Pożyczki społecznościowe – jak działają? Poradnik

Pożyczki społecznościowe

Rynek usług pożyczkowych został w ostatnich latach zdominowany przez firmy, które bezpośrednio specjalizują się w takich produktach finansowych. Nie oznacza to jednak, że do wyboru nie ma alternatyw działających na innych zasadach – dobrym przykładem są tutaj pożyczki społecznościowe, które zasadami funkcjonowania nawiązują do najbardziej tradycyjnego sposobu pożyczania pieniędzy.

Choć firmy oferujące pożyczki pozabankowe starają się stworzyć przekonanie, że pożyczka to produkt oferowany przez tego typu operatorów, to przecież pożyczanie środków to domena także powszechna w codziennych relacjach międzyludzkich. Nieformalnie pożyczamy środki znajomym, członkom rodziny, bliskim i przy dozie szczęścia – przebiega to bezproblemowo, umacniając wzajemne zaufanie i więzi.

Na kanwie tej popularnej praktyki starają się budować swoją popularność pożyczki społecznościowe, które chcą połączyć relacje międzyludzkie oparte na zaufaniu i sumienności z bezpieczną, godną zaufania platformą, które ułatwiają znalezienie partnera do transakcji i w razie czego – zapewniają bezpieczeństwo.

Czym są pożyczki społecznościowe?

Pożyczki społecznościowe to nic innego, jak zobowiązania finansowe udzielane tzw. inwestorom wybranym osobom trzecim, do czego dochodzi na wyspecjalizowanych platformach internetowych. Środki pożyczane są na obopólnie ustalonych warunkach. Zobowiązanie oparte jest na przekazaniu na czas określonej sumy środków w zamian za uiszczenie prowizji i spłatę w terminie.

Pożyczki społecznościowe i platformy pożyczkowe, które coraz liczniej pojawiają się w internecie, to trend, który przybył do Polski za Europy Zachodniej. Usługa ta zdobyła dużą popularność przede wszystkim w Skandynawii i Finlandii, gdzie codziennie inwestorzy mogą szukać setek osób do przekazania środków i zarabiania na prowizjach, z kolei osoby potrzebujące pilnej gotówki mogą przebierać z setek ofert pożyczenia im środków.

Jak działają pożyczki społecznościowe? Najpierw rejestracja

Zasady działania platform oferujących pożyczki społecznościowe są proste, czyniąc korzystanie z takich funkcjonalności banalnym nawet dla osób, które w momencie czytania tego poradnika słyszą po raz pierwszy o takiej formie usług pożyczkowych.

 1. Wchodzisz na stronę internetową wybranej platformy pożyczkowej.
  W pierwszej kolejności niezbędne będzie rzecz jasna dokonanie rejestracji konta użytkownika, wybierając stosowny skrót widoczny na stronie internetowej. Niezbędne będzie podanie swoich danych osobowych, a także informacji na temat adresu, numeru telefonu czy adresu poczty e-mail. To ostatnie medium będzie niezbędne do aktywowania konta poprzez kliknięcie w tradycyjny link aktywacyjny. Niekiedy operatorzy mogą też wymagać podania specjalnego kodu wysłanego wiadomością SMS.
 2. Weryfikujesz tożsamość.
  Platformy pożyczkowe działają w 100% online, co z jednej strony zapewnia dużą wygodę i swobodę, jednak jest też potencjalnym polem do nadużyć. Aby zredukować ryzyko dla inwestorów, oparte np. na tym, że pożyczą środki osobie posługującej się fałszywą tożsamością lub chcącej celowo wyłudzić pieniądze przy danych umożliwiających namierzenie, konieczne jest potwierdzenie swojej tożsamości. Polityka w tym zakresie zależy od danej strony – niekiedy będzie trzeba przesłać skan dowodu osobistego, w innych przypadkach wystarczy przelew weryfikacyjny lub selfie.

Pożyczka społecznościowa od inwestora

 1. Gotowe! Teraz szukasz inwestora.
  Kluczowym założeniem platform oferujących pożyczki społecznościowe jest upodobnienie działania do innych mediów ze „społecznościowy” w nazwie. W ten sposób, zazwyczaj poszukiwania inwestora odbywa się po kliknięciu w zakładkę, gdzie możliwe będzie zestawienie ze sobą ofert pod kątem decydujących parametrów. Będą to zazwyczaj dostępne kwoty, termin spłaty, koszty oraz zabezpieczenia.
 2. Ustal warunki z inwestorem.
  Po wybraniu konkretnej oferty, pozostaje już tylko ustalić warunki, wyrazić na nie zgodę i zobowiązać się do ich przestrzegania. Po podpisaniu umowy, sposób przekazania pożyczki może być często gestią indywidualnych ustaleń – a więc możemy je otrzymać w formie gotówki lub przelewu bankowego.
 3. Spłać pożyczkę.
  Po otrzymaniu środków, pozostaje już tylko przeznaczyć je na określone potrzeby i pamiętać o terminowej spłacie na ustalonych warunkach, regulując zobowiązanie zgodnie z ustalonymi warunkami.

Warto pamiętać, że spłacając pożyczkę inwestorowi zgodnie z ustalonymi warunkami, możemy zostać poleceni jako wzorowy i godny zaufania partner, co zwiększy nasze szanse na najlepsze oferty na preferencyjnych warunkach w przyszłości.

Koszty pożyczki społecznościowej – co się na nie składa?

Opisując pożyczki społecznościowe, nie sposób nie wspomnieć o opłatach za korzystanie z tego typu usług. Z racji dość specyficznej formy funkcjonowania tego typu operatorów, zaciągając pożyczkę u inwestora w sieci, pojawić się mogą też niespotykane u tradycyjnych pożyczkodawców opłaty – warto wiedzieć, jak to działa.

 • Opłata serwisowa.
  Podstawowa opłata, która naliczana jest przez operatora za samą procedurę udzielenia pożyczki, związana zazwyczaj z koniecznością pokrycia kosztów z korzystania na tym polu z usług tzw. platform sociallendingowych.
 • Prowizja.
  Opłata ta pobierana jest zazwyczaj za usługę udzielenia pożyczki przez inwestora, stanowiąca kilka procent wartości pożyczki.
 • Opłata weryfikacyjna.
  To dodatkowa opłata, która nie jest regułą – może ona być naliczona np. za dokonanie scoringu w BIK lub skorzystanie z innych usług weryfikacji zdolności kredytowej w raportach.
 • Przedłużenie pożyczki.
  Kolejna opcjonalna opłata, która zostanie naliczona w przypadku chęci przedłużenia pierwotnego terminu spłaty pożyczki. Warto pamiętać, że to rozwiązanie nie jest dostępne domyślnie – o możliwości refinansowania warto najpierw porozmawiać z naszym inwestorem.

Warto pamiętać, że w celu zachowania konkurencyjności oferty i zgodności z przepisami prawa 1, wyżej wymienione opłaty naliczane są w sposób proporcjonalny do kwoty pożyczki.

Pożyczki społecznościowe dla zadłużonych

Pożyczki społecznościowe to wartościowa alternatywa wobec klasycznych pożyczek szczególnie dla osób, które nie tylko nie chcą, ale i często zwyczajnie nie mogą skorzystać ze wsparcia finansowego w firmie pożyczkowej. Kluczową przyczyną jest zazwyczaj weryfikacja, która w takich instytucjach nie jest zbyt surowa. Trzeba jednak pamiętać, że i tak zastrzegają one sobie prawo do weryfikacji sytuacji finansowej i zdolności kredytowej klienta w jednym z rejestrów. Przewaga pożyczek społecznościowych jest tutaj wyraźna – sposób zabezpieczenia pożyczki ustala indywidualnie inwestor z pożyczkobiorcą.

Udzielający wsparcia finansowego może, ale nie musi zażyczyć sobie pobrania raportu z BIK lub np. BIG InfoMonitor. W zamian, środkiem zabezpieczającym mogą być niżej przedstawione rozwiązania.

 • Poręczenie.
  Zaufana osoba trzecia poręcza w naszym imieniu inwestorowi, że w razie wystąpienia kłopotów ze spłatą pożyczki przejmie ona ten obowiązek na siebie i ureguluje zadłużenie zgodnie z pierwotnymi ustaleniami.
 • Zastaw.
  Metoda ta oparta jest zazwyczaj na zastawieniu odpowiednio kosztownego mienia w zamian za spłatę pożyczki, najczęściej odpowiadającego jej wartości. W razie kłopotów ze spłatą, mienie przepada na rzecz pożyczkodawcy, a w przypadku terminowej spłaty – powinno zostać zwrócone.
 • Ubezpieczenie.
  Popularną metodą jest też wykupienie ubezpieczenia spłaty pożyczki, które zabezpiecza spłatę nie tylko w razie kłopotów z uregulowaniem z powodów finansowych, ale i przede wszystkim z przyczyn np. utraty zdrowia lub pracy. Rozwiązanie najbardziej kosztowne.

Odpowiadając zatem na często pojawiające się w sieci pytanie – czy pożyczki społecznościowe sprawdzają BIK, można uspokajająco odpowiedzieć, że nie jest to reguła i wielu inwestorów umożliwiających pożyczenie pieniędzy przy pomocy platformy pożyczkowej jest gotowa udzielić wsparcia finansowego. Przygotować wówczas trzeba się na inną formę zabezpieczenia płatności.

Znajdując się w zadłużeniu, warto dokładnie przemyśleć decyzję o zaciągnięciu pożyczki i o tym, czy aby nowe zobowiązanie nie będzie ponad nasze aktualne zdolności finansowe.

Jak inwestować w pożyczki społecznościowe?

Branża pożyczek społecznościowych systematycznie rozwija się zarówno w skali europejskiej, jak i bardziej lokalnej, polskiej. Rosnąca popularność i konkurencja platform oferujących takie usługi oznacza zarazem, że rośnie przestrzeń do inwestowania, a platformy teoretycznie powinny chętnie szukać nowych osób z tego grona. O jakich zasadach warto jednak pamiętać, zanim spróbuje się sił jako pożyczkodawca na platformach społecznościowych?

 • Konieczne jest przejście obszernej weryfikacji tożsamości.
 • Konieczność poniesienia kosztów podatku od zysków kapitałowych za każdą transakcję.
 • Trudno przebić się przez coraz większą liczbę inwestorów, którzy konkurują ze sobą zaciekle.
 • Tylko odpowiednia częstotliwość udzielania pożyczek zapewnia odpowiednie zyski.
 • Ryzyko trafienia na nierzetelnego i nieterminowego kontrahenta jest duże – szczególnie, jeżeli nie sprawdziliśmy jego BIK.

Jakie są wady i zalety korzystania z pożyczek społecznościowych?

Zmierzając ku podsumowaniu dzisiejszego poradnika, warto przedstawić najmocniejsze oraz zarazem najsłabsze strony, jakie stoją za korzystaniem z usług pożyczek społecznościowych. Być może pomoże to rozstrzygnąć, czy taka forma pożyczania pieniędzy jest szczególnie atrakcyjna na tle tradycyjnych pożyczkodawców!

Zalety pożyczek społecznościowych.

 • Możliwość wybrania pożyczkodawcy i ustalenia z nim indywidualnych warunków weryfikacji.
 • Rozwiązanie dostępne także dla zadłużonych, z negatywnym BIK lub przeciętną historią kredytową.
 • Atrakcyjne, elastyczne kwoty do pożyczenia.
 • Rosnąca konkurencja w branży przekłada się na większy wybór wśród platform pożyczania online.
 • Wysoka przyznawalność pożyczek społecznościowych.
 • Rozwiązanie skierowane zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców.
 • Rozwiązanie dostępne w 100% online i bez wychodzenia z domu.
 • Możliwość dokonania negocjacji całkowitego kosztu pożyczki z inwestorem.
 • Pożyczki społecznościowe mogą nie być widoczne w żadnym rejestrze jak np. BIK.
 • Wiele pożyczkodawców oferuje możliwość przedłużenia terminu spłaty.

Wady pożyczek społecznościowych.

 • Dość liczne opłaty dodatkowe za korzystanie z usług.
 • Nigdy nie mamy gwarancji, czy dany inwestor jest godny pełnego zaufania.
 • Pomimo rosnącej konkurencji, to wciąż jest to dość niszowa branża.
 • Brak weryfikacji w bazach oznacza często konieczność dokonania ryzykownego zastawu lub znalezienie poręczyciela, co nie jest łatwe i szybkie.
 • Przelew ze środkami może dotrzeć dopiero kolejnego dnia.

Pożyczki społecznościowe w Polsce

Na koniec przedstawiamy kilka przykładowych ofert działających na polskim rynku platform umożliwiających zaciąganie pożyczek społecznościowych i szukanie licznych, atrakcyjnych ofert od setek inwestorów.

 1. Fellow Finance.
  Dostępne kwoty pożyczki: 1000-220 000 złotych.
  Termin spłaty: 4-32 miesiące.
 2. Kokos.pl.
  Dostępne kwoty pożyczki: 50-20 000 złotych.
  Termin spłaty: 1-60 dni.
 3. Finasnsowo.
  Dostępne kwoty pożyczki: 50-30 000 złotych.
  Termin spłaty: 7-36 miesięcy.

Przypisy

1. http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20200000374

Komentarze (1)
Dodaj komentarz

Sortuj wg
 • W
  W
  Władysława
  24.11.2020, 21:41

  Witam,jestem zainteresowana pożyczka społecznościowa 10 tys na 2 lata,posiadam dochód netto 2200

Podobne artykuły
NOWOŚĆ
pobierz-pwa

Pobierz aplikacje

czerwona-skarbonka.pl

x