Nowe podatki 2021 – opłaty i składki wprowadzone w tym roku

Każdy z nas zna popularne powiedzonko, mówiące o tym, że pewna jest tylko śmierć i podatki. Z każdym rokiem ta stara prawda jest coraz bardziej aktualna. Przed Wami lista nowych podatków 2021 – niestety nie jest to zbyt krótka lektura…

Podatek cukrowy, podatek od deszczu, podatek od małpek – brakuje już określeń na nowe daniny, które pojawiają się w naszym systemie prawnym. Bez jednak zbędnego przedłużenia przejdźmy do rzeczy i sprawdźmy, jakie nastąpiły podwyżki podatków w 2021 roku.

Podatek cukrowy

Zacznijmy od jednego z najbardziej dyskutowanych podatków, którego efekty trudno przeoczyć podczas zwykłej wizyty w sklepie spożywczym.

Wprowadzony 1 stycznia 2021 roku podatek cukrowy obliczany jest w następujący sposób:

  • 50 groszy od każdego litra napoju z zawartością cukru lub substancji słodzących – jest to opłata stała,
  • 5 groszy za każdy gram cukru powyżej 5 gram w 100 ml napoju,
  • opłata za 1 litr napoju może wynieść maksymalnie 1,20 zł,
  • dodatkowo podatkiem zostały objęte napoje energetyczne zawierające taurynę czy kofeinę. Opłata to 10 groszy od całego napoju.1

Jak zwykle w przypadku tego rodzaju podatków, ich koszt został przeniesiony na konsumentów. Popularne napoje podrożały nawet o 50%, np. z 4 złotych do 6 zł.

Opłata mocowa

Kolejny podatek, którego efekty odczuwamy na własnej skórze, to opłata mocowa. Jej wprowadzenie podniosło o kilka procent ceny energii elektrycznej. Rządzący tłumaczyli tę podwyżkę potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, czyli zapobieganiu przerw w dostawie prądu.

Jak przedstawiają się opłaty w ramach opłaty mocowej? Wszystko zależy od rocznego zużycia prądu w gospodarstwie domowym

Roczne zużycie prądudo 500 kWhod 500 do 1200 kWhpowyżej 1200 kWh do 2800 kWhpowyżej 2800 kWh
miesięczna opłata1,87 zł4,48 zł7,47 zł10,46 zł
Źródło: https://www.ure.gov.pl/pl/energia-elektryczna/ceny-wskazniki/9165,Stawki-oplaty-mocowej.html

Może się wydawać, że ta podwyżka jest symboliczna, jednak typowe gospodarstwo domowe zapłaci rocznie ponad 50-80 złotych więcej za prąd.

Opłata OZE

Ceny prądu wzrosną także z powodu opłaty OZE, która została dołączona do rachunku za energię elektryczną. Jej koszt to 2,2 zł/MWh. Przeciętna rodzina zapłaci z tego powodu około 5 złotych rocznie więcej za prąd.

Podatek od nieruchomości

Kolejna podwyżka dotyczy podatku od nieruchomości. Jest ona szczególnie dotkliwa dla posiadaczy budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej, bo tutaj opłata wzrosła prawie o 1 zł za każdy metr kwadratowy.

Jak wyglądają podwyżki tego podatku?

Podatek od nieruchomości:w 2020w 2021
budynki mieszkalnemaksymalnie 0,81 złmaksymalnie 0,85 zł
budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczejmaksymalnie 23,80 złmaksymalnie 24,84 zł
grunty związane z działalnością gospodarcząmaksymalnie 0,95 złmaksymalnie 0,99 zł

Warto pamiętać, że to gminy ustalają, ile wynosi podatek od nieruchomości. Nie jest więc przesądzone, że wszystkie z nich zdecydują się na nową, maksymalną wysokość tej opłaty.

Podatek deszczowy – planowana podwyżka

Podatek od deszczu funkcjonuje od 2018 roku, wielkimi krokami zbliżają się jednak podwyżki w tym zakresie i objęcie tą opłatą większej liczby podatników. Aktualnie podatek deszczowy uiszczają głównie przedsiębiorcy, którzy posiadają nieruchomości powyżej 3500 m2 – zabetonowane przynajmniej w 70%.

Po zmianach (planowanych na styczeń 2022 roku) powierzchnia nieruchomości objętych podatkiem zostanie obniżona do 600 m2 z terenem zabetonowanym przynajmniej w 50%. Jak łatwo się domyślić – ten podatek zacznie obowiązywać wielu właścicieli domów jednorodzinnych.

Będą obowiązywać 3 stawki podatkowe:

Sposób zbierania deszczówkiOpłata
Gdy nie zbiera się wody1,5 zł/m2
Gdy zbiera się do 10% wody z rocznego odpływu, dzięki urządzeniom retencyjnym (np. beczki, zbiorniki)0,9 z/m2
Gdy zbiera się od 10% do 30% wody0,45 zł/m2

Podatek od śmieci

Nie jest to podatek w ścisłym tego sensie, jednak z powodu zmian ustawodawczych gminy mogą naliczać stawkę za wywóz śmieci na podstawie zużycia wody. W wielu miejscach w Polsce spowodowało to znaczne podwyżki za gospodarowanie odpadami.

wybrane podatki 2021

Opłata od małpek

Również popularne „małpki”, czyli trunki o objętości do 300 ml, zostały objęte dodatkową opłatą. Zobowiązany do jego zapłaty są przedsiębiorcy, posiadający pozwolenie do hurtowego obrotu alkoholem.

Jak prezentują się podwyżki?

  • 1 zł od 100 ml małpki wódki 40%,
  • 2 zł od 200 ml małpki wódki 40%,
  • 0,88 zł od 250 ml małpki wina 14%. 2

Jak zwykle koszt podatku został przerzucony na konsumentów, więc miłośnicy „małpek” muszą zapłacić kilka złotych więcej za swoja małą uciechę.

Podatek RTV

Podatek radiowo-telewizyjny obowiązuje posiadaczy radioodbiorników i telewizorów. Ta danina jest pobierana w celu finansowania programów polskiej telewizji i radia.

W 2021 roku:

  • opłata miesięczna za radio wzrosła z 7,00 do 7,50 złotych,
  • opłata miesięczna za telewizor wzrosła z 22,70 do 24,50 złotych.3

Podatek od oleju

Także kierowcy muszą przygotować się na dodatkową opłatę. Chodzi o tzw. opłatę depozytową, która będzie nas dotyczyć podczas wymiany oleju w warsztacie. Maksymalna wysokość tej opłaty to 10 złotych.

Podatek od psa

Nie każda gmina zdecydowała się na wprowadzenie podatku od posiadania psa, jednak wciąż wiele samorządów w poszukiwaniu dodatkowych środków stosuje tę opłatę. W 2021 roku maksymalna kwota podatku wzrosła z 125,40 zł do 130,30 złotych.

Podatek handlowy

Podatek handlowy nie dotyczy osób fizycznych, tylko dużych sieci handlowych. Jednak całkiem możliwe, że ta opłata też w jakimś stopniu będzie przerzucona na konsumentów. Podatek handlowy wynosi od 0,8 do 1,4% miesięcznego przychodu, jeśli przychód ze sprzedaży detalicznej przekracza 17 milionów złotych. Najwyższe opodatkowanie dotyczy przedsiębiorstw osiągających przychód przekraczający 187 milionów złotych miesięcznie.

Podatek e-commerce

Od 1 lipca 2021 roku zapłacimy już niestety podatek VAT od przesyłek spoza Unii Europejskiej – niezależnie od ich wartości. Przed zmianą paczki o wartości poniżej 22 euro były zwolnione z opłaty. Ten podatek sprawia, że zakupy z AliExpress czy Amazona przestaną być już tak opłacalne.

Jakie jeszcze podatki wprowadzono? Podatkiem CIT zostały objęte niektóre spółki jawne i spółki komandytowe.

Nowe podatki – czy to wszystko na 2021?

Zdecydowanie to nie wszystko… W dalszych lub bliższych planach rządu może znajdować się np. podatek katastralny lub różne inne daniny, które zostaną wprowadzone wraz z zapowiadanym Polskim Ładem. Mowa jest m.in. o podwyższeniu składki zdrowotnej.

Źródła:

1. podatki.gov.pl/pozostale-podatki/oplata-od-srodkow-spozywczych/

2. biznes.gov.pl/pl/firma/podatki-i-ksiegowosc/chce-rozliczac-pit/podatki-w-2021-roku-najwazniejsze-zmiany

3. gov.pl/web/krrit/oplata-abonamentowa-w-2021-roku

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (1 vote)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie