Czym są płatności odroczone i które firmy je oferują?

„Kup teraz, zapłać później” – prawda, że brzmi to ciekawie? Popularna forma płatności odroczonych zbiera coraz większe grono zwolenników. Można ją uznać za współczesną wersję kupowania na zeszyt. Na czym dokładnie polegają płatności „buy now, pay later” i jakie firmy je oferują?

Czym są płatności odroczone?

Odroczone płatności to usługa, która pozwala na przesunięcie terminu zapłaty za zakupy zazwyczaj o 30 dni, bez żadnych kosztów. Jednak w przypadku, gdy przekroczymy termin spłaty, będziemy musieli rozłożyć kwotę na raty, albo zapłacić za zakup jednorazowo – z doliczoną prowizją.

Jak korzystać z odroczonych płatności?

Możliwości odroczenia płatności jest wiele. A samo korzystanie z takiej opcji finansowania jest bardzo proste. W trakcie realizacji zakupów przez internet, gdy przejdziemy do swojego koszyka i uzupełniania danych do płatności, szukamy opcji „zapłać później”.

Na podany adres e-mail otrzymamy dostęp do swojego panelu płatności, za pomocą którego możemy uregulować później zadłużenie.

Które firmy oferują odroczone płatności?

W 2021 roku usługa „zapłać później” jest już niemal standardem na polskim rynku płatniczym. Oferuje ją między innymi:

 • PayU,
 • Twisto,
 • Dotpay,
 • Przelewy24,
 • PayPo,
 • Allegro Pay,
 • Cinkciarz Pay,
 • Kupuj teraz – zapłać później,
 • Klarna.
firmy oferujące płatności odroczone
Lista firm oferujących płatności odroczone w Polsce stale się powiększa

PayU Płacę Później

Od 2020 roku ten kluczowy gracz połączył swoje siły z Twisto, udostępniając odroczenie płatności jako jedną z metod płatności w sklepach internetowych. Minimalna kwota zamówienia, aby móc skorzystać z tego typu usługi to 1 zł a maksymalna 1 500 zł. Okres spłaty wynosi do 30 dni.

Twisto Kup teraz, zapłać później

Czeski fintech proponuje dwie metody płatności. Pierwszy – zakupy bez rejestracji w sklepach, które wdrożyły Twisto. Wtedy na uregulowanie zakupu mamy do 30 dni.

Druga opcja to rejestracja konta, do którego otrzymujemy bezpłatną kartę. Zyskujemy wówczas limit kredytowy do 1 500 zł i aż do 45 dni na spłatę zrealizowanej transakcji. Po tym czasie możemy też uregulować 10 proc. zadłużenia i pozostałą część odroczyć na kolejny okres rozliczeniowy.

Wypróbuj kartę Twisto

Dotpay Kup teraz, zapłać później

Płatności odroczone oferuje spółka Dotpay, czyli część grupy P24 DotCard, do której należą także Przelewy 24 oraz eCard. Wszystkie te podmioty włączone są do duńskiej grupy Nets – lidera usług płatniczych w krajach nordyckich i regionie DACH (Niemcy, Austria, Szwajcaria).

Obok Dotpay na rynek wkroczyła nowa metoda płatności, czyli limit P24 NOW powstała we współpracy z Przelewy 24 i Santander Consumer Bank. Łączy ona w sobie trzy usługi: limit odnawialny do 10 tys. zł, odroczoną płatność do 54 dni i raty.

PayPo Kup teraz, płać za 30 dni

Młodych fintech PayPo najbardziej znany jest ze współpracy z Alior Bankiem, który na początku 2021 roku zakończył inwestycje w ten startup. Tutaj czas na spłatę należności wynosi 30 dni, a finansowanie uregulujemy jednorazowo albo rozłożymy je na cztery miesięczne raty. Maksymalna kwota przyznanego limitu to 2 500 zł (maksymalna kwota na jeden zakup 2 tys. zł).

Allegro Pay

Odroczone płatności dostępne są również na platformie Allegro. Z punktu widzenia konsumenta na spłatę zadłużenia mamy 30 dni, ale możemy też podzielić płatność na miesięczne raty. Partnerem Allegro w ramach tej usługi jest polska platforma PayPo.

Cinkciarz Pay

Swoje usługi na rynku płatności odroczonych od 2019 roku promuje Cinkciarz.pl. W tym jednak przypadku mamy możliwość przesunięcia terminu spłaty jednie o 48 godzin (przy płatności bez wymiany walut). Przypomnijmy, że Cinkciarz znany jest głównie z wymiany walut, kart wielowalutowych oraz działania na rynku Forex.

Kupuj Teraz – Zapłać później

Innowacyjną formę odroczonych płatności za zakupy online odnajdziemy także na platformie kupujteraz.pl. Oferuje ona płatności do 21 lub 30 dni, albo po tym terminie – rozłożone na raty. Za pośrednictwem tego serwisu zrealizujemy transakcje od 100 zł do 5 tys. zł. Wykonywane są one przez spółkę AIQLABS.

Sprawdź ofertę Kupujteraz.pl

Klarna

Szwedzki usługodawca Klarna pojawił się na rynku w 2015 roku i można go uznać za prekursora odroczonych płatności na świecie. W Polsce obecny jest od 2021 roku, oferując odroczone płatności do 30 dni.

Odroczone płatności dla przedsiębiorców

Ciekawym rozwiązaniem, tym razem skierowanym do grona osób prowadzących działalność gospodarczą, jest polska firma LeaseLink. Fintech specjalizuje się w finansowaniu zakupów dokonywanych w e-sklepach oraz w punktach stacjonarnych.

Usługa dostępna jest we wszystkich sklepach internetowych współpracujących z LeaseLinkiem (np. Allegro, Media Markt, RTV Euro AGD, Ikea, itp.). Od 2019 roku jest częścią grupy kapitałowej mBank. Co ciekawe, odroczone płatności dla firm oferuje też Allegro we współpracy z dostawcą usługi, firmą PragmaGO.

Sklepy z odroczonym terminem płatności

Takimi systemami płatności internetowych posługuje się w Polsce tysiące sklepów internetowych, należących do różnych branż. Wymienienie ich wszystkich byłoby niemożliwe, dlatego spójrzmy na te najpopularniejsze. Płatności odroczone oferowane są, m.in. w:

 • Allegro,
 • X-kom,
 • Media Markt,
 • Media Expert,
 • Itaka,
 • Ikea,
 • H&M,
 • Reverved,
 • Empik,
 • Zalando,
 • Decathlon,
 • Sephora,
 • Runmageddon i setki innych.

Zalety i wady odroczonych płatności

ZaletyWady
usługa jest bezplatnakonieczność podania danych osobowych
możliwość dokonania zakupów jeszcze przed otrzymaniem pensjiodroczone płatności mogą wpływać na zdolność kredytową
możliwość zwrotu części lub całości towaru, bez żadnych konsekwencjipierwsze zakupy zazywczaj posiadają limit kwotowy
opcja przedłużenia terminu spłaty lub rozłożenia należności na ratyniekiedy – weryfikacja tożsamości klienta przez przelew
bezpieczeństwo – każdy klient objęty jest Gwarancją Ochrony Kupującego

Inną alternatywą dla płatności odroczonych są specjalne oferty zakupu na raty 0%, które często znajdziemy w wielu z wymienionych wyżej sklepów.

Źródło:

1. „Polacy w internecie 2020”, KRD i spółka Easy Check

5/5 - (3 votes)
Komentarze (3)
Dodaj komentarz

Sortuj wg
 • M
  M
  Michael
  20.10.2021, 12:34

  Wygodne jest to, że można z Twisto korzystać bez rejestracji. Ja przeszedłem weryfikację bez problemu – poszło szybko i sprawnie. Zakupy zrobione, bez pieniędzy na koncie. Spłaciłem jak tylko dostałem pensje na konto, więc cała operacja nic mnie nie kosztowała.

 • K
  K
  Krespet
  25.10.2021, 12:33

  Super przedstawienie branży płatności odroczonych. Dla mnie liderem tu pozostaje Twisto, bo po rejestracji można korzystać z ich płatności odroczonych w każdym sklepie online (a w wersji space także w sklepach stacjonarnych). Dzięki temu wszystkie płatności mamy w jednym miejscu.

 • K
  K
  Kasia
  04.10.2021, 15:31

  Mega wygodna i szybka opcja z płatnością odroczoną to np. PayPo. Pierwszy raz skorzystałam z tego w dzień chłopaka i udało się! Mój chłopak jest zadowolony z prezentu (super perfumy z sephory), a ja zapłacę po wypłacie! Super opcja, bardzo jestem zadowolona :)

Podobne artykuły
NOWOŚĆ
pobierz-pwa

Pobierz aplikacje

czerwona-skarbonka.pl

x