Podatek od psa – kto powinien zapłacić daninę?

Psy to bez wątpienia jedne z popularniejszych zwierząt domowych na świecie. W 2021 roku ich szacowana liczba wynosiła aż 900 mln. Posiadanie czworonożnego przyjaciela to przede wszystkim źródło wielu radości, ale również i obowiązków. Jednym z nich jest konieczność ponoszenia różnorakich opłat. Czy podatek od psa również się do nich wlicza? Sprawdźmy. 

Kluczowe informacje

 • Podatek od psa to danina, która nie obowiązuje wszystkich właścicieli czworonogów. Opłacić ją muszą jedynie mieszkańcy konkretnych gmin, pod warunkiem że nie są zwolnieni z obowiązku podatkowego.
 • Wysokość podatku od posiadania psa ustala rada gminy z zachowaniem limitu ustalonego przez Ministra Finansów. W 2023 roku limit ten wynosi 150,93 zł.
 • Gmina, która nakłada na mieszkańców konieczność regulowania podatku od posiadania czworonoga, wymaga również, aby pies został zarejestrowany w urzędzie. Właściciel ma na to 2 miesiące od dnia nabycia zwierzęcia.
 • Koszty utrzymania psa mogą być różne, w zależności od jego wielkości czy rasy. Szacuje się jednak, że rocznie wydatek ten nie powinien przekroczyć 4 tys. złotych.

W ostatnich latach coraz więcej miast na całym świecie wprowadza opłaty za posiadanie psów. Ich celem jest zwiększenie środków na utrzymanie miejsc publicznych, zapewnienie odpowiedniej infrastruktury dla zwierząt oraz promowanie odpowiedzialności wśród właścicieli. Jednak nie wszyscy zgadzają się z wprowadzeniem takiej opłaty, uważając, że podatek dla psa może przynieść więcej problemów niż korzyści. Jednak czy tak naprawdę jest się o co kłócić? Sprawdźmy, ile wynosi danina za posiadanie czworonoga i kto w Polsce musi ją płacić.

Czym jest podatek od psa?

Podatek od psa to danina, którą muszą uregulować niektórzy właściciele czworonogów. Opłata ta jednak nie jest obowiązkowa dla wszystkich mieszkańców Polski, a jedynie wprowadzana fakultatywnie przez poszczególne samorządy. Podstawą prawną naliczania daniny jest ustawa z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych 1. Przepisy te regulują m.in.: zasady naliczania podatku od nieruchomości czy od środków transportowych.

Kto powinien zapłacić podatek od posiadania psa?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta: zapłacić musi każdy, kto mieszka na terenie gminy, która ustaliła taką opłatę. Aktualnie o podatku muszą więc pamiętać właściciele psów mieszkających w Szczecinie, Krakowie, Sopocie czy Włocławku. Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoje miasto również znalazło się na liście – wejdź na stronę internetową gminy, na której terenie mieszkasz. Tam znajdziesz aktualne informacje o konieczności opłacania daniny oraz jej ewentualnej wysokości.

Czy podatek od psa jest obowiązkowy?

Nie, chociaż może on zostać wprowadzony przez konkretną radę gminy. Umożliwia im to art. 18a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych. 

Podatek od psa jest obowiązkowy, tylko wtedy gdy dana gmina zdecyduje się na jego wprowadzenie. 

Kto jest zwolniony z podatku od posiadania psów?

Konieczność uiszczenia opłaty nie dotyczy wszystkich osób fizycznych posiadających psy, nawet jeśli mieszkają oni na terenie gminy, która wymaga regulowania opłaty. Kto jest w takim razie zwolniony z tego obowiązku? 

Z całą pewnością nie zapłacisz podatku za jednego psa, jeśli masz:

 • orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a twój pies pomaga Ci w codziennych czynnościach (zwolnienie z tytułu posiadania psa asystującego),
 • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, 
 • więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzisz gospodarstwo domowe. 

Jeśli spełniasz powyższe warunki, ale posiadasz co najmniej dwa psy, to i tak zostaniesz zobligowany do tego, aby opłacić daninę od drugiego i każdego kolejnego psa. 

Zwolnienie z konieczności opłaty podatku zarówno za pierwszego jak i drugiego psa dotyczy z kolei podatników podatku rolnego, którzy uiszczają opłatę od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. W takiej sytuacji podatek należy opłacić dopiero za trzeciego i każdego kolejnego psa.

Niektóre gminy zdecydowały się wprowadzić szereg ulg dla osób, które wzięły zwierzę ze schroniska lub też zdecydowały się oznakować je chipem. W takiej sytuacji właściciele najczęściej są w całości zwolnieni z opłat.

Ile wynosi podatek od psa?

Wysokość opłaty od posiadania psów ustala rada gminy, która decyduje o tym, czy podatek będzie w ogóle obowiązkowy. Zwykle inna opłata dotyczy małych psów, a inna – tych dużych. Chociaż gmina ma w tym temacie dużą dowolność, to mimo wszystko obowiązuje ją limit, który został obwieszczony przez Ministra Finansów. W 2023 roku maksymalny podatek z tytułu posiadania jednego psa wynosi 150,93 zł. 

Sprawdziliśmy, ile wynosi podatek w kilku gminach.

 • Wejherowo – 75 zł,
 • Kraków – 22 zł,
 • Inowrocław – 66 zł,
 • Poznań – 60 zł,
 • Konin – 60 zł.

Jak zapłacić podatek od psa?

Podatek należy opłacać raz w roku na konto gminy. Możesz to zrobić: 

 • osobiście, wpłacając środki do kasy, 
 • przelewem na podany rachunek, 
 • u inkasenta, którego wyznaczyła gmina. 
dwa psy na łące

Do kiedy należy zapłacić podatek za posiadanie psa?

Dokładny termin uiszczania opłaty może być różny w zależności od miejscowości, w której on obowiązuje. Dla przykładu mieszkańcy Sopotu muszą uregulować płatność do 30 kwietnia, a jeśli nabyli czworonoga w drugiej połowie roku (po 30 czerwca), powinni zapłacić połowę wyznaczonej przez gminę stawki w terminie do dwóch miesięcy od daty nabycia lub narodzin psa. 

Na co idą środki z podatków od posiadania psów?

W całej Polsce obowiązek opłacania daniny od psa obowiązywał do końca 2007 roku i w tym czasie wynosił ok. 40 zł. Środki wpływały do budżetu gminy i w zależności od potrzeb, były przeznaczane na: 

 • oświatę, 
 • wychowanie, 
 • drogi gminne, 
 • pomoc społeczną, 
 • utrzymanie czystości, 
 • funkcjonowanie Urzędu Miasta i Gminy, 
 • czy oświetlenie uliczne. 

Podatek poza celem fiskalnym, miał również za zadanie ograniczyć liczbę posiadanych zwierząt. Obowiązek opłacania daniny został zniesiony 1 stycznia 2008 roku w wyniku zmiany ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Od tego czasu istnieje możliwość wprowadzenia fakultatywnej opłaty przez konkretną gminę, w dowolnej wysokości, która nie przekroczy nałożonego limitu. 

Górne limity opłaty od posiadania psa w Polsce

RokMaksymalna wysokość opłaty
2023150,93 zł
2022135,00 zł
2021130,30 zł
2020125,40 zł
2019123,18 zł
2018121,24 zł
2017118,97 zł
2016120,05 zł
2015121,50 zł
2014121,01 zł

Rejestracja psa w urzędzie

Warto pamiętać o tym, że jeśli w danej gminie obowiązuje podatek od psa, konieczne jest też zarejestrowanie czworonoga w urzędzie. Usługa ta jest bezpłatna, a zgłoszenia można dokonać:

 • przez internet (pod warunkiem że właściciel psa posiada Profil Zaufany), 
 • osobiście w papierowej wersji. 

Ile kosztuje roczne utrzymanie psa?

Podatek od posiadania czworonogów to jedynie kropla w morzu wydatków, które musi ponieść właściciel psa. Oprócz karmy i smakołyków często niezbędne są również regularne wizyty u psiego fryzjera czy weterynarza. Do tego dochodzą koszty, które pojawiają się mniej regularnie, czyli zakup nowego legowiska, obroży czy smyczy. O potrzebach psiaków w dużej mierze decydują jednak wymogi konkretnej rasy. Niektóre z nich mają większą skłonność do alergii czy chorób, a inne są znacznie mniej wymagające. Można jednak szacować, że właściciel psa powinien zarezerwować w swoim miesięcznym budżecie ok. 300 zł na zwierzaka. Rocznie wychodzi więc około 3600 zł. 

Potrzebujesz pilnej gotówki na leczenie swojego zwierzęcia? Sprawdź, jakie firmy oferują najkorzystniejsze pożyczki do 5 000 zł:

1.
KredytOK
1.
KredytOK
Okres spłaty
12 - 36 miesięcy
? 12, 18, 24, 36 rat
Czas wypłaty
od 10 minut
Kwota
1 000 - 10 000 zł
SPRAWDŹ
2.
Smart Pożyczka
2.
Smart Pożyczka
Okres spłaty
1 miesiąc
Czas wypłaty
od 15 minut
? Jest to uzależnione od banku, w którym jest rachunek oraz od godzin sesji księgowania
Kwota
200 - 15 000 zł
SPRAWDŹ
3.
Pożyczka Gotówkowa Smartney
3.
Pożyczka Gotówkowa Smartney
Okres spłaty
6 - 96 miesięcy
Czas wypłaty
30 minut
Kwota
2 000 - 60 000 zł
SPRAWDŹ

Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.

Sejm.gov.pl

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19910090031

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.7/5 - (4 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie