Neobanki, czyli nowoczesne platformy oferujące usługi skrojone na miarę potrzeb człowieka drugiej dekady XXI wieku, to coraz groźniejsza konkurencja dla tradycyjnych banków działających przede wszystkim stacjonarnie. Choć w Polsce są one w powijakach, to jednak z Zachodu coraz silniej wieje wiatr zmian. Sprawdzamy, czy warto założyć konto w N26 – niemieckim ebanku oferującym konto walutowe w euro 100% online.

Przeglądając ofertę działających w Polsce banków online, trudno mówić o dużym wyborze. Wyróżnia się tutaj praktycznie jedynie szwedzki TF Bank, umożliwiający jednak tylko uzyskanie kredytu, a konkurencja wciąż przygląda się naszemu rynkowi z dystansu. Za zachodnimi granicami sytuacja wygląda jednak zgoła inaczej i kto wie – być może trend ten wkrótce zawita również do Polski. Sprawdzamy dzisiaj funkcjonalności neobank N26, które robi furorę na kolejnych europejskich i globalnych rynkach.
Informacje o firmie
Historia N26 rozpoczyna się w lutym 2013 roku, kiedy to w stolicy Niemiec, Berlinie, został założony fintechowy startup. Za cel obrano branżę tzw. neobanków, czyli cyfrowych platform oferujących kluczowe usługi bankowe w 100% online, bez funkcjonowania stacjonarnych oddziałów i rozbudowanych programów kredytowych.
Początkowo ograniczając swój zakres działania tylko do Niemiec i Austrii, z czasem N26 wkroczyło także do m.in. Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Włoch czy Francji, a także rynków pozaeuropejskich – Stanów Zjednoczonych i Brazylii. Niestety, w gronie państw z dedykowanymi przedstawicielstwami nie ma jeszcze Polski, jednak nie oznacza to, ze Polacy nie mogą założyć tu konta. Przeciwnie – mogą, lecz wyłącznie w walucie euro i znając dobrze język angielski.
Zadaniem takich platform, jak N26, jest umożliwienie zdeponowania swoich środków przeznaczonych na codzienne wydatki, płacąc nimi różnymi metodami elektronicznymi. Do konta osobistego N26 wydaje kartę płatniczą, która umożliwia płatności zbliżeniowe i za pomocą smartfona, a także wirtualne w sklepach internetowych. W zależności od preferencji użytkownika, z kontem oraz kartą w opisywanym neobanku związane mogą być określone, niżej opisane w recenzji korzyści, a także zróżnicowane opłaty. Wszystko uzależnione jest od indywidualnych potrzeb klienta.


Warunki korzystania z ebanku N26
Zanim przedstawimy szczegóły na temat oferty N26, warto zajrzeć najpierw do regulaminu i znaleźć w nim kluczowe, z punktu widzenia klienta, informacje dotyczące warunków i wymagań korzystania z oferty. Przyjrzeliśmy się zapisom regulaminu ważnym dla klienta z Polski.
- Do założenia konta niezbędne jest potwierdzenie swojego numeru telefonu, a także podanie kodu otrzymanego wiadomością SMS.
- N26 to Neobank, dlatego do korzystania z niego musisz pobrać dedykowaną aplikację mobilną lub zalogować się na konto na stronie internetowej.
- Wszelkie relacje między klientem a bankiem są regulowane przez przepisy niemieckiego prawa.
- Rozliczenia sald na kontach walutowych są rozliczane za pośrednictwem banków kraju, z którego pochodzi posiadacz konta – w tym przypadku, banków polskich.
- Kurs wymiany w walutach obcych ustalany jest na podstawie aktualnie obowiązującego cennika usług dostępnego na stronie internetowej N26.
- Klient powinien niezwłocznie zawiadomić bank o wszelkich zmianach dotyczących adresu, a także pełnomocnictwa, jeżeli o takie występujemy.
Co oferuje N26?
W swojej gamie usług N26 przewidział 3 odmiany kont osobistych, których korzyści, opłaty i ogólna specyfika została dopasowana do preferencji użytkownika.
- N26 Standard.
– Opłaty miesięczne: brak.
– Przezroczysta karta płatnicza MasterCard.
– Darmowe transakcje płatnicze na całym świecie.
– Do 2 darmowych podrachunków.
– Bezpłatne transfery płatnicze w ramach SEPA.
– 5 darmowych wypłat gotówki w euro miesięcznie.
– Obsługa klienta w 5 różnych językach. - N26 You.
– Opłaty miesięczne: 9,90 euro.
– Darmowe otwarcie konta.
– Karta z własnym wzorem.
– Darmowe transakcje płatnicze na całym świecie.
– Do 10 darmowych podrachunków.
– Bezpłatne transfery płatnicze w ramach SEPA.
– Obsługa klienta w 5 różnych językach.
– Darmowe wypłaty gotówki w bankomatach.
– Wydłużona gwarancja na dobra zakupione w N26.
– Zagraniczne ubezpieczenie zdrowotne.
– Ubezpieczenie lotu i bagażu.
– Ubezpieczenie za odwołane wycieczki zagraniczne. - N26 Metal.
– Opłaty miesięczne: 16,90 euro.
– Karta z własnym wzorem.
Darmowe transakcje płatnicze na całym świecie.
– Do 10 darmowych podrachunków.
– Bezpłatne transfery płatnicze w ramach SEPA.
– Dedykowana obsługa klienta.
– Darmowe wypłaty gotówki w bankomatach.
– Wydłużona gwarancja na dobra zakupione w N26.
– Ubezpieczenie lotu i bagażu.
– Ubezpieczenie za odwołane wycieczki zagraniczne.
– Specjalne korzyści i promocje.


Szukasz konta dla siebie? Sprawdź nasz ranking kont osobistych, gdzie w jednym miejscu zebraliśmy najlepsze oferty polskich banków.
Jak założyć konto w N26?
Proces założenia konta użytkownika w internetowym banku N26 jest wyjątkowo prosty. Przedstawiamy niżej wszystkie niezbędne kroki, jakie należy poczynić w kierunku zostania klientem recenzowanego neobanku.
- Wybierz kraj, w którym mieszkasz, a także język interfejsu (angielski lub niemiecki).
- Podaje swoje podstawowe dane osobowe, a także adresowe wraz z e-mailem.
- Wskaż numer telefonu, za pomocą którego dokonasz autoryzacji i który będzie połączony z kontem w banku.
- Podaj adres, na który ma zostać wysłana przesyłka z kartą płatniczą.
- Podaj dodatkowe informacje – narodowość, płeć, rezydencja podatkowa.
- Podaj hasło do utworzenia konta.
- Zatwierdź utworzenie konta, a następnie wejdź na adres e-mail i kliknij link aktywacyjny.
- Wybierz typ oferty (N26 Standard, You lub Metal).
- Wskaż rodzaj przesyłki karty (2 tygodnie lub 2 dni robocze kurierem DHL za 25 euro).
- Pobierz aplikację bankową i zaloguj się.
- Zweryfikuj tożsamość, podając dowód osobisty lub paszport.
- Ocena podanych danych weryfikacyjnych trwa do 5 dni.
- Poczekaj na przesyłkę z kartą.
- Aktywuj kartę i… Nareszcie, to wszystko!
Opłaty w N26
Czynnikiem wyróżniającym i zarazem zachęcającym potencjalnych klientów do skorzystania z oferty N26 jest oczywiście brak opłat za założenie, a także korzystanie z konta osobistego. Nie ponosimy kosztów także tzw. spreadu przy wymianie waluty. Do limitu transakcji, klient nie płaci też ani centa za wypłaty gotówki z bankomatów, jednak to wszystko to tylko teoria – dotycząca co więcej klientów, których codzienną walutą jest euro.
Jakie opłaty poniesie zatem klient mieszkający w Polsce i rozliczający się na co dzień w złotówkach?
- Wspomniane wyżej opłaty miesięczne. za specjalne pakiety kont osobistych z dodatkowymi korzyściami.
- Wypłacając gotówkę w innej walucie niż euro, naliczana jest prowizja 1,7% od wartości sumy.
Odradzamy wypłaty gotówki w polskich bankomatach, tym bardziej, jeżeli nie obsługują one gotówki w innych walutach niż złotówki.


N26 – czym się wyróżnia?
Opisywany dziś operator bankowy to reprezentant wprawdzie wyjątkowo prężnie rozwijającego się sektora usług finansowych w skali europejskiej i globalnej, jednak w Polsce wciąż jest to nisza. W ramach podsumowania, zbierzmy kluczowe cechy, pod których względem N26 szczególnie się wyróżnia lub którymi może się szczycić.
- N26 to tzw. bank transgraniczny, czyli instytucja, która oferuje usługi niezależnie od obywatelstwa oraz kraju zamieszkania użytkownika.
- N26 oferuje wszystkie standardowe zabezpieczenia, jak m.in. uwierzytelnienie kodami SMS czy kody PIN przy logowaniu, jak i stale informuje klienta o dokonywanych transakcjach, wysyłając powiadomienia na smartfona.
- Od momentu powstania w 2013 roku, N26 pozyskało już ponad 5 milionów klientów na całym świecie.
- W 2016 roku N26 otrzymał europejską licencję bankową, którą udzielił Europejski Bank Centralny.
- Elektroniczny bank wywodzi się z Niemiec i ma swoją siedzibę w stołecznym Berlinie, za to obsługuje przeszło 25 państw z całego świata, wliczając to Stany Zjednoczone, Brazylię, Hiszpanię, Włochy czy Francję.
- Co ciekawe, w kwietniu 2020 roku N26 musiało wycofać się z Wielkiej Brytanii w związku z zawirowaniami związanymi z Brexitem
- W 2019 roku wartość banku N26 wzrosła do 3,5 miliarda dolarów.
- N26 zatrudnia ponad 1,5 tysiąca pracowników w kilku globalnych biurach znajdujących się w Berlinie, Wiedniu, Barcelonie, São Paulo i Nowym Jorku.
- Środki klientów zdeponowane w N26 podlegają gwarancji w kwocie 100 tysięcy euro, którą zapewnia Niemiecki System Ochrony Depozytów.
- Bank N26 obsługuje płatności mobilne smartfonami zarówno w ramach GooglePay, jak i ApplePay.
N26 opinie i nasza recenzja
Pora na podsumowanie oferty, którą prześwietliliśmy w dzisiejszej recenzji. Niewątpliwie jest to jedna z najciekawszych platform usługowych branży fintech, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie, wychodząca z banalnego założenia – skoro miliony osób potrzebują banku tylko do założenia elastycznego i łatwo dostępnego konta, to po co rozwlekać ofertę do innych, niezliczonych usług? W N26 nie znajdziemy kredytów, lokat, limitów odnawialnych i tak dalej – oferta koncentruje się na kontach osobistych, które na szczęście podzielono na różne taryfy w odpowiedzi na konkretne potrzeby.
Strona internetowa jest prosta w nawigacji, choć nieco przeładowana informacjami. Jeżeli co najmniej przyzwoita znajomość języka angielskiego nie jest dla nas przeszkodą, to korzystanie z funkcjonalności N26 nie powinno być kłopotem – szczególnie dlatego, że jako bank transgraniczny brak polskiego przedstawicielstwa dalej pozwala mieszańcom Polski w założeniu tu konta. Nie ukrywamy jednak, że polski oddział ułatwiłby np. w opracowaniu lepiej dopasowanych do potrzeb polskiego konsumenta narzędzi. Trzymamy kciuki za ekspansję N26 obejmującą w przyszłości także Polskę!
Zalety:
- Darmowa rejestracja konta bankowego bez żadnych ukrytych opłat.
- Darmowy prowizja przy transakcjach walutowych.
- Nowocześnie zaprojektowana platforma internetowa, a także przejrzyście zaprojektowana aplikacja mobilna dostosowana do realiów cyfrowego świata.
- Elektroniczny bank posiada zarówno wiarygodne środki bezpieczeństwa wobec transakcji, jak i gwarancję depozytów i europejską licencję bankową.
- Prężnie rozwijający się operator stale rozwijający swoje regiony działalności, reprezentujący ciekawy sektor usług finansowych – e-bankowość.
- Wygodne monitorowanie bieżących wydatków za pomocą aplikacji mobilnej.
- Zróżnicowane taryfy uzależnione od preferencji klienta.
Wady:
- Brak polskiej wersji językowej serwisu, co znacznie ogranicza kontakt wśród wielu potencjalnych klientów.
- N26 wciąż nie zdecydowało się na otwarcie dedykowanego przedstawicielstwa w Polsce, co wynika prawdopodobnie z obecnej taktyki koncentrującej się na regionie Europy Zachodniej.
- Mało przejrzyście przedstawiony regulamin, podzielony na zbyt wiele obszernych plików – przydałaby się zakładka z wyciągiem najważniejszych zapisów, jakie powinni spełnić potencjalni klienci.
- Strona główna nieco przesycona informacjami.
N26 – dane kontaktowe
Jak przystało na fintech, N26 stawia na cyfrowe formy komunikacji z klientami. Co więcej, nie prowadząc klasycznej infolinii, nie zdecydowano się też na otwarcie skrytki poczty e-mail. Zamiast tego, klienci mogą łączyć się szybko za pośrednictwem czatu online. Biuro obsługi klienta N26 dostępne jest za pośrednictwem czatu od poniedziałku do niedzieli, wliczając w to także święta, poczynając od 7:00 rano, kończąc na 23:00 w nocy.
Informacje na temat spółki
![]() |
|
Nazwa firmy |
N26 Bank GmbH |
Zastrzeżenie: Informacje o tej ofercie oraz jej szczegółowych parametrach przedstawiają stan aktualny w momencie powstawania tekstu, tzn. 12 października 2020 roku.
Janek
10.02.2021, 21:39
Bardzo szybkie założenie konta, bez znajomości języka każdy sobie poradzi.
Weryfikacja poprzez zdjęcie dowodu osobistego.
Darmowe transakcje płatnicze kartą w każdej walucie na całym świecie.
Przezroczysta karta płatnicza MasterCard przychodzi całkowicie za darmo.
Konto bezpieczne od zajęć egzekucyjnych.
Opłaty miesięczne: brak.
Pozdrawiam.
FitBenyy
11.06.2021, 21:55
Polecam ten Bank. Korzystam z niego już ponad rok i ani razu mnie nie zawiódł.
Sylwia
03.04.2021, 01:04
Witam wszystkich
Może ktoś z was wie co robić 😔
Bo ja już nie mam pojęcia😪.
Jezeli nr tel już nie jest dostępny i odzyskania, na który przychodzi kod do logowania w app. To jedyną opcją jest zmiany numeru jest. Wstawienie się osobiste w oddziale banku w Berlinie?
Małgorzata
01.02.2021, 10:38
Witam. założyłam konto N26. mam otrzymać przelew z Francji. Jakie dane muszę podać nadawcy aby otrzymaĆ przelew?
Romanov
11.11.2020, 21:21
Korzystał ktoś z N26? Podobno mają fajną ofertę w euro, zastanawiam się pod kontem pracy w niemczech i używania tego konta.
Miko
28.01.2021, 02:24
Tak osobiście posiadam konto od 1,5 roku, pracuje w Holandii, super sprawa :) darmo karta i konto 5 wypłat z bankomatów w euro nawet w pl, jeżeli bankomat ma euro, w pl place ich kartą i nie chodzę po kantorach