Co to jest PayPal i jak działa?

PayPal jest głównie znany jako system płatności i wirtualny portfel. Jednak ta rozwijana od wielu lat platforma może zaproponować użytkownikom o wiele więcej. Sprawdźmy, jakie funkcjonalności udostępnia PayPal i czy warto z nich skorzystać.

277 milionów użytkowników. Obecność prawie w 200 krajach. 31 445 transakcji płatniczych na minutę. Pierwsza firma, w której pokazał się światu wizjoner Elon Musk. PayPal to znana na całym świecie platforma, dzięki której zakupy w zagranicznych sklepach, przelewy między znajomymi czy otrzymywanie wynagrodzenia z pracy jako freelancer stały się dużo prostsze.

Ponad 20 lat doświadczenia

Jak to się jednak wszystko zaczęło?

Przedsiębiorstwo Confinity Inc. w 1998 roku wprowadziło na rynek produkt o nazwie PayPal. Na samym początku przesyłano dzięki niemu pieniądze przy pomocy pagerów czy telefonów komórkowych. Po czasie pojawiła się także platforma online – czyli PayPal znany w dzisiejszej formie.

W 2000 roku do zarządu dołączył Elon Musk. Odbyło się to poprzez fuzję jego firmy X.com z Confinity Inc. Okazało się to świetnym ruchem, bo już 2 lata później w 2002 roku PayPal został sprzedany za 1,5 miliarda dolarów. Nabywcą został eBay, który zarządzał tym systemem płatności do 2015 roku, kiedy to PayPal został samodzielną firmą, podzieloną między udziałowców.

PayPal dalej się rozwija, czego przykładem może być przejęcie w 2019 roku fintechu Honey, czyli pośrednika e-commerce proponującego zniżki na zakupy.

Jak działa PayPal?

PayPal to usługa finansowa w postaci elektronicznego portfela. Zakładając konto PayPal, można połączyć je z rachunkiem bankowym, kartą kredytową i debetową. Podczas zakupów ze pośrednictwem tego systemu płatności, nasze środki zostaną automatycznie pobrane z wirtualnego portfela lub naszego konta osobistego czy karty kredytowej.

Dlaczego jednak mielibyśmy decydować się na pośrednictwo podczas zakupów online, zamiast po prostu wykonać przelew z naszego rachunku?

 • Dzięki PayPalowi zrobimy to szybciej i wygodniej – nawet na jeden klik.
 • Może być to tańsze – szczególnie podczas zakupów w zagranicznych sklepach online.
 • Mamy zapewnione bezpieczeństwo – nie musimy logować się na swoje konto bankowe na obcych stronach. Wystarczy podanie tylko adresu email połączonego z naszym kontem PayPal. Dzięki temu sklepy internetowe nie widzą naszych danych bankowych ani numeru karty kredytowej.

Zakupy online to jednak nie wszystko. Ta platforma pozwala także na przelewy pomiędzy użytkownikami PayPal (poprzez podanie tylko adresu email). Z wirtualnego portfela skorzystają również osoby, które mogą otrzymywać na nie swoje wynagrodzenie w obcej walucie. Często jest to tańsze rozwiązane niż bankowe konto walutowe z powodu niższych kosztów przewalutowania.

paypal rodzaje kont
paypal.com/pl/home

Jak założyć konto PayPal?

Założenie konta PayPal to bardzo sprawna operacja.

 1. Wejdź na stronę paypal.com
 2. Wybierz konto osobiste lub konto firmowe.
 3. Podaj swój numer telefonu i adres email.
 4. Wypełnij pozostałe dane na swój temat, np. adres zamieszkania.

Po założeniu konta możemy połączyć je z naszą kartą kredytową lub debetową. W tym celu:

 1. Podaj dane karty na platformie PayPal.
 2. Gdy pojawi się ikonka karty, kliknij w nią i naciśnij OK.
 3. Z Twojego konta zostanie pobrane 6,50 zł w celu weryfikacji. Ta kwota zostanie po czasie zwrócona.
 4. Przejdź na swoje konto bankowe i sprawdź historię transakcji. W opisie transakcji z PayPal odnajdziesz 4-cyfrowy kod.
 5. Wprowadź kod na platformie PayPal -> portfel -> ikonka karty -> wprowadź kod -> potwierdź.
 6. Od teraz jesteś zweryfikowanym użytkownikiem i możesz bezpiecznie płacić kartą w internecie, podając tylko swój adres email.

Użytkownik może mieć i konto osobiste, i konto firmowe w PayPal. Warto jednak pamiętać, że określony adres e-mail może być spięty tylko z jednym kontem.

Jak przelać pieniądze?

Gdy połączymy swoje konto PayPal z kartą kredytową lub debetową, nie ma potrzeby doładowywania wirtualnego portfela, aby płacić za zakupy online.

Jeśli jednak chcemy wysłać komuś przelew lub zapłacić za sprzęt bądź hotel z wykorzystaniem środków zgromadzonych na koncie PayPal, wystarczy:

 1. Przejść do zakładki „Portfel”.
 2. Wybrać opcję „Przelej środki”.
 3. Następnie „Dodawanie środków do salda”.
 4. Pokażą nam się dane do przelewu, z których możemy skorzystać, logując się do naszej bankowości internetowej, gdzie zlecimy polecenie przelewu.
 5. Istnieje także drugą opcja z wykorzystaniem systemów płatności Trustly i DotPay. Wybierając rozwiązanie – „Błyskawicznie zasil konto za pośrednictwem Trustly” – pieniądze możemy mieć w kilka minut na koncie PayPal.

Jak płacić z wykorzystaniem PayPal?

Finalizując swoje zakupy online, mamy zwykle do wyboru kilka metod płatności. PayPal jest na tyle popularny, że jego charakterystyczne logo pojawia się w większości sklepów internetowych.

Po wybraniu opcji PayPal będziemy musieli podać dane naszego konta i zatwierdzić transakcję. Istnieje jednak jeszcze szybsza opcja płatności, czyli tzw. PayPal One Touch. Na jednym zweryfikowanym urządzeniu (np. laptop czy telefon komórkowy) nasze dane mogą zostać zapisane na stałe. Dzięki temu nie ma potrzeby każdorazowego logowania się – wystarczy tylko jeden klik.

Dodatkowe funkcjonalności

Na platformie PayPal możemy skorzystać z jeszcze z kilku innych opcji. Jedną z nich jest szybki przelew pomiędzy użytkownikami PayPal. Jest to na tyle bezpieczne, że nie musimy obcej osobie podawać swojego numeru konta i danych, bo wystarczy sam adres email lub nawet wygenerowany link. Mamy dwie opcje do wyboru:

 • E-mail – aby zrealizować przelew, musimy znać tylko adres email innego użytkownika PayPal.
 • Paypal.Me – możemy też wygenerować link, dzięki usłudze PayPal.Me. Taki link przesyłamy znajomemu, a on loguje się za jego pomocą na platformę i potwierdza przelew. W takim przypadku nie jest potrzebna nawet znajomość adresu email drugiej strony transakcji.

PayPal udostępnia także opcję tworzenia zbiórek. Na swoim koncie możemy utworzyć wygodną stronę zbiórki dla swoje rodziny czy znajomych, aby zbierać środki na wspólny cel. Może być to zbiórka na prezent czy cele charytatywne.

paypal cechy
paypal.com/pl/webapps/mpp/about-paypal-products

Opłaty na platformie

Założenie konta oraz ściągnięcie aplikacji mobilnej są darmowe. Na PayPal nie zapłacimy też za wpłaty i wypłaty z konta.

Bezpłatne są również:

 • płacenie za zakupy w złotówkach z wykorzystaniem salda PayPal,
 • wysyłanie i odbieranie przelewów prywatnych w złotówkach z wykorzystaniem salda PayPal.

Opłaty pojawią się, gdy nastąpi potrzeba przewalutowania środków lub gdy odbiera się przelewy (czyli jest się sprzedawcą) bądź zleca się je z wykorzystaniem podpiętej karty kredytowej, a nie salda na portfelu wirtualnym.

Wykorzystując system płatności Paypal w swoim sklepie internetowym, zapłacimy 2,9% prowizji + 0,80 groszy od każdej transakcji kupna naszego towaru. Te koszty można obniżyć, negocjując z Paypal. Potrzebne są do tego jednak milionowe obroty.

Niestety od niedawna PayPal nalicza roczną opłatę w wysokości 45 złotych za nieaktywność. Nieaktywność jest rozumiana jako brak jakichkolwiek działań na koncie w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Czy PayPal jest bezpieczny?

PayPal jest jednym z najbezpieczniejszych systemów płatności. Sam zamysł dokonywania przelewów poprzez podanie tylko swojego maila ma na celu ograniczyć do minimum możliwości kradzieży danych. Poza tym każdy użytkownik PayPala jest weryfikowany, a płatności są odpowiednio szyfrowane i monitorowane.

Bezpieczeństwo zapewnia także system ochrony klientów. Jeśli zamówiony przez nas produkt nie został dostarczony lub jego jakość znacząco odbiega od standardów, mamy 180 dni na zgłoszenie tego faktu. Jeśli sprzedający nie odpowie na nasze roszczenia w zadowalający nas sposób, możemy przekazać tę sprawę do PayPala, który weźmie na siebie rozwiązanie tej kłopotliwej sprawy.

Jak usunąć konto?

Konto PayPal można usunąć tylko na platformie online. Na aplikacji ta opcja nie jest dostępna. Po zalogowaniu się na swoje konto należy wybrać -> Opcje konta i ->Zamknij konto. Potrzebne będzie potwierdzenie tej decyzji dodatkowym kliknięciem. Przed zamknięciem konta na Paypal, należy:

 • Przelać pozostałe środki z portfela wirtualnego na nasze konto.
 • Usunąć wszystkie informacji dotyczące naszego rachunku i karty kredytowej/debetowej. 1

Czy warto go używać?

PayPal polecany jest głównie osobom, które cenią sobie szybkie transakcje i nie lubią podawać swoich danych i numeru konta na obcych stronach internetowych. Korzystanie z tej platformy jest szczególnie wygodne wraz z opcją PayPal One Touch oraz podpiętą kartą kredytową. Warto jednak pamiętać, że zapłata za zakupy jest darmowa tylko wtedy, gdy środki pobierane są z naszego wirtualnego portfela – ściąganie środków z karty obarczone jest prowizją.

PayPal docenią także osoby, które chcą wykonywać ekspresowe transakcje ze znajomymi – wystarczy do tego tylko link wygenerowany w PayPal.Me. Warto jednak zdecydować się na założenie konta na tej platformie, gdy planuje się regularne przelewy. Na długo nieaktywnych czeka opłata w wysokości aż 45 złotych.

Źródła:

1. paypal.com/pl/smarthelp

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
3.5/5 - (10 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie