Limit płatności gotówką w 2024 roku – jakie zmiany?

W 2017 roku został obniżony limit transakcji gotówkowych z 15 tys. euro do 15 tys. złotych. To oznacza, że wydatki opłacone gotówką powyżej tej kwoty nie mogły zostać zaliczone do tzw. kosztów podatkowych. Kolejny rok, 2024 miał przynieść w tej kwestii nowe aktualizacje, a to za sprawą pakietu zmian wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu. Rzeczywistość jednak okazała się zgoła inna. Dla przedsiębiorców wraca stary limit, a konsumenci mogą płacić gotówką, ile tylko chcą.

Kluczowe informacje

 • Przedsiębiorcy, mimo wcześniejszych planów zmian w ramach Polskiego Ładu, mogą w 2024 roku korzystać ze starego limitu płatności gotówkowych, który wynosi 15 000 zł brutto.
 • W 2024 roku nie zdecydowano się również wprowadzić żadnych limitów w transakcjach gotówkowych między konsumentami.
 • Brak limitów w płatnościach gotówką daje konsumentom i przedsiębiorcom większą dowolność w zarządzaniu budżetem. Dla państwa wiąże się jednak z potencjalnymi konsekwencjami w postaci zmniejszonych wpływów podatkowych czy utrudnioną walką z ograniczeniem szarej strefy.

Limit płatności gotówką dla przedsiębiorców w 2024 roku

Zgodnie z art. 19 ustawy Prawo przedsiębiorców, osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą dokonywać lub przyjmować płatności za wykonaną pracę, lub sprzedane towary jedynie za pośrednictwem rachunku płatniczego w sytuacji, gdy spełnione są łącznie dwa warunki:

 • stroną transakcji jest inny przedsiębiorca,
 • jednorazowa wartość transakcji przekracza 15 tys. złotych (lub równowartość tej kwoty w innej walucie).

To oznacza, że transakcje do 15 000 zł mogą odbywać się w formie gotówkowej. Limit ten został jednak obniżony 1 stycznia 2023 i wynosił 8 000 zł. Co ciekawe, nowy rok przyniósł w tej kwestii wiele niespodzianek. Sejm zdecydował się bowiem wykreślić przepisy wprowadzone przez Polski Ład. To oznacza, że firmy w dalszym ciągu mogą płacić gotówką innym przedsiębiorcom, jeżeli jednorazowa wartość transakcji nie przekroczy 15 000 zł brutto.

Limit płatności gotówkowych dla firm w 2023 roku

Nowy rok przyniósł jednak kolejne zmiany w zakresie limitu płatności gotówką. Ustawodawca postanowił obniżyć kwotę z 15 tys. złotych na 8 tys. złotych. To oznacza, że transakcje związane z prowadzoną działalnością, powyżej określonego limitu muszą zostać zrealizowane za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy.

Zmiany zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku również w zakresie płatności realizowanych w obcej walucie. Podobnie jak w 2022 roku, przedsiębiorca musi jednak pamiętać o przeliczaniu wartości transakcji po średnim kursie waluty ogłoszonej przez Narodowy Bank Polski.

Sprawdź oferty faktoringu dla firm!

Okres spłaty
6 - 96 miesięcy
Forma prawna firmy
JDG
Wiek firmy
12 miesięcy
Kwota
2 000 - 60 000 zł

5372 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
3,7/5
Okres spłaty
7 - 120 dni
Forma prawna firmy
wszystkie formy
Wiek firmy
12 miesięcy
Kwota
100 000 - 15 mln zł

501 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Okres spłaty
12 miesięcy
Forma prawna firmy
JDG i spółki
Wiek firmy
3 miesięcy
Kwota
15 000 - 200 000 zł

510 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Jednorazowa wartość transakcji również dla konsumentów

Jeszcze do niedawna nie istniał limit transakcji gotówkowych, który obowiązywałby zwykłych konsumentów wchodzących w relacje z przedsiębiorcami. To jednak miało zmienić się wraz z początkiem 2024 roku. Polski Ład wprowadził nowy punkt do ustawy o prawach konsumenta, który jasno wskazywał, że ten musi dokonać płatności za pośrednictwem rachunku bankowego, jeśli jednorazowa wartość transakcji wynosi więcej niż 20 tys. złotych, lub jej równowartość w obcej walucie.

Okazało się jednak, że to rozwiązanie również zostało wykreślone przez Sejm. To sprawia, że w 2024 roku nie ma żadnych limitów w transakcjach pomiędzy konsumentami.

Brak limitów w płatnościach gotówką – to dobrze, czy źle?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z punktu widzenia konsumentów czy przedsiębiorców brak limitu, czy też jego zwiększenie daje dużą dowolność w kwestii zarządzania budżetem. Przeciwnicy ograniczeń jasno informowali, że chcą mieć w portfelach gotówkę i dowolnie nią dysponować. Nieco inaczej kwestia ta wygląda z perspektywy państwa. Ograniczenie obrotu gotówkowego z pewnością zwiększyłoby wpływy, chociażby z podatków a dodatkowo — ograniczyło tzw. szarą strefę.

Na szczęście nie trzeba nakładać żadnych ograniczeń, aby zachęcić konsumentów do tego, aby samodzielnie wybierali płatności bezgotówkowe. Dlaczego? Wystarczy spojrzeć na aktualnie najczęściej wybierane metody płatności. Dużą popularnością cieszą się odroczone płatności (kup teraz, zapłać później), które funkcjonują jak nieoprocentowany kredyt. Dodatkowo za zakupy w kasach samoobsługowych zapłacimy tylko kartą, podobnie zresztą jak za bilet w komunikacji miejskiej.

Czym jest jednorazowa wartość transakcji?

Prawo nie definiuje, w jaki sposób należy rozumieć jednorazową wartość transakcji. Z wyjaśnień, które złożył resort finansów jako odpowiedź na interpelację nr 9279, wynika, że transakcją nazwiemy czynność prawną zawieraną w związku z prowadzoną przez strony działalnością gospodarczą, bez względu na liczbę płatności dokonanych w ramach niej (minimum jedna płatność).

Jednorazowa wartość transakcji oznacza całość wierzytelności wyrażonej w pieniądzu, która wynika z odpłatnej dostawy towaru czy też świadczenia usług, które zostały określone w umowie. W tym wypadku bez znaczenia jest waluta, w której zostanie dokonane rozliczenie.

Limit płatności gotówką dla przedsiębiorców zagranicznych prowadzących działalność w Polsce

Limit płatności gotówkowych dotyczy zwykłych przedsiębiorców, ale też spółek, fundacji czy izb gospodarczych. Co więcej, limit ten obowiązuje również przedsiębiorców zagranicznych prowadzących działalność gospodarczą w Polsce oraz zagranicznych oddziałów polskiego przedsiębiorcy. Ograniczenie ma również zastosowanie w przypadku polskiego przedsiębiorcy, który dokonuje poza granicami naszego kraju transakcji z przedsiębiorcą zagranicznym.

Wartość transakcji, które można opłacić bez pośrednictwa rachunku płatniczego, obejmują również przedsiębiorców, którzy nabywają towary lub usługi w czasie zawieszenia działalności.

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

Źródła:

1 https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180000646

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.7/5 - (32 votes)
Komentarze (2)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • T
  T

  Teresa

  13.01.2023, 09:30

  Wyróżniający się komentarz

  a czasami nie zostało to przerzucone na 01.01.2024?

  • R
   R

   Redakcja Czerwona-Skarbonka

   01.02.2023, 14:22

   Wyróżniający się komentarz

   Dziękujemy za czujność. Informacje zostały już zaktualizowane.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()