Pożyczki pod zastaw RTV AGD a sprzęt zostaje w domu

Pożyczki pod zastaw od długiego czasu budzą wiele kontrowersji. Te, które udzielane są z zabezpieczeniem w formie nieruchomości, stanowią jedynie ofertę skierowaną dla przedsiębiorców. A co w przypadku zwykłych klientów, którzy mają cenne przedmioty w swoim domu, a mimo wszystko potrzebują gotówki? Czy można wziąć kredyt gotówkowy lub pożyczkę pod zastaw RTV, AGD czy innego sprzętu?

sprzęt AGD i RTV

Kluczowe informacje

 • Pożyczki pod zastaw sprzętu RTV i AGD są dostępne głównie w lombardach i instytucjach pozabankowych.
 • Decydując się na tego rodzaju finansowanie, możesz być pewien, że zastawiony sprzęt nie zostanie w Twoim domu. Będziesz go musiał „oddać” do czasu całkowitej spłaty pożyczki.
 • Nie masz telewizora czy laptopa? Możliwe jest zastawienie niemal każdego wartościowego przedmiotu, od biżuterii i zegarków, przez telefony, konsole do gier, narzędzia po urządzenia do pielęgnacji ciała.

Na czym polega pożyczka pod zastaw sprzętu? 

Pożyczka pod zastaw sprzętu to dobra opcja dla wszystkich, którzy są w trudnej sytuacji finansowej i szukają ekspresowego sposobu na zdobycie gotówki. Dostępna głównie poprzez lombardy czy instytucje pozabankowe polega na zabezpieczeniu pożyczki wartościowym przedmiotem, którym w tym przypadku stanowią urządzenia gospodarstwa domowego.

Co ciekawe w czasie spłaty zobowiązania, przedmiot, który stanowi zabezpieczenie, znajduje się w rękach pożyczkodawcy. Ten zwraca go właścicielowi dopiero po pomyślnej spłacie lub wykupie (jak ma to miejsce w przypadku lombardów). 

Pytanie, czy istnieją pożyczki pod zastaw RTV AGD, gdzie sprzęt pozostaje w domu? Niestety nie. Dzieje się tak jedynie w przypadku pożyczek ratalnych wziętych na zakup danego przedmiotu czy tzw. odroczonych płatności. Taka oferta nie wiąże się jednak z wypłatą dodatkowej gotówki na inne cele.

Co może być przedmiotem zastawu?

Tak naprawdę każdy wartościowy przedmiot. W lombardach znajdziemy nawet kosmetyki, czy zabawki dla dzieci. Najczęściej jednak przyjmowane są takie rzeczy, jak: 

 • biżuteria i zegarki, 
 • telefony, 
 • komputery, 
 • złoto i monety,
 • konsole do gier, 
 • narzędzia, 
 • urządzenia do pielęgnacji ciała, 
 • telewizory. 

Jak wziąć pożyczkę pod zastaw RTV AGD?

Skoro wiemy już, że pożyczka pod zastaw sprzętu elektronicznego stanowi głównie ofertę lombardów, to nietrudno się domyślić, jak wygląda proces starania się o tego rodzaju finansowanie. Oto 6 kroków, które dzielą Cię od potrzebnej gotówki. 

 1. Wybór przedmiotu do zastawu. Pierwszym krokiem jest wybranie przedmiotu, który chcesz zastawić. Wartość pożyczki będzie zależała od wartości tego przedmiotu, więc wybierz coś, co ma dla Ciebie mniejsze znaczenie osobiste, ale jednocześnie jest wystarczająco wartościowe, by uzyskać potrzebną kwotę.
 2. Wycena przedmiotu. Po wybraniu przedmiotu udaj się do lombardu, gdzie pracownik dokona jego wyceny. Wartość przedmiotu będzie zależała od jego aktualnego stanu, marki, modelu oraz od tego, jak łatwo lombard będzie mógł go sprzedać w przypadku, gdybyś nie spłacił pożyczki.
 3. Negocjacja warunków pożyczki. Po wycenie przedmiotu pracownik lombardu zaproponuje Ci kwotę pożyczki oraz warunki jej spłaty, w tym oprocentowanie i okres, na jaki pożyczka zostanie udzielona. Możesz negocjować kwotę pożyczki i warunki spłaty. 
 4. Podpisanie umowy. Jeśli zaakceptujesz warunki pożyczki, zostaniesz poproszony o podpisanie umowy. Dokładnie przeczytaj umowę przed podpisaniem i upewnij się, że rozumiesz wszystkie jej punkty, w tym konsekwencje niespłacenia pożyczki.
 5. Otrzymanie gotówki. Po podpisaniu umowy otrzymasz gotówkę. Cały proces, od wyceny przedmiotu do otrzymania pieniędzy, zazwyczaj trwa nie dłużej niż kilka godzin.
 6. Spłata pożyczki. Aby odzyskać zastawiony przedmiot, musisz spłacić pożyczkę wraz z naliczonymi odsetkami w ustalonym terminie. To ważne, bo jeśli nie spłacisz pożyczki na czas, lombard ma prawo sprzedać zastawiony przedmiot, aby odzyskać pożyczone środki.

Kto może skorzystać z pożyczki pod zastaw?

Każdy dorosły człowiek, który potrzebuje pilnie pieniędzy oraz posiada na własność cenny przedmiot, może wziąć pożyczkę. Co ciekawe, w przypadku lombardów kwestia zdolności kredytowej nie ma żadnego znaczenia, podobnie zresztą jak wiarygodność kredytowa. 

Nieco inaczej wygląda jednak sytuacja finansowania udzielanego przez firmę pożyczkową. Instytucje te mają obowiązek weryfikować rejestr osób zadłużonych i przed wydaniem decyzji upewnić się, że wnioskujący jest w stanie spłacić zobowiązanie w wyznaczonym terminie. Konieczny będzie również dowód osobisty oraz podanie danych kontaktowych. 

Kto udziela chwilówek pod zastaw RTV AGD?

Ustaliliśmy, że chwilówki pod zastaw sprzętu to głównie domena lombardów. Chociaż niektóre firmy pożyczkowe również mogą oferować tego typu finansowanie, zwłaszcza te, które specjalizują się w pożyczkach krótkoterminowych lub prywatnych.

W przypadku banków oferty dotyczą jedynie kredytów gotówkowych na dowolny cel czy kredytów celowych na zakup konkretnego sprzętu. W tym przypadku nie masz jednak co liczyć na dodatkowe środki. Bank nie prześle na Twój rachunek nawet złotówki, ponieważ cała potrzebna kwota trafi od razu do sprzedawcy. 

Czy pożyczka pod zastaw się opłaca?

Najczęściej niestety nie. Dzieje się tak dlatego, że firma pożyczkowa, podobnie jak lombard czy każda inna instytucja, która zajmuje się udzielaniem tego typu pomocy, nie bierze pod uwagę pełnej wartości urządzenia czy sprzętu i najczęściej – mocno je zaniża.

To sprawia, że jeśli zastawiony sprzęt kosztuje „na rynku” 600 zł, to w przypadku pożyczki lombardowej, możesz otrzymać za niego finansowanie w wysokości 150 – 200 zł. Właśnie dlatego warto dokładnie przemyśleć, czy jest sens się w ten sposób zadłużać. Być może lepszym wyjściem z problemów finansowych okaże się pożyczka od rodziny czy przyjaciół.

FAQ

Czy lombard sprawdza BIK?

Nie, lombardy nie sprawdzają baz rejestrów dłużniczych przed udzieleniem finansowania. 

Czy można wziąć kredyt pod zastaw?

Mówiąc o kredycie, najczęściej mamy na myśli oferty banków, a nie firm pożyczkowych. W tym przypadku istnieje jedynie opcja wzięcia pożyczki hipotecznej, czyli pod zastaw nieruchomości. Banki nie udzielają finansowań pod zastaw elektroniki, biżuterii czy właśnie – sprzętu AGD i RTV. 

Gdzie dostanę pożyczkę bez odmowy?

Po wejściu w życie ustawy antylichwiarskiej wszystkie firmy pożyczkowe mają obowiązek sprawdzania zdolności kredytowej wnioskującego, a to oznacza, że zawsze istnieje szansa otrzymania negatywnej decyzji. Lombardy jednak nie sprawdzają tego typu rejestrów, jeśli więc naprawdę jesteś przyparty do muru, skorzystaj z pożyczki pod zastaw. 
Naszym celem jest dostarczanie użytkownikom wartościowych i wiarygodnych treści, które pomogą im podejmować świadome decyzje finansowe. Wszystkie artykuły publikowane na naszym portalu opierają się na sprawdzonych źródłach i są redagowane przez specjalistów z dziedziny finansów.
Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
5/5 - (1 vote)
Komentarze (1)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

 • A
  A

  Anna

  29.04.2024, 17:13

  Wyróżniający się komentarz

  Potrzebuje pożyczki pod zastaw sprzętu AGD i RTV nie dużo 2000 złotych

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie