Lokata czy konto oszczędnościowe – co lepiej wybrać?

Co się lepiej opłaca: lokata czy konto oszczędnościowe? Jakie są różnice pomiędzy nimi? Co będzie dla Ciebie lepszym wyborem? Poznaj naszą analizę!

lokata czy konto oszczędnościowe. Co wybrać?

Kluczowe informacje

 • Praktycznie zawsze konta oszczędnościowe oferują niższe oprocentowanie od lokat. W zamian za to dają większą swobodę w zarządzaniu swoimi oszczędnościami. Choć na rynku od czasu do czasu zdarzają się oferty, które przeczą tej tezie;
 • Zarówno lokata, jak i rachunek oszczędnościowy pozwalają na pomnażanie zdeponowanych środków, za sprawą oprocentowania;
 • Przy obu produktach wysokość naliczonych odsetek zostanie pomniejszona o tzw. podatek Belki, czyli podatek od zysków kapitałowych.

Lokata czy konto oszczędnościowe — oto jest pytanie! Odwieczny problem klientów banku brzmi: co wybrać? Gdzie więcej zarobisz, na lokacie czy na koncie oszczędnościowym? I w ogóle, czym różnią się te dwa produkty? Dzisiaj odpowiem Ci na te wszystkie pytania, tak, abyś stał się w 100% świadomym klientem banku i wiedział, co jest dla Ciebie najkorzystniejsze.

Co to jest i jak działa lokata?

Lokata terminowa to rodzaj umowy pomiędzy klientem a bankiem. Polega na tym, że klient zobowiązuje się wpłacić do banku określoną kwotę pieniędzy na określony czas. Bank natomiast wynagradza go za to, wypłacając odsetki od zdeponowanej sumy. Jeśli klient nie dotrzyma swojej części umowy i wypłaci pieniądze wcześniej (czyli nastąpi wcześniejsze zerwanie lokaty) to traci prawo do oprocentowania.

Być może zastanawiasz się, dlaczego bank w ogóle płaci za to, że ktoś ulokuje tam pieniądze. To proste: one nie leżą bezczynnie, a są lokowane i przynoszą zyski. Działa to mniej więcej tak:

Pan Jan wpłaca do banku swoje oszczędności, 100.000 zł, na roczną lokatę terminową, której oprocentowanie wynosi 5% w skali roku. Bank zyskał do swojej dyspozycji 100.000 zł na 12 miesięcy. Część tych pieniędzy pożyczył dla innego klienta w formie kredytu z oprocentowaniem 10%, inną część zainwestował w instrumenty finansowe (np. akcje na giełdzie). Ostatecznie w ciągu roku zysk banku wyniósł 15%. 5% oddaje dla pana Jana w formie odsetek od lokaty. Pozostaje mu 10%.

Jak naliczane jest oprocentowanie na lokacie?

Lokata terminowa zakładana jest na określony czas, zazwyczaj na 1, 3, 6, 12 miesięcy. Są także dłuższe lokaty, np. na 24 miesiące, ale ich opłacalność jest dyskusyjna, szczególnie w sytuacji, gdy oprocentowania na rynku zmieniają się dynamicznie.

Jeśli zakładasz lokatę, to swoje pieniądze oraz odsetki otrzymasz dopiero po jej zakończeniu (pomijam szybsze zerwanie). Zostaną przelane na wskazany wcześniej rachunek. Ale w jakiej wysokości je otrzymasz?

Szukając najlepszych ofert lokat na rynku, warto zwrócić uwagę na magiczny termin: kapitalizacja odsetek. Polega ona na dopisywaniu naliczonych odsetek do Twojego kapitału początkowego. I kolejne odsetki są już liczone od kapitału + wcześniej dopisanych odsetek. Im kapitalizacja jest częstsza, tym lepiej. Działa tutaj magia procentu składanego. Wytłumaczę Ci to na przykładzie:

Pan Jan ulokował po 100.000 zł na lokatach w dwóch bankach, na taki sam okres 12 miesięcy oraz na identyczny procent – 10%. W jednym banku otrzymał ofertę lokaty z kapitalizacją dzienną, w drugim – na koniec trwania lokaty. Zysk w pierwszym banku wyniósł 8.449,94 zł, a w drugim 8.114,49 zł.

Być może różnica nie jest gigantyczna, nieco ponad 300 zł w skali roku na kwocie 100.000 zł, ale jak to mówią: grosz do grosza…

Moja uwaga:

kapitalizacja dzienna została przeze mnie użyta tylko jako przykład. Nie kojarzę żadnego banku, który miałby w swojej ofercie lokatę z dzienną kapitalizacją (co nie oznacza, że takiej nie ma). Najczęściej stosowana jest kapitalizacja na koniec trwania lokaty lub ewentualnie miesięczna.

Czy opłaca się zakładać lokaty?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy spojrzeć szerzej na sytuację gospodarczą. W tym momencie w Polsce panuje wysoka inflacja. W kwietniu 2023 r. było to prawie 15%. Oznacza to, że dzisiaj możesz kupić za te same pieniądze o 15% mniej niż rok temu. Np. lizak kosztował 1 zł i za 100 zł można było ich kupić 100 sztuk. Dziś ten sam lizak kosztuje 1,15 zł, więc stać Cię tylko na 86 lizaków.

Co wspólnego ma lokata terminowa z inflacją? Bardzo wiele. Wszelkie produkty oszczędnościowe i inwestycyjne mają za zadanie przynosić zysk i chronić pieniądze przed utratą ich wartości. W tym momencie, żebyś wyszedł na zero (nie zarabiasz, ale i nie tracisz), musiałbyś ulokować środki na lokacie, której oprocentowanie jest równe inflacji, czyli około 15%. Od razu Ci powiem, że takich zwykłych lokat na rynku nie ma. Ich oprocentowanie jest mniej więcej o połowę niższe niż inflacja.

Podsumowując: na lokacie nadal tracisz w wyniku inflacji, z tym że o połowę wolniej, niż gdybyś trzymał te pieniądze w przysłowiowej skarpecie. Z drugiej strony zarabiasz cokolwiek — gdyby środki po prostu leżały na zwykłym, nieoprocentowanym rachunku, Twoja strata byłaby większa.

W jakim banku jest najwyższe oprocentowanie lokat?

Oprocentowania lokat zmieniają się bardzo dynamicznie. Ponadto każdy bank ma w swojej ofercie przynajmniej kilka ich rodzajów, co znacznie utrudnia znalezienie tej najkorzystniejszej. Dziś najlepszą propozycję lokaty może mieć bank Pekao S.A., jutro ING, a za dwa dni mBank.

Aby zaoszczędzić czas na poszukiwanie lokaty z najwyższym oprocentowaniem, warto sięgnąć do aktualnego porównania lokat. Dzięki niemu w jednym miejscu znajdziesz oferty wszystkich polskich banków, uporządkowane od najkorzystniejszych — czyli tych najlepiej oprocentowanych.

Oprocentowanie lokat terminowych w ostatnim czasie zaczyna spadać. Nieznacznie, ale co chwilę kolejne banki informują, że obowiązywać będzie niższe oprocentowanie. Niemniej nadal da się znaleźć na rynku oferty lokat z oprocentowaniem 8%.

Lokaty z najwyższym oprocentowaniem — gdzie uzyskać 8% na lokacie?

BankNazwa lokatyOprocentowanieDla kogo?
InBankLokata na Start8% do 50.000 zł na 3 miesiącedla nowych klientów
Nest BankNest Lokata Witaj8% do 20.000 zł na 3 lub 6 miesięcy dla nowych klientów
PKO BPLokata na dzień dobry8% do 200.000 zł na 3 miesiącedla nowych klientów
. VeloBank
(dawny Getin Bank)
Lokata Mobilna na Start: 8% do 50.000 zł na 3 miesiącejednorazowa oferta dla klientów, którzy po raz pierwszy aktywują pierwszy profil w bankowości mobilnej i mają wyrażone zgody marketingowe.
* dostępna tylko przez 30 dni od momentu aktywacji aplikacji

Jak możesz łatwo zauważyć, najlepsze oferty lokat bankowych przygotowane są dla nowych klientów. Niestety, tak dzieje się bardzo często, nie tylko w banku, ale np. u operatora komórkowego: nowy klient może liczyć na lepsze warunki niż ten lojalny, wieloletni. Na szczęście nie musisz się ograniczać do jednej instytucji. Jeśli inny bank proponuje Ci lepsze warunki, to nie wahaj się ulokować tam środków.

Ile można zarobić na lokacie 3-miesięcznej?

Zrobimy sobie teraz kilka symulacji, ile można zarobić na najpopularniejszej, trzymiesięcznej lokacie. Wyliczenia zakładają kapitalizację odsetek na koniec trwania lokaty, a przedstawiony zysk są to odsetki netto, już po potrąceniu podatku Belki – czyli tyle dostaniesz na rękę.

8%7%6%5%
10 000 zł163 zł143 zł122 zł102 zł
20 000 zł327 zł286 zł245 zł204 zł
50 000 zł817 zł715 zł612 zł510 zł
100 000 zł1 633 zł1 429 zł1 225 zł1 021 zł

Jak obliczyć zysk z lokaty 6-miesięcznej?

W czasach, gdy jeszcze pracowałam w oddziale banku, klienci często mnie pytali: pani Magdo, a ile ja w ogóle na tej lokacie zarobię, jeśli wpłacę tam x zł?

No właśnie: jak obliczyć zysk z lokaty? Nie będę kłamać, ja po prostu korzystałam z ogólnodostępnego kalkulatora zysku z lokat online. To najszybszy i najprostszy sposób, by wyliczyć zarówno kwotę odsetek, jak i podatek, który zostanie przez bank automatycznie odprowadzony.

Kalkulator zysku z lokat działa następująco: wpisujesz kwotę, którą chcesz ulokować, oprocentowanie w skali roku oraz liczbę miesięcy, na którą jest ona zakładana. Klikasz oblicz — i gotowe!

zysk z lokaty - obliczenia

Po co jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe powstało po to, by klient banku mógł odłożyć na nim część środków, których nie zamierza wydawać. Ale jednocześnie nie musi deklarować w żaden sposób terminu, na jaki chce te pieniądze zdeponować. Dzięki temu ma do nich stały dostęp. Oznacza to po prostu, że w razie wypłaty pieniędzy z konta oszczędnościowego nie tracisz naliczonych do tej pory odsetek.

Jak sama nazwa wskazuje, te rachunki mają zachęcać do oszczędzania. I faktycznie, gdy przeanalizujemy ich ofertę, możemy z łatwością zauważyć różne zabiegi banków, by zniechęcić klienta do wypłacania odłożonych pieniędzy z kont oszczędnościowych.

1. Konta oszczędnościowe są oprocentowane, a zwykły ROR nie.

2. Do tych rachunków nie ma kart płatniczych, więc nie wydasz pieniędzy na zakupach.

3. W wielu bankach tylko jeden przelew lub wypłata gotówki w miesiącu z konta oszczędnościowego jest za darmo. Pozostałe kosztują od kilku do kilkunastu złotych.

Jak naliczane są odsetki na koncie oszczędnościowym?

Odsetki na rachunku oszczędnościowym naliczane są zazwyczaj w okresach miesięcznych. Oznacza to, że co miesiąc (przeważnie na koniec miesiąca kalendarzowego, ale może to być też miesiąc liczony od dnia założenia konta czy od momentu wpłaty pieniędzy) otrzymujesz na swój rachunek wypracowane zyski.

Interesujący jest sposób, w jaki bank sprawdza kwotę na koncie oszczędnościowym, od której następnie nalicza oprocentowanie. Przecież codziennie możesz mieć na nim inne saldo. Na przykład u mnie to bardzo częste: coś wpłacam, coś wypłacam, potem przelewam i znów dopłacam i tak cały czas. Niekiedy dziennie robię po kilka transakcji na rachunku oszczędnościowym. Więc od której kwoty zostanie mi naliczony procent?

Już wyjaśniam: zazwyczaj banki sprawdzają saldo konta oszczędnościowego na koniec dnia (w tak zwanym przetwarzaniu nocnym) i od tego salda odbywa się naliczanie odsetek. Jeśli rano masz na rachunku 10.000 zł, potem je wypłacisz, ale wieczorem z powrotem przelejesz je na konto oszczędnościowe, to i tak należą Ci się odsetki od 10.000 zł.

Jak działa konto oszczędnościowe? Instrukcja z poradnikiem Zobacz

Czy opłaca się mieć konto oszczędnościowe?

Moim zdaniem rachunek oszczędnościowy powinien mieć każdy. I już wyjaśniam mój punkt widzenia.

Po pierwsze: dzięki niemu można zaprowadzić porządek w finansach osobistych, zacząć regularnie wpłacać pieniądze i oszczędzać. Ten produkt ułatwia pomnażanie oszczędności i sprawia, że odkładanie środków może łatwo wejść w krew i stanie się odruchem.

Dostałeś wypłatę? Przelej jej część na rachunek oszczędnościowy, niech pieniądze pracują. Jeśli pod koniec miesiąca zabraknie Ci środków, to wypłać z niego potrzebną sumę. Zyskasz przysłowiowe kilka złotych odsetek oraz z dużym prawdopodobieństwem coś jednak na tym koncie pozostawisz.

Po drugie: większe bezpieczeństwo pieniędzy. Do tego rachunku nie masz karty, więc nawet jeśli ją zgubisz lub zostanie skopiowana, to oszczędności są bezpieczne.

Chcesz założyć rachunek z dobrym procentem? Sprawdź w aktualne porównanie kont oszczędnościowych, w jakim banku otrzymasz najwyższe oprocentowanie:

Konto oszczędnościowe bez konta osobistego — czy to możliwe?

W niektórych bankach jak najbardziej można mieć konto oszczędnościowe bez konta osobistego. Ale nie we wszystkich. Zależy to po prostu od oferty danej instytucji.

Ile można zarobić na koncie oszczędnościowym?

BankOprocentowanie rachunku oszczędnościowego
mBank8% na 3 miesiące do 50.000 zł na Moje Cele
VeloBank8% na 3 miesiące do 200.000 zł
PKO BP7,5% na 60 dni dla nowych środków
Bank Millennium7,5% na 91 dni do 300.000 zł
Bank ING7% na 3 miesiące do kwoty 100.000 zł
* można założyć 2 konta oszczędnosciowe, łacznie 200.000 zł
Pekao S.A.7% na 6 miesięcy do 100.000 zł
Alior Bank7% na 3 miesiące do 100.000 zł
Porównanie aktualne na dzień 19.05.2023 r.

Konto oszczędnościowe ING

Bank ING cyklicznie organizuje promocje dwóch kont oszczędnościowych, które noszą nazwy:

 • Otwarte Konto Oszczędnościowe (w skrócie OKO) oraz
 • Otwarte Konto Oszczędnościowe Bonus (OKO Bonus). W zależności od warunków kolejnych edycji promocji można na każdym z nich ulokować od 100.000 zł do 400.000 zł i skorzystać z wyższego oprocentowania przez 3 miesiące.

Dodam także, że z kont oszczędnościowych OKO i OKO Bonus możesz za darmo przelewać pieniądze na swoje konto podstawowe w ING bez limitu i bez opłat.

Konto oszczędnościowe w Millennium

Bank Millennium także regularnie kusi klientów promocją Konta Oszczędnościowego Profit. Jest to promocja na nowe środki: bank określa dzień, w którym sprawdza saldo Twoich kont i lokat. Aby mieć atrakcyjne oprocentowanie, musisz wpłacić na Profit nowe środki, czyli nadwyżkę ponad to, co miałeś ulokowane w Millennium w dniu, w którym bank sprawdzał Twoje saldo.

 • Na koncie Profit zazwyczaj możesz odłożyć od 50.000 zł do 200.000 zł na 2 lub 3 miesiące.
 • Jeden przelew w miesiącu z konta Profit masz za darmo, kolejne wypłaty są płatne.

Konto oszczędnościowe w Santander

Santander Bank Polska w swojej ofercie ma Konto Max Oszczędnościowe. Również ta instytucja co jakiś czas przygotowuje dla klientów promocje, dzięki którym można zyskać lepszy procent. W tym przypadku obowiązują nieco inne zasady. Zazwyczaj promocyjne oprocentowanie obowiązuje na określony czas, np. 3 miesiące od momentu założenia konta czy wpłaty nowych środków.

W przypadku Konta Max Oszczędnościowego podane są dwie daty końcowe: pierwsza, do kiedy można przystąpić do promocji i druga, do kiedy obowiązuje wyższe oprocentowanie środków. Czas pomiędzy nimi jest krótki, co oznacza, że jeśli ktoś zechce skorzystać z promocji na koniec jej trwania, to wyższe oprocentowanie ma zapewnione tylko przez kilka tygodni.

Konto oszczędnościowe w PKO BP

PKO BP prowadzi dla klientów indywidualnych Konto Oszczędnościowe Plus. Żeby skorzystać z atrakcyjnego oprocentowania, należy wpłacić na nie nowe środki. Wypracowane odsetki są dopisywane co miesiąc.

Jeden przelew w miesiącu jest za darmo, pozostałe są płatne i kosztują 9,99 zł za każdy.

Konto oszczędnościowe w Alior

Alior Bank pod względem oferty oszczędnościowej jest jednym z banków, który klienci wybierają najczęściej. Może się pochwalić kontem oszczędnościowym o nazwie Konto Mega Oszczędnościowe. Regularnie od lat organizowane są na nim promocje na nowe środki.

Bank stawia dodatkowy warunek, by móc skorzystać z oferty. Oprócz tego, że środki muszą być „nowe”, to klient powinien dokonać minimum 5 transakcji kartą do zwykłego konta co miesiąc. Z reguły promocja dotyczy kwot do 200.000 zł, a podwyższone oprocentowanie obowiązuje przez 3 miesiące.

Jak obejść warunek lokaty na nowe środki? Zobacz

Dla jednych dużą zaletą, a dla innych wadą będzie fakt, że środki z Konta Mega Oszczędnościowego można przelewać online za darmo bez limitu na swój ROR w Alior Banku.

Co się bardziej opłaca: lokata czy konto oszczędnościowe?

Dla mnie osobiście liczy się wysokość oprocentowania. To, czy będzie to lokata, czy konto oszczędnościowe, jest sprawą drugorzędną. Aczkolwiek nie zaprzeczam, że większy komfort psychiczny dają mi konta oszczędnościowe, z których mogę wypłacić pieniądze w dowolnym momencie bez utraty naliczonych odsetek lub mogę do nich coś dorzucić.

lokata czy konto oszczędnościowe - analiza

Kiedy bardziej opłacalna jest lokata?

 • Kiedy zamierzasz nie ruszać swoich oszczędności przez dłuższy czas.
 • Kiedy stopy procentowe spadają – wtedy zakładasz lokatę długoterminową, by jak najdłużej mieć wysokie oprocentowanie.
 • Gdy sobie nie ufasz i boisz się, że oszczędności z konta możesz łatwo wydać.

Kiedy bardziej opłacalne jest konto oszczędnościowe?

 • Kiedy chcesz mieć stały dostęp do pieniędzy bez utraty dotychczas naliczonych odsetek.
 • Kiedy stopy procentowe rosną: w momencie, gdy znajdziesz bardziej opłacalną propozycję, po prostu zakładasz rachunek oszczędnościowy czy lokatę w innym banku i przelewasz pieniądze.
 • Gdy regularnie dopłacasz do oszczędności.

Jakie są podobieństwa lokaty i konta oszczędnościowego?

 1. Zarówno na lokacie, jak i na rachunku oszczędnościowym Bankowy Fundusz Gwarancyjny chroni Twoje oszczędności do równowartości kwoty 100.000 euro. Oznacza to, że w razie bankructwa banku BFG wypłaci Ci wartość Twoich środków z ROR-u, lokaty czy konta oszczędnościowego, nie więcej jednak niż do wysokości podanej sumy.
 2. I lokata, i konto oszczędnościowe są oprocentowane.
 3. Obecnie oprocentowanie rachunków oszczędnościowych i lokat jest do siebie bardzo zbliżone.
 4. Do obu form oszczędzania masz dostęp w bankowości elektronicznej.
 5. Odsetki od lokat i kont oszczędnościowych objęte są podatkiem Belki od zysków kapitałowych w wysokości 19%.

Czym się różni lokata od rachunku oszczędnościowego?

 1. Lokatę zakładasz raz, na określoną kwotę i nie możesz do niej dopłacać. Konto oszczędnościowe działa odwrotnie: w każdym momencie możesz przelać na nie dowolną sumę pieniędzy.
 2. Wcześniejsze zerwanie lokaty wiąże się z utratą odsetek. Natomiast jeśli wypłacisz pieniądze z rachunku oszczędnościowego, to odsetki za ten czas, gdy środki były na koncie, i tak zostaną Ci wypłacone.
 3. Zazwyczaj lokat możesz założyć w banku kilka lub nawet kilkanaście, a rachunków oszczędnościowych zwykle nie więcej niż jeden.
 4. Czas trwania lokaty jest z góry określony. Po jej zakończeniu pieniądze automatycznie przelewane są na wskazany przez Ciebie rachunek lub lokata się odnawia na kolejny okres. Natomiast konto oszczędnościowe jest na czas niekreślony.
 5. Odsetki na rachunku oszczędnościowym są z reguły kapitalizowane co miesiąc. Natomiast na lokatach najczęściej ma to miejsce na zakończenie lokaty.

Dla kogo jest lokata czy rachunek oszczędnościowy?

Zarówno lokata terminowa, jak i konto oszczędnościowe to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą, by ich oszczędności pracowały, ale w bezpieczny sposób. Wszystkie inne formy inwestowania wiążą się z mniejszym lub większym ryzykiem. Np. akcje: można dużo zarobić, ale można też stracić wszystko.

Polecam połączyć obie formy oszczędzania. Na lokatach możesz trzymać środki, które na pewno chwilowo nie będą potrzebne, a na rachunku oszczędnościowym te, które w razie „W” mogą się przydać. W takim wypadku sięgasz po pieniądze z konta oszczędnościowego. Nie tracisz naliczonych odsetek i nie musisz zrywać lokaty.

Co do zakładania lokat, to dam Ci jedną radę: zamiast jednej dużej załóż kilka mniejszych. To także jest pewne zabezpieczenie w sytuacji, gdybyś potrzebował wypłacić wcześniej część oszczędności i byłbyś zmuszony dokonać wcześniejszego zerwania lokaty.

Krótki przykład:

Masz 100.000 zł oszczędności i wkładasz je na jedną lokatę. Jednak w czasie jej trwania coś się przytrafiło i pilnie potrzebujesz 15.000 zł. Musisz zerwać całą lokatę. Gdybyś założył 5 lokat po 20.000 zł każda, to wystarczyłoby, że zerwiesz jedną.

Gdzie najlepiej ulokować oszczędności?

Moim zdaniem najlepiej jest dywersyfikować portfel oszczędnościowy i lokować pieniądze w różne produkty. Można to zrobić na przykład w następujący sposób:

 • Największą część ulokować w bezpiecznych lokatach.
 • Mniejsze kwoty położyć na konta oszczędnościowe, do których masz stały dostęp bez utraty odsetek.
 • Warto rozważyć zakup Obligacji Skarbu Państwa jako długoterminowa inwestycja z wyższą stopą zwrotu.
 • Pewną kwotę można inwestować w bardziej ryzykowne produkty finansowe, na przykład fundusze inwestycyjne czy akcje z nastawieniem długoterminowym. Czyli nie powinna to być inwestycja na rok-dwa, ale co najmniej 5 lat. Im dłużej, tym bezpieczniej.
Gdzie trzymać pieniądze? Sposoby na bezpieczne oszczędności Zobacz

Lokata czy konto oszczędnościowe dla dziecka?

 1. Wybierz konto oszczędnościowe dla dziecka, jeśli w niedługim czasie planujecie podjąć z niego środki, np. na realizację marzenia pociechy. Rachunek oszczędnościowy będzie także idealnym rozwiązaniem, aby na bieżąco uczyć dziecko nawyku oszczędzania od najmłodszego – taka wirtualna świnka-skarbonka.Banki oferują dostęp do bankowości i aplikacji mobilnej dla dziecka. Ze swojej strony dodam, że Pekao S.A. ma bardzo fajną, animowaną aplikację dla najmłodszych. Możesz np. przelewać dziecku kieszonkowe i uczyć go, jak rozdysponowywać pieniądze: część na wydatki, część odkładamy na rachunku oszczędnościowym i zbieramy np. na rower.
 2. Wybierz lokaty, gdy nie planujecie żadnych wydatków, a pieniądze mają być odkładane długoterminowo.

Moja uwaga:

zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku obowiązuje kwota zwykłego zarządu, czyli rodzic nie może miesięcznie wypłacić czy przelać z konta dziecka więcej, niż ona wynosi (w 2023 roku kwota zwykłego zarządu wynosi 6.652,73 zł).
Od czego zacząć oszczędzanie dla dziecka? Zobacz

Lokata czy konto oszczędnościowe dla młodych?

To zależy, czy młoda osoba chce mieć stały dostęp do swoich oszczędności, czy odkładane są na konkretny cel w przyszłości, np. na wkład własny na mieszkanie. Warto wybrać rachunek oszczędnościowy i trzymać na nim środki, które mogą się przydać pod koniec miesiąca, a nadwyżkę ulokować na lokatach.

Ile powinno się oszczędzać?

Im więcej, tym lepiej. Ale w czasach wysokiej inflacji i cen jest to, nie ukrywajmy, coraz trudniejsze. Teoria mówi, że powinno się oszczędzać co miesiąc około 20% swoich zarobków. Jaką kwotę powinno się odłożyć? Tutaj są dwie szkoły. Pierwsza z nich mówi, że przynajmniej 6-krotność miesięcznego wynagrodzenia. Druga, że zgromadzone oszczędności nie powinny być mniejsze niż równowartość pensji z 12 miesięcy.

Jeśli te cyfry Cię zniechęcają, podpowiem: zacznij oszczędzać cokolwiek. Załóż sobie rachunek oszczędnościowy i co miesiąc przelewaj na niego drobne kwoty. Niech to będzie nawet 50 czy 100 zł. Z czasem wyrobisz w sobie nawyk odkładania pieniędzy i będzie łatwiej znaleźć na to środki. A może Twój bank oferuje automatyczne oszczędzanie? Na przykład: płacisz kartą a pewien % Twoich transakcji automatycznie trafia na odrębny rachunek oszczędnościowy. Warto spróbować.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Czy lokaty są opłacalne w 2023?

Opłacalność lokat w 2023 roku jest niewielka z powodu bardzo wysokiej inflacji, która zjada wszelkie zyski. Z drugiej strony, jeśli pieniądze mają leżeć na nieoprocentowanym koncie lub w przysłowiowej skarpecie, to Twoje środki stracą na wartości jeszcze bardziej.

Ile wynosi podatek od lokat bankowych?

Podatek od zysków kapitałowych zwany potocznie podatkiem Belki wynosi 19%.

Co jest lepsze od lokaty?

Jeśli oczekujesz wyższych zysków i akceptujesz ryzyko, możesz zainteresować się tematem funduszy inwestycyjnych. Znajdziesz wśród nich propozycje zarówno bezpieczne, z niższymi stopami zwrotu, jak i bardziej ryzykowne, gdzie potencjał zysku jest dużo wyższy.

Czy lokaty w banku są bezpieczne?

Zarówno lokaty, jak i konta oszczędnościowe są objęte gwarancją BFG do równowartości kwoty 100.000 euro. Dlatego nie poleca się lokować w jednym banku więcej ponad to – w razie upadku banku odzyskasz tylko równowartość tej kwoty. W razie niewypłacalności banku czy SKOK-u BFG wypłaci Ci pieniądze, które tam miałeś.

Czym różni się konto oszczędnościowe od zwykłego?

Zwykły rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, czyli ROR, nie jest kontem oprocentowanym. Służy do przeprowadzania wszelkiego rodzaju rozliczeń: przelewów, płatności kartą, BLIKiem, wypłat gotówki itp. Jego funkcjonalności mają w jak największym stopniu ułatwić dostęp do pieniędzy w każdym momencie. Natomiast konto oszczędnościowe jest oprocentowane i ma służyć do gromadzenia oszczędności. Nie ma do niego karty, a wypłaty środków są ograniczone.

Czy płaci się podatek od konta oszczędnościowego?

Podatek płaci się nie od konta oszczędnościowego, a od wypracowanych odsetek. Jeśli ulokowałeś 100.000 zł na rachunku i otrzymałeś 2.000 zł odsetek, to bank automatycznie pobierze i odprowadzi 19% podatku od kwoty 2.000 zł.

Czy można mieć dwa konta oszczędnościowe?

Możesz posiadać wiele kont oszczędnościowych w różnych bankach. Jeśli chodzi o ten sam bank, to zależy to od oferty danej instytucji: jedna nie widzi problemu w tym, by założyć kilka takich rachunków, natomiast w innej można mieć tylko jedno konto oszczędnościowe danego rodzaju.

Polecamy artykuły:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.9/5 - (7 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie