Portfel Masterpass – jak działa? Opinie

Płatności internetowe z roku na rok zyskują na popularności. Mamy do wyboru, np. szybkie przelewy pay-by-link, karty płatnicze czy właśnie – portfele elektroniczne. Jednym z tych ostatnich jest Masterpass od Mastercard. Spójrzmy, jak działa i jakie korzyści ze sobą niesie.

W 2013 roku Mastercard wprowadził system płatności online, tzw. elektroniczny portfel płatniczy (wallet), który gwarantuje bezpieczną, wygodną oraz szybką realizację transakcji w internecie, za pomocą dowolnego urządzenia mobilnego (smartfona, tabletu, laptopa).

Początkowo usługa dostępna była, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwecji, Singapurze oraz we Włoszech. W Polsce pojawiła się w lipcu 2014 r. Chociaż dopiero teraz możemy mówić o wzroście jej popularności.

Co to jest portfel Masterpass?

Masterpass to po prostu portfel elektroniczny stworzony przez firmę Mastercard w 2013 r. Pozwala na płatności dowolną kartą płatniczą (debetową, kredytową, pre-paid) przez internet, bez konieczności podawania szczegółów na temat naszego „plastiku”.

Korzystając więc z Masterpass, nie musisz podawać danych karty płatniczej, ani logować się do bankowości elektronicznej za każdym razem, gdy płacisz za zakupy internetowe. Wystarczy, że zalogujesz się do portfela Masterpass, który obsługuje wszystkie sprzęty mobilne z dostępem do internetu, zarówno w kraju, jak i za granicą.

czym jest masterpass
masterpass.com/pl

Kto może korzystać z Masterpass?

W skrócie – każdy, kto posiada kartę płatniczą. Mogą więc być to zarówno klienci indywidualni, jak i firmowi. Również nazwa samej usługi może być nieco myląca, bo wbrew pozorom Masterpass nie jest skierowany wyłącznie do użytkowników kart Mastercard. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by w takim wirtualnym portfelu znalazły się karty innych wystawców, m.in.:

  • Visa,
  • American Express,
  • Diner’s Club,
  • Discover,
  • JCB.

Jak płacić Masterpass?

Aby zapłacić za zakupy w sklepie portfelem Masterpass, musisz zarejestrować się do portfela dedykowanego Twojego banku albo Masterpass od Mastercard.

Następnie przejdź do poniższych kroków.

  1. Aktywuj elektroniczny portfel Masterpass. korzystając z bankowości bądź aplikacji mobilnej Twojego banku.
  2. Podaj swoje dane: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, a także hasło logowania do Masterpass.
  3. Dodaj karty płatnicze, które chcesz zapisać w elektronicznym portfelu.
  4. Wybierz logo Mastercard w trakcie płatności w sklepie online.
  5. Zostaniesz przeniesiony do sekcji wyboru portfela Masterpass. Wybierz bankowy, gdy jesteś posiadaczem karty wydanej w jednym z nich lub Masterpass od Mastercard.
  6. Zaloguj się, podając swój login i hasło, które uzyskałeś podczas rejestracji.
  7. Zapłać za zakupy. Gotowe.

Masterpass Wallet w polskich bankach

Które banki oferują usługę Masterpass?

  • Santander Bank Polska,
  • BNP Paribas,
  • Pekao.

Natomiast, jeśli nie posiadasz konta bankowego w jednej z powyższych instytucji możesz:

  • aktywować portfel Masterpass od Mastercard na stronie: portfel.masterpass.pl albo
  • skorzystać z usług partnerów Masterpass, u których możesz połączyć się z portfelem i płacić bez konieczności logowania: Dotpay, mPay, Skycash, PayU, Espago, eCard,Carrefour, Multikino.
partnerzy masterpass
masterpass.com/pl

Gdzie można płacić z Masterpass?

Z praktycznego punktu widzenia – w większości sklepów internetowych w Polsce i na świecie. Szukaj logo Mastercard tam, gdzie kupujesz online. Masz również możliwość skorzystać ze specjalnych promocji skierowanych do użytkowników Masterpass. Dzięki czemu dodatkowo zaoszczędzisz na zakupach.

Ile kosztuje Masterpass?

Korzystanie z portfela Masterpass nie wymaga żadnych opłat, niezależnie od tego, czy został on utworzony z poziomu bankowości elektronicznej, czy też dedykowanego systemu Mastercard.

Jednak przy rejestracji oraz dodawaniu kart płatniczych, zostaną one obciążone tymczasową blokadą, która związana jest z procesem weryfikacji. Takie działanie jest podyktowane względami bezpieczeństwa, a zablokowane środki zostaną odblokowane w ciągu 7 dni.

Promocje z Masterpass

Cyfrowy portfel Mastercarda przez wzgląd na coraz większą popularność, coraz chętniej premiuje swoich użytkowników, którzy zdecydują się na realizowanie płatności właśnie w taki sposób.

Zazwyczaj możemy liczyć na rabaty i obniżki cen, np. o 20 lub 50 zł, które mogą być też wyrażone w procentach – np. 20%, 50%. Masterpass w swojej ofercie ma także cashback, czyli częściowy zwrot środków za zrealizowane zakupy. Informacje o bieżących okazjach odnajdziesz, m.in. logując się do swojego portfela.

Czy portfel Masterpass jest bezpieczny?

Masterpass obsługiwany jest przez Mastercard – firmę, która jest godna zaufania i z całą pewnością bezpieczna.

Usługa stosuje takie zabezpieczenia, jak:

  • weryfikacja klientów już na etapie zakładania portfela oraz dodawania karty/kart,
  • zabezpieczenia (uwierzytelnienie) dokonywanych transakcji za pomocą mPIN-u, który obchodzi konieczność podawania kodów CVV/CVC widocznych na karcie.

Jakie korzyści daje Masterpass?

Zalety portfela Masterpass

Szybka i prosta rejestracja
Wygodne płatności na każdym urządzeniu mobilnym (telefon, tablet, laptop/komputer)
Brak opłat przy realizowaniu płatności na całym świecie
Szybki proces zakupowy bez konieczności wpisywania danych
Otwarty portfel. Pozwala korzystać z różnego rodzaju kart (debetowe, kredytowe, przedpłacone) praktycznie wszystkich organizacji płatniczych
Dostęp do ofert specjalnych w programie Mastercard® Bezcenne Chwile
Wysokie bezpieczeństwo zapisanych informacji, a co za tym idzie środków zgromadzonych na koncie
Ciągły rozwój aplikacji i dodawanie nowych rozwiązań, które mają służyć wygodzie klientów

Jedyną wadą tej metody płatności, jaką się dopatrzyliśmy, jest konieczność zapamiętania mPIN-u (kolejnego po PIN-ie), który będzie służył do potwierdzania transakcji w wirtualnym portfelu.

Masterpass, czyli zamiennik fizycznego portfela

Ciekawostką dotyczącą Masterpassa jest to, że usługa ma docelowo zostać przekształcona w nieco inne rozwiązanie, które w Stanach Zjednoczonych funkcjonuje już pod nazwą Mastercard Click to Pay.

„Kliknij, aby zapłacić” ma umożliwić płatności za zakupy za pomocą kilku kliknięć. Będzie ono oparte o standard SRC, czyli Secure Remote Commerce. Rozwiązanie ma być dostępne na wszystkich urządzeniach z dostępem do internetu i ma wyeliminować konieczność wpisywania numeru kont, kart i innych informacji podczas płatności. Jest to zatem nic innego, jak odpowiednik transakcji w sklepach stacjonarnych, gdzie jedno urządzenie akceptuje wszystkie rodzaje kart.

Coraz większa popularność Masterpassa w Polsce

Masterpass to naprawdę całkiem wygodna metoda płatności internetowych. Usługa jest już dostępna w kilku polskich bankach, ale zawsze możesz z niej skorzystać za pośrednictwem konta od Mastercard albo partnerów Masterpass.

Rozwiązanie polega na transakcjach online kartą płatniczą – z tą różnicą, że nie musisz za każdym razem wpisywać danych swojego „plastiku”. Numer karty, datę jej ważności oraz kod CVC/CVV podajesz tylko jeden raz, przy rejestracji.

Również sam proces płatności przebiega bardzo sprawnie. Wystarczy jedynie zalogować się do portfela, zaakceptować płatność i potwierdzić ją mPIN-em lub kodem SMS. Jeśli masz kilka kart zapisanych w Masterpass, to wybierasz tę, z której zamierzasz skorzystać.

Przyszłość pokaże, czy portfel elektroniczny Masterpass stanie się nieodłącznym elementem polskich klientów. Jak na razie pod względem funkcjonalności i rozwiązań prezentuje się bardzo atrakcyjnie.

Źródło:

1. masterpass.com/pl

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (1 vote)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie będzie widoczny publicznie

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie