Który bank daje pożyczki bez BIK?

Który bank daje pożyczki bez BIK?

Uzyskanie pożyczki w banku bez weryfikacji w BIK nie jest możliwe. Oznacza to, że jeśli nasze dane znajdują się w tej bazie, to ani kredytu, ani pożyczki w banku nie dostaniemy. Istnieją jednak firmy, które nie sprawdzą naszej historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej. Podpowiadamy, gdzie szukać finansowego wsparcia, jeśli figurujemy w BIK

Czym jest BIK?

BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która gromadzi informacje o wszelkich zobowiązaniach finansowych. Do BIK trafiają dane o kredytach zaciąganych w bankach, SKOK-ach i firmach pożyczkowych. BIK często utożsamiany jest z „czarną listą dłużników”. To jednak nie do końca prawda, gdyż wbrew obiegowej opinii w BIK widnieją przede wszystkim informacje o terminowo spłacanych zobowiązaniach.

Za każdym razem, gdy otrzymamy kredyt lub pożyczkę, bank poinformuje o tym BIK. Dane te są aktualizowane w trakcie spłacania przez nas zobowiązania. Z przechowywanych w BIK informacji korzystają przede wszystkim banki, które mogą w ten sposób sprawdzić wiarygodność finansową klienta.

Jeśli w przeszłości zaciągnęliśmy kredyt lub pożyczkę i nie spłacaliśmy ich terminowo, to bardzo możliwe, że informacja o opóźnieniu w spłacie, trafiła właśnie do BIK. W tej bazie widnieją informacje o wszystkich kredytobiorcach i ich zobowiązaniach. Dotyczy to zarówno tych spłacanych terminowo, jak i tych, które nie zostały na czas uregulowane.

W BIK znajdziemy także ocenę punktową każdego klienta na podstawie której banki podejmują decyzję o przyznaniu kredytu. Im wyższa jest ta ocena, tym większe mamy szanse na kredyt. Informacje dotyczące opóźnień w spłacie przechowywane są w BIK przez okres 5 lat, co oznacza, że po upływie tego terminu, znów będziemy mieć „czystą kartę” w BIK. Co ważne, z BIK nie da się usunąć niekorzystnych dla nas danych.

Co wpływa negatywnie na naszą ocenę w BIK?

Tym, co obniży naszą ocenę w BIK są przede wszystkim opóźnienia w płatnościach. Pod uwagę brane jest to, ile wyniosło opóźnienie w spłacie i czas, który upłynął od ostatniej „przeterminowanej” płatności. Wpływ na ocenę w BIK ma także liczba posiadanych zobowiązań i liczba złożonych wniosków kredytowych. Liczy się także czas wnioskowania o przyznanie ostatniego z nich. W praktyce oznacza to, że widniejące w BIK negatywne informacje o obsłudze dotychczasowych zobowiązań mogą przełożyć się na wydanie odmownej decyzji kredytowej.

Sprawdź raport w BIK

Historia (kredytowa) ma znaczenie

Negatywny wpis w BIK prawie zawsze oznacza odmowną decyzję kredytową w banku. Dzieje się tak dlatego, że banki nim udzielą kredytu lub pożyczki dokładnie „prześwietlają” swoich klientów. Instytucja finansowa chce mieć bowiem pewność, że osoba, która otrzyma finansowe wsparcie nie będzie mieć problemów ze spłatą. Stąd też ci, którzy wcześniej zalegali ze spłatą zobowiązań lub dotąd ich nie uregulowali, nie są dla banku wiarygodnymi klientami. Takich „klientów podwyższonego ryzyka” obsługują natomiast firmy pozabankowe. Jeśli potrzebujemy pożyczki, a figurujemy w BIK, to właśnie w takiej instytucji powinniśmy wnioskować o finansowe „koło ratunkowe”.

Gdy bank odmówi wsparcia

Jeśli bank odrzuci nasz wniosek o kredyt lub pożyczkę, możemy udać się po nią do firmy pozabankowej. Warto wiedzieć, że negatywna historia kredytowa i posiadanie przeterminowanych zobowiązań, to jedna z najczęstszych przyczyn tego, że nie dostaniemy kredytu w banku. Tym samym, jeśli zastanawiamy się nad tym, który bank daje pożyczki bez BIK, to musimy pogodzić się z tym, że w żadnej placówce finansowej ani kredytu, ani pożyczki nie otrzymamy.

Negatywna historia kredytowa czy figurowanie w bazach dłużników nie przekreśla jednak naszych szans na otrzymanie zastrzyku gotówki w firmie pożyczkowej. Aby było to możliwe musimy spełnić stawiane przez pożyczkodawcę warunki. Gdy zalegamy ze spłatą zobowiązań szczególnie istotne jest sprawdzenie tego czy firma weryfikuje swoich klientów w bazach dłużników. Jeśli to robi, przyjrzyjmy się temu do jakich dokładnie baz „zagląda”. Może się bowiem okazać, że dana firma udziela pożyczek bez BIK, ale np. sprawdza KRD. W takim przypadku nawet jeśli widniejemy w BIK, wciąż możemy otrzymać pożyczkę. Alternatywą dla pożyczki w banku lub tej zaciągniętej w firmie pozabankowej, może być pożyczka społecznościowa udzielona przez osobę prywatną.

Jak otrzymać pożyczkę w firmie pozabankowej?

Firmy udzielające szybkich pożyczek do kwestii wiarygodności finansowej klienta podchodzą o wiele łagodniej niż banki. Nie znaczy to jednak, że w ogóle przyszłych pożyczkobiorców nie sprawdzają. Tym na co zwracają uwagę jest m.in. wiek osoby ubiegającej się o pożyczkę. Przede wszystkim musimy być pełnoletni. Ukończenie 18 lat nie oznacza jeszcze, że zmieścimy się w „widełkach wiekowych” pożyczkodawcy. Część z nich udziela pożyczek osobom powyżej 20, a nawet 25 roku życia. Dlatego nim złożymy wniosek, sprawdźmy jaki jest wymagany wiek przyszłego pożyczkobiorcy.

Kolejna kwestia to posiadanie ważnego dowodu osobistego i numeru PESEL. Tego wymagają bez wyjątku wszyscy pożyczkodawcy. Do innych najczęściej spotykanych wymogów zalicza się zamieszkanie na terenie Polski i stały adres zameldowania.

Równie istotne jest posiadanie stałego dochodu. Ostatnia kwestia to numer telefonu pod którym będzie można się z nami skontaktować i konto w jednym z polskich banków. Numer rachunku, który podamy we wniosku musi należeć tylko do nas. Dane, które zawarliśmy w formularzu powinny być zgodne z tymi, które widnieć będą przy wykonanym przelewie. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż błędnie wykonany przelew lub źle wypełniony wniosek, to najczęstsze przyczyny wydania negatywnej decyzji kredytowej.

Który bank daje pożyczki bez BIK? Podsumowanie

Historię kredytową potencjalnego klienta w Biurze Informacji Kredytowej sprawdza każdy bank. Od tej reguły nie ma wyjątków. Dlatego jeśli widniejemy w tej bazie dłużników nie dostaniemy pożyczki w żadnym z polskich banków. Tej o ile spełnimy określone warunki może udzielić nam firma pozabankowa. Nim jednak zwrócimy się do niej po wsparcie, sprawdźmy na jakich zasadach pożycza pieniądze. Obliczmy także to, ile przyjdzie nam zapłacić za taki zastrzyk gotówki. A na przyszłość zadbajmy o to, by terminowo spłacać wszystkie zobowiązania. Jeśli dopilnujemy tej kwestii będziemy postrzegani jako wiarygodni klienci, którym warto pomóc w finansowych kłopotach.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły