Ranking Kont Walutowych: czerwiec 2023. Najlepsze Konta

Częste podróże zagraniczne, handel międzynarodowy czy choćby praca za granicą sprawiają, że konto walutowe stało się bardzo popularnym rozwiązaniem. W naszym rankingu znajdziecie najtańsze konta walutowe na rynku!

Ranking Kont Walutowych

Ostatnia aktualizacja: 30 Maja 2023
Revolut
EUR, GBP, EUR, +137
? EUR, GBP, DKK, EUR, GBP, DKK, NOK, SEK, USD, AUD, MXN, BRL, CHF, TRY, INR, HKD i 137 innych walut
Dostępne waluty
0 zł*
? Przelew =< 20000zł - 0zł; Przelew > 20000zł - 0,5%
Opłaty za przelew walutowy
0 zł
Koszt konta
0 zł*
? 0 zł/m standard;14,99 zł/m; plus 29 zł/m premium; 49,99 zł/m metal
Koszt karty
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
EUR, GBP, USD, 40+
Dostępne waluty
0,63 euro
Opłaty za przelew walutowy
0 euro
Koszt konta
0 euro
Koszt karty
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Alior Bank konto "Kantor Walutowy"
CHF, EUR, USD, +
? oraz GBP, AUD, CAD, SEK, DKK, NOK, CZK, RUB, HUF i JPY
Dostępne waluty
0 zł/ 5 zł/ 30zł
Opłaty za przelew walutowy
0 zł
Koszt konta
10 zł
? koszt miesięczny
Koszt karty
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Curve - karta walutowa
EUR, GBP, EUR, inne
Dostępne waluty
0 zł
Opłaty za przelew walutowy
0 zł
Koszt konta
0 zł
Koszt karty
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

Z badań przeprowadzonych w 2019 roku wynika, że banki w Polsce prowadzą aż 5 milionów kont walutowych. Liczba ta jest prawdopodobnie jeszcze wyższa, ponieważ nie wszystkie instytucje finansowe udzielają informacji na ten temat. 1 Do tej wartości warto dodać także użytkowników opcji pozabankowych – np. Revolut, który pozwala obniżyć koszty przewalutowania, dzięki czemu znalazł już w Polsce prawie milion sympatyków. 2

Popularność takiego rozwiązania, jak rachunek walutowy nie może dziwić. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej i podpisaniu odpowiednich traktatów społecznych i ekonomicznych, rozpoczął się okres wzmożonej migracji oraz silniejszej współpracy krajowych firm ze międzynarodowymi kontrahentami. Świat jest na wyciągnięcie dłoni i warto korzystać z jego uroku, używając skutecznych funkcjonalności i produktów finansowych. Jeśli zastanawiasz się, jakie konto walutowe wybrać, skorzystaj z naszego rankingu oraz zapoznaj się z kolejnymi akapitami tego tekstu.

Jak działa konto walutowe?

Zanim jednak przejdziemy to opisu tego, na co warto zwrócić uwagę, wybierając najlepsze konta walutowe, zastanówmy się, czym właściwie jest ten typ rachunku. Odpowiedź nikogo nie zaskoczy – jest to konto, na którym możemy przechowywać obcą walutę. Poza samym przechowywaniem, możemy dzięki niemu także wykonywać przelewy zagraniczne, wypłacać tanio środki w obcym kraju czy płacić kartą w międzynarodowych sklepach internetowych bez opłaty za przewalutowanie.

Zwykle banki udostępniają możliwość założenia konta w najpopularniejszych walutach, takich jak euro, dolar, funt czy frank szwajcarski. Gdy jednak szukamy rachunków, które obsługują bardziej niestandardowe waluty, nie będzie z tym problemu. Na przykład konto walutowe w mBanku udostępnia aż 11 walut, w tym m.in. koronę czeską i norweską.

W niektórych bankach, aby posiadać rachunek walutowy, musimy najpierw założyć konto osobiste. Tańsze są wtedy przelewy między rachunkami i wszystkie finansowe potrzeby możemy realizować przy pomocy jednej platformy. Nie jest to jednak regułą – konto walutowe w Alior Banku (które ma postać kantoru internetowego) możemy posiadać bez rachunku osobistego.

Konto walutowe funkcjonuje czasem pod taką nazwą, jak konto dewizowe. To starsze określenie tego typu rachunku, który określa dokładnie ten sam produkt bankowy.

Kiedy przyda się rachunek walutowy?

Warto jeszcze w kilku słowach nakreślić, kiedy szczególnie przyda nam się rachunek w obcej walucie, bo właśnie tego rodzaju produkty prezentujemy w naszym rankingu kont walutowych. Uważamy, że współcześnie rachunek musi być połączony z wygodną platformą online, która dostępna jest także w wersji mobilnej. Wyróżniliśmy pięć sytuacji, kiedy rachunek walutowy może okazać się nam niezbędny:

  • Praca za granicą – wielu Polaków zdecydowało się na podjęcie stałej lub tymczasowej pracy poza granicami naszego kraju. Najlepiej, aby zarobione pieniądze w danej walucie były przelewane na odpowiednie konto walutowe, aby uniknąć opłaty za przewalutowanie. Dobrym pomysłem jest także korzystanie z kantorów internetowych, które udostępniają możliwość przechowywania swoich pieniędzy na rachunkach. To rozwiązanie szczególnie przydatne, gdy będziemy chcieli przelewać część środków rodzinie, która została w Polsce. Wówczas koszt przelewów jest niższy.
  • Częste wycieczki zagraniczne – gdy jest się typem podróżnika i kilka razy w roku wyrusza się na egzotyczne wakacje, konto walutowe to rzecz niezbędna. Chodzi przede wszystkim o zagraniczne wypłaty z bankomatów bez przewalutowania oraz tanie płacenie kartą podczas wycieczki.
  • Spłata kredytu w innej walucie – zdecydowanie ważniejszą sprawą niż wakacje jest spłata w terminie swojego kredytu. Wielu Polaków zdecydowało się na takie zobowiązanie, zaciągnięte w obcej walucie. W takim przypadku oddaje się swojemu bankowi kolejne raty nie w złotówkach, ale np. we frankach szwajcarskich. W takiej sytuacji bez rachunku walutowego ani rusz.
  • Zakupy online – kolejną sytuacją, która może spowodować, że zaczniemy poszukiwać konta walutowego, jest zamiłowanie do robienia zakupów w zagranicznych sklepach internetowych. Po co godzić się na wysokie przewalutowanie? Lepszym rozwiązaniem jest płacenie za zakupy w obcej walucie.
  • Inwestycje w innych walutach – ostatnim przypadkiem, jaki chcemy poruszyć, jest kwestia inwestowania na zagranicznych platformach tradingowych. Często w takich miejscach nie możemy korzystać z naszej rodzimej waluty, tylko m.in. z dolarów czy euro. Dlatego dzięki kontu walutowemu, swobodnie wpłacimy i wypłacimy pieniądze na inwestycyjne konto maklerskie, gdy wszystko pójdzie po naszej myśli.

Ranking kont walutowych – jak jest ustalany?

Czas teraz skupić się na poszczególnych elementach, na podstawie których konstruujemy nasz ranking rachunków walutowych. Oczywiście koszty konta walutowego to sprawa, która najbardziej zajmuje klientów, jednak także inne części oferty powinny wzbudzić nasze zainteresowanie.

  • Ilość dostępnych walut – o jakości danego produktu finansowego świadczy ilość obsługiwanych walut. Oczywiście ten aspekt nie będzie ważny dla osób, które zainteresowane są podstawowymi rozwiązaniami (takimi jak konto dolarowe, konto w euro). Jednak mnogość wyboru to ważna rzecz. Pod tym względem szczególnie wyróżniają się rozwiązanie pozabankowe – np. karta Transferwise pozwala na obsługę ponad 40 walut!
  • Opłaty za przelew walutowy – jest to jedna z kluczowych spraw, na jakie zwraca się uwagę, poszukując konta dla siebie. Zwykle posiadamy rachunek walutowy właśnie po to, aby nie przechowywać na nim środków, ale wykonywać regularne przelewy. Oferta poszczególnych banków i firm pozabankowych jest bardzo zróżnicowana. Niektóre z nich stosują stałą opłatę, u innych zależy ona od przelewanej kwoty, a kolejne proponują darmowe przelewy w konkretnych walutach. Warto przyjrzeć się tym informacjom umieszczonym w naszym rankingu i wybrać konto walutowe bez opłat za usługi, z których będziemy najczęściej korzystać.
  • Opłata za prowadzenie konta – w przeważającej liczbie przypadków nie musimy płacić za samo otworzenie czy prowadzenie rachunku. Darmowe konto walutowe jest już pewnego rodzaju rynkowym standardem. Oczywiście inne usługi nie są w pełni za darmo (bank czy firma pozabankowa muszą na czymś zarabiać) – przewalutowanie czy przelewy zwykle wiążą się z określonymi kosztami, jednak konto walutowe za darmo zaczęły już oferować także banki w ramach prowadzenia rachunku osobistego.
  • Opłata za kartę – w tym przypadku oferta poszczególnych firm jest dość zróżnicowana. Darmową kartę otrzymamy w TransferWise czy PKO BP. Zaś używanie swojego „plastiku” na przykład w mBanku będzie nas kosztować 1 euro. Czasem karta jest darmowa, gdy wybierzemy płatną opcję premium prowadzenia naszego konta.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, decydując się na rachunek walutowy?

Jakie jeszcze aspekty, poza wymienionymi w naszym rankingu, powinny nas zainteresować podczas poszukiwań odpowiedniego konta walutowego?

  • Oprocentowanie konta – na rynku występuje taki produkt, jak zwykłe konto walutowe oraz konto oszczędnościowo-walutowe, które pozwala nie tylko przechowywać swoje zagraniczne środki, ale także je pomnażać dzięki oprocentowaniu.
  • Opłata za korzystanie z bankomatów za granicą – ta kwestia jest szczególnie ważna dla podróżników i osób, które wyjeżdżają z kraju w celach biznesowych. Tanie lub bezpłatne wypłaty z bankomatów to absolutna podstawa (przecież często właśnie po to zakładamy swoje konto walutowe). Na szczęście, większość z wymienionych przez nas w rankingu produktów udostępnia tę usługę za darmo. Czasem tylko wiąże się z pewnymi limitami – np. kwotą, do której bezpłatnie wypłacamy środki z bankomatu.
  • Opcje dodatkowe – w tym aspekcie ważne jest to, czy nasze konto walutowe jest połączone z kantorem online, co pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu. Nie będziemy musieli w jednym miejscu dokonywać wymiany waluty, a w drugim ją przechowywać. Na przykład kantor walutowy Alior Banku daje taką możliwość. Podobnie karta Revolut ładuje się w złotówkach i dodatkowo można płacić nią praktycznie na całym świecie bez kosztownego przewalutowania.

Najtańsze konto walutowe – jak wybrać?

Tytułem zakończenia musimy zaznaczyć, że wybór konta walutowego powinien być ściśle powiązany z naszymi potrzebami. Jeśli chcemy przechowywać pewną sumę w obcej walucie i czasem dokonywać przelewów, dobre będą dla nas rozwiązania bankowe. Przy częstych przelewach przyda nam się konto na Transferwise, a gdy chcemy płacić podczas podróży – ciekawą opcją okaże się karta Revolut. Mamy nadzieję, że nasz ranking kont walutowych okazał się pomocny i życzymy wszystkim niskiego spreadu oraz wielu ciekawych zagranicznych przygód i atrakcyjnych transakcji!

Żródła:

  1. https://prnews.pl/raport-prnews-pl-liczba-rachunkow-walutowych-w-bankach-iii-kw-2019-447221
  2. https://fintek.pl/revolut-ma-juz-10-mln-uzytkownikow-w-europie-i-ponad-900-tys-w-polsce/
4.5/5 - (11 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane