Płatności odroczone – czym są i które firmy je oferują? Ranking

Opinie:
3,8/5
Sposób weryfikacji
Kontomatik
Oprocentowanie
8 %
? Odsetki kapitałowe
Prowadzenie konta
Nie
RRSO
50,27 %
? dla limitu 5 000 zł rozłożonego na 12 rat, rata w wysokości 515,97 zł

47 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
3,8/5
Sposób weryfikacji
Kontomatik
Oprocentowanie
19 %
Prowadzenie konta
Nie
RRSO
0 %
? 0% lub 20,75%

25 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
3,8/5
Sposób weryfikacji
selfie
Oprocentowanie
2,99 %
? 2,99% prowizji od wartości transakcji (doliczana do drugiej i trzeciej raty) naliczane są maksymalne odsetki za opóźnienie (od pozostałego kapitału do spłaty za każdy dzień zwłoki)
Prowadzenie konta
tak
? w pakiecie podstawowym
RRSO
0 %
? opłaty zgodne z posiadanym planem taryfowym w Revolucie

421 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
3,9/5
-
Oprocentowanie
0 %
Prowadzenie konta
darmowe
? do wyboru: plan darmowy "online" oraz plan płatny "space" - 9,99 zł/miesiąc
RRSO
67,15 %

19 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

„Kup teraz, zapłać później” – prawda, że brzmi to ciekawie? Popularna forma płatności odroczonych zbiera coraz większe grono zwolenników. Można ją uznać za współczesną wersję kupowania na zeszyt. Na czym dokładnie polegają płatności odroczone i jakie firmy oferują opcję buy now, pay later?

Kluczowe informacje:

 • Płatności odroczone umożliwiają przesunięcie terminu zapłaty za zakupy zazwyczaj o 30 dni bez dodatkowych kosztów. Są one korzystne, gdy klient natrafi na atrakcyjną promocję, ale nie ma wystarczających środków na zakup.
 • Korzystanie z płatności odroczonych jest proste: w trakcie zakupów online wybiera się opcję „zapłać później” i reguluje należności w odroczonym terminie przez dostępny panel płatności​​.
 • Płatności odroczone są oferowane przez zaufane, regulowane podmioty. Ważne jest jednak dokładne zrozumienie warunków i możliwości spłaty zobowiązania, aby uniknąć dodatkowych odsetek za przekroczenie bezpłatnego okresu​​.
 • W Polsce usługę „zapłać później” oferują między innymi PayU, Twisto, Dotpay, Przelewy24, PayPo, Allegro Pay, Cinkciarz Pay, Kupuj teraz – zapłać później, Klarna. Każda z tych firm ma własne warunki i limity dotyczące odroczonych płatności​​.
 • Zaletami są: brak opłat za usługę, możliwość dokonania zakupów przed otrzymaniem pensji, opcja zwrotu towaru bez konsekwencji, oraz możliwość przedłużenia terminu spłaty. Wadami są konieczność podania danych osobowych, potencjalny wpływ na zdolność kredytową, oraz weryfikacja tożsamości klienta przez przelew​​.

Czym są płatności odroczone?

Odroczone płatności to usługa, która pozwala na przesunięcie terminu zapłaty za zakupy zazwyczaj o 30 dni, bez żadnych kosztów. Jednak w przypadku, gdy przekroczymy termin spłaty, będziemy musieli rozłożyć kwotę na raty, albo zapłacić za zakup jednorazowo – z doliczoną prowizją.

Dla konsumenta płatność odroczona to synonim wygody oraz możliwość zaoszczędzenia środków. Będzie tak wtedy, gdy zauważymy interesującą promocję na produkt, na który aktualnie nie mamy pieniędzy. Dokonanie płatności odroczonej pozwoli na natychmiastowy zakup i spłatę zobowiązania, gdy np. na naszym koncie pojawi się pensja.

Z kolei dla sklepów płatności odroczone mogą generować dodatkowy zarobek, bo zwiększa się liczba klientów gotowych na zapłatę za towary. Dlatego tak chętnie kolejne sieci handlowe podpisują umowy z dostawcami usługi BNPL (buy now, pay later).

A jak wygląda sprawa z perspektywy firmy, która oferuje odroczone płatności (np. PayPo)? Dostawca zarabia na prowizji od sklepu oraz na płatnym okresie odsetkowym – jeśli oczywiście klient wybierze taką formę spłaty.

Jak korzystać z odroczonych płatności?

Możliwości odroczenia płatności jest wiele. A samo korzystanie z takiej opcji finansowania jest bardzo proste. W trakcie realizacji zakupów przez internet, gdy przejdziemy do swojego koszyka i uzupełniania danych do płatności, musimy znaleźć opcję „zapłać później”.

Na podany adres e-mail otrzymamy dostęp do swojego panelu płatności, za pomocą którego możemy uregulować zadłużenie w odroczonym terminie.

Czy płatności odroczone są bezpieczne?

Płatności odroczone oferowane są przez polskich i zagranicznych dostawców, którzy działają zgodnie z prawem i regulacjami. Są to profesjonalne podmioty – trudno zresztą wyobrazić sobie, że tak duża sieć sprzedaży, jak np. Media Expert, współpracowałaby z nieznanymi i niesprawdzonymi partnerami.

Dlatego, gdy kupujemy w popularnych sieciach sprzedaży, to nie mamy się czego obawiać. Jeśli jednak sklep internetowy jest dla nas nowy, a przy opcji płatności odroczone widnieje dostawca, którego nie kojarzymy, warto go najpierw sprawdzić. Jeśli to któraś z firm z listy, która przedstawiamy w następnym nagłówku, to możemy być pewni, że jest to profesjonalnie działający podmiot.

Poza samą kwestią zaufania do dostawcy płatności odroczonych, warto także dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową. Odroczony system płatności może kojarzyć się niektórym z darmowymi zakupami, ponieważ otrzymuje się produkt, nie płacąc za niego. Zobowiązanie jednak trzeba będzie oddać, a może być ono powiększone o dodatkowe odsetki, gdy przekroczymy „bezpłatny okres”. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku darmowych pożyczek czy kart kredytowych. Dlatego korzystajmy z płatności odroczonych tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni, że będziemy w stanie spłacić zaciągnięty dług!

Które firmy oferują odroczone płatności?

W 2022 roku usługa „zapłać później” jest już niemal standardem na polskim rynku płatniczym. Oferuje ją między innymi:

 • PayU,
 • Twisto,
 • Dotpay,
 • Przelewy24,
 • PayPo,
 • Allegro Pay,
 • Cinkciarz Pay,
 • Kupuj teraz – zapłać później,
 • Klarna.
firmy oferujące płatności odroczone
Lista firm oferujących płatności odroczone w Polsce stale się powiększa

PayU Płacę Później

Od 2020 roku ten kluczowy gracz połączył swoje siły z Twisto, udostępniając odroczenie płatności jako jedną z metod płatności w sklepach internetowych. Minimalna kwota zamówienia, aby móc skorzystać z tego typu usługi to 1 zł a maksymalna 1 500 zł. Okres spłaty wynosi do 30 dni.

Twisto Kup teraz, zapłać później

Czeski fintech proponuje dwie metody płatności. Pierwszy – zakupy bez rejestracji w sklepach, które wdrożyły Twisto. Wtedy na uregulowanie zakupu mamy do 30 dni.

Druga opcja to rejestracja konta, do którego otrzymujemy bezpłatną kartę. Zyskujemy wówczas limit kredytowy do 1 500 zł i aż do 45 dni na spłatę zrealizowanej transakcji. Po tym czasie możemy też uregulować 10 proc. zadłużenia i pozostałą część odroczyć na kolejny okres rozliczeniowy.

Dotpay Kup teraz, zapłać później

Płatności odroczone oferuje spółka Dotpay, czyli część grupy P24 DotCard, do której należą także Przelewy 24 oraz eCard. Wszystkie te podmioty włączone są do duńskiej grupy Nets – lidera usług płatniczych w krajach nordyckich i regionie DACH (Niemcy, Austria, Szwajcaria).

Obok Dotpay na rynek wkroczyła nowa metoda płatności, czyli limit P24 NOW powstała we współpracy z Przelewy 24 i Santander Consumer Bank. Łączy ona w sobie trzy usługi: limit odnawialny do 10 tys. zł, odroczoną płatność do 54 dni i raty.

PayPo Kup teraz, płać za 30 dni

Młodych fintech PayPo najbardziej znany jest ze współpracy z Alior Bankiem, który na początku 2021 roku zakończył inwestycje w ten startup. Tutaj czas na spłatę należności wynosi 30 dni, a finansowanie uregulujemy jednorazowo albo rozłożymy je na cztery miesięczne raty. Maksymalna kwota przyznanego limitu to 2 500 zł (maksymalna kwota na jeden zakup 2 tys. zł).

Allegro Pay

Odroczone płatności dostępne są również na platformie Allegro. Z punktu widzenia konsumenta na spłatę zadłużenia mamy 30 dni, ale możemy też podzielić płatność na miesięczne raty. Partnerem Allegro w ramach tej usługi jest polska platforma PayPo.

Cinkciarz Pay

Swoje usługi na rynku płatności odroczonych od 2019 roku promuje Cinkciarz.pl. W tym jednak przypadku mamy możliwość przesunięcia terminu spłaty jednie o 48 godzin (przy płatności bez wymiany walut). Przypomnijmy, że Cinkciarz znany jest głównie z wymiany walut, kart wielowalutowych oraz działania na rynku Forex.

Kupuj Teraz – Zapłać później

Innowacyjną formę odroczonych płatności za zakupy online odnajdziemy także na platformie kupujteraz.pl. Oferuje ona płatności do 21 lub 30 dni, albo po tym terminie – rozłożone na raty. Za pośrednictwem tego serwisu zrealizujemy transakcje od 100 zł do 5 tys. zł. Wykonywane są one przez spółkę AIQLABS.

Sprawdź ofertę Kupujteraz.pl

Klarna

Szwedzki usługodawca Klarna pojawił się na rynku w 2015 roku i można go uznać za prekursora odroczonych płatności na świecie. W Polsce obecny jest od 2021 roku, oferując odroczone płatności do 30 dni.

Odroczone płatności dla przedsiębiorców

Ciekawym rozwiązaniem, tym razem skierowanym do grona osób prowadzących działalność gospodarczą, jest polska firma LeaseLink. Fintech specjalizuje się w finansowaniu zakupów dokonywanych w e-sklepach oraz w punktach stacjonarnych.

Usługa dostępna jest we wszystkich sklepach internetowych współpracujących z LeaseLinkiem (np. Allegro, Media Markt, RTV Euro AGD, Ikea, itp.). Od 2019 roku jest częścią grupy kapitałowej mBank. Co ciekawe, odroczone płatności dla firm oferuje też Allegro we współpracy z dostawcą usługi, firmą PragmaGO.

Sklepy z odroczonym terminem płatności

Takimi systemami płatności internetowych posługuje się w Polsce tysiące sklepów internetowych, należących do różnych branż. Wymienienie ich wszystkich byłoby niemożliwe, dlatego spójrzmy na te najpopularniejsze. Płatności odroczone oferowane są, m.in. w:

 • Allegro,
 • X-kom,
 • Media Markt,
 • Media Expert,
 • Itaka,
 • Ikea,
 • H&M,
 • Reverved,
 • Empik,
 • Zalando,
 • Decathlon,
 • Sephora,
 • Runmageddon i setki innych.

Zalety i wady odroczonych płatności

ZaletyWady
usługa jest bezpłatnakonieczność podania danych osobowych
możliwość dokonania zakupów jeszcze przed otrzymaniem pensjiodroczone płatności mogą wpływać na zdolność kredytową
możliwość zwrotu części lub całości towaru, bez żadnych konsekwencjipierwsze zakupy zazwyczaj posiadają limit kwotowy
opcja przedłużenia terminu spłaty lub rozłożenia należności na ratyniekiedy – weryfikacja tożsamości klienta przez przelew
bezpieczeństwo – każdy klient objęty jest Gwarancją Ochrony Kupującego

Inną alternatywą dla płatności odroczonych są specjalne oferty zakupu na raty 0%, które często znajdziemy w wielu z wymienionych wyżej sklepów.

Przyszłość płatności odroczonych

Wielu ekspertów twierdzi, że przyszłość kupowania w internecie będzie mocno związana z płatnościami odroczonymi. Tłumaczą to tym, że klientom dużo łatwiej jest kupić coś na kredyt poprzez jeden klik, niż udawać się do firmy finansowej po pieniądze, aby następnie skierować się z pożyczonymi środkami do sklepu.

Dynamiczny rozwój płatności odroczonych potwierdzają statystyki. W 2022 roku już 73% polskich e-sklepów wdrożyło metodę buy now, pay later. Jest to wzrost aż o 143% w porównaniu z wynikiem z 2020 roku 2. Z kolei według raportu Wordpay do 2024 roku 14% wszystkich płatności dokonywanych w Europie będzie realizowanych w formie odroczonej. 3 Wygląda więc na to, że warto bliżej przyjrzeć się możliwościom, jakie niesie BNPL. Szczególnie jeśli nie wyobrażamy sobie życia bez zakupów w internecie.

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

Źródło:

1. „Polacy w internecie 2020”, KRD i spółka Easy Check

2. lendtech.pl/wiadomosci/bnpl/73-proc-polskich-e-sklepow-wdrozylo-platnosci-odroczone/

3. worldpay.globalpaymentsreport.com/en

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.7/5 - (12 votes)
Komentarze (6)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • K
  K

  Krespet

  25.10.2021, 12:33

  Wyróżniający się komentarz

  Super przedstawienie branży płatności odroczonych. Dla mnie liderem tu pozostaje Twisto, bo po rejestracji można korzystać z ich płatności odroczonych w każdym sklepie online (a w wersji space także w sklepach stacjonarnych). Dzięki temu wszystkie płatności mamy w jednym miejscu.

 • M
  M

  Michael

  20.10.2021, 12:34

  Wyróżniający się komentarz

  Wygodne jest to, że można z Twisto korzystać bez rejestracji. Ja przeszedłem weryfikację bez problemu – poszło szybko i sprawnie. Zakupy zrobione, bez pieniędzy na koncie. Spłaciłem jak tylko dostałem pensje na konto, więc cała operacja nic mnie nie kosztowała.

 • K
  K

  Kasia

  04.10.2021, 15:31

  Wyróżniający się komentarz

  Mega wygodna i szybka opcja z płatnością odroczoną to np. PayPo. Pierwszy raz skorzystałam z tego w dzień chłopaka i udało się! Mój chłopak jest zadowolony z prezentu (super perfumy z sephory), a ja zapłacę po wypłacie! Super opcja, bardzo jestem zadowolona :)

 • A
  A

  Anna

  22.11.2022, 17:51

  Wyróżniający się komentarz

  Ja polecam kartę Twisto, korzystam już od ponad roku i jestem bardzo zadowolona. Moim zdaniem warto mieć gotówkę pod ręką na nieprzewidziane wydatki a potem po prostu spłacać w okresie bezosetkowym. Tu jest sporo bonusów i rabatów, więc jak ktoś dużo kupuje np. ubrań to będzie zadowolony. Wiem, że jest tez możliwość kupowania z twisto bez rejestracji, bo raz moja mama z tego korzystała i też była bardzo zadowolona, przede wszystkim że jasne warunki i prawie zero formalności

 • M
  M

  Martyna

  15.10.2022, 18:22

  Wyróżniający się komentarz

  U mnie Twisto na pierwszym miejscu. Generalnie odroczenie terminu płatności to super sprawa i bardzo wygodna. Korzystam często – zarówno przy zakupach stacjonarnych jak i w internecie. Warunki jasne, rejstracja szybka. Dla mnie ok

 • M
  M

  Marcel

  12.08.2022, 19:55

  Wyróżniający się komentarz

  Korzystam z płatności odroczonych Twisto. Według mnie najlepsze ze wszystkich. Jasne i proste warunki. Rejestracja ok. Teraz już sporo sklepów ma ta opcje płatności u siebie więc korzystam często.
  Szybko, bezpiecznie i wygodnie

Porównywarka ofert
Porównaj ()