Pożyczaj odpowiedzialnie – radzi Czerwona Skarbonka

Pożyczka może być ratunkiem podczas różnego rodzaju kłopotów finansowych, takich jak choroba, utrata pracy czy nieoczekiwany remont. Wiele jest także innych powodów zaciągania pożyczek. Najważniejsze jest jednak to, aby korzystać z takiej pomocy finansowej w przemyślany sposób oraz być świadomym tego, że pożyczka powinna być spłacana w terminie. Warto także każdą jej ratę dodać do planowanego budżetu na kolejny miesiąc. Jak rozplanować spłacanie swojej pożyczki oraz na co zwrócić szczególną uwagę, aby jej zaciągnięcie było bezpieczne i wygodne oraz nie niosło za sobą żadnych przykrych konsekwencji? Oto najważniejsze zasady odpowiedzialnego pożyczania.

Artykuł dostępny także w wersji audio:

Kiedy nie warto pożyczać pieniędzy?

Podstawowym powodem rezygnacji z zaciągnięcia pożyczki powinien być brak pewności odnośnie tego, czy uda się ją spłacić. Także, gdy nie dysponuje się stałym dochodem, nie warto decydować się na ten typ finansowego wspomagania. Kolejną sprawą, której należy uniknąć, jest branie pożyczek w celu spłacenia poprzednich – efektem takiego działania może być wpadnięcie w tak zwaną “spiralę zadłużenia”, z której bardzo trudno się wydostać. W takich przypadkach dużo lepszym rozwiązaniem będzie dokładna analiza swoich wydatków i poszukanie oszczędności – można na przykład zacząć gotować w domu, zamiast jeść na mieście, czy kupowane produkty zastąpić tańszymi zamiennikami.

Poradnik o tym, jak można oszczędzać pieniądze Zobacz

Jeśli jednak takie metody nie wystarczą, można zdecydować się na pożyczkę lub kredyt konsolidacyjny. W takim przypadku należy z dużą dokładnością przeliczyć, czy oszczędności i zaciśnięcie pasa pozwolą na jej terminową spłatę. Warto także pamiętać o tym, żeby zbyt mocno nie ulegać współczesnym trendom i nie brać na przykład pożyczki na komputer czy nowy telefon, gdy aktualnie posiadany sprzęt jest jeszcze w pełni sprawny. Skrupulatne odkładanie pieniędzy to skuteczniejsza metoda na to, aby zdobyć swój wymarzony gadżet. Gdy jednak potrafi się regularnie odkładać określone kwoty, oznacza to, że spłacenie pożyczki nie powinno stanowić kłopotu. W takiej sytuacji można pomyśleć o zakupie wybranego przedmiotu dzięki środkom uzyskanym z pożyczki.

Jak bezpiecznie pożyczać?

Często popełnianym błędem jest skupienie się na ofercie tylko jednego pożyczkodawcy – lepszym pomysłem jest porównanie ofert pożyczkowych różnych firm. Nie należy jednak brać pod uwagę, tylko prowizji za udzielenie pożyczki. Ważne są również: czas spłaty, wielkość rat i całkowita kwota, jaką należy oddać.

Dla niektórych osób ciekawszą opcją może wydać się pożyczka długoterminowa o małych ratach, której koszt będzie dość wysoki. Inni wybiorą pożyczki o krótszym okresie spłaty i tym samym niższych kosztach. W takim wypadku należy pamiętać jednak o tym, że najmniejsze nawet opóźnienie w spłacie i przekroczenie terminu może skutkować nieprzyjemnymi dla portfela odsetkami.

O jaką kwotę powinno się wnioskować?

Specjaliści zwykle polecają, aby brać ciut większą kwotę pożyczki od tej, której się aktualnie potrzebuje. Będzie to swoiste zabezpieczenie, które może okazać się pomocne, gdy wyniknie jakaś nieprzewidziana sytuacja. Większa ilość środków może okazać się pomocna dla kredytobiorcy także wtedy, gdy nagle jego miesięczne wydatki stanowczo wzrosną.

Jakie są zasady odpowiedzialnego pożyczania?

Na naszej stronie www.czerwona-skarbonka.pl możesz sprawdzić wszystkie oferty pożyczek pozabankowych i kredytów. Jednak zanim przystąpisz do wypełniania wniosku o pożyczkę, przeczytaj nasze „zasady odpowiedzialnego pożyczania”, które pozwolą Ci uniknąć popadnięcia w tarapaty w postaci niekontrolowanego zadłużenia. Przestrzeganie podobnych zasad daje możliwość korzystania z produktów finansowych z większą świadomością oraz swobodą.

Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz określonej pożyczki?

Pamiętaj o tym, że pieniądze, które dzisiaj pożyczasz, będziesz musiał zwrócić wraz z kosztami, takimi jak na przykład odsetki czy opłaty administracyjne. Wyjątkiem od tej zasady są firmy, które oferują pierwszą pożyczkę bez dodatkowych opłat – pod warunkiem terminowej spłaty. Pożyczki nie mogą być wykorzystywane jako źródło finansowania bieżących wydatków, ponieważ może powodować to powiększanie długu i utrudniać powrót do prawidłowej kondycji finansowej.

Przeczytaj umowę pożyczki przed zdecydowaniem się na jej zawarcie

Na naszej stronie znajdziesz informacje o warunkach pożyczkowych oraz szereg różnych poradników o tematyce finansowej. Dokładnie przeanalizuj wszystkie punkty umowy, szczególnie jeśli chcesz pożyczyć większą sumę.

Nie sugeruj się zbyt mocno przykładowym RRSO, tylko skorzystaj z kalkulatora kredytowego i formularza informacyjnego dostępnego na stronie danego pożyczkodawcy

Zwróć uwagę na to, czy na stronie nie ma informacji typu: „W wyniku analizy Twojej zdolności kredytowej możemy zaproponować Ci finalną ofertę o wyższym oprocentowaniu czy też opłatach, wyższej racie miesięcznej oraz mniejszej kwocie głównej.” lub „Powyższa prognoza nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.” Jeśli znajdziesz takie dodatki, będzie oznaczało to, że kalkulator nie przedstawia realnych warunków pożyczki.

Miej na uwadze to, że każdy pożyczkodawca ma obowiązek przedstawienia informacji o kosztach pożyczki przed zawarciem umowy.

Jeśli pojawiły się u Ciebie kłopoty ze spłatą swoich zobowiązań, jak najszybciej skontaktuj się z pożyczkodawcą i szczerze przedstaw mu swoją sytuację.

Każdej firmie pożyczkowej zależy na terminowej spłacie kolejnych rat, dlatego może ona zgodzić się na zmianę warunków współpracy na takie, które są korzystniejsze dla klienta. Pozwala na to np. refinansowanie pożyczki.

Pamiętaj o tym, że masz 14 dni na odstąpienie od każdej umowy zawartej przez internet, w tym także umowy pożyczkowej.

Jeśli zmieniłeś zdanie – możesz wypowiedzieć umowę w ciągu wspomnianych dwóch tygodni. Nie musisz podawać żadnego powodu. Odstąpienie od umowy kredytu lub pożyczki należy wysłać listem. Na zwrot pożyczonych pieniędzy masz 30 dni od dnia złożenia wniosku o odstąpienie.

Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne, po prostu zapytaj

Infolinia firm pożyczkowych jest po to, żeby pomóc Ci zrozumieć każdy aspekt umowy i warunków współpracy. Wiele przydatnych informacji znajdziesz też na naszej stronie. Dlatego jeżeli masz jakieś pytanie, możesz wpisać w wyszukiwarkę, to czego szukasz.

Nigdy nie spłacaj jednej pożyczki następną

Takie działania są prostą drogą do tego, aby wpaść w finansowe tarapaty i “spiralę zadłużenia”. Jeżeli już masz problemy z wierzycielami przeczytaj nasz poradnik o tym jak wyjść z długów.

    Pamiętaj – pożyczaj odpowiedzialnie

    5/5 - (4 votes)
    Jak podobała Ci się treść?
    5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
    5/5 - (4 votes)