Lokaty dla firm — oferty i wskazówki

Czy firma może założyć lokatę? A jeśli tak, to na jakich warunkach i w jaki sposób? Sprawdź nasz ranking oraz przydatne wskazówki w poszukiwaniu najlepiej oprocentowanych depozytów.

lokaty dla firm - oferty i wskazówki

Kluczowe informacje

 • Lokata firmowa to depozyt bankowy, który zakładasz na określony czas, podobnie jak standardową lokatę, kumulując na niej nadwyżki finansowe;
 • Takie produkty objęte są gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do 100 tys. euro. Pamiętaj tylko, że jeśli posiadasz konto osobiste w tym samym banku, co konto firmowe, to limit 100 tys. euro przypada na wszystkie rachunki;
 • W większości ofert przy założeniu lokaty wymagane jest konto firmowe. Nie masz tutaj wyboru lokat bez konta, jak ma to miejsce przy prywatnych depozytach;
 • Zysk z takiej lokaty nie jest opodatkowany podatkiem Belki, ale musisz uwzględnić go w przychodach swojej firmy, zaksięgować i ewentualnie odprowadzić do ZUS-u.

W temacie bankowości dla przedsiębiorców dużo mówi się o kontach firmowych, kredytach dla firm czy leasingach, a rzadko kiedy wspomina się o lokatach dla firm. Z jednej strony nie powinno to dziwić. Zazwyczaj pieniędzy jest zawsze za mało w stosunku do potrzeb, a nawet jeśli jest odwrotnie, to przeważnie inwestujemy je w inny sposób.

Dla tych z Was, którzy mają chwilowo niepotrzebne środki firmowe, sprawdzamy, na jakich warunkach można założyć lokatę terminową dla przedsiębiorstwa.

Czy firma może założyć lokatę?

Jak najbardziej. W ofercie banków znajdziesz lokaty terminowe dla niemal każdej firmy.

Co więcej, część instytucji oferuje także lokaty firmowe w walutach obcych, np. w euro czy dolarach. W segmencie osób indywidualnych jest to rzadkość.

Kto może założyć lokatę dla firm?

Zależy to od oferty danego banku, ale w większości przypadków może je założyć każdy: właściciel jednoosobowej działalności, spółka cywilna, jawna, komandytowa, z o.o., akcyjna. Popularne są lokaty dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz stowarzyszeń.

Lokata firmowa a Bankowy Fundusz Gwarancyjny — czy pieniądze firmowe są objęte gwarancją?

Ogólnie rzecz biorąc tak, pieniądze firmowe są objęte gwarancją BFG na takich samych zasadach, jak pieniądze na Twoim koncie indywidualnym, czyli są chronione do równowartości 100.000 euro. Jednak zwróć uwagę na następujące niuanse:

 • Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i w tym samym banku masz zarówno konto firmowe, jak i osobiste, to bank traktuje Was: Ciebie i Twoją firmę jako jeden podmiot. Czyli obowiązuje jeden wspólny limit 100.000 euro na wszystkie rachunki i produkty depozytowe indywidualne i firmowe. Dlatego w takim przypadku lepiej mieć konta osobiste w innym banku.
 • W innej sytuacji są firmy posiadające odrębną osobowość prawną (sp. z o.o., akcyjna) oraz pozostałe spółki, czyli cywilna, jawna, komandytowa i komandytowo-akcyjna. W tym przypadku deponentem jest spółka i obowiązują odrębne limity gwarancji: 100.000 euro dla Ciebie i 100.000 euro na spółkę.

Sprawdź najlepsze konta firmowe na rynku (*zestawienie jest aktualizowane regularnie):

Darmowe konto
Tak
? bezwarunkowe zwolnienie przez 24 miesiące z opłat
Promocja
Tak
Nagrody w promocji
1500 zł

192 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Darmowe konto
Tak
? 0 zł za prowadzenie konta na zawsze
Promocja
Tak
? do 2000 zł
Nagrody w promocji
do 2000 zł
? * 200 zł na start za założenie konta * 200 zł za Księgowość z Żubrem * * do 600 zł zwrotu 3% od kwoty transakcji kartą Mastercard lub przez PeoPay * do 500 zł za umowę o terminal POS * 500 zł za zawarcie pierwszej umowy o kredyt, leasing lub faktoring

198 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,1/5
Darmowe konto
Tak
? Prowadzenie pierwszego konta firmowego
Promocja
Tak
? Nawet 400zł premii za terminal płatniczy
Nagrody w promocji
do 4400 zł

162 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
4,0/5
Darmowe konto
Tak
Promocja
Tak
Nagrody w promocji
do 2850 zł
? - 350 zł na start - podczas zakładania konta użyj kodu PROMO350 - do 1000 zł zwrotu za paliwo z kartą z Plusem (do 200 zł/ mies.) - do 1500 zł premii - bankuj regularnie i zyskuj

100 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Darmowe konto
Tak
Promocja
Tak
Nagrody w promocji
do 2700 zł
? - do 1200 zł zwrotu za transakcje kartą lub BLIKIEM - do 600 zł za wymianę walut w Kantorze Santander - 300 zł za podpisanie umowy o terminal POS - do 600 zł z Lokatą Biznes Impet

64 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Najlepsze lokaty dla firm

ING

W ofercie banku ING Banku Śląskiego znajdziesz zwykłe lokaty terminowe na 1,3,6,12 miesięcy oraz propozycję lokaty Plus 6M i Plus 12M. Dwie ostatnie są lepiej oprocentowane i to na nich się skupię.

Lokata terminowa Plus 6M i 12M:

 • Dla jednoosobowych działalności gospodarczych z uproszczoną księgowością.
 • 6M: na 6 miesięcy, od 1.000 zł do 50.000 zł
 • 12M: na rok, od 1.000 zł do 100.000 zł.
 • Możesz założyć tylko po jednej lokacie tego typu i zrobisz to wyłącznie za pośrednictwem bankowości internetowej.

PKO BP Lokata terminowa dla firm

 • Na 1,3,6 i 12 miesięcy.
 • Możesz otworzyć dowolną liczbę lokat.
 • Minimalna kwota na jednej lokacie 2.000 zł.

Citi Handlowy

Bank Citi Handlowy oferuje klientom z sektora MSP lokaty firmowe zarówno w złotówkach, jak i w walutach obcych: EUR, USD, GBP.

 • Lokaty na 1 tydzień, 1, 2, 3, 6, 12 miesięcy.
 • Możesz wybrać Lokatę terminową Standard lub T-Lokatę, którą otworzysz tylko w bankowości internetowej Citibank Online.
 • Minimalne kwoty depozytów: 10.000 PLN, 2.500 USD, 1.500 GBP, 5.000 EUR.

Nest Bank

Nest Bank ma bardzo szeroką ofertę lokat firmowych o nazwie BIZnest Lokata.

 • Założysz lokatę online po zalogowaniu do bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej.
 • Czas trwania lokaty: 7, 14 dni oraz 1, 2, 3, 4, 6, 9, 12, 18 i 24 miesiące.
 • Możesz założyć dowolną liczbę lokat.
 • Minimalna kwota 1.000 zł maksymalna 2 mln zł.
 • Musisz posiadać konto firmowe, by założyć lokatę terminową.

mBank

Propozycja lokat firmowych od mBanku to depozyty złotowe oraz walutowe: w EUR, USD i GBP.

 • Lokaty na 3 lub 6 miesięcy.
 • Dowolna liczba lokat dla Twojej firmy.
 • Minimalna kwota 500 zł/500 EUR/USD/GBP.

BNP Paribas

 • Okres trwania lokaty: 1, 2, 3, 6 i 12 miesięcy.
 • Minimalna kwota 2.000 zł.

Volkswagen Financial Services

Volkswagen znany jest głównie z samochodów, ale to także bank. W jego ofercie znajdziesz produkty dedykowane przedsiębiorcom, w tym kilka rodzajów lokat.

 • Lokata Max Biznes: od 1 roku do 10 lat, minimalna kwota 1.000 zł
 • Lokata Plus Biznes: od 30 do 360 dni ze stałym (do 179 dni) lub zmiennym (od 180 dni) oprocentowaniem, kwota minimalna 5.000 zł.
 • Lokata Overnight, czyli produkt, którego nie znajdziesz w ofercie tradycyjnych banków. Jest to lokata jednodniowa, której oprocentowanie jest zależne od stawek na rynku międzybankowym. Lokatę Overnight założysz tylko na infolinii banku, i to po godzinie 16:30 – wtedy znane są stawki oprocentowania.

Jak otworzyć lokatę firmową?

Najczęściej można to zrobić albo za pomocą bankowości internetowej, albo podpisując umowę w oddziale banku. Czasami istnieje także możliwość złożenia dyspozycji telefonicznej.

Na co zwrócić uwagę, wybierając lokaty firmowe?

Już wiesz, że możesz bez problemu ulokować swoje nadwyżki finansowe na lokacie firmowej, które oferuje większość banków w Polsce. Na co powinieneś zwrócić uwagę przy jej wyborze? Podstawowym parametrem będzie oczywiście oprocentowanie, ale to nie wszystko.

 1. Czas trwania lokaty. Jeśli wiesz, że niedługo te środki będą dla Ciebie potrzebne, nie zakładaj lokaty na długi okres. Jej zerwanie spowoduje utratę wszystkich odsetek.
 2. Czy lokata musi zostać założona przy rachunku bieżącym firmy? W zdecydowanej większości ofert konto firmowe musi być produktem towarzyszącym. Jeśli chciałbyś założyć depozyt w innej instytucji, musisz wziąć pod uwagę konieczność otwarcia także rachunku firmowego, co z reguły wiąże się z kosztami, a poza tym jest czasochłonne.
 3. Gwarancje w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Pieniądze osoby fizycznej i jednoosobowej działalności gospodarczej są w systemie gwarantowania depozytów, ale mają ten sam limit: 100.000 euro na wszystkie produkty prywatne i firmowe. W przypadku posiadania większych środków warto mieć produkty firmowe w innym banku niż konta osobiste.
lokaty firmowe - na co zwrócić uwagę?

Jak opodatkowane są zyski na lokacie firmowej?

W przypadku lokat prywatnych przyzwyczailiśmy się, że to po stronie banku leży obowiązek naliczenia i odprowadzenia do budżetu podatku od zysków kapitałowych, lepiej znanego pod nazwą podatku Belki. A jak jest w przypadku lokat firmowych?

Zyski z lokat i rachunków oszczędnościowych biznesowych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem Belki. Stanowią przychód z działalności gospodarczej i to po stronie przedsiębiorcy (a najczęściej jego księgowej) leży obowiązek ich zaksięgowania i odprowadzenia ewentualnego podatku.

Czy opłaca się trzymać pieniądze na lokacie firmowej?

Nie ma co ukrywać, oprocentowanie lokat firmowych jest niższe niż depozytów prywatnych. W większości banków różnice są naprawdę znaczące. Jako firma dostaniesz nawet 3-krotnie niższe odsetki, niż gdybyś ulokował tę kwotę prywatnie.

Drugim minusem jest konieczność księgowania odsetek jako przychodów firmy i odprowadzenie od nich podatku zgodnie z przyjętą dla firmy formą opodatkowania. Mogą to być także dodatkowe koszty. Jeśli Twoja księgowa pobiera od Ciebie wynagrodzenie zależne od liczby dokumentów do księgowania, może się okazać, że więcej zapłacisz za zaksięgowanie odsetek, niż ich w ogóle otrzymasz.

Głównym powodem, dla którego depozyty firmowe są tak mało popularne to fakt, że firma może w dłuższej perspektywie znacznie więcej zarobić, inwestując środki, niż trzymając je na lokatach. Na przykład: zakupując dodatkowe wyposażenie, nieruchomość, zatrudniając odpowiednią kadrę czy wprowadzając innowacje.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Czy można stracić na lokacie bankowej?

Jeśli chodzi o odsetki, to w tym momencie w Polsce nie ma lokat z ujemnym oprocentowaniem. Jednak w niektórych przypadkach można na lokacie wyjść na minus: jeśli kwota jest niewielka i odsetki także, mogą nie pokryć kosztów obsługi księgowej.

Po co banki oferują lokaty?

Banki potrzebują kapitału na udzielanie kredytów czy inwestycje. Jeśli ulokujesz swoje wolne środki na lokacie, to bank zakłada, że może nimi swobodnie dysponować w okresie umownym (wcześniejsze zerwanie wiąże się z utratą wszystkich odsetek). W tym czasie pieniądze pracują: zostaną komuś pożyczone na wyższy procent lub zainwestowane. Podsumowując: bank zarabia na lokatach.

Na czym polega lokata overnight?

Jest to lokata jednodniowa, a dokładniej nocna. Są to przede wszystkim lokaty międzybankowe: banki lokują nadwyżki finansowe pomiędzy sobą.

Co to są lokaty negocjowane?

Są to lokaty bez jednoznacznie określonego oprocentowania. Najczęściej jest ono zależne od kwoty depozytu. W takim przypadku zazwyczaj wysyłane jest zapytanie do odpowiedniego działu banku z pytaniem o ofertę dla konkretnego klienta.

Jaka jest różnica między lokatą a kontem oszczędnościowym?

Główna różnica jest taka, że do środków na koncie oszczędnościowym cały czas masz dostęp. Możesz dopłacać i wypłacać bez utraty naliczonych już odsetek. Natomiast w przypadku lokaty nie ma możliwości ani dorzucenia środków, ani ich wcześniejszego wycofania (częściowego lub w całości) bez utraty odsetek. Zerwanie lokaty powoduje ich przepadnięcie.

Polecamy:

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
3.7/5 - (3 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()