Lokata dla dziecka – ranking na styczeń 2023

Kiedy na świecie pojawia się dziecko, rodzice starają się przychylić mu nieba. To naturalny odruch, lecz szczególnie w tym czasie kluczowe jest oszczędzanie kapitału, które trafi do pociechy po osiągnięciu przez nie pełnoletności. Jednym z dobrych sposobów jest lokata oszczędnościowa dla dziecka. Gdzie najlepiej założyć taką lokatę?

Ostatnia aktualizacja: 9 Stycznia 2023
InBank Lokata
7,50 %
? w skali roku dla lokat na 3 lub 6 miesięcy.
Oprocentowanie
1-60 miesięcy
? - 7% dla lokaty na 1 miesiąc,- 7,5% dla lokaty na 3 lub 6 miesięcy,- 4% dla lokaty na 12 lub 24 miesiące,- 3,5% dla lokaty na 48 i 60 miesięcy.
Okres lokaty
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Lokata na nowe środki
8 %
? 7-8% w skali roku
Oprocentowanie
2-6 miesięcy
? Możesz przystąpić do promocji od 18.10.2022 r. do 2.11.2022 r. i uczestniczyć w niej wyłącznie przez pierwszy okres umowny lokaty.
Okres lokaty
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
6,75 %
Oprocentowanie
1-36 miesięcy
Okres lokaty
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Inbank - Lokata na start
8,50 %
? w skali roku
Oprocentowanie
1-3 miesięcy
Okres lokaty
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
ComperiaFree - wyszukiwarka lokat bankowych
2 %
? od 08% do 2,20%
Oprocentowanie
2-60 miesięcy
Okres lokaty
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Jak inwestować w czasie rosnących stóp procentowych i inflacji

Ranking lokat dla dzieci

Posagi, papiery wartościowe, książeczki mieszkaniowe, fundusze inwestycyjne – każdy rodzic prędzej czy później stara się zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka. Czasami ma to postać gotówki, czasami praktycznych porad czy też wartościowych przedmiotów. Niekiedy też przyjmuje to formę pomnażania oszczędności i przy okazji, mądrego zarządzania finansami. Szczególnie te ostatnie rozwiązanie może przybrać różnoraką formę. Jedną z nich jest lokata dla dziecka.

Porównywarka Czerwona Skarbonka przygotowała najnowszy ranking, który uwzględnia najciekawsze oferty lokat dla dzieci. W przygotowanym przez nas zestawieniu odnajdziesz główne parametry, dzięki którym wybierzesz najlepszą dla Twojego dziecka propozycje. Są to:

 • kwota lokaty,
 • czas trwania lokaty,
 • oprocentowanie,
 • link odsyłający do oferty.

Dodatkowo, zwróć uwagę na różne możliwości otwarcia rachunku dla dziecka. Do wyboru posiadasz:

 • przez internet,
 • przez aplikację mobilną,
 • w placówce banku,
 • przez telefon.

Decydując się na jedną z ofert z rankingu Czerwonej-Skarbonki sprawdź, czy wymaga od Ciebie założenia konta osobistego podpiętego pod lokatę! Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję.

Lokata oszczędnościowa dla dziecka – co to jest?

Lokata bankowa to inaczej depozyt, który stanowi miejsce ulokowania środków pieniężnych na określony czas. Taki produkt bankowy odnajdziesz w ofertach większości banków. Zasada funkcjonowania lokaty jest bardzo prosta: wpłacasz do banku zaoszczędzony kapitał na wybrany okres. Dlatego możesz potraktować to jako pożyczkę, którą udzielasz instytucji, i która w zamian za to musi wypłacić Ci odsetki. To, jak dużo zarobisz zależy od okresu i oprocentowania lokaty.

Na rynku odnajdziesz cały wachlarz lokat – od takich, które zakładane są na zaledwie kilka dni, aż po te zakładane na kilka lat. Z czego największą popularnością cieszą się lokaty kwartalne, półroczne oraz roczne.

Musisz również pamiętać o kilku najważniejszych zasadach:

 • lokata oszczędnościowa dla dziecka zamraża środki na wyznaczony w umowie czas,
 • posiadanie lokaty nie wymaga regularnych wpłat na rachunek,
 • w każdej chwili możesz wypłacić środki z lokaty. Niestety, w takiej sytuacji tracisz prawo do wypracowanych wcześniej odsetek. Za przedterminowe zerwanie depozytu, banki zazwyczaj nie naliczają opłat karnych,
 • lokata dla dziecka nie generuje żadnych dodatkowych kosztów. W najgorszym razie – ominie Cię wypracowany zysk.

Czy wiesz, że lokaty podobnie jak konta dla młodych mogą być zakładane również dla nieletnich? Niektóre banki proponują otwarcie lokaty dla dziecka w PLN, z kolei inne w kilku najpopularniejszych walutach, np. EUR, USD czy GBP.

oszczędności dla dzieci

Ranking lokat dla dzieci styczeń 2023 – rodzaje

Każdy rodzic chce zapewnić swojej latorośli poduszkę finansową, która ułatwi jej start w dorosłość i realizację wyznaczonych celów. Dlatego każdy moment jest dobry na otwarcie lokaty oszczędnościowej. Możesz tego dokonać tuż po urodzeniu dziecka, w przedszkolu czy w trakcie jego edukacji szkolnej.

Niemniej jednak szczerze polecamy, aby pomimo wydatków, jakie kumuluje dziecko – od samego początku znaleźć w budżecie domowym konkretną sumę, którą przeznaczysz na lokatę. Sam zauważysz, jak już po kilku latach oszczędzania dla dziecka uda Ci się zagwarantować całkiem przyzwoity kapitał na przyszłość Twojej pociechy.

Spójrzmy, jakie lokaty dla dzieci są dostępne w ofertach banków:

 • lokata krótkoterminowa – zakładana jest na okres krótszy niż 1 rok, np. na 1 miesiąc czy 6 miesięcy. Jej zaletą jest przede wszystkim krótki czas “zamrożenia” środków, po którym ponownie możesz rozejrzeć się na rynku w poszukiwaniu promocyjnych ofert,
 • lokata długoterminowa – zawierana jest na okres 12 miesięcy lub dłuższy niż rok. W przypadku długofalowego oszczędzania kumuluje większy zysk. Dlatego, jeśli masz do dyspozycji większą sumę pieniędzy, z których nie musisz korzystać, zdecyduj się na tę opcję. Dzięki temu zarobisz więcej!

Zarówno lokaty krótkoterminowe oraz lokaty długoterminowe mogą być jednorazowe albo odnawialne. Jeśli zdecydujesz się na typ lokaty odnawialnej to tuż po wygaśnięciu umowy, nie będziesz musiał podpisywać kolejnej, bo zostanie ona automatycznie uruchomiona. Pamiętaj jednak, aby w takiej sytuacji sprawdzić warunki, na jakich zostanie odnowiona. Może się okazać, że jej oprocentowanie będzie znacznie gorsze niż w promocyjnym okresie.

Większość lokat terminowych dostępnych na rynku posiada oprocentowanie według stałych stóp procentowych. Oznacza to, że już w momencie podpisywania umowy wiesz, jaki zysk przyniosą powierzone środki.

Jaka lokata dla dziecka – w jakim banku?

Polskie prawo zezwala na zakładanie lokat dla dzieci. W tym zakresie oferta banków jest bardzo zróżnicowana. Najciekawsze z nich dostępne są w naszym rankingu lokat dla dzieci na styczeń 2023.

Gdzie najlepiej zajrzeć, poszukując atrakcyjnej lokaty dla dziecka? Oto lista banków:

 • Nest Bank,
 • mBank,
 • Millenium Bank,
 • Santander Bank Polska,
 • Getin Bank,
 • Idea Bank,
 • Toyota Bank Polska.

Przy przeglądaniu ciekawych propozycji pamiętaj, aby kierować się najważniejszymi parametrami. Ustal okres na jaki chcesz zdeponować pieniądze oraz zwróć uwagę na oprocentowanie i wszystkie pozostałe warunki oferty.

Czasem zdarza się, że lokata dla dziecka przeznaczona jest tylko dla nowych klientów banku, możesz ją założyć wyłącznie przez aplikację mobilną albo w oddziale instytucji. Przeglądając ranking lokat dla dziecka przygotowany przez Czerwoną-Skarbonkę nie zapomnij też przejrzeć promocyjnych ofert. Może się okazać, że zyskasz na nich więcej niż wybierając standardową lokatę!

Lokata oszczędnościowa dla dziecka – kto może założyć?

Z myślą o przyszłości swojej pociechy, lokatę dla dziecka zakłada sam rodzic. Pamiętaj, że tego typu produkty bankowe przeznaczone są dla osób pełnoletnich. Co więcej, lokatę dla dziecka może otworzyć tylko przedstawiciel ustawowy. Oznacza to, że dziadkowie, ciocia bądź wujek nie są uprawnieni do założenia lokaty dla ukochanej wnuczki/ka czy siostrzenicy i siostrzeńca. Oczywiście, mają prawo przekazać na ten cel określoną sumę pieniędzy, ale muszą liczyć się z tym, że to rodzice będą zarządzać oszczędnościami małoletniego.

Dlatego rozpoczynając swoje poszukiwania, skorzystaj z porównywarki Czerwonej Skarbonki. Wystarczy, że wybierzesz kwotę oraz okres, na jaki chcesz zdeponować kapitał – a poznasz aktualnie najlepsze oferty na rynku bankowym. Przy okazji możesz sprawdzić nasz ranking lokat długoterminowych i zobaczyć, ile zarobisz przy oszczędzaniu na dłuższy okres.

zysk z lokaty dla dziecka

Jak założyć lokatę dla dziecka?

Oszczędzanie w banku to skuteczny sposób na zarobek – szczególnie, gdy jako rodzic robisz to z myślą o dziecku. W jaki sposób założysz lokatę dla swojej latorośli?

 • W placówce banku. Większość instytucji proponuje otwarcie kont osobistych dla małoletnich – w tym lokaty w oddziale.
 • Wniosek online. Coraz popularniejsze staje się zakładanie lokaty poprzez wysłanie wniosku internetowego.
 • Telefonicznie. W trakcie rozmowy z konsultantem banku, bez wychodzenia z domu, możesz wyrazić chęć otwarcia rachunku.
 • Poprzez aplikację mobilną. Mając konto osobiste w banku, w którym jednocześnie chcesz założyć lokatę, wykorzystasz do tego swój panel klienta w bankowości internetowej.

Do otwarcia lokaty oszczędnościowej dla dziecka będą niezbędne podstawowe dokumenty, jak: dowód osobisty rodzica, ewentualnie paszport oraz legitymacja szkolna dziecka. Możesz przygotować również akt urodzenia dziecka. Niektóre banki wymagają potwierdzenia, że faktycznie jesteś rodzicem. Co więcej, jeśli Twoja pociecha liczy mniej niż 13 lat, to jej obecność w banku nie jest konieczna – bo to Ty jako pełnoprawny opiekun podpisujesz za nią wszelkie formalności.

Zakładając lokatę dla dziecka, które ukończyło 13. rok życia pamiętaj, że taki nastolatek samodzielnie podpisuje umowę, a Ty jako rodzic jedynie wyrażasz na to zgodę! Dlatego, jeśli posiada już konto osobiste dla młodych to w tym samym banku może założyć lokatę poprzez bankowość internetową.

Lokaty dla dzieci – czy warto założyć?

Odpowiedź na te pytanie jest prosta – jak najbardziej. Przede wszystkim dlatego, że zgromadzone oszczędności są bezpiecznym zapleczem finansowym na start dla Twojego dziecka. Ale i nie tylko. Oto najważniejsze korzyści płynące z założenia lokaty bankowej dla małoletniego.

 • Inwestycja z procentem. Szczególnie, gdy możesz zdeponować większą sumę pieniędzy na dłuższy czas.
 • Brak ryzyka utraty środków. W momencie przedterminowego zerwania umowy tracisz jedynie zgromadzone odsetki, natomiast zainwestowany kapitał wraca do Ciebie z powrotem.
 • Lokaty podlegają ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Pieniądze zgromadzone w bankowych depozytach, w tym m.in. na lokacie podlegają ochronie gwarancyjnej BFG do wysokości 100 000 EUR. Co za tym idzie, są to produkty bezpiecznego oszczędzania na przyszłość.
 • Nauka racjonalnego oszczędzania i zarządzania pieniędzmi już od najmłodszych lat. Dzięki zapoznaniu dziecka z tematem finansów zapewnisz mu większą świadomość i kontrolę nad wydatkami, które zaprocentują w życiu dorosłym. Otrzymując więc swoją pierwszą wypłatę na konto, będzie potrafił mądrze nią rozporządzać.

Lokata dla wnuczka – czy istnieje?

Utarło się przekonanie, że dziadkowie są od rozpieszczania wnuków i spełniania każdej ich fanaberii. Jednak mają też możliwość zapewnienia im bezpieczeństwa finansowego i to bez konieczności posiadania zgody rodzica. Dlatego w tym celu można skorzystać z dwóch dostępnych rozwiązań:

 • założyć lokatę dla siebie i kiedy wnuk/wnuczka osiągnie pełnoletność, przekazać zgromadzone środki. W takim przypadku warto pamiętać, że w momencie przedwczesnej śmierci (przed datą zakończenia lokaty) zaoszczędzone na niej pieniądze wejdą do ogólnej masy spadkowej. Mogą być zatem rozdysponowane niekoniecznie zgodnie z wolą zmarłego.
 • utworzyć lokatę na Twoje nazwisko z ustanowieniem dyspozycji na wypadek śmierci. To zdecydowanie praktyczniejszy sposób, który w momencie przedwczesnej śmierci właściciela lokaty, przekazuje zdeponowane środki do wysokości 100 000 zł wskazanej osobie, z pominięciem postępowania spadkowego.

Lokata dla dziecka – ranking styczeń 2023

Lokata oszczędnościowa dla dziecka to w pełni bezpieczne rozwiązanie, które pozwala na pomnażanie oszczędności i zdobycie umiejętności swobodnego poruszania się w świecie finansów. Pamiętaj jednak, by każdą decyzję związaną zainwestowaniem wolnych środków podejmować z odpowiedzialnością i systematycznością w działaniu.

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, przyjrzyj się bliżej naszemu rankingowi z najlepszymi lokatami dla dzieci. Alternatywą mogą być również konta osobiste dla młodych. Co niezwykle istotne, zdecydowana większość banków nie pobiera żadnych opłat za prowadzenie tego typu rachunków, oferując przy tym atrakcyjne produkty dodatkowe. W tym celu polecamy nasz ranking kont dla młodych do 18-26 roku życia. Oszczędzanie dla dziecka możesz rozpocząć decydując się też na dobrze oprocentowane konto oszczędnościowe. Aby dokładnie zapoznać się z ofertą, odsyłamy na nasz najnowszy ranking kont oszczędnościowych.

Źródło:

1. Raport badawczy Prudential Family Index

4.9/5 - (14 votes)
Komentarze (1)
Dodaj komentarz

Sortuj wg
 • M
  M
  Max
  28.12.2020, 15:51

  Lokata w Santander Banku to 0,1 %. Powodzenia życzę „inwestorom”