Odstąpienie od umowy pożyczki

Odstąpienie od umowy pożyczki

Odstąpienie od umowy pożyczki w ciągu 14 dni od jej zawarcia

Potrzebowałeś pilnie gotówki i skorzystałeś z pożyczki w banku lub firmie pożyczkowej? Teraz, po zorientowaniu się na spokojnie w aktualnej ofercie innych podmiotów, uważasz, że podpisałeś bardzo niekorzystną umowę? Nic straconego! Jeżeli od zawarcia umowy nie minęło 14 dni, przysługuje Ci prawo do odstąpienia od niej.

Co znajdziesz w ustawie o kredycie konsumenckim?

Niewiele osób pożyczających pieniądze zna swoje prawa. Tymczasem zarówno banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, jak i firmy pożyczkowe, które udzielają kredytów i pożyczek konsumentom, mają obowiązek stosować zapisy Ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Zgodnie z art. 53 ust. 1 każdy konsument ma prawo odstąpić od umowy pożyczkowej w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy. Nie musi przy tym podawać przyczyny swojej decyzji.

Jeżeli decyzję o pożyczce podjąłeś impulsywnie i teraz widzisz, że wybrałeś bardzo niekorzystną dla siebie ofertę, nic straconego – masz prawo odstąpić od zawartej umowy. Jedyny warunek, o którym musisz pamiętać, to aby zachować termin – wspomniane 14 dni.

Jak odstąpić od umowy o kredyt lub pożyczkę?

Żeby odstąpić od zawartej umowy, musisz złożyć oświadczenie. Nie obawiaj się – nie musisz go konstruować samodzielnie lub szukać wzoru w internecie. Każdy podmiot udzielający pożyczek przy zawarciu umowy musi wręczyć klientowi wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy. W prawidłowo skonstruowanym wzorze musi znaleźć się nazwa podmiotu, który udzielił pożyczki, oraz adres jego siedziby.

Wystarczy zatem, że wypełnisz dołączony do umowy wzór oświadczenia i następnie dostarczysz go pod adres wskazany przez kredytodawcę. Oświadczenie możesz wysłać za pocztą. Wybierz taki rodzaj listu, aby mieć potwierdzenie nadania i ewentualnie otrzymać zwrotne potwierdzenie odbioru.

Za co będziesz musiał zapłacić?

Gdy odstąpisz od umowy kredytu, będziesz musiał – rzecz jasna – zwrócić otrzymaną kwotę. Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim musisz powiększyć ją o odsetki, ale tylko za okres od dnia wypłaty kredytu do dnia jego spłaty. Aby nie popełnić błędu w wyliczeniach, powinieneś skontaktować się z przedstawicielem pożyczkodawcy. Na zwrot kwoty masz 30 dni, licząc od dnia złożenia oświadczenia.

Co w sytuacji, gdy przekroczysz termin 30 dni? Wówczas oświadczenie jest traktowane jako bezskuteczne. W rezultacie będziesz musiał spłacić zaciągniętą pożyczkę zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem. Jeżeli uznałeś, że zaciągnięte zobowiązanie jest dla Ciebie niekorzystne, nie zwlekaj – im szybciej dopełnisz formalności, tym lepiej. W przeciwnym razie może się okazać, że przyjdzie Ci spłacić zaciągnięte zobowiązanie.

Dobrą wiadomość jest, że odsetki, które będziesz musiał uregulować za okres dysponowania wypłaconą kwotą, to jedyny koszt, jaki będziesz musiał ponieść w związku z podjętą decyzją. Przywołana wyżej ustawa uniemożliwia pożyczkodawcy naliczać innych kosztów związanych z odstąpieniem przez klienta od zawartej umowy.

Kiedy odzyskasz uiszczone opłaty?

Uruchomienie kredytu konsumenckiego może być uzależnione od wniesienia przez klienta opłat. Jeżeli poniosłeś koszty w związku z zaciągnięciem pożyczki (np. zakupiłeś ubezpieczenie), możesz oczekiwać, że pożyczkodawca rozliczy się z Tobą – to tego zobowiązuje go ustawa o kredycie konsumenckim. Nie wszystkie jednak opłaty podlegają zwrotowi. Dotyczy to m.in. opłat notarialnych, które zostały uiszczone, aby zabezpieczyć kwotę pożyczki choćby przez ustanowienie hipoteki.

Jeżeli nie masz pewności, czy możesz liczyć na zwrot środków, skontaktuj się z przedstawicielami pożyczkodawcy. Powinieneś od nich otrzymać wyczerpującą odpowiedź w tym zakresie.

Odstąpienie od umowy pożyczki – podsumowanie

Tak więc reasumując – każdy konsument w rozumieniu polskiego prawa ma możliwość odstąpienia od umowy pożyczki w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Nie musi przy tym podawać żadnych przyczyn tej decyzji ani odpowiadać na pytania. Wystarczy znaleźć na stronie firmy pożyczkowej wniosek o wypowiedzenie umowy, wydrukować go, wypełnić, a następnie wysłać pocztą. Z chwilą, gdy wypowiedzenie zostanie dostarczone do firmy pożyczkowej, mamy 30 dni na zwrócenie środków. Konieczne będzie odesłanie całej pożyczonej kwoty. Jeśli spóźnimy się ze zwrotem – zostaną naliczone karne odsetki za opóźnienie i sprawa zostanie przekazana do windykacji. Jednak bez obaw, 30 dni to dla większości osób wystarczający termin.

Wzory i przykłady dokumentów odstąpienia od umowy

Ponieważ na stronach niektórych firm czasami trudno jest znaleźć wzór odstąpienia od umowy (pożyczkodawca ma obowiązek taki udostępnić) to na naszej stronie dodajemy dokumenty od najpopularniejszych firm oraz ogólny wzór odstąpienia od umowy pożyczki.


Odstąpienie od umowy pożyczki Wonga

Wzór wniosku jest dostępny do pobrania bezpłatnie, w wersji edytowalnej w formacie DOC oraz pliku do druku (PDF):Odstąpienie od umowy pożyczki. Wzór ogólny

Wzór wniosku jest dostępny do pobrania bezpłatnie, w wersji edytowalnej w formacie DOC oraz pliku do druku (PDF):


Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły
Vindix
03.04.2020
Vindix wzywa do zapłaty długu? Zobacz, jak się bronić!
Vindix – co to jest? Vindix jako firma windykacyjna skupia się przede wszystkim na zakupach portfeli wierzytelności na własny rachunek. Dlatego też, jak możemy przeczytać na stronie firmowej Vindix, spółka oferuje kompleksowe usługi windykacyjne na każdym etapie prowadzenia postępowania. Do usług znajdujących się w portfolio Vindix zalicza się także budowa strategii windykacyjnej, wycena wierzytelności oraz […]
02.04.2020
BEST – czym się zajmuje i jak traktuje dłużników?
BEST – co to za firma? BEST S.A. to jeden z największych podmiotów windykacyjnych, działających na polskim rynku. Firma założona została w 1994 roku i początkowo funkcjonowała pod nazwą BEST Przedsiębiorstwo Handlowe S.A. Zajmowała się wówczas sprzedażą ratalną i doradztwem w zakresie pośrednictwa kredytowego. W 2002 roku firma BEST przeszła zmiany reorganizacyjne, których pokłosiem było […]
Ranking chwilówek
02.04.2020
Ranking chwilówek – kwiecień 2020. Najlepsze pożyczki online
Pożyczki pozabankowe cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów jako wygodne i szybko dostępne źródło wsparcia finansowego. Poszukując najlepszej oferty, warto skorzystać z zestawień gromadzących tylko te, które zasługują na zaufanie konsumenta. Przedstawiamy nasz najnowszy ranking chwilówek, który pozwoli szybko znaleźć bezpieczne pożyczki. Ranking chwilówek – kwiecień 2020 Chwilówki online cieszą się dużym zainteresowaniem konsumentów na przestrzeni […]
02.04.2020
Arvato do mnie wydzwania. Co robić?
Arvato – co to za firma? Arvato Financial Solutions to międzynarodowa firma windykacyjna świadcząca m.in. takie usługi jak monitoring płatności, windykacja należności, skup wierzytelności czy globalna platforma windykacyjna. Polski oddział firmy mieści się w Poznaniu. Arvato Polska obsługuje m.in. klientów z sektora finansowego, w tym tak znanych pożyczkodawców jak Hapipożyczki, MoneyMan czy Vivus. Podmiot ten […]
Ranking pożyczek ratalnych: luty 2020. Najlepsze pożyczki na raty
02.04.2020
Ranking pożyczek ratalnych: kwiecień 2020. Najlepsze pożyczki na raty
Legitymując się dowodem osobistym i spełniając niewygórowane kryteria, można otrzymać pozabankowe pożyczki na raty. Są to pożyczki długoterminowe, gdyż suma do spłaty zostaje rozłożona na dłuższy czas. To atrakcyjna alternatywa dla kredytów bankowych. Brak wystarczającej gotówki na większe wydatki to nie koniec świata. Jak widać, pozabankowe pożyczki ratalne na kwiecień nie kosztują tak wiele, jak przed […]
pozyczki prywatne
01.04.2020
Pożyczki prywatne – czy pożyczka prywatna jest bezpieczna? Opinie
Poza kredytami udzielanymi przez banki oraz pożyczkami, w których specjalizują się profesjonalne firmy pozabankowe, leży mroczne królestwo pożyczek prywatnych. Czym charakteryzuje się ten typ finansowania? I najważniejsze – czy pożyczki prywatne są bezpieczne? Przemierzając miasto, możemy natknąć się na karteczki z napisem „prywatne pożyczki od ręki” na tablicach ogłoszeń. Otwierając lokalną gazetę, często ujrzymy dużą […]