Odstąpienie od umowy pożyczki. Wzory do pobrania

Odstąpienie od umowy pożyczki

Odstąpienie od umowy pożyczki w ciągu 14 dni od jej zawarcia

Potrzebowałeś pilnie gotówki i skorzystałeś z pożyczki w banku lub firmie pożyczkowej? Teraz, po zorientowaniu się na spokojnie w aktualnej ofercie innych podmiotów, uważasz, że podpisałeś bardzo niekorzystną umowę? Nic straconego! Jeżeli od zawarcia umowy nie minęło 14 dni, przysługuje Ci prawo do odstąpienia od niej.

Co znajdziesz w ustawie o kredycie konsumenckim?

Niewiele osób pożyczających pieniądze zna swoje prawa. Tymczasem zarówno banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, jak i firmy pożyczkowe, które udzielają kredytów i pożyczek konsumentom, mają obowiązek stosować zapisy Ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Zgodnie z art. 53 ust. 1 każdy konsument ma prawo odstąpić od umowy pożyczkowej w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy. Nie musi przy tym podawać przyczyny swojej decyzji.

Jeżeli decyzję o pożyczce podjąłeś impulsywnie i teraz widzisz, że wybrałeś bardzo niekorzystną dla siebie ofertę, nic straconego – masz prawo odstąpić od zawartej umowy. Jedyny warunek, o którym musisz pamiętać, to aby zachować termin – wspomniane 14 dni.

Jak odstąpić od umowy o kredyt lub pożyczkę?

Żeby odstąpić od zawartej umowy, musisz złożyć oświadczenie. Nie obawiaj się – nie musisz go konstruować samodzielnie lub szukać wzoru w internecie. Każdy podmiot udzielający pożyczek przy zawarciu umowy musi wręczyć klientowi wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy. W prawidłowo skonstruowanym wzorze musi znaleźć się nazwa podmiotu, który udzielił pożyczki, oraz adres jego siedziby.

Wystarczy zatem, że wypełnisz dołączony do umowy wzór oświadczenia i następnie dostarczysz go pod adres wskazany przez kredytodawcę. Oświadczenie możesz wysłać za pocztą. Wybierz taki rodzaj listu, aby mieć potwierdzenie nadania i ewentualnie otrzymać zwrotne potwierdzenie odbioru.

Za co będziesz musiał zapłacić?

Gdy odstąpisz od umowy kredytu, będziesz musiał – rzecz jasna – zwrócić otrzymaną kwotę. Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim musisz powiększyć ją o odsetki, ale tylko za okres od dnia wypłaty kredytu do dnia jego spłaty. Aby nie popełnić błędu w wyliczeniach, powinieneś skontaktować się z przedstawicielem pożyczkodawcy. Na zwrot kwoty masz 30 dni, licząc od dnia złożenia oświadczenia.

Co w sytuacji, gdy przekroczysz termin 30 dni? Wówczas oświadczenie jest traktowane jako bezskuteczne. W rezultacie będziesz musiał spłacić zaciągniętą pożyczkę zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem. Jeżeli uznałeś, że zaciągnięte zobowiązanie jest dla Ciebie niekorzystne, nie zwlekaj – im szybciej dopełnisz formalności, tym lepiej. W przeciwnym razie może się okazać, że przyjdzie Ci spłacić zaciągnięte zobowiązanie.

Dobrą wiadomość jest, że odsetki, które będziesz musiał uregulować za okres dysponowania wypłaconą kwotą, to jedyny koszt, jaki będziesz musiał ponieść w związku z podjętą decyzją. Przywołana wyżej ustawa uniemożliwia pożyczkodawcy naliczać innych kosztów związanych z odstąpieniem przez klienta od zawartej umowy.

Kiedy odzyskasz uiszczone opłaty?

Uruchomienie kredytu konsumenckiego może być uzależnione od wniesienia przez klienta opłat. Jeżeli poniosłeś koszty w związku z zaciągnięciem pożyczki (np. zakupiłeś ubezpieczenie), możesz oczekiwać, że pożyczkodawca rozliczy się z Tobą – to tego zobowiązuje go ustawa o kredycie konsumenckim. Nie wszystkie jednak opłaty podlegają zwrotowi. Dotyczy to m.in. opłat notarialnych, które zostały uiszczone, aby zabezpieczyć kwotę pożyczki choćby przez ustanowienie hipoteki.

Jeżeli nie masz pewności, czy możesz liczyć na zwrot środków, skontaktuj się z przedstawicielami pożyczkodawcy. Powinieneś od nich otrzymać wyczerpującą odpowiedź w tym zakresie.

Odstąpienie od umowy pożyczki – podsumowanie

Tak więc reasumując – każdy konsument w rozumieniu polskiego prawa ma możliwość odstąpienia od umowy pożyczki w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Nie musi przy tym podawać żadnych przyczyn tej decyzji ani odpowiadać na pytania. Wystarczy znaleźć na stronie firmy pożyczkowej wniosek o wypowiedzenie umowy, wydrukować go, wypełnić, a następnie wysłać pocztą. Z chwilą, gdy wypowiedzenie zostanie dostarczone do firmy pożyczkowej, mamy 30 dni na zwrócenie środków. Konieczne będzie odesłanie całej pożyczonej kwoty. Jeśli spóźnimy się ze zwrotem – zostaną naliczone karne odsetki za opóźnienie i sprawa zostanie przekazana do windykacji. Jednak bez obaw, 30 dni to dla większości osób wystarczający termin.

Wzory i przykłady dokumentów odstąpienia od umowy

Ponieważ na stronach niektórych firm czasami trudno jest znaleźć wzór odstąpienia od umowy (pożyczkodawca ma obowiązek taki udostępnić) to na naszej stronie dodajemy dokumenty od najpopularniejszych firm oraz ogólny wzór odstąpienia od umowy pożyczki.


Odstąpienie od umowy pożyczki Wonga

Wzór wniosku jest dostępny do pobrania bezpłatnie, w wersji edytowalnej w formacie DOC oraz pliku do druku (PDF):Odstąpienie od umowy pożyczki. Wzór ogólny

Wzór wniosku jest dostępny do pobrania bezpłatnie, w wersji edytowalnej w formacie DOC oraz pliku do druku (PDF):

Wzór może być użyty jako wniosek odstąpienia od umowy w Provident, Bocian, Ferratum, Profi Credit i wielu innych firmach. Zanim zdecydujesz się na pożyczkę, sprawdź opinie o firmach pożyczkowych.


Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły