeczytać ogólne warunki, czy takie ubezpieczenie w ogóle Cię przed czymś chroni. Po drugie, policz dokładnie koszty ubezpieczenia w całym okresie kredytowania, następnie przelicz koszt kredytu hipotecznego w wariancie z ubezpieczeniem (czyli na lepszych warunkach cenowych) i bez, i porównaj je między sobą.

6. Dodatkowe produkty. Na przykład opłata za prowadzenie rachunku czy karty kredytowej (np. PKO BP proponuje obniżenie prowizji i marży w zamian za pakiet produktów, w skład którego wchodzi także karta kredytowa).

Ile kosztuje średnia marża kredytu hipotecznego?

Od kilku lat marże banków pozostają na mniej więcej podobnym poziomie. Można przyjąć, że wahają się one w okolicach 2%. Jeśli w banku istnieje możliwość negocjacji ceny, to właśnie marża jest elementem oprocentowania, który można obniżyć.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego — co musisz o nim wiedzieć?

Na całkowity koszt kredytu hipotecznego największy wpływ ma oczywiście oprocentowanie. Przeanalizujmy teraz dokładnie, co powinieneś o nim wiedzieć.

 1. Stałe oprocentowanie kredytu.

W Polsce niestety nie mamy ofert kredytów hipotecznych z oprocentowaniem stałym na cały okres kredytowania, czyli np. na 30 lat. W innych krajach jest to całkowicie powszechne rozwiązanie. Jak widać na przeanalizowanych wcześniej ofertach, banki zazwyczaj udzielają kredytów z okresowo stałym oprocentowaniem, najczęściej na 5 lat.

Jak to działa? Dziś podpisujesz umowę kredytową z oprocentowaniem stałym na 5 lat. Przez ten czas Twoja rata nie ulegnie zmianie. Nieważne, czy zmieni się WIBOR lub WIRON. Przez 5 lat Ciebie to nie interesuje.

Co po 5 latach? Albo dostajesz propozycję stałego oprocentowania na kolejne 5 lat (co często wiąże się z koniecznością podpisania aneksu, zazwyczaj płatnego) albo Twoje oprocentowanie staje się zmienne.

 1. Oprocentowanie zmienne.

Oprocentowanie zmienne składa się ze stawki, najczęściej WIBOR (którą zastąpi WIRON) + marży banku.

Przykład:

WIBOR 3M 6,90% + marża 2% = oprocentowanie w wysokości 8,90%.

Marża kredytu hipotecznego pozostaje niezmienna. Zmienną częścią jest stawka WIBOR/WIRON. W momencie, gdy Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopę referencyjną NBP, podnosi się też WIBOR i rośnie rata Twojego kredytu hipotecznego. I na odwrót: stopa referencyjna spada, więc Twoja rata maleje. Jak pokazały ostatnie lata, przyszłość jest bardzo nieprzewidywalna i stawki mogą drastycznie się zmienić. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest kredyt z oprocentowaniem stałym.

Jak obliczyć zdolność kredytową przy kredycie hipotecznym?

Każdy bank ma własne procedury kredytowe i każdy liczy zdolność w nieco inny sposób. Kowalski, który pójdzie po ofertę do banku A, dostanie tam inną kwotę niż w banku B.

Zobaczysz to na poniższym przykładzie. Dla takich samych założeń policzyliśmy wstępną zdolność kredytową w dwóch bankach: Pekao i ING. Różnica jest spora:

porównanie zdolności kredytowej
Porównanie zdolności kredytowej dla kredytów hipotecznych w ING i Pekao

Jak samodzielnie policzyć zdolność kredytową do kredytu hipotecznego?

Ranking kredytów hipotecznych pomoże Ci w wyborze najlepszej oferty. Ale jeszcze przed złożeniem wniosku warto samodzielnie sprawdzić, czy jest szansa na jego uzyskanie. W tym celu wykorzystaj darmowy kalkulator zdolności kredytowej.

Uzupełniasz następujące dane:

 • dochód netto.
 • kwotę miesięcznych zobowiązań, czyli sumę codziennych wydatków na utrzymanie.
 • raty kredytów, limity na kartach kredytowych, debety.
 • uzupełniasz ilość osób na utrzymaniu. Uwzględniasz tylko osoby z Twojego gospodarstwa domowego, które nie pracują. Np. Ty pracujesz, Twój małżonek też i macie 2 dzieci — wpisujesz 2.
 • dane kredytu: rodzaj, oprocentowanie, czy raty równe, czy malejące oraz na jaki okres kredytowania chcesz wziąć kredyt hipoteczny.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od sumy posiadanych zobowiązań, ilości osób na utrzymaniu, ceny nieruchomości. Singiel bez kredytów może mieć zdolność kredytową, a głowa 3-osobowej rodziny z takimi samymi zarobkami już nie.

Gdzie po najtańszy kredyt hipoteczny?

Oferty kredytów hipotecznych zmieniają się bardzo dynamicznie. Banki organizują różne promocje, dzięki którym można zaoszczędzić na odsetkach czy prowizji. Dlatego nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który bank oferuje najtańszy kredyt hipoteczny. Każdorazowo warto porównać aktualne propozycje. Pomoże Ci w tym nasz ranking kredytów hipotecznych.

Czasami możesz spotkać się ze stwierdzeniem, że wieloletni klient banku może w nim liczyć na lepsze warunki cenowe. Jeśli w banku jest możliwość negocjacji ceny, to możesz coś ugrać, o ile żyjesz w dobrych stosunkach ze swoim doradcą z oddziału. To od niego dużo zależy. Na lepsze warunki kredytów mogą za to liczyć klienci premium i VIP.

Ile się czeka na kredyt hipoteczny?

Czas oczekiwania zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, jak szybko dostarczysz wszystkie niezbędne dokumenty dochodowe i dotyczące nieruchomości oraz czy w trakcie rozpatrywania wniosku analityk nie poprosi o doniesienie kolejnych. Drugim czynnikiem wpływającym na to, jak szybko Twój wniosek zostanie rozpatrzony, jest kolejka, czyli ilość osób, które w tym samym czasie wnioskują w tym samym banku o zobowiązanie mieszkaniowe. Jeśli jest ich dużo, czas na pewno się wydłuży.

Można ogólnie przyjąć, że procedura dotycząca kredytu na cele mieszkaniowe trwa od około 3 tygodni do 1,5 miesiąca.

Kredyt hipoteczny a wakacje kredytowe

Rządowe wakacje kredytowe

W 2022 roku zostały wprowadzone w życie rządowe wakacje kredytowe, pozwalające na zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego, zaciągniętego na własne cele mieszkaniowe na 4 miesiące w 2022 roku i 4 miesiące w 2023 roku. Z tej możliwości skorzystała znaczna część kredytobiorców, z czego większość przeznaczyła zaoszczędzone raty na nadpłatę zobowiązania.

Zobacz: Czy warto skorzystać z nadpłaty kredytu hipotecznego?

Bankowe wakacje kredytowe

Część banków umożliwia swoim klientom wzięcie tzw. bankowych wakacji kredytowych. Polega to na tym, że możesz zawiesić spłatę raty kapitałowej na określony czas (najczęściej od 1 do 3 miesięcy w roku). Nie spłacasz kapitału, tylko same odsetki.

Czy jest to rozwiązanie korzystne? Naszym zdaniem nie. Niespłacany kapitał powoduje naliczanie kolejnych odsetek, przez co rośnie całkowity koszt kredytu. Ponadto, jeśli niedawno zaciągnąłeś zobowiązanie, to cała rata niewiele różni się od raty odsetkowej. Kapitału spłacasz początkowo bardzo niewiele.

Czy dostanę kredyt 2%?

Bezpieczny kredyt 2% rozpalił do czerwoności wszelkie fora związane z nieruchomościami. Niestety, podzielił również społeczeństwo na dwa wrogie obozy: tych, którzy chcą skorzystać i tych, którzy pewnie i by chcieli, ale nie mogą.

Kredyt ten nie jest dostępny dla wszystkich. Aby go uzyskać, trzeba spełnić szereg warunków.

Oto najważniejsze z nich:

 • Dla osób do 45 roku życia (wystarczy, że jeden współkredytobiorca spełnia ten warunek).
 • Nie można posiadać żadnej nieruchomości na własność — dotyczy to wszystkich współkredytobiorców.
 • Wspólnie o kredyt mogą starać się małżeństwa lub pary wychowujące wspólne dziecko. Jeśli jesteście parą bezdzietną, nie zaciągniecie razem kredytu (chyba że weźmiecie szybki ślub).
 • Jedynie dla osób zarabiających w złotówkach.
 • Tylko na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Jeśli planujesz kupić mieszkanie i je wynajmować, musisz liczyć się z możliwością utraty dopłat.
 • Dofinansowanie można stracić także w momencie, jeśli w późniejszym czasie nabędziesz drugą nieruchomość. Przykład? Dziś kupujesz niewielkie mieszkanie z dopłatami. Za kilka lat chciałbyś nabyć działkę i wybudować dom.

Zobacz: Co warto wiedzieć o Bezpiecznym kredycie 2%?

Jak otrzymać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Rządowy program Mieszkanie bez wkładu własnego

Osoby, które chciałyby nabyć nieruchomość, ale nie posiadają wymaganego przez banki wkładu własnego, mogą skorzystać z rządowego programu Mieszkanie bez wkładu własnego. Polega on na tym, iż BGK gwarantuje wkład własny. Nie ma tutaj systemu dopłat, a jedynie gwarancję BGK, że w razie naszej niewypłacalności bank komercyjny otrzyma wkład stanowiący podstawę tejże gwarancji. Jeśli nie masz żadnych oszczędności i chcesz otrzymać gwarancję w wysokości 20%, to musisz spłacić 100% kredytu.

Niegotówkowy wkład własny

Brak odłożonej gotówki nie przekreśla Twoich szans na kredyt mieszkaniowy. Część banków akceptuje także inne formy wkładu własnego. Sprawdźmy, co oprócz środków pieniężnych może nim być.

Zobacz: Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Co może stanowić wkład własny przy kredycie hipotecznym?

Gotówka

A raczej środki na rachunku, ponieważ banki chcą mieć potwierdzenie przelewu wkładu własnego na rachunek sprzedającego. Pieniądze mogą pochodzić z darowizny, za to wykluczona będzie pożyczka jako sposób na pozyskanie brakującej kwoty.

Działka

Jeśli zamierzasz budować dom i posiadasz już działkę, raczej nie musisz obawiać się o wkład własny. Ceny działek są obecnie dość wysokie, więc z reguły jej wartość spokojnie wystarczy. Banki patrzą najprzychylniej na działki budowlane, aczkolwiek niektóre nieruchomości rolne również mogą zostać uwzględnione.

Inna nieruchomość

O ile nie jest obciążona hipoteką. Chyba że kolejny kredyt planujesz zaciągnąć w tym samym banku, wtedy jest szansa, że uzyskasz zgodę na dopisanie kolejnej pozycji w hipotece tej samej nieruchomości (jeśli jej wartość na to pozwoli rzecz jasna).

Koszty już poniesione

Zacząłeś budowę własnymi siłami, ale w trakcie okazało się, że jednak jest za drogo i kredyt będzie niezbędny? Jeśli posiadasz udokumentowane wydatki, to również one mogą zostać zakwalifikowane na poczet wkładu własnego. Tak samo, jak wpłaty dokonane na rzecz dewelopera, jeśli kupujesz nieruchomość z rynku pierwotnego.

IKE, IKZE, obligacje Skarbu Państwa, PPK

Masz sporo pieniędzy odłożonych na emeryturę lub w postaci obligacji rządowych? Zapytaj w swoim banku, czy nie przyjmą tego jako zabezpieczenia. Gdyby bank się zgodził, następuje blokada takich środków na określony czas.

Jak przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego w jednym banku wcale nie oznacza, że związałeś się z nim na kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Jeśli chcesz, możesz przenieść kredyt hipoteczny do innego banku. Albo go zrefinansować (czyli po prostu zmienić kredytodawcę), albo skonsolidować (gdy chcesz jeszcze dodatkowo spłacić inne zobowiązania lub dobrać dodatkową kwotę kredytu).

Jak wygląda przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku:

 • Składasz wniosek kredytowy. Musisz posiadać zdolność kredytową. Nastaw się na konieczność dostarczenia dokumentów dochodowych. Przy okazji refinansowania możesz odłączyć współkredytobiorców, o ile pozwala Ci na to zdolność kredytowa. Lub na odwrót — istnieje możliwość ich dodania.
 • Bank ocenia zdolność i nieruchomość. Niezbędne będzie ponowne wykonanie wyceny.
 • Po pozytywnej decyzji kredytowej podpisujecie umowę.
 • Następuje spłata starego zobowiązania. Trzeba będzie udać się do sądu i zmienić wpis w księdze wieczystej, czyli wykreślić stary bank i wpisać nowy.

Co wybrać: kredyt z oprocentowaniem zmiennym czy stałym?

To zależy od sytuacji na rynku kredytów hipotecznych.

Kiedy lepiej wziąć kredyt hipoteczny ze zmienną stopą procentową?

W momencie, gdy rynkowe stopy procentowe są na bardzo wysokim poziomie, a z gospodarki płyną sygnały, że sytuacja za chwilę się zmieni, i zaczną one spadać. W takim przypadku zaciąganie zobowiązania z oprocentowaniem stałym na 5 lat z maksymalnie wysokim oprocentowaniem jest nieopłacalne.

Kiedy lepiej wziąć kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem?

Kiedy stopy procentowe są na bardzo niskich poziomach, jakie mieliśmy w Polsce np. podczas pandemii Covid-19. Wtedy zapewniasz sobie spokój ducha (i portfela) na 5 lat.

Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy różnice

Kredyt hipoteczny można przeznaczyć nie tylko na cele mieszkaniowe. Wyróżniamy wiele rodzajów takiego finansowania. Np. firmowy kredyt inwestycyjny zabezpieczony hipoteką to też kredyt hipoteczny dla firm.

Kredyt mieszkaniowy to jeden z takich właśnie rodzajów zobowiązań hipotecznych, którego przeznaczeniem jest zakup lub budowa nieruchomości na cele mieszkaniowe.

Dlaczego warto skorzystać z porównywarki kredytów hipotecznych?

W Polsce mamy kilkanaście banków komercyjnych. Każdy z nich ma co najmniej jedną ofertę kredytu hipotecznego, a najczęściej jest ich kilka. Sprawdzenie wszystkich jest czasochłonne. Dlatego jeśli szukasz najtańszego kredytu hipotecznego, zacznij od ich porównania w rankingu kredytów hipotecznych. Dzięki temu wytypujesz najkorzystniejsze propozycje finansowania.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Ile trzeba zarabiać, żeby wziąć kredyt 2%?

Aby wstępnie oszacować, na jaką kwotę finansowania (i czy w ogóle) możesz liczyć, użyj kalkulatora zdolności kredytowej.

Kiedy najlepiej nadpłacać kredyt hipoteczny?

Najpierw sprawdź, czy Twój bank nie pobiera prowizji za nadpłatę kredytu hipotecznego. Następnie dopytaj, czy w przypadku opcji ze skróceniem okresu kredytowania (jest ona o wiele korzystniejsza, niż zmniejszenie rat) nie jest wymagany płatny aneks. Jeśli nie, nadpłacaj kredyt bez obaw.

Czym różni się pożyczka hipoteczna od kredytu hipotecznego?

Pożyczka hipoteczna jest to zobowiązanie zabezpieczone (czyli musisz posiadać nieruchomość, która będzie obciążona hipoteką) z przeznaczeniem na dowolny cel. Możesz nią spłacić inne kredyty, wykonać remont, przeznaczyć na zakup samochodu czy wakacje itd. Natomiast kredyt hipoteczny to zobowiązanie celowe, czyli na ściśle określony cel, np. zakup konkretnego mieszkania.

Czy można skonsolidować kredyt hipoteczny?

Tak, konsolidacja kredytu hipotecznego jest możliwa. Sprawdź, na jakich zasadach i w jakim banku uzyskać kredyt hipoteczny konsolidacyjny.

Jakie są dodatkowe koszty kredytu hipotecznego?

Koszty związane z wnioskiem kredytowym, czyli: opłata za wycenę nieruchomości (kilkaset złotych), opłaty za wpisy do księgi wieczystej, opłata dla notariusza za przygotowanie umowy kupna-sprzedaży.

Opłaty dodatkowe do kredytu hipotecznego, czyli przede wszystkim ubezpieczenie pomostowe, nieruchomości, na życie kredytobiorców czy na wypadek utraty pracy oraz koszty produktów dodatkowych, jak, chociażby opłaty za konto osobiste i kartę.

Czy zarabiając za granicą, mogę otrzymać kredyt hipoteczny w polskim banku?

Tak, jest to możliwe. Jednak jeśli zarabiasz w walucie obcej, to kredyt możesz uzyskać tylko w tej walucie, w jakiej uzyskujesz dochód. Na przykład mając wypłatę w euro, musisz szukać banku, który udziela kredytów hipotecznych w euro.

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

4.6/5 - (113 votes)
Komentarze (19)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • K
  K

  Krystyna

  07.02.2021, 13:27

  Wyróżniający się komentarz

  Dzień dobry
  Mąż zarabia netto ok. 4300 (średnia z 12 miesięcy) umowa o pracę na czas nieokreślony.
  Ja, jestem zatrudniona na czas nieokreślony w Czechach, aktualnie jestem na wychowawczym płatnym czeskim (11.700 Kč, wypłacam pieniądze, zamieniam w kantorze i wpłacam na nasze wspólne konto, nie wiem czy to ma jakieś znaczenie) mamy 1 dziecko.
  Mamy działkę budowlaną (15a) która kupiliśmy, chcemy się starać o kredyt hipoteczny jakie są szanse?
  Jeszcze jedno pytanie, działka będzie wkładem własnym – to jasne, ale to już bank wyceni ile ona jest warta, czy biorą kwotę pod uwagę za ile ją kupiliśmy? Czy da się to oszacować?

  • K
   K

   Konrad Kowalczyk

   19.03.2021, 13:48

   Wyróżniający się komentarz

   Pani Krystyno, banki do oszacowania ceny działki budowlanej zatrudniają rzeczoznawców majątkowych (działka budowlana 15 arów może być wyceniona na mniej więcej 70 tysięcy złotych). Banki bardzo różnie pochodzą do sprawy dodatkowych źródeł dochodu, choć zainteresowane są raczej dochodami stałymi (potwierdzonymi umową o pracę na czas nieokreślony). Ważniejszy jest więc dla instytucji finansowych Pani powrót do pracy niż płatny urlop wychowawczy, który przecież za jakiś czas się skończy. Przy aktualnej sytuacji, gdy liczona jest pensja tylko Pani męża, może być kłopot z kredytem hipotecznym. Banki nie mają zbyt wysokiej płynności finansowej po 2020 roku i bardzo uważnie dobierają potencjalnych kredytobiorców. Szansa na finansowanie zdecydowanie wzrośnie, gdy także Pani będzie miała regularne dochody, uzyskiwane w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. Pozdrawiamy.

 • L
  L

  Lucyna

  05.02.2021, 16:29

  Wyróżniający się komentarz

  Chciałabym wziąć kredyt na mieszkanie (rynek wtórny) z tatą (50l.), i tu pytania:
  Czy jeśli rodzice nie mają rozdzielnosci majątkowej, mama również musi być wspolkredytobiorca ?
  Czy biorąc pod uwagę wiek rodziców, jest możliwość wzięcia kredytu na aż 30 lat ?
  Ja mam umowę na czas nieokreślony, zarobki ok 2300zl netto, mam syna (1.5r)
  Tata emeryt ok 5tys zł miesięcznie plus ok 2tys zł dochodu z tytułu umowy zlecenia, mama nie pracuje.
  Żadnych zobowiązań w bankach czy rat nikt z nas nie posiada.
  Czy jest szansa na ok 180tys kredytu z 10% wkładem własnym?