Pożyczki z gwarantem – czy warto?

Pożyczki z gwarantem - czy warto?

Pożyczki z gwarantem to jedna z form zabezpieczenia spłaty zobowiązania. Gwarancją tego, że je uregulujemy, jest poręczenie osoby trzeciej. Niekiedy wymaganego poręczenia może udzielić nam firma, która współpracuje z pożyczkodawcą. Będziemy mieć wówczas do czynienia z gwarantem instytucjonalnym,

Pożyczki z gwarantem – na czym polegają?

Pożyczki z gwarantem to zobowiązanie finansowe z dodatkowym zabezpieczeniem. Te dla banku lub instytucji pożyczkowej stanowi właśnie poręczyciel. Dzięki posiadaniu gwaranta o pożyczkę mogą ubiegać się również osoby zadłużone czy te z negatywną historią kredytową. Po spełnieniu określonych warunków pożyczka z gwarantem będzie także dostępna dla klientów podwyższonego ryzyka. Mowa tu o osobach bezrobotnych, mających niskie dochody lub tych, które konto bankowe zostało zajęte przez komornika.

Jeśli gwaranta wybieramy samodzielnie, będzie on musiał dopełnić kilku formalności. Zazwyczaj musimy wskazać go już w momencie wypełniania wniosku. Pytania dotyczące gwaranta mogą pojawić się w formularzu pożyczkowym lub stanowić oddzielny dokument. W sytuacji, gdy gwaranta szukaliśmy samodzielnie, będzie on musiał podpisać specjalną umowę gwarancji.

Część pożyczkodawców wymaga, by wspomniany dokument został sporządzony w obecności notariusza lub innych sygnatariuszy. Zazwyczaj potrzebna jest także kopia dowodu osobistego poręczyciela. W zależności od danego pożyczkodawcy konieczne może okazać się także dopełnienie innych formalności (np. przedstawienie wyciągu z rachunku bankowego gwaranta). Dopiero wówczas, gdy wywiążemy się ze wszystkich ciążących na nas obowiązków, zostanie uruchomiona procedura pożyczkowa.

Tym, co przemawia na korzyść pożyczek z gwarantem, jest to, że dzięki dodatkowemu zabezpieczeniu możemy ubiegać się o wyższe kwoty niż w przypadku tradycyjnych pożyczek pozabankowych. Pożyczki z gwarantem przynoszą określone korzyści również udzielającym ich instytucjom. Te ponoszą mniejsze ryzyko kredytowe, gdyż w przypadku problemów ze spłatą ze strony dłużnika mogą poprosić o nią żyranta.

Złóż wniosek o pożyczkę z gwarantem

Kto może być żyrantem?

Żyrant to osoba, która potwierdza możliwość spłaty zobowiązania przez osobę trzecią. Jeśli dłużnik nie wywiąże się z tego obowiązku, to poręczyciel będzie odpowiadał całym swoim majątkiem za brak płatności.

Poręczycielem pożyczki może zostać każda osoba fizyczna, która spełni warunki stawiane przez pożyczkodawcę. Przede wszystkim musi być ona w określonym wieku i mieć dobrą historię kredytową. Co oczywiste, powinna ona znać pożyczkobiorcę i być osobą stabilną i wiarygodną finansowo. Poręczyciel powinien mieć także konto w banku. Niekiedy od potencjalnego gwaranta wymaga się również posiadania nieruchomości. Warto jednak wiedzieć, że pożyczka z gwarantem nie jest pożyczką, której zabezpieczenie stanowi nieruchomość. Jej posiadanie to dla pożyczkodawcy dowód na to, że poręczyciel ma stabilną sytuację materialną i że w przypadku opóźnień w spłacie będzie mógł uregulować zaciągnięte przez pożyczkobiorcę zobowiązanie.

Jak zostać gwarantem?

Wiele osób zastanawia się, kto może być poręczycielem i jakie wymagania musi spełnić taka osoba, by w ogóle się nim stać. Pewne jest to, że rola gwaranta niesie ze sobą szereg wymagań, o których zwyczajnie warto wiedzieć.

 • Pełnoletność.
 • Ważny dowód osobisty i obywatelstwo polskie.
 • Mieć dobry BIK oraz nie widnieć w bazach dłużników.
 • Zdolność kredytowa. W takiej sytuacji, pożyczkodawca bliżej przyjrzy się historii kredytowej oraz ogólnej sytuacji finansowej poręczyciela. Kluczowa jest zatem stabilna sytuacja zawodowa, dzięki której możliwa będzie ewentualna spłata poręczonego zobowiązania.
 • Pełna zdolność do czynności prawnych.
 • Aktualny numer telefonu, e-mail oraz konto w banku.

Niektóre instytucje określają też maksymalny wiek pożyczkobiorcy (i tym samym poręczyciela) – tak więc szanse na otrzymanie wsparcia posiadają osoby, które nie przekroczą wyznaczonej granicy wieku. Jednym słowem, gwarant musi spełnić identyczne warunki, jak pożyczkobiorca – tak, jakby to on starał się o pożyczkę w określonej kwocie i na dany czas.

Rzadko kiedy możliwe jest poręczenie zobowiązania przez drugiego małżonka (małżeństwo posiada zwykle wspólność majątkową). Najczęściej funkcję tę pełni inny członek rodziny – rodzice, rodzeństwo lub przyjaciele.

Kto dostanie pieniądze z pożyczki?

Pożyczka z gwarantem trafia na konto poręczyciela, a nie pożyczkobiorcy. Firma pożyczkowa chce w ten sposób zabezpieczyć się przed oszustwem. Ponadto, często jest to jedyna możliwość wówczas, gdy konto osoby potrzebującej środków finansowych zostało zajęte przez komornika. Pamiętajmy, że odpowiedzialność gwaranta za spłatę zobowiązania ma charakter solidarny. Oznacza to, że to niego spadnie obowiązek zwrotu długu, gdy:

-osoba, która rzeczywiście korzysta z pożyczki online zaniecha jej spłaty, -pożyczkobiorca ogłosi upadłość konsumencką.

Z obowiązku spłaty nie zwalnia poręczyciela również śmierć pożyczkobiorcy. Co ważne, o braku terminowej płatności gwarant zostaje poinformowany niezwłocznie. Dzięki temu może np. samodzielnie skontaktować się z dłużnikiem i spróbować nakłonić go do uregulowania zobowiązania. Wspomniana powinność wynika stąd, że podobnie jak dłużnik gwarant również jest stroną umowy zawartej z pożyczkodawcą. Gdy poręczyciel ureguluje należność za pożyczkobiorcę, będzie mógł dochodzić prawa do jej zwrotu na drodze sądowej, a następnie w postępowaniu egzekucyjnym.

Wymagania odnośnie do tego, kto może być żyrantem mogą się nieco różnić w zależności od konkretnego pożyczkodawcy. Dodatkowym wymogiem może być adres zameldowania na terenie kraju. Dobrze widziane jest także posiadanie majątku osobistego, którym poręczyciel może dowolnie dysponować.

Najważniejszym kryterium jest sytuacja finansowa osoby, która zostaje poręczycielem. Z punktu widzenia gwaranta istotny jest fakt, że kredyt, który komuś poręczył obniża jego zdolność kredytową dokładnie tak samo jak gdyby to on go zaciągnął. Szczegółowe informacje o tym, kto może być żyrantem, znajdziemy w umowie pożyczki lub na stronie internetowej pożyczkodawcy.

Pożyczki z gwarantem – jak otrzymać?

W większości przypadków cały proces ubiegania się o pożyczkę z gwarantem odbywa się online. Dzięki temu możemy wnioskować o nią bez wychodzenia z domu. Podobnie jak w przypadku innych pożyczek pozabankowych, tak i tu musimy najpierw wybrać interesującą nas kwotę i okres jej spłaty. Następnie wypełniamy dostępny na stronie formularz podając w nim również dane gwaranta. Gdy już to zrobimy, gwarant otrzyma link do wniosku, który będzie musiał uzupełnić. Wówczas zarówno z nami jak i z naszym poręczycielem skontaktuje się firma pożyczkowa. Po wydaniu pozytywnej decyzji kredytowej pieniądze z pożyczki zostaną natychmiast przelane na konto gwaranta. W Polsce najbardziej znaną firmą oferującą pożyczki z gwarantem jest Rapida Money.

Całkowity koszt pożyczki z gwarantem

Pożyczkodawca udzielając dodatkowego finansowania, oczekuje od klienta w zamian odpowiedniej rekompensaty. W ten sposób, naliczane są różnego rodzaju opłaty i prowizje, które podwyższają ostateczną kwotę do oddania.

Czym jest całkowity koszt pożyczki? To nic innego, jak wszelkie koszty, które poniesie pożyczkobiorca w związku z zawarciem umowy pożyczkowej!

Spójrzmy, co składa się na całkowity koszt pożyczki:

 • prowizja za udzielenie pożyczki. Prowizja jest jednorazowa – i może być doliczona do pierwszej raty albo podzielona na wszystkie raty.
 • opłata administracyjna (rejestracyjna).
 • calkowita kwota do zapłaty. To faktyczna kwota pożyczki, którą otrzymasz od firmy pożyczkowej, na podstawie wcześniej zawartej umowy pożyczkowej. Warto wiedzieć, że nie obejmuje ona kredytowanych kosztów zobowiązania!
 • oprocentowanie stałe.

Przeglądając oferty pożyczek z gwarantem, również istotny jest wskaźnik RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), który uwzględnia całkowity koszt pożyczki. Warto również spojrzeć na reprezentatywny przykład zobowiązania. Czytelnie obrazuje on sposób wyliczenia wszystkich najważniejszych kosztów.

Każdy kredytodawca i pośrednik kredytowy musi przekazać klientowi, informację o przykładzie reprezentatywnym! Obowiązek ten wymusza na nich Ustawa o kredycie konsumenckim z 2011 roku.

Pożyczki z gwarantem. Podsumowanie

Z takiego produktu finansowego jak pożyczka z gwarantem online może skorzystać praktycznie każdy. Często decydują się na nie osoby o nieregularnych dochodach lub o niskiej zdolności kredytowej. Pożyczki z gwarantem sprawdzą się również wtedy, gdy mamy złą historię kredytową lub zajęcie komornicze na koncie. Pamiętajmy jednak, że pożyczki z gwarantem, to zobowiązanie, które podobnie jak „tradycyjną” pożyczkę będziemy musieli spłacić. Jeśli się z tego nie wywiążemy, takim obowiązkiem zostanie obarczony gwarant. Dlatego wniosek o pożyczkę z gwarantem złóżmy dopiero wtedy, gdy będziemy mieć pewność, że zdołamy spłacić swoje długi.

Komentarze (2)
Dodaj komentarz

Sortuj wg
 • L
  L
  Lidia
  17.06.2019, 22:32

  Co zrobić jak gwarant rapida nie chce oddać pożyczki kredytobiorcy

  • N
   N
   Natalia
   18.07.2019, 10:44

   wpłacić 2/3 raty i mieć ich w poważaniu ;)

Podobne artykuły
NOWOŚĆ
pobierz-pwa

Pobierz aplikacje

czerwona-skarbonka.pl

x