Najbogatsi ludzie świata. Najbogatsi Polacy

Listy najbogatszych ludzi świata i najbogatszych Polaków rozbudzają wyobraźnię od wielu lat. Na początku sprawdzimy, kto zajmuje czołowe miejsca w rankingach. A następnie dowiemy się, jak powstają tego rodzaju zestawienia i czy warto im ufać.

kto jest najbogatszych człowiek na świecie

Kluczowe informacje:

 • Najbogatszym człowiekiem świata w ostatnim rankingu Forbesa (edycja 2023) był Bernard Arnault razem z rodziną, którego fortuna wynosiła 210 miliardów dolarów.
 • Rankingi publikowane raz na rok szybko tracą swoją aktualność i w sierpniu 2023 roku to znów Elon Musk dzierży palmę pierwszeństwa.
 • Najbogatszym Polakiem jest Michał Sołowow (według Forbesa) lub Tomasz Biernacki (według Wprost).
 • Ze względu na to, że roczne rankingi mogą być nieaktualne już na drugi dzień, Bloomberg i Forbes prowadzą listy najbogatszych ludzi na świecie aktualizowane co kilkanaście minut.

Najbogatsi ludzie na świecie według Forbesa

Co roku znany magazyn ekonomiczny Forbes przygotowuje swoją listę najbogatszych ludzi na świecie. Pierwsze takie zestawienie powstało w 1987 roku, a edycja z 2023 roku była już 37. z kolei. Aby znaleźć się w rankingu Forbesa, należy posiadać przynajmniej miliard dolarów. Na ostatniej liście miliarderów znalazło się aż 2640 szczęśliwców (w tym siedmiu Polaków), których majątek wyceniono łącznie na 12,2 biliona dolarów.

Najbogatszy człowiek na świecie w 2023 roku to Bernard Arnault razem z rodziną, który wyprzedził Elona Muska i Jeffa Bezosa. W poprzedniej edycji to Elon Musk był pierwszy, jednak spadki na amerykańskiej giełdzie spowodowały, że jego majątek poważnie stopniał. Wcześniej Jeff Bezos dzierżył palmę pierwszeństwa przez 4 lata, wyprzedając w 2018 roku Billa Gatesa, który od 1992 roku znajduje się w czołowej dziesiątce rankingu. 1 Pamiętajmy jednak o tym, że ranking, o którym wspominamy, jest aktualizowany raz do roku i już nie jest aktualny po wzroście cen akcji za oceanem. Dlatego, aby być na bieżąco, należy śledzić listy najbogatszych w czasie rzeczywistym – o czym opowiemy sobie w dalszej części tego artykułu.

Lista najbogatszych ludzi na świecie w 2023 roku:

Imię i nazwiskoMajątek (USD)
Bernard Arnault z rodziną210 miliardów
Elon Musk180 miliardów
Jeff Bezos114 miliardów
Larry Ellison107 miliardów
Warren Buffett106 miliardów
Bill Gates104 miliardów
Michael Bloomberg95 miliardów
Carlos Slim Helu z rodziną93 miliardów
Mukesh Ambani83 miliardów
Steve Ballmer81 miliardów

Lista najbogatszych Polaków

Jak z kolei wygląda bogactwo w naszej nadwiślańskiej krainie? Listę najbogatszych Polaków corocznie prezentują dwa magazyny. Wspomniany już Forbes oraz Wprost. Z powodu stosowania innych metodologii obliczeń, te rankingi stanowczo się od siebie różnią. Jest to najbardziej uderzające w przypadku polskiego miliardera, Michała Sołowowa. Według Forbesa jego majątek to 25,9 miliarda, a według Wprost zaledwie 13 mld.

I to właśnie Sołowow to najbogatszy Polak według Forbesa, magazyn Wprost ma w tej kwestii inne zdanie, przyznając pierwsze miejsce prezesowi Dino, tajemniczemu Tomaszowi Biernackiemu. 2, 3.

Lista najbogatszych Polaków w 2023 roku (według Forbesa)

Imię i nazwiskoMajątek (PLN)
Michał Sołowow25,9 miliardów
Tomasz Biernacki19,9 miliardów
Jerzy Starak15,2 miliardów
Zygmunt Solorz-Żak10,5 miliardów
Paweł Marchewka8,4 miliardów
Dominika Kulczyk8,3 miliardów
Sebastian Kulczyk6,5 miliardów
Zbigniew i Mateusz Juroszek z rodziną5,7 miliardów
Arkadiusz Muś4,5 miliardów
Arkadiusz Grabowski3,8 miliardów

Najbogatsi Polacy w 2023 roku (według Wprost)

Imię i nazwiskoMajątek (PLN)
Tomasz Biernacki24 miliardów
Michał Sołowow13 miliardów
Jerzy Starak9,5 miliardów
Dominika Kulczyk8,8 miliardów
Paweł Marchewka8,6 miliardów
Zygmunt Solorz-Żak8,5 miliardów
Sebastian Kulczyk7,4 miliardów
Zbigniew Juroszek i Mateusz Juroszek6,5 miliardów
Łukasz Nosek6,1 miliardów
Arkadiusz Muś4,9 miliardów

Z czego wynikają różnice w obliczeniach Forbesa i Wprost? Rozjazd w podawanych kwotach pojawia się głównie wtedy, gdy majątek danego miliardera oparty jest na aktywach, które nie są notowane na giełdzie. W takim przypadku nie ma jednoznacznego sposobu na wycenę udziałów w danej spółce. I na to wygląda, że Wprost stosuje zdecydowanie bardziej ostrożną wycenę.

Ranking najbogatszych ludzi świata

Trudności z obliczeniem majątku najbogatszych

Jak mogliśmy się przed chwilą przekonać stworzenie rankingu najbogatszych, który będzie w 100% oddawał rzeczywistość, jest praktycznie niemożliwe.

Jest tak po pierwsze z powodu braku dostępu do prywatnych informacji – nie każdy miliarder ma przecież ochotę dzielić się ze światem szczegółami dotyczącymi swojego majątku. Niektóre jego części (np. rzadkie dzieła sztuki) mogą być przechowywane w tajemnicy.

Zdecydowanie łatwiej jest obliczyć poziom czyjejś majętności, gdy informacja o niej jest publiczna, tak jak ta o posiadanych papierach wartościowych notowanych na giełdzie. Tutaj jednak pojawia się drugi problem, z powodu którego tworzenie corocznych zestawień najbogatszych wydaje się pozbawione większego sensu. Chodzi o ciągłą zmianę wycen poszczególnych aktywów – a w przypadku akcji jest to szczególnie uderzające, ponieważ ceny zmieniają się podczas każdego dnia giełdowego.

Stąd majątki najbogatszych mogą rosnąć lub topnieć o kilkanaście procent nawet w ciągu jednego dnia. W styczniu 2022 roku Elon Musk „zarobił” 34 miliardy dolarów w ciągu jednej sesji giełdowej, ponieważ akcje Tesli urosły o 13%. Dlatego warto pamiętać, że publikowana co roku lista miliarderów już po chwili staje się nieaktualna. A najbogatsi wcale nie mają takich pieniędzy dostępnych od ręki – w tym celu musieliby spieniężyć swoje udziały w spółkach, sprzedać nieruchomości czy inne aktywa.


Zobacz także: Czym jest startup? W krainie wpadek i unicornów


W jaki sposób powstają rankingi najbogatszych?

Mimo problemów, jakie przysparza określenie dokładnej wysokości majątków najbogatszych, wciąż podejmowane są próby tworzenia rankingów miliarderów. Szczególnie metodycznie podchodzi do tego Forbes, zatrudniając ponad 50 dziennikarzy, którzy niczym wytrawni śledczy tropią aktywa najbogatszych i obliczają wysokości majątków światowych tuzów. Jak wygląda takie badanie?

 1. Jeśli to możliwe, pracownicy Forbesa umawiają się na realne rozmowy z miliarderami, podczas których wyciągają od nich informacje na temat prywatnych aktywów, ale także poziomu zadłużenia czy kosztów działalności filantropijnej. Gdy spotkanie twarzą w twarz nie jest możliwe, podobne wywiady przeprowadzane są telefonicznie lub korespondencyjnie. Według pracowników Forbesa największymi problemami podczas tego badania są: zawyżanie swojego majątku przez najbogatszych, nieujawnianie wszystkich informacji lub zupełny brak odpowiedzi na zaproszenie do rozmowy.
 2. Spotkania odbywają się także z członkami rodziny czy partnerami biznesowymi.
 3. Poza spotkaniami dochodzi do analizy wszelkich publicznie dostępnych materiałów na temat spółek i działalności finansowej danych kandydatów do rankingu.
 4. Dzięki tym działaniom szacowana jest wartość wszystkich aktywów, należących do miliarderów. Nie są to tylko akcje czy otrzymywane dywidendy, ale także domy, łodzie, samochody, samoloty, biżuteria czy dzieła sztuki. Dla „śledczych” pewnym problem jest wycena udziałów w spółkach, które nie są w publicznym obiegu, czyli nie są notowane na giełdzie. W takich przypadkach sprawdza się roczny przychód lub zysk takiego przedsiębiorstwa i mnoży się go kilka lub kilkanaście razy. Tak, aby wycena mniej więcej odpowiadała podobnym spółkom, którą są notowane na giełdzie.
 5. Od podliczonego majątku odejmuje się zadłużenie oraz duże wydatki (głównie te filantropijne). Kandydatów ustawia się na odpowiednich miejscach w rankingu zgodnie z wysokością ich majątków. 4

Prawdziwi bogacze, którzy nie są uwzględnieni w rankingu

Spostrzegawcze osoby mogły zauważyć, że ranking Forbesa nie uwzględnia bogaczy, których majątek powiązany jest z w jakiś sposób ze skarbem poszczególnych państw. Według twórców tego zestawienia dzieje się tak dlatego, gdyż niemożliwe jest w takich przypadkach oddzielenie prywatnych aktywów od tych publicznych. Mowa jest oczywiście o władcach i krajach, którym bliżej do dyktatur niż demokratycznych państw. W takich warunkach grupa trzymająca władzę uwłaszcza się na państwowym majątku.

Np. Muammar Kaddafi posiadał podobno majątek w wysokości 200 mld dolarów. Jest to jednak „niewiele” wobec bogactw, jakimi włada rodzina królewska Arabii Saudyjskiej – a właściwie sam król. Ich majątek jest szacowany na 1,4 biliona dolarów, czyli 6 razy więcej niż posiada Elon Musk.

Najbogatsi Polacy kontra najbogatsi ludzie świata – porównanie

Polscy bogacze wypadają dość blado wobec zagranicznej, a w szczególności amerykańskiej konkurencji. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem na światowej liście Forbesa jest Michał Sołowow z majątkiem wynoszącym 6,2 miliarda dolarów. Pozwoliło mu to zająć dopiero 411 miejsce w rankingu, choć trzeba zaznaczyć, że posiadacz Barlinka czy Cersanitu awansował niedawno aż o 300 pozycji. Natomiast w porównaniu do bogactw Elona Muska – Sołowow posiada aż o 35. razy mniejszy majątek!

Za taki stan rzeczy odpowiada głównie niska kapitalizacja polskiej giełdy, czyli dość prowincjonalnego rynku. Nie jest to amerykańska rzeczywistość, w której dzięki sztuczkom marketingowym i sprzedaży marzeń można wysłać w kosmos wyceny nawet niewielkich spółek.

Bloomberg Billionaires Index – alternatywa dla rankingu Forbesa

Wspominaliśmy już, że tworzenie corocznego rankingu najbogatszych nie ma większego sensu, ponieważ wartość ich majątku podlega ciągłym fluktuacjom. Głównie ze względu na dynamicznie zmiany wycen aktywów giełdowych. Z tego względu w 2012 roku powstał Bloomberg Billionaires Index, czyli ranking 500 najbogatszych ludzi na świecie, który aktualizowany jest każdego dnia. Dzięki niemu można trzymać rękę na pulsie i śledzić sytuację praktycznie na bieżąco.

Zestawienie można znaleźć pod adresem -> https://www.bloomberg.com/billionaires/

ranking bloomberga na żywo
Ranking Bloomberga jest codziennie aktualizowany. Jak widzimy, w ciągu jednego dnia może dojść do kilkumiliardowych obsunięć lub wzrostów w wysokości majątków. W 2022 roku miliarderzy stracili prawdziwe fortuny, głównie ze względu na bessę na amerykańskiej giełdzie, wywołaną zacieśnianiem polityki pieniężnej (podnoszeniem stóp procentowych) i niestabilną sytuacją na światowych rynkach. W 2023 roku straty zostały odrobione. Stan na 09.08.2023

Podobny ranking na żywo stworzył, także w 2012 roku, Forbes. The World’s Real-Time Billionaires jest jeszcze dokładniejszy, ponieważ aktualizacja wysokości majątków następuje co każde 5 minut!

Ranking można śledzić pod adresem -> https://www.forbes.com/real-time-billionaires/

Kto jest najbogatszy - ranking w czasie rzeczywistym Forbes'a
Aktualizowany co 5 minut ranking Forbesa.

Zobacz także: Jak zarobić pieniądze? Przegląd rozwiązań


Self-made man czy dziedzic fortuny?

Przywoływany w tym tekście już dziesiątki razy magazyn Forbes tworzy także ranking najbogatszych Amerykanów – „The Forbes 400”. Interesującym dodatkiem do tego zestawienia jest tzw. Self-Made Score, który mierzy, czy dany bogacz przeszedł drogę z amerykańskiego mitu od pucybuta do milionera, czy po prostu odziedziczył fortunę.

Każdy miliarder, który znalazł się w tym rankingu, jest oceniany od 1 do 10. 1 oznacza odziedziczenie pieniędzy i brak działań w celu ich pomnożenia. Tak jak np. Christy Walton, która odziedziczyła po mężu udziały w Walmarcie. A 10 to wyrwanie się ze skrajnej biedy i walka z przeciwnościami losu. W tej grupie znalazł się np. George Soros, który przeżył na Węgrzech trudne wojenne dzieciństwo. Pomiędzy tymi skrajnymi wartościami są różne stany pośrednie, typu – 4 (odziedziczenie fortuny i skuteczne jej pomnażanie) czy 7 (self-made man, który pochodzi ze względnie zamożnej rodziny).

Najwięcej w rankingu jest ósemek, które określają miliarderów, którzy doszli do fortuny „sami”, lecz pochodzili z klasy wyższej lub średniej. W tej grupie zostali zakwalifikowani m.in. Mark Zuckerberg, Jeff Bezos czy Elon Musk 5. Pokazuje to, że nie tylko odziedziczone pieniądze są ważne, ale również sposób myślenia i kapitał kulturowy, który otrzymuje się od rodziny lub swojej grupy społecznej.

lista self-made men
Czym bliżej 10, tym w większym stopniu dany miliarder doszedł do swoich pieniędzy sam. Na liście przeważają „self-made men”, którzy pochodzą z dobrych rodzin. Źródło: nathanponciano/2020/09/08/self-made-score/

Emocjonowanie się coroczynymi rankingami najbogatszych nie ma większego sensu, ponieważ zbyt dynamicznie zmieniają się wysokości majątków bogaczy – wpływ mają na to codzienne wzrosty i spadki cen akcji poszczególnych spółek. Dlatego jeśli interesują Was naprawdę najświeższe dane – skorzystajcie z rankingów na żywo prowadzonych przez Forbesa i Bloomberga. Dzięki nim możecie „trzymać rękę na pulsie”.

Kornel Maliszewski

Kto jest obecnie najbogatszym człowiekiem na świecie?

Według aktualizowanego co kilkanaście minut rankingu Forbesa najbogatszym człowiekiem na świecie jest Elon Musk (stan na 09.08.2023). Sytuacja jednak zmienia się tak dynamicznie, że za kilka tygodni może wyprzedzić go Bernard Arnault.

Jaka jest najbogatsza rodzina na świecie?

Jest to francuska rodzina Arnault, która jest w posiadaniu koncernu marek luksusowych LVMH. Takich jak Hennessy czy Dior.

Ilu jest miliarderów w USA?

Jest ich aż 735. Żaden inny kraj nie może pochwalić się aż taką ich liczbą. Drugie miejsce w tej kategorii zajmują Chiny z 495 miliarderami.

Czym zajmują się najbogatsi ludzie na świecie?

Rozstrzał branż, w których operują najbogatsi jest bardzo szeroki. Biorąc jednak pod uwagę TOP10 najbogatszych na świecie, znajdziemy tam głównie przedstawicieli branży technologicznej.

Kto jest najbogatszym Polakiem?

Według Forbesa Michał Sołowow. Według Wprost Tomasz Biernacki. Te magazyny inaczej obliczają majątek miliarderów, stąd ta różnica.

A Wy jak traktujecie rankingi najbogatszych ludzi? Jako ciekawostkę, zastrzyk motywacji czy niepotrzebne zawracanie głowy? Podzielcie się swoją opinią w sekcji komentarzy!


Przeczytaj także:

W co warto inwestować?

Jak kupić akcje? Poradnik krok po kroku


Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

1. https://www.forbes.com/billionaires/

2. https://www.forbes.pl/100-najbogatszych-polska/2023

3. https://rankingi.wprost.pl/100-najbogatszych-polakow/2023

4. https://www.forbes.com/sites/jenniferwang/2021/10/05/2021-forbes-400-methodology-how-we-crunch-the-numbers/

5. https://www.forbes.com/sites/jonathanponciano/2020/09/08/self-made-score/

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.7/5 - (13 votes)
Komentarze (4)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • M
  M

  Marek1

  25.10.2022, 15:18

  Wyróżniający się komentarz

  Śledzę te zestawienia od wielu lat. Bardzo mnie cieszy na liście Polaków obecność pana S. Kulczyka, który ostatnio wiele robi dla środowiska. Inni przedsiębiorcy powinni z niego brać przykład.

  • y
   y

   yeti

   25.10.2022, 20:16

   Wyróżniający się komentarz

   bo on ma dobre pomysły i stawia na młodych, zdolnych inwestując w startupy.

  • M
   M

   Milion

   26.10.2022, 10:50

   Wyróżniający się komentarz

   Mówią Panowie o tym niezwykłym biznesmenie, który doszedł do wszystkiego własną i ciężka pracą? Ten spadek po ojcu to były grosze, starczyło mu i jego siostrze co najwyżej na waciki :D

  • S
   S

   SzkodaGadac

   03.11.2022, 00:07

   Wyróżniający się komentarz

   Do Milion -> I już się pojawił pierwszy zawistny Polak. Do roboty chłopie to może kiedyś będziesz na liście najbogatszych w swojej Koziej Wólce!!!

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie