Lokata w Raiffeisen Digital Bank – warunki oferty i opinie

Lokaty przyciągają zarówno nowych, jak i doświadczonych inwestorów szukających bezpiecznych sposobów na pomnażanie swoich oszczędności. Szeroka oferta banków sprawia jednak, że trudno wybrać najlepszą opcję. Dzisiaj sprawdziłam, czy warto skorzystać z lokaty w Raiffeisen Digital Bank. Na tapet wzięłam warunki, jakie proponuje Raiffeisen dla swoich klientów, przyjrzałam się też oprocentowaniu oraz możliwym opłatom. Czym wyróżnia się Raiffeisen Digital Bank na tle konkurencji? Ja już znam odpowiedź! 

Kluczowe informacje

 • Lokata w Raiffeisen Digital Bank oferuje wysokie oprocentowanie na poziomie 6,1% w skali roku dla każdego klienta, niezależnie od okresu, na jaki zostaje założona.
 • Dołączenie do grona zadowolonych klientów Raiffeisen Digital Bank jest wyjątkowo proste i nie wymaga wychodzenia z domu. Cały proces, od założenia konta osobistego, przez wybór odpowiedniej lokaty, aż po finalizację umowy, odbywa się online. 
 • Chociaż lokata w Raiffeisen Digital Bank mogłaby wydawać się mniej atrakcyjna z powodu konieczności opłacenia austriackiego podatku od zysków kapitałowych, bank oferuje prostą procedurę umożliwiającą jego uniknięcie. Dzięki temu możesz cieszyć się pełnymi zyskami, nie martwiąc się o dodatkowe opłaty. 

Opinia o lokacie w Raiffeisen Digital Bank 

Lokaty terminowe to dla wielu osób sposób na bezpieczne pomnażanie środków, bez potrzeby ponoszenia jakiegokolwiek ryzyka. Dla innych – jest to pomysł walki z inflacją. Wystarczy wybrać produkt, który jest oprocentowany nieco wyżej, niż wynosi aktualny próg inflacji, aby nie stracić na wartości zebranych oszczędności. 

Niezależnie od motywacji — decydując się na jakikolwiek produkt finansowy, warto wybrać ten, który będzie dla nas najkorzystniejszy. Mogłoby się więc wydawać, że wystarczy postawić na lokatę z najwyższym możliwym oprocentowaniem i gotowe. Niestety nie jest to takie proste. Niektóre banki oczekują od nas założenia konta oszczędnościowego, jeszcze inne — rachunku osobistego lub pobierają dodatkowe opłaty, o których nie wspominają, tak dosłownie, wprost na pierwszej stronie.

Wokół Raiffeisen Digital Bank narosło wiele mitów, a jeden z nich głosi o konieczności opłacenia austriackiego podatku od zysków kapitałowych. Wysoka danina (w Polsce 19%, a w Austrii – 25%) ma bowiem sprawić, że inwestorzy nie będą zainteresowani skorzystaniem z lokaty tego banku. Okazuje się jednak, że klienci Raiffeisen Digital Banku mogą łatwo ominąć ten obowiązek. Wymaga to jednak dodatkowych formalności, do których musimy już włączyć urząd skarbowy. Dokładną procedurę uniknięcia podatku, opisałam w dalszej części tego artykułu. 

Teraz mogę jednak zdradzić, że mankamentem nie jest konieczność zapłacenia wyższego podatku, tylko papierologia związana z tym, aby się z tego obowiązku wyplątać. Nie jest to nic skomplikowanego, jednak może skutecznie odstraszyć potencjalnych klientów. 

Co zatem może przyciągać? Atrakcyjne oprocentowanie. W momencie powstawania tego tekstu (22.03.2024) większość banków oferowała lokaty oprocentowane na 4 do 5%. Dodatkową zaletą jest możliwość załatwienia wszystkich spraw online bez potrzeby wychodzenia z domu oraz opcja założenia kilku lokat z tak atrakcyjnym oprocentowaniem. 

Oferta lokaty Dla Ciebie w Raiffeisen Digital Bank

Lokata dla Ciebie to oferta skierowana do nowych i stałych klientów banku. Co to oznacza? Dokładnie to, że aby móc skorzystać z propozycji, musisz posiadać konto osobiste w Raiffeisen Digital Bank. Na szczęście założenie rachunku nie jest trudne, wymaga jedynie pobrania aplikacji banku, podania kilku kluczowych danych i zweryfikowania tożsamości. Umowę o prowadzenie rachunku podpiszesz z poziomu aplikacji. 

Wracając jednak do samej lokaty – jest ona terminowa i możesz założyć ją na okres 3, 6 lub 12 miesięcy. Co ciekawe, niezależnie od czasu trwania, oprocentowanie wynosi tyle samo, czyli 6,1% w skali roku. Samo założenie i prowadzenie lokaty jest darmowe. Nie zapłacimy też nic za zerwanie umowy przed czasem, chociaż to będzie „kosztować” nas utratę zysków kapitałowych, czyli odsetek. 

Raiffeisen Digital Bank umożliwia swoim klientom otwarcie kilku lokat terminowych online jednocześnie. Minimalna kwota, którą możesz zdeponować na takim rachunku, wynosi jedynie 100 zł, a maksymalna – 200 000 zł. Ten warunek dotyczy jedynie osób, które zdecydowały się na kilka lokat. Posiadacze tylko jednej, mogą maksymalnie zdeponować 1 000 000 zł. 

Jak założyć lokatę Dla Ciebie? 

Raiffeisen Digital Bank, jak sama nazwa wskazuje, to bank internetowy działający w pełni online. To oznacza, że założenie lokaty również odbywa się zdalnie, bez potrzeby wychodzenia z domu. Jak już wspominałam, do założenia rachunku potrzebne będzie konto osobiste. Gdy zalogujemy się do swojej bankowości internetowej, wybierzmy opcję „Lokaty”, wpiszmy kwotę oraz czas trwania umowy i gotowe! Przelew środków zostanie wykonany automatycznie. Musimy więc pamiętać o tym, żeby na rachunku Raiffeisen znajdowały się środki w odpowiedniej wysokości. 

Założenie lokaty dla Ciebie w 3 krokach! 

 1. Pobierz aplikację i załóż konto osobiste. 
 2. Przejdź do zakładki „Lokaty”. 
 3. Wybierz czas trwania umowy oraz kwotę, którą chcesz trzymać na lokacie.
Załóż wysoko oprocentowaną lokatę w Raiffeisen Digital Bank

Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z oferty? 

Z oferty może skorzystać każdy klient, który założył konto osobiste w tym banku. Nietrudno więc sprawdzić, że klientem Raiffeisen Digital Bank zostanie jedynie osoba, która: 

 • ma co najmniej 18 lat, 
 • mieszka w Polsce, 
 • ma Polskie obywatelstwo, 
 • posiada aktualny dowód osobisty.

Nie są to jednak wymagania, które trudno spełnić. Podobne stawia niemal każdy bank komercyjny, działający na terenie naszego kraju. 

Decyzja o możliwości założenia rachunku podejmowana jest automatycznie, nie musimy czekać, aż pracownik fizycznie zweryfikuje złożony wniosek. 

Jak uniknąć austriackiego podatku? Lokata w zagranicznym banku a podatek Belki

Jak można przeczytać w szczegółowych warunkach Lokaty dla Ciebie: „Zgodnie z austriackimi przepisami podatkowymi, Bank jest zobowiązany do potrącenia podatku od zysków kapitałowych od Klientów otrzymujących odsetki z oprocentowanego produktu, takiego jak Lokata Terminowa, w wysokości 25% od wypłaconych, tj. zaksięgowanych odsetek. [^1” 

Podatek od zysków kapitałowych, czyli potocznie podatek Belki, wynosi w Polsce 19%, a w Austrii – 25%. Czy to oznacza, że lokata w Raiffeisen Digital Bank nie jest tak opłacalna, jak ta, która stanowi ofertę konkurencji? Nie do końca. 

Jeśli korzystamy z lokat Raiffeisen, to możemy wystąpić o zwolnienie z podatku w Austrii. Wystarczy, że potwierdzimy swoje miejsce zamieszkania, czyli przedłożymy formularz IS-QU1. Gotowy dokument, pobierzemy ze strony: https://www.raiffeisendigital.com/pl/pl/inwestycje-i-oszczednosci/lokata.html. Przed wysłaniem dokumentu, musimy jednak uzyskać podpis w swoim urzędzie skarbowym, co z kolei generuje dodatkowe formalności, które należy dopełnić.

Zalety i wady lokaty w Raiffeisen Digital Bank

ZaletyWady
– Nie musisz zakładać konta oszczędnościowego, aby skorzystać z oferty. 
– Zarobisz dużo, nawet jeśli posiadasz kilka lokat – Bank oferuje oprocentowanie na tym samym poziomie zarówno dla 1, jak i każdej kolejnej lokaty. 
– Możesz złożyć wniosek online. Akceptacja wniosku odbywa się w pełni automatycznie. 
– Bank „podpowiada” jak uniknąć austriackiego podatku, udostępniając gotowy formularz dokumentu. 
– Aby skorzystać z oferty Raiffeisen Digital Bank, musisz posiadać konto w tym banku. 
– Uniknięcie konieczności opłacania austriackiego podatku wymaga złożenia dodatkowych dokumentów. 

FAQ: Najczęściej zadawane pytania

Ile wynosi maksymalna kwota zdeponowana na lokacie Raiffeisen Digital Bank?

Klient może umieścić na jednej lokacie maksymalnie 1 000 000 zł. Co ciekawe jednak nie istnieje limit posiadanych rachunków. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć kilka lokat, jednak w tym przypadku łączna wartość wszystkich aktywnych lokat nie może przekroczyć 1 000 000 zł, z zastrzeżeniem, że na jednej lokacie może być nie więcej niż 200 000 zł. 

Czy mogę zamknąć lokatę w każdej chwili?

Tak. Musisz jednak pamiętać o tym, że rezygnując z lokaty przed wyznaczonym okresem, utracisz zarobione odsetki. 

Czy do założenia lokaty Dla Ciebie potrzebne jest konto osobiste?

Tak. Oferta skierowana jest tylko do posiadaczy konta osobistego w Raiffeisen Digital Bank. 

Czy środki zdeponowane na lokacie Raiffeisen objęte są funduszem gwarancyjnym?

Tak. Bank podlega przepisom austriackiej ustawy o systemie gwarantowania depozytów i rekompensat dla inwestorów. 
Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

Źródła

1 Szczegółowe warunki lokaty

https://www.raiffeisendigital.com/content/dam/rbi/apollo/pl/documents-and-regulations/deposit/Szczegolowe_warunki_lokaty_dla_ciebie_online.pdf.coredownload.inline.pdf

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (1 vote)
Komentarze (3)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • K
  K

  Kasia

  16.04.2024, 09:07

  Wyróżniający się komentarz

  ok, jest opisane w jaki sposób uniknąć podatku w Austrii, ale ten podatek trzeba bedzie zapłacić w PL, przy rozliczaniu PIT? czyli jest jeszcze jedna formalność do załatwienia?

 • P
  P

  Pavlo

  28.03.2024, 12:23

  Wyróżniający się komentarz

  Wreszcie jakaś lokata z rozsądnym oprocentowaniem i wysokimi limitami wpłat dla wszystkich klientów, a nie tylko promocje na nowe rachunki. Jakby Raiffeisen nie był sponsorem wojennym to bym się zastanowił nad założeniem…

  • D
   D

   Dzizus Krajst

   10.04.2024, 21:05

   Wyróżniający się komentarz

   Serio wierzysz w ten scam czyli wojno – narracje ?
   Gdzie i kto sponsoruje jaką wojnę powiedz proszę

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie