Mikroratka – opinie klientów i recenzja

Mikroratka oferuje specyficzny rodzaj pożyczek. Możemy tam zaciągnąć zobowiązanie nawet na bardzo niewielką kwotę. Jego spłata będzie natomiast rozłożona na wiele cotygodniowych rat. Czy jednak tego typu pożyczki ratalne mają sens, a firma jest godna zaufania? Sprawdziłem to.

mikroratka - opinie i recenzja

Kluczowe informacje

 • Mikroratka to firma pożyczkowa należąca do spółki Everest Finanse S.A. znanej ze współpracy z popularnym Bocianem Pożyczki;
 • Oferuje ona pożyczki na raty z obsługą domową. Najniższa kwota, o jaką mogą się starać klienci wynosi 500 zł, a maksymalna 2 tys. zł;
 • Spłata finansowania może zostać rozłożona na 35, 44 lub 52 tygodnie;
 • Mikroratka oferuje swoje usługi wyłącznie klientom indywidualnym. Jeśli złożysz wniosek jako przedsiębiorca, zostanie on już na wstępie odrzucony.

Na polskim rynku nie brakuje produktów pozabankowych, które każdego roku zaciąga kilka milionów Polaków. Czy jednak zdecydowanie się na pożyczkę Mikroratka to właściwe posunięcie? Przyjrzałem się dokładnie ofercie tej instytucji i przeanalizowałem, co ma do zaoferowania klientom.

Mikroratka – co to za firma?

Mikroratka.pl to serwis należący do warszawskiej firmy Hype Marketing Sp. z o.o. Jej wyłącznym partnerem jest Everest Finanse S.A., który kojarzymy przede wszystkim z Bocian Pożyczki.

Mikroratka umożliwia swoim klientom uzyskanie pożyczki o niewielkiej wysokości, ale na dość długi czas. Spłata realizowana jest w niskich, cotygodniowych ratach. Moją uwagę zwróciła nieszablonowa strona internetowa, choć muszę przyznać, że nie ma na niej zbyt wielu informacji o samej firmie, jej usługach oraz warunkach, jakie stawia przed klientami.

mikroratka - strona główna
Strona główna Mikroratki, mikroratka.pl

Co oferuje Mikroratka?

Jej głównym produktem jest pożyczka na raty, dostępna do maksymalnie 2 tys. zł. Dlatego jest to rozwiązanie dobre dla osób, które pilnie potrzebują małej sumy w niespodziewanych sytuacjach, takich jak nagła awaria sprzętu AGD czy samochodu.

Drobnym drukiem na samym dole strony Mikroratka.pl wyczytałem, że oferowaną pożyczkę:

 • możemy wziąć w przedziale od 500 zł do maksymalnie 2000 zł,
 • obarczona jest RRSO w wysokości 178%,
 • rozłożymy w spłacie na 35, 44 lub 52 tygodnie.

Sam wniosek o pożyczkę składamy online. Zgodnie z zapowiedzią widniejącą na stronie, gotówkę na wskazany przez nas adres dostarcza konsultant firmy.

Szukasz pożyczki bez wychodzenia z domu, która zostanie dostarczona pod same drzwi? Sprawdź poniższe oferty:

1.
Provident Samoobsługowa "Prima"
1.
Provident Samoobsługowa "Prima"
Okres spłaty
12 - 36 miesięcy
Maks. pierwsza pożyczka
1 000 - 20 000 zł
Czas wypłaty
15 minut
SPRAWDŹ
2.
Provident Dopasowana "Prima"
2.
Provident Dopasowana "Prima"
Okres spłaty
12 - 30 miesięcy
Maks. pierwsza pożyczka
500 - 20 000 zł
Czas wypłaty
15 minut
SPRAWDŹ
3.
Bocian pożyczki
3.
Bocian pożyczki
Okres spłaty
35 - 44 tygodni
Maks. pierwsza pożyczka
500 - 1 500 zł
Czas wypłaty
natychmiast
? wypłata w domu klienta, natychmiast po podpisaniu umowy gotówka/karta przedpłacona
SPRAWDŹ

Jak złożyć wniosek w Mikroratce? Krok po kroku

Udzielanie pożyczek Mikroratka opisała w trzech krokach:

 1. Wypełniasz wniosek online (podajesz w nim swoje dane kontaktowe i adresowe).
 2. Kontaktuje się z Tobą doradca, który przedstawi Ci indywidualną ofertę.
 3. Po wypełnieniu formalności, umawiasz się z doradcą na konkretny termin i otrzymujesz pieniądze pod wskazany we wniosku adres.

Po otrzymaniu wniosku firma sprawdzi Twoją zdolność kredytową. W zakładce Partnerzy widnieje informacja, że dane będą przetwarzane w celu „oceny zdolności kredytowej i analizy ryzyka kredytowego”. Odbywa się to w sposób zautomatyzowany i w ramach profilowania przed zawarciem umowy.

Na stronie nie ma kalkulatora, nie wiemy więc, jakie są koszty pożyczki. Zakładam, że właśnie tę informację przedstawia nam doradca podczas kontaktu telefonicznego.

Po wyrażeniu zgody pracownik pożyczkodawcy przyjeżdża do nas do domu, gdzie dochodzi do podpisania umowy. Pieniądze otrzymujemy prosto do rąk, a spłata pożyczki odbywa się w cotygodniowych ratach.

Oblicz ratę kredytu/pożyczki, klikając w poniższy przycisk:

Warunki otrzymania pożyczki Mikroratka

Na stronie Mikroratka.pl nie ma zbyt wielu informacji na temat warunków otrzymania pożyczki. Wydaje mi się to dość niewygodne, bo możemy stracić czas na wypełnienie wniosku, po czym okaże się, że w ogóle nie kwalifikujemy się do uzyskania pieniędzy.

Firma ta natomiast ściśle współpracuje z Everest Finanse. Na podstawie wytycznych przy ich produktach można więc założyć podstawowe warunki w Mikroratce, takie jak choćby:

 • ukończony 18. rok życia,
 • polskie obywatelstwo,
 • ważny dowód osobisty,
 • adres zamieszkania w Polsce,
 • udokumentowane źródło przychodu (jeśli zajdzie taka potrzeba),
 • dobra historia i zdolność kredytowa,
 • podanie niezbędnych danych kontaktowych.

Ile kosztuje pożyczka Mikroratka?

Mikroratka nie udostępnia kalkulatora pożyczkowego, dlatego koszt pożyczki musimy obliczyć sami. Zwykle wpływają na niego takie aspekty, jak:

 • RRSO,
 • oprocentowanie,
 • prowizje,
 • ubezpieczenie i koszty dodatkowe,
 • okres kredytowania.

Na samym dole strony Mikroratki, widzimy tylko trzy podstawowe informacje dotyczące pożyczki (napisane drobnym drukiem):

 • RRSO: 178%,
 • kwota pożyczki: 500-2000 zł,
 • okres spłaty: 35, 44 lub 52 tygodnie.

Jak zostało podkreślone w witrynie, są to kalkulacje sporządzone w dniu 14.05.2020 roku.

Na tej podstawie przedstawić mogę jedynie przybliżoną kalkulację. Załóżmy, że chcemy pożyczyć 1000 zł na 52 tygodnie (ok. rok). W takim przypadku:

 • RRSO równe 178% wynosi 1780 zł,
 • łączna kwota do zapłaty to 2780 zł,
 • wysokość cotygodniowej raty to ok. 53,46 zł.
Kwota pożyczki1 000 zł
Okres kredytowania52 tygodnie
RRSO178% = 1780 zł
Kwota do zapłaty2 780 zł
Wysokość cotygodniowej ratyok. 53,46 zł

Podkreślam natomiast, że jest to jedynie przybliżona kalkulacja na bazie trzech danych dostępnych na stronie: okresu spłaty, zakresu dostępnych kwot i aktualnego RRSO.

Czy Mikroratka zagląda do BIK?

Nie wiadomo. Na stronie Mikroratka.pl nie ma informacji, że firma zagląda do BIK. Co więcej, nie ma tam żadnych danych na temat innych baz dłużników. Mimo to pamiętajmy, że w pewien sposób nasza historia i zdolność kredytowa są w tej instytucji sprawdzane.

Jakie bazy sprawdza Mikroratka?

Mikroratka nie definiuje, w jakich bazach sprawdza swoich potencjalnych klientów. Informuje jedynie, że przeprowadza ocenę naszej zdolności kredytowej i analizę ryzyka. Nie wiadomo natomiast, w jaki sposób się to odbywa.

Zakładam, że skoro informacje te są weryfikowane, to osoby w skrajnej sytuacji finansowej muszą liczyć się z odmową udzielenia pożyczki.

Co robi Mikroratka w przypadku braku spłaty pożyczki?

Mikroratka nie podaje szczegółowych procedur, podejmowanych w takiej sytuacji. Z pewnością jednak nie odbiega swoimi działaniami od większości pożyczkodawców, których zalegający ze spłatą klienci, liczyć się muszą m.in. z:

 • rozpoczęciem procedury windykacyjnej,
 • naliczaniem odsetek,
 • otrzymywaniem ponagleń i wezwań do zapłaty,
 • wkroczeniem pożyczkodawcy na drogę sądową,
 • egzekucją komorniczą (ostatni i najpoważniejszy krok).

Zaciągane pożyczki zawsze należy spłacać w terminie. Zaniedbanie tego obowiązku skutkuje przede wszystkim obniżeniem zdolności kredytowej, ale także innymi konsekwencjami, jak np. wpadnięciem w spiralę zadłużenia.

Mikroratka – opinie klientów

Opinie użytkowników na temat Mikroratki są podzielone. W większości serwisów rankingowych znajduje się ona w połowie stawki. Na plus najczęściej wymienia się szybkość przyznawania pieniędzy i wygodę w ich dostarczeniu pod wskazany adres. Doceniana jest też za niskie raty tygodniowe, które nie nadwyrężają domowego budżetu.

Z drugiej strony pojawiają się głosy osób, których zdaniem koszt zobowiązania jest za wysoki. Rzeczywiście ostatecznie spłacamy zdecydowanie więcej, niż pożyczyliśmy. Negatywne uwagi dotyczą także okrojonej strony, na której trudno znaleźć jakiekolwiek informacje.

Nasza opinia o Mikroratce

Nie wątpię, że dla wielu osób wizja cotygodniowych rat, wynoszących kilkadziesiąt złotych, jest niezwykle kusząca. Zniknięcie takiej kwoty z portfela nie jest aż tak bolesne. Podoba mi się też dostarczanie pieniędzy do domu klienta i cotygodniowy odbiór raty. To wygodna opcja dla ludzi, którzy nie mają zbyt wiele czasu lub z jakiegoś innego powodu wolą dostać pieniądze do ręki.

Mimo to jednak nie zapominam, że ostateczny koszt tej pożyczki jest bardzo wysoki. Po zsumowaniu tych wszystkich niskich rat okazuje się, że spłacamy naprawdę pokaźną kwotę. Z tego powodu przed podpisaniem umowy najpierw upewniłbym się, czy na rynku nie ma lepszego produktu przyjaźniejszego dla moich finansów.

Czy warto skorzystać z usług Mikroratki?

Mikroratka oferuje specyficzny produkt finansowy. Jego koszt jest stosunkowo wysoki, przez co moim zdaniem warto poszukać dla niego alternatywy na rynku. Z drugiej strony warunki jego spłaty są wygodne i nie obciążają domowego budżetu.

Mikroratka może sprawdzić się w przypadku osób, które potrzebują pilnie niewielkiej ilości gotówki i nie są w stanie spłacać wysokich rat miesięcznych. W takim przypadku cotygodniowe regulowanie niewielkich zaległości rzeczywiście może być najlepszym rozwiązaniem. Nie obciąży miesięcznych finansów w tak znacznym stopniu, jak jedna, duża rata. Wszystko zależy zatem od sytuacji, w jakiej znalazł się pożyczkobiorca.

Zalety i wady firmy Mikroratka.pl

Zalety Mikroratki:

 • możliwość pożyczenia niewielkich kwot,
 • wygodny harmonogram spłaty pożyczki (długi okres spłaty),
 • Biuro Obsługi Klienta umawia wizytę konsultanta w domu klienta,
 • cotygodniowe niskie raty,
 • szybka decyzja kredytowa,
 • łatwa w obsłudze strona internetowa,
 • jasność procesu spłaty zadłużenia,
 • sprawny kontakt z konsultantem przy zaciąganiu zobowiązania.

Wady Mikroratki:

 • stosunkowo niska maksymalna kwota pożyczki,
 • niewiele informacji na stronie internetowej Mikroratka,
 • brak kalkulatora pożyczkowego,
 • brak maila i telefonu kontaktowego,
 • brak informacji o sprawdzanych bazach dłużników,
 • brak informacji na temat wymagań wobec potencjalnego pożyczkobiorcy,
 • bardzo wysokie RRSO,
 • konieczność pamiętania o regulowaniu cotygodniowych rat,
 • niedostępny FAQ z najczęściej zadawanymi pytaniami.

Mikroratka – kontakt

Aby skontaktować się z Mikroratką w sprawie innej niż złożenie wniosku o pożyczkę, musimy skupić się na drobnym druczku na ich stronie. Na samym dole witryny jest niewielki napis Kontakt, przenoszący nas do odpowiedniej zakładki. Nie zostały w niej udostępnione żadne dane kontaktowe, takie jak numer telefonu czy adresy e-mail. Firma nie ma też placówek stacjonarnych, a co za tym idzie – adresu dla klientów. Skorzystać natomiast możemy z formularza kontaktowego, w którym wypełniamy:

 • imię i nazwisko,
 • adres e-mail,
 • temat wiadomości,
 • treść wiadomości.

Następnie zaznaczamy pole reCAPTCHA i czekamy na odpowiedź, którą powinniśmy otrzymać na podany adres e-mail.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Czy Mikroratka.pl jest bezpieczna?

Mikroratka to serwis firmy Hype Marketing Sp. z o.o., legalnie zarejestrowanej w Polsce. Działa ona zgodnie z prawem, a jej wyłącznym partnerem jest znany w środowisku Everest Finanse S.A. To sprawia, że postrzegana jest jako bezpieczna instytucja.

Jaka jest maksymalna kwota pożyczki w Mikroratce?

Maksymalnie można pożyczyć w Mikroratce 2000 zł na najdłuższy okres spłaty – 52 tygodnie.

Czy jest możliwość zawieszenia pożyczki w Mikroratce?

Mikroratka nie ma w swojej ofercie opcji zawieszenia pożyczki. W przypadku kłopotów ze spłatą zobowiązania zalecany jest za to kontakt z kredytodawcą i ustalenie z nim dalszej strategii działania.

Kto udziela pożyczek w domu?

W serwisie Mikroratka.pl możliwe jest ubieganie się o udzielenie pożyczki w domu. Konsultant przedstawi ofertę zdalnie, a następnie dostarczy klientowi pieniądze do domu. Podobne praktyki stosuje także kilka innych firm finansowych na polskim rynku, np. KredytOK, Bocian Finanse czy Provident.
Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie