Podatek od wynajmu mieszkania – ile wynosi?

Chcesz wynająć swoje mieszkanie? Oprócz kosztu związanego z przygotowaniem lokalu dla nowych najemców poniesiesz też ten związany z obowiązkiem opłacenia należnej daniny. W przypadku ryczałtu podatek od wynajmu mieszkania obowiązuje każdego, niezależnie od wysokości dochodów osiąganych z tytułu najmu nieruchomości. Od początku 2023 roku wszyscy prywatni wynajmujący będą musieli korzystać z tej formy rozliczenia.

Rynek najmu w Polsce ma się aktualnie bardzo dobrze, jeśli przyjąć punkt widzenia wynajmujących. Polacy niechętnie biorą kredyty hipoteczne, które udzielane są na zdecydowanie mniej korzystnych warunkach. Co więcej, w dużych miastach można zaobserwować powroty studentów, którzy z trybu zdalnego, przechodzą znów na naukę stacjonarną. To sprawia, że stancje dla żaków, po czasie pandemii, zaczynają cieszyć się dużym powodzeniem. Najmem zainteresowani są również nasi goście zza wschodniej granicy, którzy przyjechali do Polski w poszukiwaniu spokojnego miejsca do życia. Wszystkie te czynniki sprawiają, że wynajmujący nie muszą długo szukać nowych lokatorów.

Czym jest podatek od wynajmu mieszkania?

Wynagrodzenie za korzystanie z lokalu mieszkalnego to często doskonały sposób na podreperowanie domowego budżetu. Zanim jednak sprawdzisz, ile dokładnie zarobisz, pamiętaj o tym, aby od kwoty odliczyć należny podatek za wynajem mieszkania. Jest to obowiązkowa danina, którą płaci osoba czerpiąca zyski finansowe z dzierżawy lokalu mieszkalnego. Stosowną opłatę należy uiścić do Urzędu Skarbowego na określonych zasadach. Wysokość daniny będzie zależała od formy opodatkowania, a w tej kwestii podatnik nie ma już dużego pola wyboru.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych a ryczałt

Jeszcze do niedawna płatnik mógł takie dochody rozliczać na tzw. zasadach ogólnych (według skali podatkowej 17% lub 32% dochodu) albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (8,5% lub 12,5% w przypadku wysokiego dochodu). Rok 2022 przyniósł jednak w tej kwestii kilka zmian.

Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu, od tego roku jedyną formą opodatkowania jest ryczałt, z takimi samymi stawkami jak w poprzednich latach. Z podatku na zasadach ogólnych mogą korzystać jedynie Ci wynajmujący, którzy już w 2021 roku wybrali tę formę opodatkowania i teraz chcieliby ją kontynuować. Jeśli jednak w poprzednich latach wynajmujący wybrał już ryczałt, to aktualnie nie może przejść na tzw. zasady ogólne.

Wynajem mieszkania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

Chociaż w przypadku najmu prywatnego, zmianie uległ sposób opodatkowania, to przedsiębiorcy nadal mogą korzystać z trzech form i rozliczać się na zasadach ogólnych, liniowo czy według ryczałtu.

Warto pamiętać jednak o tym, że do kosztów uzyskania przychodu z działalności gospodarczej, której przedmiotem jest najem mieszkań, można zaliczyć opłaty za media (gaz, prąd, wywóz śmieci itd.), pod warunkiem że zawarta z najemcą umowa wyraźnie wskazuje, że opłaty te ponosi wynajmujący. W przeciwnym razie nie mogą one stanowić kosztów podatkowych.

Polecamy artykuł: Inwestowanie w nieruchomości.

Ile wynosi podatek od wynajmu?

Jeśli chcesz samodzielnie sprawdzić, ile przyjdzie Ci zapłacić do Urzędu Skarbowego, zacznij od ustalenia kwoty przychodu. Następnie możesz dokonać odliczeń, w skład których mogą wchodzić np. przekazane darowizny czy wydatki na termomodernizację. W kolejnym kroku ustalasz podstawę opodatkowania, a następnie wybierasz stawę podatku (8,5% w przypadku gdy kwota przychodów nie przekracza 100 tys. złotych, lub 12,5%, jeśli przekracza). Pamiętaj o tym, aby końcówkę kwoty wynoszącą mniej niż 50 groszy pomijać, a wyższą zaokrąglić do pełnych złotych.

Podatnik, który uzyskuje dochody z tytułu najmu, powinien odprowadzać na konto fiskusa (tzw. mikrorachunek) miesięczne zaliczki. Ich wysokość należy obliczyć z zastosowaniem danej stawki podatkowej. To oznacza, że jeśli wynajmujący uzyskuje dochód z najmu w wysokości 2000 zł i rozlicza się ryczałtem, to zaliczka na podatek dochodowy będzie wynosić 170 zł (2000 zł x 8,5% = 170 zł).

Osoby, które wciąż rozliczają się na zasadach ogólnych, zapłacą podatek od wynajmu w wysokości:

 • 0%, jeśli całość ich dochodów nie przekroczyła 30 tysięcy złotych,
 • 17% – do 120 tysięcy złotych dochodu,
 • 32% – powyżej 120 tysięcy (wyższy podatek obejmuje tylko kwotę powyżej progu).

Od jakiej kwoty płaci się podatek od wynajmu mieszkania?

W przypadku ryczałtu obowiązek zapłacenia podatku ciąży na każdym wynajmującym, który otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie. Przy takim rozliczeniu nie obowiązuje tzw. kwota wolna od podatku, dlatego daninę za najem prywatny należy opłacać od każdej otrzymanej złotówki.

Gdy rozliczamy się na zasadach ogólnych, możemy nie zapłacić podatku, jeśli nasze dochody nie przekroczyły w poprzednim roku 30 tysięcy złotych, czyli kwoty wolnej od podatku. Pamiętać jednak należy, że w takim przypadku zarobek uzyskiwany z wynajmu nie jest liczony osobno – wpada on do wspólnej puli uzyskanych w danym roku dochodów.

Jak zapłacić podatek od wynajmu mieszkania?

Dochody związane z wynajmowaniem mieszkania należy rozliczyć za pomocą druku zeznania rocznego PIT 28 lub PIT 36. Pierwszy z nich obowiązuje podatników, którzy płacą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a drugi ma zastosowanie, gdy wynajmujący nadal korzysta z rozliczenia na zasadach ogólnych. Podatek dochodowy można odprowadzać w cyklach miesięcznych lub kwartalnych, wpłacając go na mikrorachunek podatkowy.

Jak sprawdzić numer rachunku? Wystarczy skorzystać z generatora dostępnego na stronie podatki.gov lub w dowolnym urzędzie skarbowym. Do otrzymania informacji konieczne będzie podanie numeru PESEL (jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej) lub NIP w przypadku przedsiębiorcy.

Zobacz też -> Podatek katastralny — co to i jak działa?

Jakie grożą konsekwencje za brak opłacania podatku od wynajmu?

Uchylenie się od obowiązku opłacenia podatku wiąże się z łamaniem przepisów podatkowych, a takie działanie zgodnie z kodeksem karnym skarbowym może zostać uznane za wykroczenie skarbowe czy nawet za przestępstwo. W związku z tym Urząd Skarbowy do wysokości niezapłaconego podatku doliczy dodatkowe odsetki oraz grzywnę. Wysokość tej ostatniej będzie jednak uzależniona od kwalifikacji czynu, poziomu otrzymywanych dochodów oraz Twojej postawy.

Możesz zapłacić karę w wysokości dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (w przypadku wykroczenia) lub nawet grzywnę indywidualnie zasądzoną przez sąd, który określi liczbę stawek dziennych i wysokość każdej z nich.

Nadchodzące zmiany – koniec z rozliczeniem na zasadach ogólnych

Według zapisów Polskiego Ładu od stycznia 2023 roku nie będzie już możliwości rozliczania podatku od wynajmu nieruchomości na zasadach ogólnych. Już w 2022 roku taka możliwość została zamknięta dla osób, które w poprzednich latach wybrały ryczałt. Ta zmiana uprości system podatkowy i obniży niektórym daninę z 17% lub 32% do 8,5% albo 12,5%.

Ogólnokrajowe przejście na ryczałt niesie za sobą także mniej przyjemne konsekwencje, ponieważ ta forma rozliczenia nie pozwala na odliczenie od przychodu kosztów, np. tych, które ponieśliśmy, kupując nowe sprzęty czy remontując mieszkanie. W przypadku ryczałtu nie skorzystamy także z kwoty wolnej od podatku.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.2/5 - (4 votes)
Komentarze (1)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • T
  T

  T.

  03.11.2022, 08:23

  Wyróżniający się komentarz

  Cytat „Pamiętaj o tym, aby końcówkę kwoty wynoszącą mniej niż 50 groszy pomijać, a wyższą zaokrąglić do pełnych złotych.”
  A co w przypadku, gdy koncówka wynosi równo 50 groszy ?

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie