Lokata mobilna — Co to? Czy warto ją założyć?

Lokata mobilna różni się od innych lokat sposobem zakładania. Uruchomienie depozytu odbywa się w aplikacji mobilnej banku, w którym posiadasz konto. Czy warto założyć lokatę mobilną i ile można na niej zarobić? Po odpowiedzi zapraszamy do artykułu.

Aplikacja mobilna banku umożliwia wygodne zarządzanie wszystkimi finansowymi sprawami. Z poziomu własnego smartfona, możesz sprawdzić historię wydatków, zlecić przelewy czy sprawdzać saldo kredytu. Klienci banków mogą również w ten sposób składać wnioski kredytowe oraz zakładać lokaty mobilne. Te mogą mieć formę lokat terminowych, overnight czy też lokat progresywnych.

Lokata mobilna co to jest?

Lokata działa na podobnych zasadach co konto oszczędnościowe. Klient, który zdecyduje się zdeponować środki na lokacie, może liczyć na to, że wraz z końcem umowy otrzyma je z powrotem powiększone o odsetki. Lokaty dzielą się na odnawialne i nieodnawialne i mogą się różnić częstotliwością kapitalizacji odsetek.

Lokatę mobilną od innych rodzajów lokat wyróżnia jedynie sposób zakładania. Możesz ją uruchomić z poziomu bankowości mobilnej instytucji, w której prowadzisz rachunek. Co ciekawe, z oferty lokaty mobilnej nie możesz skorzystać w stacjonarnej placówce banku, czy też logując się do bankowości elektronicznej.

Jak działa lokata mobilna?

Sposób działania lokaty mobilnej w dużej mierze zależy od oferty banku. W większości przypadków depozyt ten jest nieodnawialny, czyli umowa obowiązuje jedynie przez określony czas. Wpłacony kapitał możesz oczywiście wypłacić przed zakończeniem umowy, jednak wtedy istnieje zagrożenie utraty odsetek.

Ile można zarobić na lokacie mobilnej?

Zysk, na który możesz liczyć, zależy przede wszystkim od oprocentowania lokaty, czyli od oferty banku. Nierzadko, oprocentowanie lokat mobilnych jest nieco wyższe od tych, które dostępne są w stacjonarnej ofercie. Nie bez znaczenia pozostaje również kwota wpłaty. Im wyższą sumę zdeponujesz, tym na większe odsetki możesz liczyć.

Jak założyć lokatę mobilną?

Lokatę mobilną założysz z poziomu aplikacji swojego banku. Wystarczy, że zalogujesz się do aplikacji i wybierzesz interesującą Cię ofertę produktów depozytowych. Następnie, należy wybrać konto główne, z którego zostaną przekazane środki oraz typ lokaty. Proces zakładania depozytu może wyglądać inaczej w zależności od banku, jednak najczęściej cały proces nie powinien zająć więcej niż 10 minut.

Santander Bank Polska lokata mobilna

Lokatę mobilną w Santander możesz założyć tylko wtedy, gdy prowadzisz w tym banku konto osobiste lub oszczędnościowe. Wystarczy, że zalogujesz się do aplikacji Santander mobile i przejdziesz do zakładki depozytów. Oprocentowanie lokaty mobilnej wynosi 6,25%, a wcześniejsza wypłata środków wiąże się z utratą zgromadzonych odsetek. W Santanderze możesz uruchomić tylko jedną lokatę mobilną, na okres 4 miesięcy.

 • Minimalna kwota lokaty: 1 000 zł.
 • Maksymalna kwota lokaty: 100 000 zł.
 • Stałe oprocentowanie: 6,25% w skali roku.

lokata mobilna w santander bank polska
Lokata mobilna w Santander Bank Polska / https://www.santander.pl/klient-indywidualny/oszczednosci-i-inwestycje/lokata-mobilna

Lokata mobilna w PKO BP

PKO BP oferuje swoim klientom możliwość założenia lokaty mobilnej, pod warunkiem że posiadają konta osobiste w tym banku. Warto przy tym wspomnieć, że klient może mieć tylko jedną aktywną lokatę w danym momencie, a w przypadku prowadzenia wspólnego rachunku, limit ten obejmuje łącznie wszystkich posiadaczy rachunku. Lokatę mobilną PKO BP można otworzyć na 3 miesiące, tylko i wyłącznie za pomocą aplikacji IKO.

 • Minimalna kwota lokaty: 1 000 zł.
 • Maksymalna kwota lokaty: 50 000 zł.
 • Stałe oprocentowanie: 6% w skali roku.

lokata mobilna w pko bp
Lokata mobilna w PKO BP / https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/oszczednosci/lokaty/lokata-mobilna/

Credit Agricole lokata mobilna

Lokata mobina Credit Agricole z oprocentowaniem 8% w skali roku to oferta przygotowana specjalnie dla nowych klientów banku. Umowa trwa 270 dni, a po tym czasie depozyt można odnowić na nowych warunkach obowiązujących w tym czasie. Lokatę mobilną należy założyć w aplikacji CA24 do 14 dni od dnia otwarcia konta.

 • Minimalna kwota lokaty: 1 000 zł.
 • Maksymalna kwota lokaty: 75 000 zł.
 • Stałe oprocentowanie: 8% w skali roku.

Lokata mobilna w Millennium Bank

Lokatę mobilną w Banku Millennium możesz założyć szybko za pomocą aplikacji mobilnej. Czas trwania umowy wynosi 3 miesiące, jednak po jej zakończeniu możesz założyć kolejną. Millennium Bank jako jeden z nielicznych instytucji finansowych umożliwia zdeponowanie niewielkiej sumy środków. Lokatę można założyć, wpłacając na nią jedynie 500 zł.

 • Minimalna kwota lokaty: 500 zł.
 • Maksymalna kwota lokaty: 25 000 zł.
 • Stałe oprocentowanie: 6% w skali roku.

Czy lokata mobilna jest bezpieczna?

Założenie lokaty mobilnej w banku, w którym prowadzisz konto osobiste lub korzystasz z innych produktów bankowych, to bezpieczne rozwiązanie pozbawione inwestycyjnego ryzyka. W związku z tym, że instytucja posiada Twoje dane osobowe, znacznie skracasz proces zakładania lokaty i omijasz formularze, w których musisz podawać szereg danych i informacji.

Dodatkowo środki zgromadzone na depozycie są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. To sprawia, że nawet gdyby doszło do bankructwa banku, Ty otrzymasz z powrotem swoje środki do wartości 100 tys. EUR (równowartość w polskiej walucie).

Czy warto?

Zanim złożysz wniosek o uruchomienie lokaty, dokładnie przeanalizuj ofertę innych banków. Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim wysokość oprocentowania w skali roku oraz długość trwania depozytu. Nie bez znaczenia jest również ochrona odsetek. Niektóre banki w przypadku zerwania umowy przed terminem zabierają cały wypracowany zysk.

Możliwość skorzystania z oferty lokaty mobilnej wiąże się z koniecznością założenia konta osobistego, co z kolei może generować dodatkowe koszty. Jeśli jednak posiadasz już rachunek w danym banku, to problem ten właściwie nie istnieje. Lokata zakładana przez aplikację mobilną jest w pełni bezpieczna i często znacznie wyżej oprocentowana niż inne lokaty dostępne na rynku. Jeśli więc szukasz sposobu na ulokowanie środków i dodatkowy zarobek, lokata mobilna wydaje się dobrym rozwiązaniem.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
3.7/5 - (7 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie